Jump to content
Dogomania

Pierwsze Polskie Ca De Bou


Janusz45

Recommended Posts

  • Replies 98
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[IMG]http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=fb7b389d0e60acea[/IMG][IMG]http://images27.fotosik.pl/187/fb7b389d0e60acea.jpg[/IMG]


Szukałam kiedyś w necie przodków i znalazłam gdzieś ta fotkę podpisaną jako Tassia Rugheta.

A to chyba brat Atrixa:

Alko z Hlucinskich Rovnin:

[IMG]http://images31.fotosik.pl/202/753cde6c07d5bfea.jpg[/IMG]

Link to comment
Share on other sites

@Kajtekzr

Wg Milana Birosa szefa klubu molosa ze Słowacji ta suka była przez 4 miesiące zarejestrowana jako DC, ale później registrowano ją jako CdB.
Nie wiedział dlaczego, ale takie coś nam opowiedział jako ciekawostkę.
Poza suką Sira oraz tymi sprowadzonymi w tamtych latach przy okazji importów RJO niewiele z tych psów było prawdziwymi CdB, będąc w 2004 roku na klubowej wystawie molosów w Mlada Boleslav były nawet sędziowane psy mieszane z CC tami o błękitnym umaszczeniu oraz takie, które miały wzrost i budowę przyzwoitego DC...duży bałagan, dużo większy niż ten w Hiszpanii nawet...Czeskie linie są naprawdę zakręcone.
Dużo niejasności, wiele psów znikąd...Mają psy albo z Polski albo z łapanki.

Link to comment
Share on other sites

Hehe no to wiemy skąd taki ciekawy wygląd :D

@kajtekzr
Pamiętam że kiedyś mieli takie coś i można było rejterować na księgę wstępną psy w typie rasy. Nie wiem czy to funkcjonuje i nie wiem jak to dokładnie wyglądało.

ps. załóżmy że mieszkamy w hiszpanii. Kupujemy psa, podoba nam się. Stwierdzamy że przypomina xxx. idziemy na konfirmację, pies ją przechodzi i dostaje numer RRC.

[IMG]http://reygladiador.com/mono07/ah/100_3442.JPG[/IMG]
[IMG]http://reygladiador.com/mono07/ah/100_3475.JPG[/IMG]

jako jaką rasę go wpiszemy. W przypadku Słowacji, Czech w latach 90-tych. Zerowej świadomości co przyciągnięto do kraju i jak to powinno wyglądać takie wpadki mogły się zdarzyć. W morale i etykę się nie wdaję

Link to comment
Share on other sites

[quote name='gorzała']@Kajtekzr

Wg Milana Birosa szefa klubu molosa ze Słowacji ta suka była przez 4 miesiące zarejestrowana jako DC, ale później registrowano ją jako CdB.
Nie wiedział dlaczego, ale takie coś nam opowiedział jako ciekawostkę.
Poza suką Sira oraz tymi sprowadzonymi w tamtych latach przy okazji importów RJO niewiele z tych psów było prawdziwymi CdB, będąc w 2004 roku na klubowej wystawie molosów w Mlada Boleslav były nawet sędziowane psy mieszane z CC tami o błękitnym umaszczeniu oraz takie, które miały wzrost i budowę przyzwoitego DC...duży bałagan, dużo większy niż ten w Hiszpanii nawet...Czeskie linie są naprawdę zakręcone.
Dużo niejasności, wiele psów znikąd[B]...Mają psy albo z Polski albo z łapanki.[/B][/quote]

@All

W ostatnim czasie chcąc poznać zawiłości sprowadzenia "pierwszych Polskich Ca de Bou" rozmawiałem z hodowcami oraz z byłymi hodowcami którzy chociażby liznęli temat CdB w latach 1994-2000.
Jeden z cenionych hodowców w tym czasie powiedział mi że cyt: Ca de Bou ma tak opracowany wzorzec rasy że dolewając nielegalnie takie rasy jak DC,CC,AST,Bullmastif,itp.... zawsze wychodzi CdB zgodne ze wzorcem.Widział na wystawie w Czechach, swojego psa innej rasy niż CdB jak był zarejestrowany oraz wystawiany jako CdB.

Potraktowałem jego opowieści jako żart ale biorąc pod uwagę to co pisze @Gorzała to całkiem możliwe że były one prawdziwe.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='kajtekzr']@Gorzała
To ja czegoś nie rozumiem - na Słowacji można zarejestrować psa jako rase XXX i potem po czterech miesiącach zmienić zdanie, wyrejestrowac i zarejestrowac tego samego psa jako rasę YYY ponownie??????:crazyeye:[/quote]

To co opowiadał mi Milan Biros dotyczyło Czech, a ja nawet nie wiem czy to wtedy jeszcze nie była Czechosłowacja...nie wiem...

Pytałem o to samo Czechów jakim kryłem sukę Cheśkiem, oni mają ją z tej samej dość dyskusyjnej linii. Słyszeli to samo, a nawet jeszcze kilka innych kffiatków dotyczących CC-tów i DC...

Dlatego sam nie wnikam dalej, odcinam się od niesprawdzonych lub wątpliwych linii, mam zamiar oszczędzać zdrowie...może mimo zwały jaką tutuaj serwuje Janusz i RJO...uda mi się jeszcze cieszyć psami tej rasy...

Link to comment
Share on other sites

@Gorzała & Janusz

Czechy/Słowacja czy Czechosłowacja - nie o geografię polityczną tu chodzi tylko o politykę kynologiczną. Dla mnie niezrozumiałe jest jak ten sam pies może być rejestrowany jako przedstawiciel różnych ras. Wg mnie skoro przeszedł przegląd i ktoś powiedział, że to rasa XXX to jak można go wyrejestrować i zarejestrować jeszcze raz jako YYY. To tak jakby właściciel Forda go wyrejestrował i zaraz potem zarejestrował :cool3: jako Skode.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='kajtekzr']@Gorzała & Janusz

Czechy/Słowacja czy Czechosłowacja - nie o geografię polityczną tu chodzi tylko o politykę kynologiczną. Dla mnie niezrozumiałe jest jak ten sam pies może być rejestrowany jako przedstawiciel różnych ras. Wg mnie skoro przeszedł przegląd i ktoś powiedział, że to rasa XXX to jak można go wyrejestrować i zarejestrować jeszcze raz jako YYY. To tak jakby właściciel Forda go wyrejestrował i zaraz potem zarejestrował :cool3: jako Skode.[/quote]

@kajtekzr

No akurat ten drobny element jak Czechosłowacja ma znaczenie, ale z innego powodu, jeżeli to było wtedy to ten Pan działał w tym właśnie Związku. Co do tego, że nie pojmujesz jak to rozumiem, ale nie takie wolty się działy uwierz mi..., a w przypadku takiej rasy jak nasza nie jest to żaden wyczyn...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

[quote name='Janusz45']@ All

Bardzo mnie interesuje zdrowotność "pierwszych Polskich Ca de Bou" [dysplazja itp.....] :confused:

Czy psy [ cyt:do [B]mojej [/B]hodowli, na [B]moje[/B] [B]zamówienie [/B]i [B]za moje[/B] pieniądze przyjechały do Polski ] były badane ?????? jak to było?????

A może psy były wolne od dysplazji i innych chorób??????

Zadaje te pytania gdyż czytając "List otwarty Tima Taylora" pojawia się wzmianka o dysplazji:cool1: cytat:

[COLOR=blue]Często psy trzeba usypiać, bo poziom dysplazji był nieporównywalny z życiem, ważny problem dla nas wszystkich. Psy mają zdrowie, ale często spotykamy się z dysplazją, co prowadzi do śmierci. Duży problem w gatunku. Najczęściej wśród szczeniaków. [COLOR=magenta]Bardzo ważne, żeby CECB zwrócił uwagę i zaczął sprawdzać hodowle psów na Majorce w tym kierunku, żeby kupując psa, szczeniaka z Majorki – kraju pochodzenia gatunku, był 100 % pewien, że będzie zdrowy. Mam nadzieje, że CECB jest w stanie przeciwstawić się dysplazji. Myślę jednak, że walka z dysplazją u Ca de Bou zacznie się daleko od Majorki. [/COLOR]
Każdy klub, w każdym kraju musi zrobić wszystko, żeby zwalczyć tą wadę gatunku – rasy.
Hodowcy w każdym kraju muszą zacząć testować wszystkie swoje psy na dysplazję już teraz. Ja testuję wszystkich swoich hodowców.
Nigdy nie słyszałem od CECB o tych testach i niestety CECB twierdzi, że rasa posiada stu procentowe zdrowie. [/COLOR][COLOR=purple][B]Jestem pewien, że ta choroba jest u połowy psów na Majorce. [/B][/COLOR]

[COLOR=purple][B][COLOR=black]Może ktoś wie jak to było z dysplazją u "pierwszych Polskich CdB?????[/COLOR][/B]


[/COLOR][/quote]
@ Janusz 45

Moja suka Goussette Petite Osanna (ur. 1998 miala "galopujaca" dysplazje. Jak zobaczylam papiery okreslenia jej dysplazji z VDH to "spadlam ze stolka". Dysplazja "E".

Przez wiele lat nie wiedzialam, ze ona ma za duze serce.
Woda jej sie w plucach zbierala, dlatego tez czesto "kichala". Jak bylo zbyt cieplo to nie lubial byc na dworze, wolala cien. Im robila sie starsza tym bylo gorzej. 22 lutego 2008 porostu....podeszla do miski z jedzeniem i "padla", serce odmowilo posluszenstwa.

Slyszalam tez o innych przypadkach chorob serca u tej rasy. Wiec nie chodzi tu tylko o problem dysplazj...choc o tym problemie nie raz slyszalam tutaj w Niemczech (psy sprowadzane z PL).

Link to comment
Share on other sites

[B]@TerziaHH[/B]

Przeczytałem wszystkie dzisiejsze Twoje posty na tym i nnych tematach,pozwolisz że odpowiem na moim temacie odnosząc się również do tego co napisałaś na innych wątkach.

[B]Na wstępie przyjmij wyrazy współczucia po stracie Goussette .[/B]

Wracając do tego co napisałaś o RJO cyt:

[COLOR=blue]Jak staralam sie tutaj w Niemczech i spopularyzowanie rasy Ca de Bou i Pani hodowle (co laczyla sie tez ze sprzedaza psow do Niemiec czy ogolnie "na zachod") [B]to wtedy bylam "dobra" bo "przydatna[/B]".[/COLOR]

[COLOR=black]Zadziwiające :evil_lol:--jest to zgodne z moimi obserwacjami w tejże materii.;)[/COLOR]

Swego czasu bywałem często na Twojej stronie ,swoją drogą bardzo ciekawa stronka z ładnymi fotkami Ca de Bou zawsze zadawałem sobie pytanie dlaczego tak dużo na niej Osanny tak jakby była to strona Osanna bis -teraz już wiem dlaczego :p . [EMAIL=".@TerziaHH"]@TerziaHH[/EMAIL] z tej strony dowiedziałem się że chodziłaś z Goussette podczas pobytu na wakacjach, po tych samych przepięknych zakątkach gdzie ja chodzę na spacery ze swoimi Ca de Bou a mieszkałaś u mojego dobrego znajomego-czytając to na Twojej stronie pomyślałem "jaki ten Świat mały"
[COLOR=black]Bardzo istotną rzeczą w hodowli jest zdrowotność uzyskanego potomstwa,zadając pytanie :[/COLOR][COLOR=blue]Bardzo mnie interesuje zdrowotność "pierwszych Polskich Ca de Bou" [dysplazja itp.....] :confused:
[/COLOR]
[COLOR=black]miałem nadzieję że ktoś coś wie i uda się potwierdzić informacje które posiadam na ten temat--z ogromu odpowiedzi w tym temacie --widać "temat tabu":evil_lol:[/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Na molosach byla kiedys informacja o oddaniu CdB.
Sytuacja w domu byla trudna i chciałam ja zabrac na tymczas albo na stałe.
Umowilam sie z facetem, zeby suki sie poznały.
Spotkanie przebieglo w milej atmosferze, bylismy zdecydowani adoptowac suke. Wlasciciel jednak sie rozmyslil... ale nie to jest tu wazne.
Suka miala potworna dysplazje. Leczyli ja u Sterny, miła miec resekcje obu głowek kosci udowej...
Imie rodowodowe to Tequilla, teraz ma 3-4 lata. Nie pamietam z jakiej jest hodowli.

Link to comment
Share on other sites

nie jestem specjalistka od CdB ale tylko pasjonatką rasy :-)

Wiem, ze najlepszy pies to taki, ktory jaknajbardziej zblizony jest do wzorca ale sa rozne typy, np w mastino i w fila brasileiro.
W mastino mamy typ włoski i szwedzki:
- włoski - psy sa niższe, krępe, na krótszych nogach, bardziej oskórzone i dłuższy jest tułów,
-szwedzki - psy są wyzsze, z dłuższymi nogami, mniej oskórzone.
W obu przypadkach długość kufy do głowy to 1/3:2/3 ale ostatnio coraz czesciej pojawiaja sie osobniki 1/2:1/2 - osobiscie mi sie nie podobaja...

Osobiście preferuje typ szwedzki.

Pamietam, jak kupiłam swoja pierwsza mastinkę (1998) to na ringach królowal typ włoski, dlatego nie poszczyce sie sukcesami wystawowymi.
Teraz przez sedziow preferowany jest typ szwedzki, wiec gdybym zaczynala z ta suka teraz kariere, myślę, że do osiagniecia mialabym bardzo duzo.

W fili tez sa dwa typy CAFIB i FCI- wygladaja naprawde inaczej...

Tak wiec na wystawach w duzym stopniu wszystko zalezy przede wszystkim od preferencji sedziego. Nawet jak bedziecie preferowali typ CdB bardziej delikatny i taki bedzie bardziej zblizony do wzorca a sedzia bedzie mial preferencje bardziej na typ bull no to wiadomo, ze wieksze noty dostanie typ bull.

Oczywiscie mozna rozdzielic rase tak jak to zrobiono w Akita Inu dzielac ja na Akita Inu i Duzego Japonskiego Psa, obecnie Akite Amerykanska.

No dobra, przepraszam za lekkiego offa :-)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Janusz45']@Ewusek

Przypominam sobie to zdarzenie,czytałem o tym, nie wiem co z nią dalej było :shake: Teqilla to hodowla Tołdi.[/quote]

Teqilla to hodowla Pleszówkowe Doły:diabloti: i napewno jej rodowodowe imie jest inne :evil_lol: a na drugi raz zanim coś napiszesz to dobrze to przemysl:mad::mad:

Link to comment
Share on other sites

gosciu napisal bzdury:p sam nie wie z jakiej hodowli jest jego suka, poniewaz zgodnie z umowa nie dostal metryki bo za psa sie nie rozliczyl:p gdzies mu dzwoni ale nie wie w ktorym kosciele dokładnie tak samo jest z Tobą:evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

@ All

Cały czas interesują mnie zawiłości sprowadzenia pierwszych osobników rasy Ca de Bou do Polski:crazyeye:

[B]Jeśli ktoś posiada informacje na ten temat (fotografie ,skany oraz inne dokumenty) proszę o kierowanie ich na moje PV[/B]

Ostatnio otrzymałem oryginalny skan faxu z 1994 r dotyczący sprowadzenia pierwszych Ca de Bou do Polski:multi:
(skan po korekcie imion oraz zapisków ręcznych;))

[IMG]http://i006.radikal.ru/0806/fc/b21659d65c3f.jpg[/IMG]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='gorzała']@Janusz45

Przestań już nudzić, zapytaj Renatę jak było, ona wie. I nie zawracaj gitary. Jesteś taki sam jak ona, a nawet bardziej wysmarowany wazeliną...kto wie,...[/quote]

@Gorzała

Są różne wersje sprowadzenia pierwszych Ca de Bou do POLSKI,Pani Renata napisała swoją wersje -więc pytanie o to, byłoby bezzasadne .:eviltong:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

@All

Przypadek sprawił że trafiłem na tego psa,długo czekałem za zdjęciami od jego właściciela

Ten Ca de Bou to BONZO po m.Brisa De Gor Blau
CdB urodzonych w Polsce 16.01.1998r


[URL="http://s16.radikal.ru/i191/0910/41/473106a422aa.jpg"] [IMG]http://s16.radikal.ru/i191/0910/41/473106a422aa.jpg[/IMG][/URL]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...