Jump to content
Dogomania

Koalicja dla zmiany prawa o zwierzętach domowych


G.Lindenberg

Recommended Posts

[quote name='Selenga']Początek już jest zrobiony :)
[URL]http://www.koalicja.org.pl/aktualnosci.php[/URL][/quote]
;) ja bym tylko jedno rozszerzyla w notce do mediow:

"propagujące [COLOR=blue]humanitarne[/COLOR] ograniczanie ilości rodzących się zwierząt" [COLOR=blue]poprzez kastracje.[/COLOR]
Nie ma slowa w komunikacie o kastracji:shake:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 448
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='GoniaP']Panie Grzegorzu, a czy w proponowanych zmianach jest cokolwiek na temat zapewnienia niezbędnych i humanitarnych warunków bytowania psów? Chodzi mi przede wszystkim o łańcuchy, komórki, klatki i wszelkiego rodzaju inne wynalazki...?
Dziś moje serce rozpadło się na kawałki gdy musiałam zostawić niespełna trzy miesięcznego szczeniaka na łańcuchu, bo prawo tego nie zakazuje. Nie wspominając o setkach tysięcy biedaków, których życie ograniczone jest do metra czy dwóch, które żyją w błocie, cierpią głód i zimno w dziurawych budach...[/QUOTE]
W aktualnej ustawie jest w art.6.pkt.2 takie coś:
"Przez znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć zadawanie albo świadome
dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień, a w szczególności(..)
14) trzymanie zwierząt na uwięzi, która powoduje u nich uszkodzenie ciała lub
cierpienie oraz nie zapewnia możliwości niezbędnego ruchu;"
Zgodnie z art. 7 tej ustawy zwierzę takie może być czasowo odebrane właścicielowi decyzją wójta. Więc jakaś podstawa prawna jest - czy wójt zechce z niej skorzystać, to inna sprawa. A może szczeniaka można wykupić albo chłopa przekupić (bo o perswazji pewnie trudno myśleć)?
Co do ogólnych postulatów zmian to znajdziesz je tutaj na naszej stronie [url]http://koalicja.org.pl/zmiana.php[/url] Myślę, że dokładniejsze opisanie warunków, jakie trzeba zapewnić psu w gospodarstwie powinno się w znowelizowanej ustawie znaleźć. Docelowo łańcuchów nie powinno być. Na pewno będzie przeciw temu opór rolników ale jest dobry argument: goście z zagranicy, którzy przyjadą na Euro 2012 uznają nas za kompletnych barbarzyńców, że trzymamy psy w takich warunkach.

[quote name='ARKA'];ja bym tylko jedno rozszerzyla w notce do mediow:
"propagujące humanitarne ograniczanie ilości rodzących się zwierząt" poprzez kastracje.
Nie ma slowa w komunikacie o kastracji[/QUOTE]
To prawda, za bardzo tej notatki nie cyzelowałem, bo uznałem, że pewnie jeśli coś z niej wezmą to jedno zdanie albo i nic. Ale ma Pani rację, nawet w takiej notatce warto o tym pamiętać: w końcu kilkadziesiąt osób to przeczyta, nawet jeśli nic z samą notatką dalej nie zrobią. Poprawię się.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='GoniaP']Panie Grzegorzu, a czy w proponowanych zmianach jest cokolwiek na temat zapewnienia niezbędnych i humanitarnych warunków bytowania psów? Chodzi mi przede wszystkim o łańcuchy, komórki, klatki i wszelkiego rodzaju inne wynalazki...?
Dziś moje serce rozpadło się na kawałki gdy musiałam zostawić niespełna trzy miesięcznego szczeniaka na łańcuchu, bo prawo tego nie zakazuje. Nie wspominając o setkach tysięcy biedaków, których życie ograniczone jest do metra czy dwóch, które żyją w błocie, cierpią głód i zimno w dziurawych budach...[/QUOTE]
W aktualnej ustawie jest w art.6.pkt.2 takie coś:
"Przez znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć zadawanie albo świadome
dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień, a w szczególności(..)
14) trzymanie zwierząt na uwięzi, która powoduje u nich uszkodzenie ciała lub
cierpienie oraz nie zapewnia możliwości niezbędnego ruchu;"
Zgodnie z art. 7 tej ustawy zwierzę takie może być czasowo odebrane właścicielowi decyzją wójta. Więc jakaś podstawa prawna jest - czy wójt zechce z niej skorzystać, to inna sprawa. A może szczeniaka można wykupić albo chłopa przekupić (bo o perswazji pewnie trudno myśleć)?
Co do ogólnych postulatów zmian to znajdziesz je tutaj na naszej stronie [url]http://koalicja.org.pl/zmiana.php[/url] Myślę, że dokładniejsze opisanie warunków, jakie trzeba zapewnić psu w gospodarstwie powinno się w znowelizowanej ustawie znaleźć. Docelowo łańcuchów nie powinno być. Na pewno będzie przeciw temu opór rolników ale jest dobry argument: goście z zagranicy, którzy przyjadą na Euro 2012 uznają nas za kompletnych barbarzyńców, że trzymamy psy w takich warunkach.

[quote name='ARKA'];ja bym tylko jedno rozszerzyla w notce do mediow:
"propagujące humanitarne ograniczanie ilości rodzących się zwierząt" poprzez kastracje.
Nie ma slowa w komunikacie o kastracji[/QUOTE]
To prawda, za bardzo tej notatki nie cyzelowałem, bo uznałem, że pewnie jeśli coś z niej wezmą to jedno zdanie albo i nic. Ale ma Pani rację, nawet w takiej notatce warto o tym pamiętać: w końcu kilkadziesiąt osób to przeczyta, nawet jeśli nic z samą notatką dalej nie zrobią. Poprawię się.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='G.Lindenberg']W aktualnej ustawie jest w art.6.pkt.2 takie coś:
"Przez znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć zadawanie albo świadome
dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień, a w szczególności(..)
14) trzymanie zwierząt na uwięzi, która powoduje u nich uszkodzenie ciała lub
cierpienie oraz nie zapewnia możliwości niezbędnego ruchu;"
Zgodnie z art. 7 tej ustawy zwierzę takie może być czasowo odebrane właścicielowi decyzją wójta. Więc jakaś podstawa prawna jest - czy wójt zechce z niej skorzystać, to inna sprawa. A może szczeniaka można wykupić albo chłopa przekupić (bo o perswazji pewnie trudno myśleć)?[/quote] Ja to wszystko wiem... [url]http://fundacja-emir.org/aktualnosci/PISZAONAS/GlosWielkpKwiecien2008.htm[/url]

[quote name='G.Lindenberg'] Co do ogólnych postulatów zmian to znajdziesz je tutaj na naszej stronie [URL]http://koalicja.org.pl/zmiana.php[/URL] [B]Myślę, że dokładniejsze opisanie warunków, jakie trzeba zapewnić psu w gospodarstwie powinno się w znowelizowanej ustawie znaleźć. Docelowo łańcuchów nie powinno być. [/B]Na pewno będzie przeciw temu opór rolników ale jest dobry argument: goście z zagranicy, którzy przyjadą na Euro 2012 uznają nas za kompletnych barbarzyńców, że trzymamy psy w takich warunkach.
[/quote] A jak to przeforsować???

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ARKA'];) ja bym tylko jedno rozszerzyla w notce do mediow:

"propagujące [COLOR=blue]humanitarne[/COLOR] ograniczanie ilości rodzących się zwierząt" [COLOR=blue]poprzez kastracje.[/COLOR]
Nie ma slowa w komunikacie o kastracji:shake:[/QUOTE]

Wysłałem poprawioną wersję, z prośbą by użyli jej, jeśli jeszcze nie wykorzystali starej.

Link to comment
Share on other sites

zastanawiam sie, czy te pieniadze rzeczywiscie gmina zwroci i jak dlugo bedzie to trwalo...ma ktos z Was doswiadczenie jako osoba prywatna w tym kierunku? Obawiam sie, ze pies bedzie traktowany przez miasto jak np. mój własny, skoro dałam jesc i trzymam w domu. A czy to DS czy DT to juz ich chyba nie interesuje.

Link to comment
Share on other sites

Gdyby można było postarać się o wpisanie do aktów prawnych możliwości pomocy finansowej, za strony osób prywatnych, obywatelowi, który przygarnął zwierzę specjalnej troski ( jak np.[B] Brajl[/B] ) bez obowiązku odprowadzania od tejże pomocy podatku czy innych należności na rzecz państwa.

Donosy na bliźnich ? - sami wiecie co o nich sądzić.

Tu macie Państwo jaskrawy przykład zawiści, która nikomu, ani żadnemu zwierzęciu nie wyjdzie na dobre :

[URL]http://www.owczarek.pl/forum/forum_posts.asp?TID=5943&PN=322[/URL]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Betbet']Mam nadzieję, że niebawem już jako organizacja będziemy mogli Was wesprzeć.[/QUOTE]
Czekamy, zapraszamy serdecznie!

[quote name='Betbet']Tylko ja sama z łańcuchowymi będę miała problem. Pies jest na łańcuchu, pisałam o tym wielokrotnie i pewnie będzie. ale to dłuższa historia.[/QUOTE]
Na dziś będziemy postulowali jakieś wyraźniejsze określenie co z psem na łańcuchu wolno, a docelowo oczywiście związek psa i łańcucha powienien być zlikwidowany. Teraz nie jest to realistyczne żądanie, bo PSL padnie jak Rejtan, żeby bronić prawa polskich rolników do trzymania psa na łańcuchu. Dołączą się wszyscy, którzy uważają, że to część świętej naszej tradycji a od likwidacji psich łańcuchów do ślubów dla gejów tylko kroczek:lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ElzaMilicz']Gdyby można było postarać się o wpisanie do aktów prawnych możliwości pomocy finansowej, za strony osób prywatnych, obywatelowi, który przygarnął zwierzę specjalnej troski ( jak np.[B] Brajl[/B] ) bez obowiązku odprowadzania od tejże pomocy podatku czy innych należności na rzecz państwa.[/QUOTE]

Zapisałem sobie ale to jest z zakresu przepisów podatkowych i tutaj otwiera się przerażająca otchłań. Już widzę tych, którzy przygarniają takiego psa, żeby dostawać nieopodatkowane darowizny...Raczej myślę, że można taką pomoc kierować przez fundacje, a one w ramach swoich działań statutowych mogą pomagać zwierzęciu. Nie wiem na pewno, jak to jest podatkowo trakowane, ale zanotowałem do sprawdzenia.

Link to comment
Share on other sites

Guest Mrzewinska

Nie znam dokladnie litery przepisow, ale z tego co uslyszalam, w Holandii od co najmniej 40 lat jest zakaz trzymania psa na lancuchu.
Partia na rzecz czlowieczenstwa wobec zwierzat - jestem za.
Sprobowac mozna. Ze w srodku bedziemy mieli rozne pomysly, to pewne, skoczymy do siebie z pazurami i zebami, to wiecej niz pewne. Ale przeciez gdyby 1/10 wlascicieli zwierzat oddalo na te partie glos, bylaby w sejmie z prawem inicjatyw, wyobrazacie sobie to????

Zofia

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Mrzewinska']Nie znam dokladnie litery przepisow, ale z tego co uslyszalam, w Holandii od co najmniej 40 lat jest zakaz trzymania psa na lancuchu.
Partia na rzecz czlowieczenstwa wobec zwierzat - jestem za.
Sprobowac mozna. Ze w srodku bedziemy mieli rozne pomysly, to pewne, skoczymy do siebie z pazurami i zebami, to wiecej niz pewne. Ale przeciez gdyby 1/10 wlascicieli zwierzat oddalo na te partie glos, bylaby w sejmie z prawem inicjatyw, wyobrazacie sobie to????

Zofia[/QUOTE]

Ja mam nadzieję na to, że do zmiany przepisów o zwierzętach uda się stworzyć w Sejmie taką chwilową partię przyjaciół zwierząt - ponadpartyjną. Nie mam nic przeciwko temu, żeby weszli do niej posłowie wszystkich partii; nawet na to liczę.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Ada-jeje']Panie Grzegorzu chcialybysmy przystapic do koalicji, niestety zaden z podanych adresow meilowych nie otwiera mi sie. :shake:[/QUOTE]

Oba działają. Jeśli nie otwiera się okno programu pocztowego po kliknięciu na adres to trzeba go skopiować albo przepisać do nowego maila. W ostateczności- wysłać PM do mnie na Dogomanii;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='G.Lindenberg']Potrzebuję koniecznie informacji o rozwiązywaniu problemu bezdomnych zwierząt w [COLOR=red][B]SZWAJCARII.[/B][/COLOR][/quote]
[quote]W Szwajcarii do dziś jada się psy, co prawda nie w miastach, tylko na wsi, ale się jada. W tym kraju nikt nie traktuje psa tak jak w Polsce, gdzie zabicie najlepszego przyjaciela człowieka, przynajmniej wśród cywilizowanych ludzi, uchodzi za szczyt zbydlęcenia.[/quote]
[URL]http://wiadomosci.o2.pl/?s=512&t=10302[/URL]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Wiem, że to, co piszę może jest naiwne, ale uważam, że zawsze warto próbować.

Czy jest możliwość przeforsowania w prawie dotyczącym zwierząt zapisu o złagodzeniu lub zniesieniu kary dla psa ( tym samym właściciela ), który został jawnie lub perfidnie sprowokowany do ataku zachowaniem "poszkodowanego" ?
Przy tym wszystkim należy odróżnić [B]"pogryzienie"[/B] od [B]"ugryzienia"[/B] .

[B]Edukacja, edukacja i jeszcze raz edukacja[/B], nie tylko program w szkołach, dorosłym też by się przydała odrobina wiedzy.

Przykład:
Spaceruję z jednym z moich psów, który nie zaczepia nikogo, trzyma się mojej lewej strony, cały jest miłością do ludzi.
W pewnej chwili słyszę kobiecy wrzask: " Weź pani tego psa !!! Jeszcze dziecko się wystraszy !"
Dziecko spoglądało z wózka, na zwierzę, z zainteresowaniem i delikatnym uśmiechem.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ElzaMilicz']Wiem, że to, co piszę może jest naiwne, ale uważam, że zawsze warto próbować.

Czy jest możliwość przeforsowania w prawie dotyczącym zwierząt zapisu o złagodzeniu lub zniesieniu kary dla psa ( tym samym właściciela ), który został jawnie lub perfidnie sprowokowany do ataku zachowaniem "poszkodowanego" ?
Przy tym wszystkim należy odróżnić [B]"pogryzienie"[/B] od [B]"ugryzienia"[/B] .

[B]Edukacja, edukacja i jeszcze raz edukacja[/B], nie tylko program w szkołach, dorosłym też by się przydała odrobina wiedzy.

Przykład:
Spaceruję z jednym z moich psów, który nie zaczepia nikogo, trzyma się mojej lewej strony, cały jest miłością do ludzi.
W pewnej chwili słyszę kobiecy wrzask: " Weź pani tego psa !!! Jeszcze dziecko się wystraszy !"
Dziecko spoglądało z wózka, na zwierzę, z zainteresowaniem i delikatnym uśmiechem.[/QUOTE]
Ja w ogóle nie widzę w Ustawie o ochronie zwierząt kar dla psów. Dla właścicieli, za pogryzienie, też zresztą nie widzę.
Co do edukacji - by się przydała. Ale to jest już zadanie dla rozmaitych organizacji społecznych/mediów, a nie dla Koalicji. Zadaniem Koalicji jest zmiana przepisów i wszelkie kampanie społeczne o tyle, o ile pomagać będą w tej zmianie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...