Jump to content
Dogomania

Psie mandaty w moim mieście


Rottie

Recommended Posts

W moim mieście, ok. 2 lata temu wprowadzono ustawę, "dzięki" której od właścicieli wyprowadzających psy bez smyczy [u]lub[/u] kagańca policja może zarządać mandatu o wysokości 200 zł. Przez długi czas z tego prawa nie korzystano. Ostatnio niestety rzecz ma się inaczej.
Słyszałam już o kilku takich przypadkach, a w dwóch byłam nawet widzem. Ostatnio byłam świadkiem sceny, kiedy to "wymuszano" mandat od emerytki wyprowadzającej na spacer ratlerka bez kagańca! :roll:
Czyżby policja w moim mieście nie miała nic ważniejszego do roboty? Zamiast zgarniać z ulicy o wiele niebezpieczniejszych pijaków zajmuje się ratlerkami! Jeżeli tak dalej pójdzie to zakażą jeszcze załatwiania się psom w parku :lol: Szkoda, że te pieniądze nie są przeznaczane na schroniska.. Bardzo ciekawy sposób na wyzyskiwanie pieniędzy od biednych rencistów :evil:
Nie wiem jak się dzieje w Waszych miastach, ale jestem tego szalenie ciekawa. Zapraszam do dyskusji :D

Link to comment
Share on other sites

No i maja racje, prawo jest prawem, obowiazuje kazdego i emeryta z malutkim kundelkiem i lysego mlodziana z bullowatym. A jaki problem wyprowadzac psa na smyczy w miescie, by nie byl zagrozeniem dla innych lub dla jego wlasnego bezpieczenstwa :shake:

Link to comment
Share on other sites

Rottie, nie rozumiem czegoś. Słówko "lub" oznacza, że pies może mieć albo smycz, albo kaganiec, albo obie te rzeczy. Ale nie nakazuje "ubierania " obu. Warto doczytać u źródła, jak jest w tekście. Bo jeśli tam jest lub, to możecie puszczać psa w kagańcu, ale bez smyczy, lub prowadzić psa na smyczy, ale bez kagańca.

Link to comment
Share on other sites

U mnie (W-wa) są podobne przepisy, tj. wyprowadzanie psów na smyczy lub w kagańcu z wyjątkiem psów agresywnych lub ras uznanych za agresywne (nie pamiętam dokładnie, ale jest chyba zapis o "w typie rasy") - te muszą być w kagańcu i na smyczy. Jest jednak zapis w uchwale Rady Miasta, że w miejscach "mało uczęszczanych" (bez definicji takowych) można psy spuszczać ze smyczy, o ile ma się nad nimi pełną kontrolę (można chyba rozumieć ten zapis, że bez problemu wracają na polecenie). Policja tymczasem ogranicza się do kodeksu wykroczeń art. 77, który stanowi, że zwierzęta muszą być zabezpieczone "w sposób zwyczajowy lub nakazany". W efekcie wymuszają mandaty na ludziach nie znających prawa...
Ale jest sposób - albo zacytować uchwałę, albo żądać podstawy prawnej. W moim przypadku (3 absolutnie łagodne i bezproblemowe sunie luzem na pustym trawniku) policjanci nie umieli zacytować artykułu! Chociaż numer znali:evil_lol:. W efekcie po parominutowej dyskusji udzielili mi tylko pouczenia...
A swoją drogą gliny czepiają się tylko małych psiaków albo ras "łagodnych". Do łysych z pitami itp. nie podchodzą albo udają, że nie widzą psa! Na szczęście te psy są dobrze wychowane i nie stanowią zagrożenia.

Link to comment
Share on other sites

U mnie byłby problem jakbym musiała psa prowadzać i na smyczy i w kagańcu. Nie zamierzam kagańca robić na zamówienie, a kupienie w sklepie jest w zasadzie niemożliwe. Poza tym to dla mojej bulwy byłby koszmar.
Ale ja dla jej własnego bezpieczeństwa a nie ze względu na prawo zawsze prowadzę ją na smyczy. Spuszczam tylko z daleka od ulic, innych psów itp. Mimo że zwykle pięknie się odwołuje, to nie wiadomo za czym gdzieś poleci.

Link to comment
Share on other sites

u mnie na osiedlu dwóch panów policjantów zaczepiło emerytkę z jamniczką. pani był na mało uczęszczanej ścieżce na łączce. chcieli dać jej mandat, bo piesek był bez kagańca i nie na smyczy. pani tłumaczyła, że sunia inaczej się nie załatwi, kagańca nie ma, a spuszcza ją ze smyczy tylko tu, ale niewzruszeni panowie policjanci nadal chcieli wlepić mandat. podeszłam i się spytałam o co chodzi, czy mogę jakoś pomóc i że mogę zadzwonić po pomoc prawną - skoro psy można spuszczać na mało uczęszczanych terenach, to dlaczego emerytka nie może spuścić swojego psa na łączce kiedy znajduje się najdalej 4 m od psa?

panowie dali pani i mnie pouczenie. nie wiem za co mi - pies był na smyczy i w kagańcu :cool1:.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Cavisia']Rottie, nie rozumiem czegoś. Słówko "lub" oznacza, że pies może mieć albo smycz, albo kaganiec, albo obie te rzeczy. Ale nie nakazuje "ubierania " obu. Warto doczytać u źródła, jak jest w tekście. Bo jeśli tam jest lub, to możecie puszczać psa w kagańcu, ale bez smyczy, lub prowadzić psa na smyczy, ale bez kagańca.[/quote]
Mogę Cię w 100% zapewnić, że wyjście z psem bez obojętnie której z tych rzeczy skończy się mandatem. Nie ważne czy nie zabrałaś jednego czy obu tych przedmiotów.

Słuchajcie, ja też uważam, że dla zwiększenia bezpieczeństwa takie przepisy są konieczne, ale mam jedną ważną uwagę. Skoro zabrania się wychodzenia psów bez smyczy czy kagańca na terenie całego miasta to może warto by było również o to, by miasto wydzieliło odpowiednie "bezpieczne" tereny? To jest moim zdaniem paranoja..

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Elurin']U mnie (W-wa) są podobne przepisy, tj. wyprowadzanie psów na smyczy lub w kagańcu z wyjątkiem psów agresywnych lub ras uznanych za agresywne (nie pamiętam dokładnie, ale jest chyba zapis o "w typie rasy") - te muszą być w kagańcu i na smyczy. Jest jednak zapis w uchwale Rady Miasta, że w miejscach "mało uczęszczanych" (bez definicji takowych) można psy spuszczać ze smyczy, o ile ma się nad nimi pełną kontrolę (można chyba rozumieć ten zapis, że bez problemu wracają na polecenie). Policja tymczasem ogranicza się do kodeksu wykroczeń art. 77, który stanowi, że zwierzęta muszą być zabezpieczone "w sposób zwyczajowy lub nakazany". W efekcie wymuszają mandaty na ludziach nie znających prawa...
Ale jest sposób - albo zacytować uchwałę, albo żądać podstawy prawnej. W moim przypadku (3 absolutnie łagodne i bezproblemowe sunie luzem na pustym trawniku) policjanci nie umieli zacytować artykułu! Chociaż numer znali:evil_lol:. W efekcie po parominutowej dyskusji udzielili mi tylko pouczenia...
A swoją drogą gliny czepiają się tylko małych psiaków albo ras "łagodnych". Do łysych z pitami itp. nie podchodzą albo udają, że nie widzą psa! Na szczęście te psy są dobrze wychowane i nie stanowią zagrożenia.[/quote]
Miałam podobne spotkanie, tylko że mój pies miał kaganiec - bez pytania, od razu rozkaz że mam psu zapiąć smycz... zapięłam, owinęłam wokół szyi i spytałam zbaraniałych że jeśli trzymamy się kurczowo przepisów to gdzie jest przepis że muszę trzymać smycz? Pies też był wtedy na bezpiecznym terenie i tylko tam go puszczałam.
Kwestia interpretacji przepisów, niestety coraz częściej trzeba być obeznanym w przepisach żeby nie wymusili mandatu... A takie akcje policjantów nagłośnić..

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Rottie']Mogę Cię w 100% zapewnić, że wyjście z psem bez obojętnie której z tych rzeczy skończy się mandatem. Nie ważne czy nie zabrałaś jednego czy obu tych przedmiotów.

Słuchajcie, ja też uważam, że dla zwiększenia bezpieczeństwa takie przepisy są konieczne, ale mam jedną ważną uwagę. Skoro zabrania się wychodzenia psów bez smyczy czy kagańca na terenie całego miasta to może warto by było również o to, by miasto wydzieliło odpowiednie "bezpieczne" tereny? To jest moim zdaniem paranoja..[/quote]
A ja ci powtarzam - zacytuj źródło na podstawie którego wręczają takie mandaty. Jeśli tam jest słowo "i" to wtedy trzeba i kaganiec, i smycz. Jeśli "lub" to już wybór pomiędzy jednym i drugim, i nie można wręczyć mandatu za psa tylko w kagańcu, czy tylko na smyczy.

Link to comment
Share on other sites

To ja mam pytanie czy ktoś widział kaganiec dla pekińczyka? Nie wyobrażam sobie mojego w czymś takim, niech mi pan władza pokaże gdzie takie cuda są.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Beatrx']bo staruszka z ratlerkiem krzywdy nie zrobi a taki podejrzany typek z wielkim psem już może ;) więc lepiej omijać takich typków na daleko :D[/quote]
To jest takie wieczne pytanie... :) Tak samo jak mnie zastanawiało czemu SM spisuje i daje mandat jakiejś kobiecinie która rozstawiła stolik i sprzedawała coś przed świętami, a kilkanaście metrów za jej plecami na ławce w parku siedziały łby z piwem ;) Do nich nie podeszli, dali kobiecie mandat i pojechali :)
[B]tesa [/B]na allegro są kagańce dla ratlerków.. :) pewnie robią na zamówienie.

Link to comment
Share on other sites

[B]tesa [/B]na allegro są kagańce dla ratlerków.. :smile: pewnie robią na zamówienie.
ale ratlerek to nie pekińczyk i ma inną budowę czaszki i pyszczka, więc jak to sobie wyobrażasz?

Link to comment
Share on other sites

Nasza i okoliczne gminy nie mają nawet schroniska ( po tym jak zamknęli Ligote ), już wiele razy dzwoniłam do SM z powodu bezdomnych psów błąkających się przy ruchliwej drodze, odpowiedź zawsze taka sama, ze nic nie da sie zrobic. Ale jak tylko ktoś idzie z pieskiem bez smyczy ( oczywiście najczęściej staruszka z ledwo idącym jamnikiem ), to wiedzą co robić...:angryy: Wg nich piesek bez smyczy stanowi zagrożenie, a bezdomny nie. Ciekawe rozumowanie...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ten przepis o kagańcach i/lub smyczach jest totalną głupotą, debilizmem i wykorzystywany jest przez służby (np. w Krakowie przez najgłupszą na świecie pseudo-służbę: Straż Miejską) do zabijania nudy w radiowozie.

Byłem świadkiem jak spaniel w kagańcu i na smyczy przechodząc koło matki z dzieckiem skoczył na to dziecko i rozorał mu rękę i nogę - dziecko wylądowało w szpitalu. Koleżanka mojej mamy pokazywała mi wielkie siniaki jakie zostawił na jej nodze owczarek w kagańcu i na smyczy.

Z drugiej strony straż przychrzania się do każdej staruszki z ratlerkiem.

JEDYNYM sposobem na zabezpieczenie psa jest jego WYCHOWANIE !!!! Certyfikaty agility powinny być dopuszczone jako zezwolenie na chodzenie bez takich zabezpieczeń w miejscach odsłoniętych (parki, pola, błonia...)

Smycz czy kaganiec niejednokrotnie powiększają u psa agresywność, nieokiełznanie. Pies który chodzi bez smyczy non stop jest uczony odpowiedniego zachowania, pies który w niektórych sytuacjach (publicznych) ma coś zakładane nie wie jak się zachowywać, nie ma samokontroli.

O wiele groźniejsi są niektórzy ludzie bez kagańca!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...