Jump to content
Dogomania

Dopadła nas choroba Cushinga


kasia_r

Recommended Posts

[quote name='Benekkol']Witam u mojego psiaka z ZC, już od kilkunastu tygodniu utrzymuje się cięzkie oddychanie, sapanie - veci nie wiedzą co może być tego przyczyną, czy ktoś już spotkał się z czymś takim ?[/QUOTE]
właśnie dzisiaj zostałam zapytana przez weta o takie objawy i dodatkowo kaszel i pokasływanie. Dotyczyło to zdiagnozowanej choroby serca po badaniu ekg. Mój pies takich objawów jeszcze nie miał dlatego podawanie leków zostało jeszcze odroczone. Lekarz przy osłuchaniu usłyszał spore szmery w sercu więc szybkie ekg i wynik: [COLOR=#000000]przerost lewej komory z niedomykalnością zastawki[/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='mazda73']właśnie dzisiaj zostałam zapytana przez weta o takie objawy i dodatkowo kaszel i pokasływanie. Dotyczyło to zdiagnozowanej choroby serca po badaniu ekg. Mój pies takich objawów jeszcze nie miał dlatego podawanie leków zostało jeszcze odroczone. Lekarz przy osłuchaniu usłyszał spore szmery w sercu więc szybkie ekg i wynik: [COLOR=#000000]przerost lewej komory z niedomykalnością zastawki[/COLOR][/QUOTE]

U mojego psa na dzień dzisiejszy po podawaniu jakiegoś hormonu objawy szybkiego, ciężkiego oddychania łagodnieją - z tego co wynika z badań to vet żadnych szmerów nie słyszał, chociaż w prześwietleniu wyszło że rzeczywiście serce jest nieznacznie powiększone. Kilka dni temu robiłem badania krwi, o dziwo wyszły zaskakująco dobrze. Niestety ale pies ma również niedoczynność tarczycy, lekarz mówił że BARDZO CZĘSTO z ZC występuję również to schorzenie dlatego należy leczyć psa także w tym kierunku, oczywiście po stwierdzeniu czy pies ma tą niedoczynność czy też nie.


Pozdrawiam serdecznie i życzę zdrowia dla choruszków :)

Link to comment
Share on other sites

Mój Miniuś dostaje już od jakiegoś czasu vetoryl.Jakie badanie się robi na potwierdzenie działania leku? Niestety w nocy nadal mnie budzi i musi byc wypuszczony do ogrodu żeby sie wysiusiać. Pewnie za mala dawka vetorylu (60mg/dzień) przy 25 kg wagi, ale nie chcę przedawkować...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='DankaO']Mój Miniuś dostaje już od jakiegoś czasu vetoryl.Jakie badanie się robi na potwierdzenie działania leku? Niestety w nocy nadal mnie budzi i musi byc wypuszczony do ogrodu żeby sie wysiusiać. Pewnie za mala dawka vetorylu (60mg/dzień) przy 25 kg wagi, ale nie chcę przedawkować...[/QUOTE]


[COLOR=#0000ff]Czasem trzeba poczekać na reakcję. U nas trwało to miesiąc. Figa ważyła 10,90 i w/g wagi powinna brać 60 mg...ale dostawała 30 mg, bo była na granicy wag. Lepiej trochę dłużej poczekać na reakcję niż dać większą dawkę i zaszkodzić. Można dać do badania mocz. Zrobią od razu badanie. Jeśli ciężar właściwy moczu podniesie się chociaż trochę, to Vetoryl działa. Myśmy chodzili na siku 6/7 razy...czasem ostatnie było o 2 w nocy, a pierwsze o 5 rano. Cierpliwości.
Pozdrawiam.
[/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

Wet chciał zrobić test Synacthenem, ale to przecież na niedoczynność, a Cushing to nadprodukcja kortyzolu....
Nicolette -pisałaś ileś postów wstecz, że trzeba zrobić po miesiącu dawania leku badanie krwi i moczu...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='DankaO']Wet chciał zrobić test Synacthenem, ale to przecież na niedoczynność, a Cushing to nadprodukcja kortyzolu....
Nicolette -pisałaś ileś postów wstecz, że trzeba zrobić po miesiącu dawania leku badanie krwi i moczu...[/QUOTE]


[COLOR=#0000ff]Owszem, my robiliśmy. I wyniki miała dużo lepsze. Tylko, że wtedy zaczęła dostawać ataki padaczki. I diagnoza guz przysadki mózgowej. Według tego co pisze w Instrukcji podawania Vetorylu też na stronie PDO powinno się zaczynać podawanie od 60 mg i potem dopiero dawkę zmienić. Wtedy też robi się badanie krwi testowe. My tego nie robiliśmy. Jamnikom ciężko jest pobrać taką ilość krwi potrzebną do testów. Do badania krwi w Niemczech miała pobieraną z obu łapek. Co do dawki: do 10 kg wagi podaje się 30 mg, od 10 do 20 kg podaje się 60 mg...ile ponad 20 kg nie wiem. Jest jeszcze dawka 120 mg. Ale nie wszystkie psy dobrze tolerują tę niby właściwą dawkę. Figa dobrze tolerowała 30 mg. A napisałam wcześniej o badaniu moczu, bo wtedy najłatwiej stwierdzić, czy Vetoryl działa nie kłując psa. Jak długo dostaje już Vetoryl? Może trzeba zwiększyć dawkę do 60 mg. A badanie kompleksowe krwi i moczu można zrobić. Zobaczysz wtedy o ile lepsze ma wyniki. I czy nie trzeba zwiększyć dawki. U nas były o ponad połowę lepsze, a kortyzol o 2/3 lepszy niż przy poprzednim badaniu.
Pozdrawiam.
[/COLOR][COLOR=#0000ff][/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='DankaO']Wet chciał zrobić test Synacthenem, ale to przecież na niedoczynność, a Cushing to nadprodukcja kortyzolu....
Nicolette -pisałaś ileś postów wstecz, że trzeba zrobić po miesiącu dawania leku badanie krwi i moczu...[/QUOTE]


[COLOR=#0000ff]Poczytaj tutaj o niedoczynności kory nadnerczy. Nie które objawy są podobne do nadczynności. Jest to tzw. choroba Addisona o której pisała malawaszka. Jej piesek ją miał lub prawie miał po podawaniu dla niego za dużej dawki Vetorylu. Twój nie dostaje dużej dawki...czyżby wet źle odczytał wyniki pierwszych badań na Cushinga?
[url]http://twojezwierze.pl/psy/choroby-psow/artykuly/zobacz/niedoczynnosc-kory-nadnerczy.html[/url]

A może też tak być, że dawka jest za mała, dlatego dłużej trzeba czekać na poprawę. Ja bym jeszcze poczekała, a wet niech dobrze przyjrzy się wynikom.

[/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

Nie, wet wie że to Cushing. Zwariować można od tego. U Minia nakłada się cukrzyca na Cushinga. Kortyzol powoduje wzrost glukozy we krwi i jednocześnie powoduje,że glukoza nie jest zużywana przez tkanki obwodowe. Pozatym powoduje wytwarzanie glikogenu w wątrobie-jak przy nadmiarze insuliny, kiedy organizm broni sie przed spadkiem cukru we krwi i rozkłada glikogen na glukozę. Więc tego cukru jest jeszcze wiecej we krwi i stąd objawy jak przy dużej cukrzycy. Tylko nie wiadomo, w jakich proporcjach stosować insuline i vetoryl.... W podręcznikach endorynologii piszą ,że zmniejsza się insulinę o 10% i tak zrobilismy.... A pies nadal sika w nocy, na szczęście już wychodzi i woła świadomie żeby mu otworzyć drzwi na ogród, a nie moczy się w nocy jak niemowlak.
Ja mam aż nadto poczytane.....tylko jakoś mało efektów.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='DankaO']Nie, wet wie że to Cushing. Zwariować można od tego. U Minia nakłada się cukrzyca na Cushinga. Kortyzol powoduje wzrost glukozy we krwi i jednocześnie powoduje,że glukoza nie jest zużywana przez tkanki obwodowe. Pozatym powoduje wytwarzanie glikogenu w wątrobie-jak przy nadmiarze insuliny, kiedy organizm broni sie przed spadkiem cukru we krwi i rozkłada glikogen na glukozę. Więc tego cukru jest jeszcze wiecej we krwi i stąd objawy jak przy dużej cukrzycy. Tylko nie wiadomo, w jakich proporcjach stosować insuline i vetoryl.... W podręcznikach endorynologii piszą ,że zmniejsza się insulinę o 10% i tak zrobilismy.... A pies nadal sika w nocy, na szczęście już wychodzi i woła świadomie żeby mu otworzyć drzwi na ogród, a nie moczy się w nocy jak niemowlak.
Ja mam aż nadto poczytane.....tylko jakoś mało efektów.[/QUOTE]


[COLOR=#0000ff]To może zwiększyć mu dawkę Vetorylu...albo faktycznie poczekać jeszcze. Jeśli już świadomie dopomina się wyjścia na dwór, to jest poprawa. Na FB jest prof. Dorota Sumińska. W TOK FM w czwartki około 9 rano odpowiada na pytania. Jest to program Wierzę w zwierzę. Można też napisać do niej na Facebooku. Odpowie. Napisała parę książek o psach, kotach...spróbować nie zaszkodzi.
[url]https://www.facebook.com/dorota.suminska?fref=pb&hc_location=friends_tab[/url]
To jest link do Jej Profilu na facebooku. Najlepiej napisać na Profilu a nie w wiadomości prywatnej.

Pozdrawiam serdecznie.
[/COLOR]

Edited by Nicolette1
Link to comment
Share on other sites

My też mieliśmy duży problem z piciem i sikaniem i długo trwało zanim się wszystko unormowało. Grubo ponad miesiąc wszystko wracało do normy. Stopniowo, małymi kroczkami. Też myślałam o zwiększeniu dawki, ale mój wet powiedział, że to może bardziej zaszkodzić niż pomóc i lepiej poczekać jeszcze trochę. I się doczekałam. Teoretycznie badania powinno się robić po miesiacu, czterech i później raz w roku. Ale to już jest indywidualna decyzja lekarza. My nie robiliśmy, bo efekty są widoczne gołym okiem. Są takie dni kiedy wydaje mi się, że mam w domu szczeniaka a nie 13to letniego schorowanego, prawie ślepego psa (80% zaćmy)

Link to comment
Share on other sites

[COLOR=#0000ff]To świetnie. U nas też efekty były widoczne dopiero po miesiącu. A później wychodziła na siku 4 razy dziennie i jadła normalnie, 3 razy dziennie. To ze względu na chorą wątrobę. Gdyby nie guz przysadki...byłaby nadal z nami..a miała prawie 15 lat.
Pozdrawiam serdecznie. Życzę powodzenia. Buziak w nosek pieska.
[/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

W takim razie cierpliwie poczekam.Bedę jeszcze tydzień dawała 60 vetotylu. Jak nie będzie poprawy, dodam do 60 jeszcze 10 i znów poczekam i poobserwuję. Nie chcę żeby wpadł w anoreksję i Addinsona.A badanie zlecę za tydzień wtedy minie ok.miesiaca.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='DankaO']W takim razie cierpliwie poczekam.Bedę jeszcze tydzień dawała 60 vetotylu. Jak nie będzie poprawy, dodam do 60 jeszcze 10 i znów poczekam i poobserwuję. Nie chcę żeby wpadł w anoreksję i Addinsona.A badanie zlecę za tydzień wtedy minie ok.miesiaca.[/QUOTE]


[COLOR=#0000ff]Nie powinien wpaść. Dawka w stosunku do jego wagi nie jest duża.
Czekam na wiadomość jak się będzie czuł i jakie będzie miał wyniki.
Pozdrawiam serdecznie.

[/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

Właśnie w piątek będziemy robić naszemu starszemu psu badania pod kątem Cushinga... Norton ma już ok. 9 lat i nie potrafię na to spojrzeć inaczej niż na zły omen, albo jeszcze gorzej - wyrok. Jeszcze się łudzę, że okaże się, że to jednak nie to. Może jakieś przekłamanie w badaniu krwi....? ALT 255... cała reszta zupełnie idealnie... Bardzo się boję o niego... Zaczynam czytać ten wątek i póki co jestem przerażona...

Link to comment
Share on other sites

Najważniejsze jak wypadnie fosfataza alkaliczna. I to wcale nie jest wyrok. Pies nie jest stary. Vetoryl można zamawiać w Anglii dużo taniej. Poczytaj wszystkie posty, szczególnie na str. 42 na samym dole. Post Danka0 o zamawianiu i płaceniu PLN. Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Właśnie po podwyższonym ALT. Wszystko inne w normie. Wetka stwierdziła ze nie przychodzi jej nic innego do głowy, co może być tego przyczyną. Zasadniczo dala nam do zrozumienia, że badanie specjalistyczne to tylko formalność. Pies nie ma żadnych objawów niczego. Robiliśmy biopsję (ma dużo tluszczaków) i właśnie przy tej okazji wyszło to ALT...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='socurek']Właśnie po podwyższonym ALT. Wszystko inne w normie. Wetka stwierdziła ze nie przychodzi jej nic innego do głowy, co może być tego przyczyną. Zasadniczo dala nam do zrozumienia, że badanie specjalistyczne to tylko formalność. Pies nie ma żadnych objawów niczego. Robiliśmy biopsję (ma dużo tluszczaków) i właśnie przy tej okazji wyszło to ALT...[/QUOTE]

szczerze to jestem w szoku... jakaś wróżbitka z tej wetki? możesz wstawić zdjęcia psiaka? ma duży chorobliwy apetyt, pragnienie, dużo pije? jest otłuszczony i wisi mu brzuch?
ALT zupełnie nie jest wskaźnikiem przy Cushingu - AP czyli fosfataza zasadowa owszem, ale ona przy Cushingu potrafi iść w tysiące

Link to comment
Share on other sites

W ciągu kilku ostatnich lat jego waga oscyluje od 40 do 43 kg. Ostatnio bylismy na wyjeździe gdzie obydwa nasze psy robiły sobie post i w ogóle prawie nie jadły, więc myślę, że apetyt ma w normie. Pił i sikał ostatnio wiecej, ale wetka po badaniu moczu stwierdziła, że to zapalenie pęcherza. Po kuracji antybiotykowej sytuacja się unormowała. Robiliśmy też USG jamy brzusznej
ale tam wszystko wygląda dobrze. To duży pies, ma juz ok. 9 lat i wolimy dmuchać na zimne...

Link to comment
Share on other sites

no ale jak NIC nie wskazuje na Cushinga to nie rozumiem robienia badań w tym kierunku - wyciąganie kasy... za podwyższony ALT daj mu essentiale forte przez jakiś czas, albo inny lek na wspomaganie wątroby - potem zrób kontrolne bad krwi wątrobowe; no nie rozumiem tego badania pod kątem Cushinga chyba, że wet widzi coś co na tą chorobę wskazuje, ale na pewno nie ALT

Link to comment
Share on other sites

tłuszczaki nie są objawem Cushinga - jeśli pies miałby problemy skórne, wyłysienia symetryczne, łupież tłusty - to tak, ale nie tłuszczaki same w sobie
a picie i sikanie byłoby objawem Cushinga gdyby nie minęło - a jeśli minęło to znaczy, że był przeziębiony

Link to comment
Share on other sites

[COLOR=#0000ff]malawaszka ma rację. 4 lata temu moja wtedy 11-to letnia sunia miała robione kompleksowe badanie krwi. ALT miała podwyższony, inne w normie. A nawet bardzo dobre. Jeśli pies waży ponad 40 kg to powinien brać Epato 800. To lek weterynaryjny. Na zmianę z Essentiale Forte. To lek z apteki, bardzo dobry. Regeneruje wątrobę. Jeden dzień Epato, drugi dzień Essentiale Forte i tak na zmianę. Po miesiącu zrobiliśmy ponowne badanie krwi z ukierunkowaniem na próby wątrobowe i ALT był dużo niższy. Ja też się zastanawiam co skłoniło tę panią weterynarz do podejrzeń o Cushinga. Tu wszyscy mają lub mieli do czynienia z Cushingiem. [/COLOR][COLOR=#0000ff]Przy Cushingu pies bardzo dużo pije i sika. Jak z hydrantu, jak napisała jedna z właścicielek chorego psiaka. Nasza tak sikała. Ma wzmożony apetyt, łysienie, szczególnie po bokach, obwisły, powiększony brzuszek. I złe wyniki badań - fosfataza alkaliczna ponad 1000 lub więcej. Więc Twój pies nie ma Cushinga. Ma prawdopodobnie problem z wątrobą. Ja oprócz USG robiłam naszej suni prześwietlenie ciałka. I ciesz się, że to nie Cushing. Raczej zmieniłabym weterynarza...Przychodnię weterynaryjną.
Pozdrawiam.
[/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...