Jump to content
Dogomania

Chip, tatuaż- czy to jest całkowicie bezpieczne?


Gosik

Recommended Posts

Wiem, że w niektórych miastach obowiązkowe jest znaczenie psów przez wszczepianie im pod skórę chipów, bądź robienie tatuaży. Chciałabym się dowiedzieć na czym polegają te zabiegi czy nie mają skutków ubocznych i jak znoszą je psy. I co jest waszym zdaniem lepsze, mniej uciążliwe dla psa? Chip czy tatuaż? Jeśli posiadacie jakieś informacje, doświadczenia związane z tym tematem, proszę, podzielcie się nimi.

Link to comment
Share on other sites

Psy rasowe są od kilkunastu lat tatuowane obowiązkowo.

Jak do tej pory nie słyszalam aby to było szkodliwe dla zdrowia.

Fakt posiadania tatuażu umożliwia za to identyfikację psa w przypadku znalezienia/zaginięcia.

Link to comment
Share on other sites

W niektórych miastach jest wręcz wymagane oznaczenie psa,więc albo tatuaż albo chip. Z tego co słyszałam to były nieliczne przypadki,że chip umieścił się tam gdzie nie trzeba,czyli gdzieś zjechał i była potrzebna interwencja weta,ale tatuaż czytelniejszy jest specjalnym mazakiem,maszynką jest mniej czytelny.

Na szczęscie na białej skórze zielony tatuaż jest widoczny :P

Link to comment
Share on other sites

moja sunia jest chipowana ma to zalety i wady wada jest to ze nie wszystkie lecznice schroniska maja czytniki :-? nawet nie wiem gdfzie moge zarejstrowac w polsce -warszawa swojego psa ze jest czipowana czy jest jakas baz gdzie mozna zglosci zaczipowanego psa? nbo ja mam zgloszona za granica

Link to comment
Share on other sites

Problem z chipami w Polsce jest jeszcze taki, że nie ma urzędowo określonego standardu dla chipów, więc każde miasto ma własny rodzaj chipów i czytników do nich.

To powoduje, że inny czytnik nie może rozszyfrować danych zawartych w chipie , a co za tym idzie, poza miejscem zamieszkania chip jest bezużyteczny :( .

Ta sprawa wymaga jak najszybszej regulacji!

Link to comment
Share on other sites

Wszystkie moje psy są rodowodowe a zatem były tatuowane w wieku około 7 tygodzni. Mają tatuaże w uchu co ułatwia ich zauważenie i odczytanie. Małżowina nie ma również tendencji do naciągania się co ma niestety miejsce w przypadku tatuowania w pachwinie.

Zabieg jest niestety bolesny ( w pachwinie podobno bardziej :-? ), ale korzyści wynikających z zatatuowania nie sposób nie docenić.

W wielu przypadkach fakt posiadania tatuażu umożliwił szybkie odnalezienie właściela znalezionego psa :) - u husky zaginięcia to niestety plaga :(

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...