Jump to content
Dogomania

Nora Ekado - family NIRSE


Nirse

Recommended Posts

[quote name='Ypsylon']cudne!!! bez dwóch zdań :loveu::loveu::loveu:
kurde, dumna z nich jestem, jakby nie było, płynie w nich "moja" krew :evil_lol:
i też czarne noski, bez brązowych przebarwień :multi:[/quote]

Tak mi po głwie chodzą słowa :"BASENJI REAKTYWACJA"
Miot Krzyśka ma właściwie wszystkie ważne basenji które tworzyły historię tej rasy w Polsce. Twoich linii najwięcej. Kiedy patrzysz na rodowód to są słynne rudo-białe, bardzo ważny w Europie czarno-biały i tri który dał początek tej maści w Polsce. Jednym słowem prawie wszystko (oprócz pręgowanych) co wszyscy "Starzy" Hodowcy sprowadzili do Polski.
Ten miot pokazuje rownież że nieskrępowani "Młodzi" Hodowcy mogą przełamać pewne psychologiczne bariery i osiągnąć świetny wynik.
REAKTYWACJA również z powodu Twojego miotu- bardzo jasne i ciekawe połączenie. I na koniec REAKTYWACJA, bo przybyły nam importy, z czego się bardzo cieszę.

Zrobiło się poważnie więc teraz maluszki Nirse - główki z boku...lub prawie boku...

[IMG]http://www.basenjifamily.com/FP5weeks/slides/DSC_901911.jpg[/IMG]

NIRSE KANI

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 662
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Tak reaktywacja :p bardzo się cieszę, że w rodowodzie Fiony ta najważniejsza linia dla mnie przetrwała czyli stara dobra Anglia " co widać po Norze.Połączenie angielskich, włoskich i trochę amerykańskich linni może dać ciekawy efekt w postaci Basenji już z przydomkiem Nirse :loveu: za co dziękuję Wam hodowcą :multi:
Co do pręgowanych to bardzo się cieszę, że ich nie mam w rodowodzie, jednak to umaszczenie zostawiam " fanom tzw. nowego umaszczenia w rasie " ... co za dużo to nie zdrowo jak mawiają starsi ludzie :lol: i ciągle się zastanawiam jaką rasę amerykanie dolali aby poprawić to i owo z genem pręgowania ..he może whippeta bo to ich dominujący gen za czym idzie ruch oraz konty, ktore musieli poprawić w pewnym monencie u siebie bo marnie by było u nich z rasą :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='basenjifiona']he może whippeta bo to ich dominujący gen za czym idzie ruch oraz konty, ktore musieli poprawić w pewnym monencie u siebie bo marnie by było u nich z rasą :evil_lol:[/quote]

Ruch - zgadzam się w pełni, ale co do [COLOR=red]KONTÓW TO NIE[/COLOR]!!!!! znasz nasze zdanie.Ale można się różnić fajnie i jeszcze sobie o tym podyskutować:lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='loango']Ruch - zgadzam się w pełni, ale co do [COLOR=red]KONTÓW TO NIE[/COLOR]!!!!! znasz nasze zdanie.Ale można się różnić fajnie i jeszcze sobie o tym podyskutować:lol:[/quote]

Głębokie Kontowanie poszło automatycznie jeżeli od charta, dlatego o tym wspomniałem :lol:

Link to comment
Share on other sites

Krzyś, Krzyś, Krzyś... zastanów się co piszesz ;)
do dziś mam przed oczyma zdjęcie p. Veronici robione w Afryce... nachyla się nad tamtejszym pieskiem, sławnym Tiger, pręgowanym właśnie :) a to było daaaawno temu, jak rasa jeszcze w powijakach była, w Europie oczywiście :P
Amerykanie pierwsze pręgowane basenji przywieźli z Czarnego Kontynentu, czyli z Ojczyzny rasy... Avongara Gangura, Avongara M'Biliki, Avongara Diagba... pręgowane basenji przywiezione z Zairu - to tylko przykłady przytoczone z głowy ;)
tu masz poczytaj sobie o słynnym Tiger'rze przywiezionym z Afryki do Wielkiej Brytanii [URL="http://www.basenji.org/african/Binza.htm"]BCOA African Stock Project - Binza of Laughing Brook[/URL] (później do Rodezji)
i nie wieszaj psów na Amerykańskich basenji, każdy lubi, to co lubi i o gustach się nie dyskutuje :P
Amerykanie jak to Amerykanie, sporo dobrego zrobili, jak również złego...
buziaki dla Twoich dzieciaków, które mają sporo amerykańskiej krwi :evil_lol:
(złośliwiec ze mnie):lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='basenjifiona']Tak reaktywacja :p bardzo się cieszę, że w rodowodzie Fiony ta najważniejsza linia dla mnie przetrwała czyli stara dobra Anglia " co widać po Norze.Połączenie angielskich, włoskich i trochę amerykańskich linni może dać ciekawy efekt w postaci Basenji już z przydomkiem Nirse :loveu: za co dziękuję Wam hodowcą :multi:
Co do pręgowanych to bardzo się cieszę, że ich nie mam w rodowodzie, jednak to umaszczenie zostawiam " fanom tzw. nowego umaszczenia w rasie " ... co za dużo to nie zdrowo jak mawiają starsi ludzie :lol: i ciągle się zastanawiam jaką rasę amerykanie dolali aby poprawić to i owo z genem pręgowania ..he może whippeta bo to ich dominujący gen za czym idzie ruch oraz konty, ktore musieli poprawić w pewnym monencie u siebie bo marnie by było u nich z rasą :evil_lol:[/quote]
Oglądałam kiedyś program, że owszem postanowili odświeżyć krew swoim baskom i w tym celu udali się do Afryki i sprowadzili kilka autochtonicznych basenji :loveu:, a w swoim środowisku rasa ta występuje w różnych maściach :p, są też łaciate ;)

Link to comment
Share on other sites

Ale ja nie wieszam tzw. psów na tym umaszczeniu, tym bardziej na amerykańskich liniach tylko wspomniałem o Amerykanach jako naród " tzw. ulepszaczy ras....zmianie, nadanie, wyciągnięcie itd. eksterieru co wiąże się z krzyżowaniem z innymi rasami "
Nie do końca wierzę w to umaszczenie, za nim zaczęto interesować się rasą gro osób wyjeżdżało na podbite kolonie gdzie migrowały psy ze starego kontynentu i rzeczą normalną jest, iż mogły się krzyżować z Basenji i tego wykluczyć nie można :p
Co do łaciatych, płowych itp umaszczeń to są miksy z mieszańcami więc to co pokazują na filmach trzeba zawsze sobie przemyśleć i wyciągnąć wnioski ;)

Link to comment
Share on other sites

[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Takie dyskusje trwają wciąż na nowo na całym świecie. Każdy jak zwykle pozostaje przy swoich poglądach. Mnie przekonuje, że psy pariasy nie miały pręgowania.[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Gdyby na reliefach pokazali pręgowanie u basenji lub psów w typie charta, pewnie myślałbym inaczej. Nie przeszkadza mi to jednak lubić kolor pręgowany, choć najbliższe memu sercu są czarne i rude.[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]W Vadstenie na Klubowej w zeszłym roku braliśmy udział w ciekawej wystawie. Otóż podzielono kolory na „odrębne” rasy i tak sędziowano potem był BIS wystawy i z BIS-a każdej maści stanęło w szranki 4 basenji.[/SIZE][/FONT]
[SIZE=3][COLOR=windowtext][FONT=Times New Roman]Zdjęcia możecie zobaczyć tutaj:[/FONT][/COLOR][/SIZE][B][COLOR=windowtext][FONT=Verdana][U][URL="http://www.basenjifamily.com/COLOUR%20MATCH-VADSTENA%202008%20Judge%20Mr.%20Peter%20Broadbent%20-%20England/index.html"]czwarty dzień VADSTENA`2008[/URL][/U][/FONT][/COLOR][/B]
[COLOR=windowtext][SIZE=3][FONT=Times New Roman]Jednak nie wszystko da się zauważyć na zdjęciach. W rzeczywistości po tej wystawie jestem w stanie pójść dalej i przyznać, że każdy kolor basenji to odrębna rasa…[/FONT][/SIZE][/COLOR]
[COLOR=windowtext][SIZE=3][FONT=Times New Roman]Najlepsze osobniki w poszczególnych kolorach są tak różne i mają tak charakterystyczne powtarzające się cechy, że taki wniosek nasuwa się sam.[/FONT][/SIZE][/COLOR]
[COLOR=windowtext][SIZE=3][FONT=Times New Roman]Peter Broabend, który sędziował tą wystawę,"prywatnie" uznaje tylko pręgowane i rude basenji. Czarne dla niego są odrębną rasą, biorąc pod uwagę historię wprowadzania czarnego koloru można mu przyznać rację, ale mam też podobny jak lubiący pręgowane argument czarne basenji są w Kongo. Oto zdjęcie, mało wyraźne, ale prawdziwe czarna sunia oczekująca szczeniaków – zdjęcie zrobiono w kwietniu 2008 roku jak najbardziej w Kongo.[/FONT][/SIZE][/COLOR]

[IMG]http://www.yulara.se/images/Kongo_svartvita.jpg[/IMG]
[COLOR=windowtext][SIZE=3][FONT=Times New Roman]Fajne są takie Klubowe wystawy, kiedy można spokojnie wymieniać poglądy, uczyć się i dyskutować w bardzo kulturalnej atmosferze.[/FONT][/SIZE][/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='basenjifiona']Bardzo fajne zdjęcie :loveu::loveu: my w szałasach ze swoimi na wakacjach :evil_lol:[/quote]
[IMG]http://www.yulara.se/images/Kongo_barn.jpg[/IMG]

Tak ,a to oni patrzący na nas ....co robimy w tych szałasach właściwie...;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...