Jump to content
Dogomania

Koalicja dla zmiany prawa o zwierzętach domowych


G.Lindenberg

Recommended Posts

Czytając ten wątek pomysł aby sterylizacja czy kastracja zwierząt była promowana ulgą przy płaceniu podatku za zwierzę wygląda nieźle. Podobnie jak obowiązek rejestracji zwierząt.
Tylko co w sytuacji gdy miasto takie jak Kraków nagle rezygnuje z obowiązku opłaty podatku za psa a tym samym rejestracji zwierzaka.

Pomysł, który ma dwa końce - ludziom, którym sie nie przelewa napewno wyjdzie to na dobre ale z drugiej strony jak nie ma jakiejś "marchewki" to znajda się tacy, którzy nic w tym kierunku nie zrobią.

Ja bym ten obowiązek przywróciła. A do tego obowiązek zgłoszenia faktu braku zwierzęcia (oddanie komuś ,śmierć). Ogólnie jeżeli ktoś bierze psa - rejestruje go i płaci podatek. A potem co roku TOZ czy może inny upoważniony organ wysyla mu formularz opłaty - jak OC. Jak nie chce płacić to musi ten fakt zgłosić. Może to by w jakimś niewielkim choć procencie zmniejszyło "rotację" psów. Wrzesień nowy pies - wakacje wywalamy psa - wrzesień bierzemy nowego.

Kolejna sprawa to czy po za obowiązkiem związanym z bezdomnymi zwierzętami jaki jest nakładany na gminę nie można by również poruszyć zagadnienia aby miasto miało obowiązek dostarczyć na swoim terenie choćby pojemników na psie kupy, wyznaczenia miejsc do wyprowadzania psów.
Coraz częściej spotykam się z agresją wobec właścieli psów. Spóldzielnie mieszkaniowe ogradzają niemal każdy trawnik płotkiem, wystawiają tabliczki zakazu wyprowadzania psów. Efekt taki, ze psy srać będa na chodnikach a to powoduje wścieklość współmieszkańców. Dojdzie jeszcze do tego, że żeby mieć w bloku psa potrzeba będzie zgoda spółdzielni i współlokatorów. Do parku wstęp narazie na smyczy ale zaraz pojawią się wogóle zakazy.
Efekt że psy z bloków wylądują w schronach albo do uśpienia a adopcje zmiejszą się o 60% (liczba z kapelusza) bo nie da sie w mieście mieć psa?


Mam jeszcze taki pomysł w kwestii edukacji a dokładnie promowania adopcji. Gdyby tak lekarskie środowisko ruszyć, zrobić kampanie skierowane do ludzi starszych. Tych, którzy przechodzą na emerytury, renty. Gdyby dać takiej osobie małego pieska, gdyby musiała wyjść z nim trzy razy dziennie nawet na krotkie spacery to dla jej ZDROWIA byloby to zapewne bezcenne. Nie mówiąc o tym czym by to było dla psiaka.
Oczywiście realia są zupełnie inne - takich ludzi nie stać pewnie na utrzymanie psa z marnej renty czy emerytury. Ale gdyby w to włączyły sie inne jednostki?
Np w schronisku dla takich ludzi adoptujących psa - zniżki u weterynarzy czy nawet bezpłatne leczenia, szczepienia. Jakaś pomoc postaci karmy - w końcu taki pies w schronie też rodzi koszty.
A czy jak ludzie byliby zdrowsi to nie obnizyły by się służby zdrowia wydatki? Ewidentnie lekarze powinni promować adopcje wśród emerytów i rencistów.
Tylko oczywiście rozsądnie potem przeprowadzane - nie mam na myśli szczeniaka husky dla 90 letniej pani po operacji biodra :-)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 448
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

W tym jest dosłownie napisane że kagańca się nie używa.

[URL]http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=170754[/URL]

po za względami typu że źrebaki czy cielaczki mają po prostu delikatne kręgosłupy i może dojść do przykrego wypadku nie słyszałam żeby był jakiś przepis/zakaz/nakaz - nie znam dokladnie tego rozporządzenia wiec moze jest tam coś. Albo jakieś dodatkowe akta do tego później wydane, zaktualizowane

Link to comment
Share on other sites

[B]W newsweeku ukazał sie artykuł- wywiad z Karina Schwerzler. mówi o jej interwencjach ale także o potrzebie zmiany prawa i beznadziejne sytuacji zwierząt w Polsce[/B]

skany artykułu
[URL]http://upload.miau.pl/3/114216.jpg[/URL]
[URL]http://upload.miau.pl/3/114234.jpg[/URL]
[URL]http://upload.miau.pl/3/114218.jpg[/URL]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

[quote name='justynavege']wspaniały pomysł :)
mnie się marzy
- obowiązek sterylizacji zwierzat nierodowodowych
- obowiazek chipowania
- wysokie kary za znecanie sie nad zwierzetami
- likwidacja pseudohodowli [/quote]

Dostalam namiary na te strone kilka godzin temu. Nie przeczytala jeszcze wszystkiego, ale np. wypowiedz justynavege jest jak wyjeta z moich ust.

Link to comment
Share on other sites

Witajcie.
Nie doczytałem jeszcze wątku, tylko kilka pierwszych stron. Z racji mojego zawodu i doświadczeń zyciowych chętnie przyjme na siebię rolę "advocatus diaboli". Proszę nie gniewajcie się na mnie jesli będę się dzielił wątpliwościami i zastrzeżeniami. Moje wypowiedzi traktujcie jako wewnętrzny "kontroling" przed przedstawieniem propozycji na szerszym forum.
Pamiętajmy że dobre prawo to proste prawo, komplikując i mnożąc zapisy tworzymy kolejną maszynkę dochodów dla prawników a nie realistyczne i wykonywalne zapisy.
Nie powinnismy też przesadzać z restryktyjnością i inwazyjnością zapisów bo to moze z kolei działać na niekorzyść zwierząt.
Stworzyć proste i spójne zapisy to ideał, tak aby w gąszczu interpretacji nie mogły sie ukrywać różne pseudodziałalności i żeby każda gmina czy fundacja miała prostą i łatwą ścieżkę do działalności prozwierzęcej.
Tyle na początek.
Schroniska warte uwagi:
Milanówek, im. 120-lecia TOZ. Dobre jak na polskie standardy warunki, indywidualne podejście do zwierzaka, dobry personel, sterylizacje, spory wolontariat, ma sporą listę pozyskanych sponsorów.
Sochaczew "Azorek"(Marko czemu nie wspomniałaś ?) jak na gminne schronisko jest OK. zwłaszcza jak sie popatrzy na wolontariat. Sterylizacje.

Link to comment
Share on other sites

Ach i zapomniałem o miejscu wspaniałym. "Koci świat" to nie tylko przystań dla kotów ale i dla wielu pokrzywdzonych przez los psów, proszę zajrzyjcie tam przez baner w moim podpisie i pomózcie w adopcjach. Takie małe prv w tym wątku...

Link to comment
Share on other sites

hmmmm wydaje mi się, że dobrych schronisk jest wiele, ale to jakby nie ten temat.
jeśl ikażdy z nas zacznie zachęcać do odwiedzin w danym schronisku czy fundacji to wątek nam się rozmyje. cały czas go doczytuję, ale niestety mam bardzo mało czasu.

Link to comment
Share on other sites

A czy w tym nowym prawie przewidywane są wysokie kary pieniężne za skrzywdzenie zwierzęcia lub niedopilnowanie własnego i dopuszczenie, by skrzywdził kogoś innego? O ile wiem, jeśli u nas nie poczuje się bata w postaci uderzenia po kieszeni, to same zapisy prawne i kary więzienia niewiele dadzą...Zresztą który sąd zarządzi taką karę jeśli bandyci latami czekają na miejsce w więzieniu? A tak 1000 lub 2000 za niedopilnowanie własnego psa zmusi w końcu ludzi do odpowiedzialności i ta odpowiedzialność nie pozwoli krzywdzić zwierząt - nieważne już, czy to bity koń, zamurowany kot, czy też głodzony pies....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

A może by tak na fali zmian zmienić nieco nomenklaturę? Bardzo nie lubię określenia [B]właściciel [/B]psa. Pies, ani żaden zwierzak nie jest rzeczą. [B]Właścicielem[/B] to ja mogę być szafy - i mogę z nią zrobić, co mi się podoba. A dla zwierząt, z którymi mieszkam mogę być ich [B]opiekunem prawnym[/B]. I wtedy mam wobec nich prawne obowiązki związane z opieką.
Wydaje mi się to bardzo ważne. Słowo ma moc. Działa na podświadomość.
Takie sformułowanie zostawia wrażenie.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='gagata']A czy w tym nowym prawie przewidywane są wysokie kary pieniężne za skrzywdzenie zwierzęcia lub niedopilnowanie własnego i dopuszczenie, by skrzywdził kogoś innego? O ile wiem, jeśli u nas nie poczuje się bata w postaci uderzenia po kieszeni, to same zapisy prawne i kary więzienia niewiele dadzą...Zresztą który sąd zarządzi taką karę jeśli bandyci latami czekają na miejsce w więzieniu? A tak 1000 lub 2000 za niedopilnowanie własnego psa zmusi w końcu ludzi do odpowiedzialności i ta odpowiedzialność nie pozwoli krzywdzić zwierząt - nieważne już, czy to bity koń, zamurowany kot, czy też głodzony pies....[/quote]
Kary za krzywdzenie zwierząt proponujemy podnieść głównie finansowe, chociaż i więzienia w jednym miejscu też. Natomiast za niedopilnowanie zwierzęcia, które pogryzie kogoś innego - to jest Kodeks Cywilny i my tu nic nie mamy.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Ninti']A może by tak na fali zmian zmienić nieco nomenklaturę? Bardzo nie lubię określenia [B]właściciel [/B]psa. Pies, ani żaden zwierzak nie jest rzeczą. [B]Właścicielem[/B] to ja mogę być szafy - i mogę z nią zrobić, co mi się podoba. A dla zwierząt, z którymi mieszkam mogę być ich [B]opiekunem prawnym[/B]. I wtedy mam wobec nich prawne obowiązki związane z opieką.
Wydaje mi się to bardzo ważne. Słowo ma moc. Działa na podświadomość.
Takie sformułowanie zostawia wrażenie.[/quote]
Idea jest szczytna i kompletnie nie do zastosowania. Czy zamiast mówić "to jest mój pies" mam mówić "to jest pies, którego jestem prawnym opiekunem"? Na pewno w ustawie tego nie będzie, bo brzmi bardzo dziwnie. Raczej chodzi o to, żeby zwierzęta nie były traktowane jak rzeczy i na tym się próbujemy skupiać.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='gagata']I jeszcze jedna propozycja - wprowadzenie w Polsce zasad Good Citizen Dog. Pies nie zdanego egzaminu, to nie ma prawa do chodzenia luzem, bez smyczy,a w przyszłości i obowiązek sterylizacji/kastracji...[/quote]
Jest w Polsce ok. 6 mln psów. Kto będzie je egzaminował ? Kto z polityków zgodzi się na wprowadzenie obowiązku sterylizacji psów, żeby mieć przeciwko sobie miliony właścicieli? Bądźcie idealistami ale i realistami trochę. Inaczej niczego nie przeprowadzimy.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='funia']DOBRY temat.KIEDY MA być nowelizacja ustawy [sory ,ale całego tematu nie czytałam][/quote]
Mam nadzieję, że w ciągu następnego miesiąca uda się ustalić ostatecznie tekst nowelizacji. Ale żeby w Sejmie posłowie mogli to złożyć musimy jeszcze przygotować projekty nowelizacji wszystkich innych ustaw, które trzeba zmienić oraz projekty rozporządzeń wykonawczych, o których jest mowa w Ustawie. Prócz tego uzasadnienia do zmian oraz wyliczenia kosztów. Aha, jeszcze, że nie jest to sprzeczne z prawem unijnym. Wszystko razem mam nadzieję do końca listopada załatwimy. Pozdrawiam. I zgłaszajcie się do pomocy przy przekonywaniu posłów do nowej ustawy.

Link to comment
Share on other sites

Czy można spytać,których to posłów mamy przekonywać?
Konkretnych z komisji,która zajmie się zmianami prawa,czy wszystkich jacy są w Sejmie?
Nacisk na posłów to ważna sprawa-jeśli popłyną do nich nasze prośby-petycje,nie powinni być obojętni!:lol:

Link to comment
Share on other sites

dostalam takiego maila..co o tym myslicie???

W Strasburgu jest Sad,w ktorym Polska juz przegrala sprawe o lamanie praw Czlowieka,moze warto skierowac tu sprawe za nieprzestrzegania Praw Zwierzat przez Polske??
Jezeli znalazlby sie w Polsce jakis prawnik,ktory by to ruszyl,to ja chetnie poszukam jakis informacji,bo jestem tutaj na miejscu.
Moze zamiast pisac petycje do bezdusznych urzednikow,zalozyc sprawe w sadzie we Francji???

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Kamila_s']dostalam takiego maila..co o tym myslicie???

W Strasburgu jest Sad,w ktorym Polska juz przegrala sprawe o lamanie praw Czlowieka,moze warto skierowac tu sprawe za nieprzestrzegania Praw Zwierzat przez Polske??
Jezeli znalazlby sie w Polsce jakis prawnik,ktory by to ruszyl,to ja chetnie poszukam jakis informacji,bo jestem tutaj na miejscu.
Moze zamiast pisac petycje do bezdusznych urzednikow,zalozyc sprawe w sadzie we Francji???[/quote]
Myślę, że jest to kompletna bzdura.
Jakich niby międzynarodowych praw zwierząt Polska nie przestrzega? W jakich traktatach i umowach, ratyfikowanych przez Polskę są one zawarte?
A kto jest za pisaniem petycji do urzędników, bo na pewno nie Koalicja dla Zwierząt?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...