Jump to content
Dogomania

Krycie cieczka w cieczke


Recommended Posts

[quote name='Rottie']Nigdy nie będę popierała krycia suczki cieczka w cieczkę. Niestety wielu "hodowców" tak rozmnaża swoje psy i można to przeczytać na ich stronach internetowych. Moim zdaniem ZKwP powinien uważniej sprawdzać wszystkie dane krycia i wykluczać z członkostwa osoby łamiące regulamin. Przydałoby się też zmienić przepisy.. Zabronione jest krycie suki więcej niż 1 raz w roku, tylko nie sprecyzowano w jakim: kalendarzowym czy chodzi o odstęp czasu. Mam nadzieję, że w przyszłości zostanie to uregulowane ;)[/quote]
Regulamin mówi o latach kalendarzowych (2007,2008, 2009 itd.).
ZKwP tego pilnuje, daty narodzin miotów (oraz ilość szczeniąt itp.) są wpisywane z pieczątką do rodowodu. Tak więc to wszystko przy każdym narodzonym miocie jest sprawdzane. Ponadto mnie się osobiście wydaje, że regulamin jest jak najbardziej w porządku i zmieniać go nie trzeba. Jeden miot w roku spustoszenia w organizmie psim nie robi, ciąża to nie choroba w końcu. Poza tym to jest minimum, a każdy jeśli uważa, że chce mieć szczenięta rzadziej, to nikt mu tego nie zabrania.

Ps. żeby nie było, że ja jako hodowca popieram taki a nie inny regulamin, bo kryję suki często jak się da. Ostatni mój miot (i pierwszy ) właśnie kończy rok, a suka powtórnie szczenięta może będzie mieć na jesieni.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 160
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

zastrzeżenia budzą jednak próby naginania regulaminu. nikt nie ma wątpliwości, że ZK chodzi jedynie o dobro rasy, ale hodowcy, których zdrowie swoich psów nie obchodzi często stosują się do ww. zasad tak jak mówiliśmy wcześniej: poród w np. listopadzie, a krycie w styczniu:roll:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='YoungLADY']zastrzeżenia budzą jednak próby naginania regulaminu. nikt nie ma wątpliwości, że ZK chodzi jedynie o dobro rasy, ale hodowcy, których zdrowie swoich psów nie obchodzi często stosują się do ww. zasad tak jak mówiliśmy wcześniej: poród w np. listopadzie, a krycie w styczniu:roll:[/quote]
Ja też uważam, że tak nie powinno się robić, ale jest to z regulaminem zgodne. Natomiast tak występująca cieczka sama w sobie jest patologiczna, bo tak szybko wystąpić nie powinna. Wydaje mi się to niemożliwe. A jeśli cieczka jest tak wcześnie, to na 90% bez owulacji.
Jeśli hodowca tak kryje, to po tej cieczce (hipotetyczny 01.2008) to następne szczenięta w 2009, więc co najmniej jedna cieczka (a jeśli ma tak często to i dwie) przejdzie.

Link to comment
Share on other sites

to zamiast listopada niech będzie nawet wrzesień:eviltong: hodowcy się nie przejmują czy zdrowa czy nie - ile sie w schroniskach widzi suk z powyciąganymi sutami , których nikt nie chce:shake: co prawda psy wtedy bez rodowodu, ale nawet ci z psami rodowodowymi nie zawsze się tym przejmują. nie chce tutaj wszystkich wrzucać do jednego worka, ale zdarzają się i takie przypadki:angryy:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='YoungLADY']to zamiast listopada niech będzie nawet wrzesień:eviltong: hodowcy się nie przejmują czy zdrowa czy nie - ile sie w schroniskach widzi suk z powyciąganymi sutami , których nikt nie chce:shake: co prawda psy wtedy bez rodowodu, ale nawet ci z psami rodowodowymi nie zawsze się tym przejmują. nie chce tutaj wszystkich wrzucać do jednego worka, ale zdarzają się i takie przypadki:angryy:[/quote]
Powyciągane sutki, to ma praktycznie każda suka po szczeniętach :crazyeye:. Niestety to efekt każdych szczeniąt, karmienia, jakiś czas - zależny od suczki - sutki się wciągają. Ale to już zależy od utrzymania, przede wszystkim ilości ruchu ;-).
A rozmnażacze to zupełnie inna kwestia - ich żadne regulaminy nie obowiązują, więc nie rozumiem robienia porównań.

Link to comment
Share on other sites

ale proszę porównać sukę po 1-3 porodach i po 6:shake: o, albo proszę wejść na stronę fundacji AST - tam to chyba najlepiej widać.
porównanie do rozmnażaczy faktycznie jest bez sensu, ale chodzi mi raczej o to, że są członkowie w ZK działający w podobny sposób:placz:

Link to comment
Share on other sites

No właśnie... fajnie że został tutaj też poruszony temat wieku suki pokrytej 1 raz bo to moim zdaniem również istotne... Domyślam się że w małych rasach 2 letnia suczka już zakończyła swój rozwój fizyczny i jest gotowa do macierzyństwa, ale np Ast rośnie do 3 roku życia, jego kościec, głowa, wszystko się do tej pory kształtuje, więc suka która w wieku 2,5 roku rodzi swój drugi miot- 1 był pół roku wczesniej to również dla mnie dramat...
A jak to wygląda w rasach olbrzymich ?? molosach?? dogach??

Link to comment
Share on other sites

ostatnio byl ratowany przez dogomanianki shih tzu od jednego "prymitywka"Ma on suczke 1,5 roczna .Ten chlop powiedzial ,ze suczka juz 2x razy rodzila:mad::mad:

Male rasy sa zdolne do rodzenia od 2 roku zycia do 6 lat
Duze rasy od 3 lat

Link to comment
Share on other sites

[quote name='xxxx52']
czy nie nalezaloby sie zastanowic o ograniczeniu rozmnazania na poczatek pewnych ras np.owczarkow niem i psow tzw niebezpiecznych,gdyz tymi psami sa przepelnone schroniska [/quote]

Czy Ty wiesz co to jest pies rasowy?Twierdze że nie!!!Pies rasowy to taki ktory odpowiada wzorcowi rasy zarejesrowanej w FCI i z [B]udokumentowanym pochodzeniem[/B].Gdzie Ty widzisz w schroniskach rasowe psy??Jezeli się zdarzają to są rzadkie przypadki.W schroniskach sa najzwyklejsze kundle nawet jak wygladem przypominaja dana rase, a dla rozmnazaczy tych psow zadne regulaminy nie sa potrzebne.Kazda suka ktora uzyska uprawnienia hodowlane moze rodzic szczeniaki do 8 roku życia i za zgoda komisji hodowlanej można pokryc ja jeszcze raz po ukończeniu regulaminowego wieku.I nie pisz ze ktos gdzieś nagina przepisy.Nie znasz ich to nie dyskutuj o tym!!!!

Link to comment
Share on other sites

[quote name='xxxx52']

Male rasy sa zdolne do rodzenia od 2 roku zycia do 6 lat
Duze rasy od 3 lat[/quote]

Glupoty piszeszXXX52 psy sa zdolne do rozrodu po ukonczeniu dojrzalosci pluciowej.Suka malych ras moze zajść w ciaze juz przy pierwszej cieczce tj.okolo 7 miesiaca zycia.Tak samo jest przy duzych rasach z tym ze tam ciczeka może być pozniej.

Link to comment
Share on other sites

´Jasiek przepisy sa przepisami ,a zdrowy rosadek:mad:
ach zapomnialam :angryy:
Jezeli w Twoich oczach psy naleza do elementow produkcji,a produkacja = kasie ,to ma sz racje .:mad::mad::mad:
Jak to dobrze ze nie mam kontaktu z takimi hodowcami jak ten J,

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Jasiek']psy sa zdolne do rozrodu po ukonczeniu dojrzalosci pluciowej.Suka malych ras moze zajść w ciaze juz przy pierwszej cieczce tj.okolo 7 miesiaca zycia.Tak samo jest przy duzych rasach z tym ze tam ciczeka może być pozniej.[/quote]
kobiety również mogą urodzić dziecko w wieku 12lat... co wcale nie oznacza, że jest to wiek odpowiedni do zachodzenia w ciążę:cool1: wręcz przeciwnie:roll:

Link to comment
Share on other sites

O ile ja jestem w stanie zrozumiec jednorazowe krycie cieczka w cieczke (w roznych latach kalendarzowych zgodnie z regulaminem) z róznych powodów (jakis super reproduktor czy nawet "przestawienie" z jesiennego miotu na wiosenny), to absolutnie nie jestem w stanie zrozumiec takiego krycia, jesli pierwsza ciaza - a tak było w tym przypadku - zakończona została cesarka. Według mojej wiedzy i znanych mi hodowców, po cesarce powinien byc minimum rok przerwy, aby suka miała czas, aby dojsc do siebie.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='xxxx52']
Jezeli w Twoich oczach psy naleza do elementow produkcji,a produkacja = kasie ,to ma sz racje .:mad::mad::mad:
[/quote]

A tu cie boli- [B]Kasa.Zajmij sie hodowlą a zobaczysz jak ta kasa (ktos juz tu to napisał)wypłynie CI ciurkiem z kieszeni ekspercie od spraw hodowlanych:evil_lol:.I powtorze jeszcze raz -suka jest zdolna fizycznie do rodzenia szczeniat od pierwszej cieczki ale zanim uzyska oceny wystawowe ktore bedą ja kwalifikowac do hodowli będzie miałą około 2 lata i wtedy ma pełne uprawnienia do rozrodu a nie zdolności.KPW???[/B]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...