Jump to content
Dogomania

Co sądzicie o inbreedzie?


asiunia

Recommended Posts

Hej!!

Temat dosc kontrowersyjny...Ja uwazam ze inbreed ani nie jest dobry ani nie jest zły..Bo dajmy na to ze danej rasy jest zaledwie kilkunastu przedstawicieli-->rasa na wymarciu i jedynym sposobem utrzymania w miare czystosci rasy jest wlasnie inbreed,podobnie w kwestii zachowania porzadanych cech-uwazam za dobry,w kazdym innym przypadku nie;)

Link to comment
Share on other sites

No to dużo osób mi odpisało :). Z utrzymaniem cech pożądanych to jest właśnie ten problem, że oprócz cech pożądanych może wyjść też jakaś wada, która była w danych osobnikach utajona no i jest duży problem jak np. 50% miotu będzie obciążona jakąś wadą. Natomiast co do odnowy rasy, to fakt jest to jedyny sposób jeśli zostało kilkanaście osobników. Ale rottki to rasa dość powszechna a mimo to hodowcy dość często robią inbreed.

Link to comment
Share on other sites

Ja raz się pokusilam i pokrylam matkę synem. Urodzily sie 3 szczeniaki, 2 pieski i jedna suczka. Pieski wyroslt na bardzo ladne egzemplarze, natomiast suczka miala parę cech dodtnich, ale generalnie byla nieciekawa. Nigdy jej nie wystawialam, bo uznalam, ze nie tego oczekiwalam po inbredzie. Jak potem widywalam suki na ringach, to wlaściwie ona spokojnie mieścilaby się na b.db. jeśli chodzi o eksterier. Natomiast, gorzej bylo z rozumkiem. Tak jak u Kubusia Puchatka. Gonic wszystko, lapać padający śnieg, motylki, takie zajęcia lubila bardzo. Charakter psa polującego z doskonalym węchem. I bardziej te cechy spowodowaly, ze nie myślalam o niej jako suce hodowlanej. Z tym, ze ja inbredowalam świadomie, biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw.Ludziom, którym kupili odemie psy powiedzialam "co w trawie piszczy", uczulając na to, ze zdrówko moze być gorsze lub rozumek. Psy widzialam jak byly dorosle, więc byly normalne a jeden z nich bardzo piękny eksterierowo.

Link to comment
Share on other sites

Oj tak mi się powiedziało a chodziło mi konkretnie o inbreed np. 3:4 to znaczy w 3 i 4 pokoleniu wspólny przodek :). Nie tak, że w pokoleniu rodziców czy dziadków :) Mam nadzieję, że mnie zrozumiałaś :). Może masz jakieś fotki swoich dzieci, które wyhodowałaś to prześlij mi a ja powrzócam na forum. Dlaczego miałabyś się nie pochwalić :).

Link to comment
Share on other sites

Monika. przodka w 3-4 pokoleniu, nie trzeba się bac. Jezeli byl to ladny przodek, to tymbardziej. Fotek to trochę jest, aczkolwiek nie tyle co obecnie się robi aparatami cyfrowymi. Kiedyś normalnym robilas, trzeba bylo wywolać. I ja niestety takie mam. Wymagają skanera, ale nie wiadomo jaka będzie ich jakość po takiej obróbce. oza tym, są to zdjęcia tylko moich psow, tzn, tych które pozostaly u mnie.

Link to comment
Share on other sites

No to jak dasz radę zeskanować to wyślij mi zdjęcia z podpisami co to za psy. Trochę się fotki podrasuje i wstawi na forum :). Już wstawiałam fotki robione zwykłym aparatem i po obcięciu i retuszu fajnie widać więc nie masz się czego bać :).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...