Jump to content
Dogomania

Psy to nie wilki - dluuuugie


Recommended Posts

  • Replies 78
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Z punktu widzenia genetyki pies, jako gatunek, pochodzi od wilka. Chociaż są i tacy, którzy twierdzą,że wilk i pies to jeden gatunek, bo dają płodne potomstwo (vide czechosłowacki wilczak i saarloswolfhund).

Z kolei SH i AM to tylko odmiana, inaczej rasa, tego samego gatunku co np. chihuahua lub pudel, więc nie jest od nich bliżej spokrewniony z wilkiem, niestety :(

Link to comment
Share on other sites

Hehehe... to tak, jak moja rozmowa z kumpelą - siedzimy w pokoju, leci jakaś płytka i ja patrząc w zadumie na obraz mówię : piękne ma oczy. Ona : aha. Ja : taki południowy typ. Ona : aha. Ja : i w ogóle, piekna kobieta. Ona : aha... i jak fajnie śpiewa... dopiero wtedy osłupiała oderwałam wzrok od portretu pięknej dziewczyny i zorientowałam się, że kumpela mówi o piosenkarce ;).

Ale dość juz dywagacji. Wydrukowałam sobie Twoje tłumaczenia artykułów, zapewniam, że na użytek własny - źle mi się czyta z monitora. Mam nadzieję, że nie masz nic przeciwko temu ?

Link to comment
Share on other sites

SH: chodzilo mi o to ze zauwazam pewne roznice miedzy tym co pisal profesor a zachowaniem znanych mi psow rasy AM i SH - chocby to ze potrafia polowac stadem - albo ja inaczej rozumiem to stwierdzenie.

Moze wynika to z faktu ze np. malamuty (znow - z tego co mi wiadomo) byly puszczane luzem na pol roku i musialy dbac same o siebie w warunkach porownywalnych do tych jakie maja wilki.

Mam nadzieje ze teraz lepiej wyjasnilem o co mi chodzilo :)

PS. a czy ktos zna rozmiary dla psow rasy AM i SH ktorych brakuje mi w tabelce 1 pierwszego artykulu ?

Link to comment
Share on other sites

Odnośnie psich zachowań i analogii lub nie tychże do wilczych zachowań, to mogę (ja, bo jak widzę, "Ania i Psy" się nie odzywa :wink: ) polecić nowy na polskim rynku magazyn popularno-naukowy "Dogobserver" - było już o nim na tym podforum.

Własnie zaczęłam czytać egzemplarz, który wreszcie się dostał dziś w moje ręce i .... no, polecam gorąco ! :)

P.S. A tak poza tym (nie wytrzymam, muszę się pochwalić... :lol: ) sama miałam właśnie wczoraj okazję obserwować na żywo różnicę między zachowaniami wilków i psów...!

Link to comment
Share on other sites

Manu, byłaś w Stobnicy :o ?

Strasznie Ci zazdroszczę.

Napisz jak było,please :D

Jutro obiecuję się gdzieś tu na forum rozpisać, obiecuję. :D

Dziś nie bardzo mam siły i jeszcze nadrabiam zaległości emailowo-forumowe... :roll:

Obiecałam też już wcześniej udostępnić zdjęcia... 8) - ale na to trzeba niestety jeszcze poczekać.

Link to comment
Share on other sites

Z punktu widzenia genetyki pies, jako gatunek, pochodzi od wilka. Chociaż są i tacy, którzy twierdzą,że wilk i pies to jeden gatunek, bo dają płodne potomstwo (vide czechosłowacki wilczak i saarloswolfhund).

Z kolei SH i AM to tylko odmiana, inaczej rasa, tego samego gatunku co np. chihuahua lub pudel, więc nie jest od nich bliżej spokrewniony z wilkiem, niestety :(

Wydaje mi sie, ze trzeba tutaj wszystko uporzadkowac i wyjasnic. Juz od dosc dawna wiadomo, ze pies i wilk to ten sam gatunek, a mianowicie canis lupus. Natomiast naleza one do dwoch niezaleznych podgatunkow:

pies - canis lupus familiaris

wilk - canis lupus lupus (ten nasz europejski)

A Siberian Husky i Alaskan Malamut to rozne rasy tego samego podgatunku (nie gatunku).

Link to comment
Share on other sites

To ja już zgłupiałam... :(

Ty piszesz, że pies i wilk należą do tego samego gatunku Canis Lupus. Ale Canic Lupus to inaczej Wilk Szary...

Ja sądziłam, że wilk i pies są jeszcze razem w rodzaju Canis, ale się rozdzielają na gatunki:

Wilk - Canis Lupus

Pies - Canis Familiaris (a może Canis Lupus Familiaris)

tak jak i np.:

Kojot - Canis Latrans (czy Canis Lupus Latrans)

Wilk czerwony - Canis Rufus (czy Canis Lupus Rufus)

A jeszcze ten Wilk Szary dzieli się dalej, według mojej wiedzy na podgatunki (a jesli na cos innego, to popraw please :) ), np.:

- wilk meksykański

- wilk arktyczny

- wilk polski

A żeby było jeszcze śmieszniej, to sa tacy, co uważają, że rodzaj i gatunek to jedno i to samo tutaj, czyli po prostu Wilk Szary to rodzaj=gatunek Canis Lupus, a wspólnie należą do rodziny Canidae (Psowatych)

Rety, dość to pogmatwane i tak, a teraz widzę, że może byc jeszcze inaczej...

Przemek, ratuj ! Czyt.: wyjaśnij mi to, please !

Link to comment
Share on other sites

To ja już zgłupiałam... :(

Ty piszesz, że pies i wilk należą do tego samego gatunku Canis Lupus. Ale Canic Lupus to inaczej Wilk Szary...

Ja sądziłam, że wilk i pies są jeszcze razem w rodzaju Canis, ale się rozdzielają na gatunki:

Wilk - Canis Lupus

Pies - Canis Familiaris (a może Canis Lupus Familiaris)

Bylo tak jak piszesz, ale od pewnego czasu wszystkie watpliwosci zostaly rozwiane i ostatecznie psa zaklasyfikowano jako Canis lupus familiaris, czyli podgatunek wilka szarego (canis lupus). Zostalo to poparte szeregiem badan genetycznych i w kazdej nowej ksiazce pies jest zaklasyfikowany jako canis lupus familiaris.

tak jak i np.:

Kojot - Canis Latrans (czy Canis Lupus Latrans)

Wilk czerwony - Canis Rufus (czy Canis Lupus Rufus)

A tu masz racje. Kojot i wilk czerwony sa calkowicie innymi gatunkami: canis latrans i canis rufus i naleza tylko do tej samej rodziny "psowatych".

A jeszcze ten Wilk Szary dzieli się dalej, według mojej wiedzy na podgatunki (a jesli na cos innego, to popraw please :) ), np.:

- wilk meksykański

- wilk arktyczny

- wilk polski

:) To jest bardziej skomplikowane i tych podgatunkow jest wiecej. Ale np. nie istnieje podgatunek "wilk polski", lecz "wilk pospolity" lub czasami nazywany "wilkiem zwyczajnym" (klasyfikacja canis lupus lupus), a wilkiem polskim mozemy co najwyzej nazywac wilki pospolite, ktore zamieszkuja nasze obszary :)

A żeby było jeszcze śmieszniej, to sa tacy, co uważają, że rodzaj i gatunek to jedno i to samo tutaj, czyli po prostu Wilk Szary to rodzaj=gatunek Canis Lupus, a wspólnie należą do rodziny Canidae (Psowatych)

Wyglada to tak:

Rząd: drapieżne (Carnivora)

Rodzina: psowate (Canidae)

Podrodzina: psy (Caninae / Canis)

Gatunek: Wilk Szary (Canis lupus)

Podgatunek: Pies (Canis lupus familiaris) czy wilk pospolity (Canis lupus lupus) i wiele innych...

PS: ale jeszcze w wielu miejscach na sieci mozna znalezc, ze pies to canis familiaris, a nie canis lupus familiaris, wiec pewnie jeszcze troche potrwa nim wszyscy sie przestawimy na nowa klasyfikacje :)

Link to comment
Share on other sites

WILK - PIES

Królestwo - animalia (zwierzat)

Typ - chordata (strunowce)

Podtyp - vertebrata (Kręgowce)

Gromada - mammalia (ssaki)

podgromada - theria (ssaki żyworodne)

szczep - placentalia (łożyskowce)

rzad - carnivora (drapieżne)

rodzina - canidae (psowate)

I tutaj -

WILK

gatunek - canis lupus

PIES

gatunek - canis familiaris

Link to comment
Share on other sites

I tutaj -

WILK

gatunek - canis lupus

PIES

gatunek - canis familiaris

No i wlasnie o tej czesci dyskutujemy, bo wcale to co piszesz nie jest takie pewne.. Wiele zrodel uwaza teraz, ze pies to nie canis familiaris, lecz podgatunek wilka czyli canis lupus familiaris.

Link to comment
Share on other sites

owszem, wiele - ale nie wszystkie ! Teoria, że pies jest podgatunkiem wilka szarego, nadal jest jedną z prób wytłumaczenia pochodzenia psa. "Psowate to rodzina z rzędu ssaków drapieżnych. Członkami tej rodziny są psy, wilki, lisy, kojoty oraz szakale.

Należy zauważyć, że podział na lisy oraz psy jest tak na prawdę umowny i nie odnosi się rzeczywistych różnic genetycznych. Przykładem może być pies domowy, który czasami uznawany jest za podgatunek wilka."

Podobną sytuację mamy z dingo :

"Dingo (Canis familiaris dingo = Canis dingo Meyer 1793) - przedstawiciel rodziny psowatych, zamieszkuje Australię, Nową Gwineę, a ostatnio stwierdzono, że najprawdopodobniej należą do tego gatunku również dzikie psy z obszaru Azji Południowo-Wschodniej i Filipin. Do Australii dingo przybył prawdopodobnie ok. 4 tysięcy lat temu, jako pies-towarzysz człowieka. Podobny do psa domowego, z którym daje płodne krzyżówki, różni się jednak od niego wieloma istotnymi cechami, m.in. budową czaszki."

Link to comment
Share on other sites

Eh, ta systematyka :roll:

Co uczony, to własny system. I bądź tu człowieku mądry :evil:

Ale z jednym to my się tu chyba wszyscy zgodzimy, bez względu na to czy nazwiemy go Canis lupus familiaris, czy krócej, Canis familiaris, to i tak jest on najkochańszym zwierzakiem na świecie :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...