Jump to content
Dogomania

Szwecja


Marcino1978

Recommended Posts

[quote name='mimoza']...
Przyzam się, że poprzedniego psa przemyciliśmy (miał 8 miesięcy, więc siłą rzeczy nie miał szans na odbycie kwarantanny, odpowiedź z Puław itd.). Teraz będziemy jechać z 6-cio miesięcznym, niestety podobna sytuacja. Dla nas ułatwieniem jest to, że TZ jest Szwedem i mamy szwedzkie auto...
[/QUOTE]

Mimoza, zlituj sie!!!!
To co piszesz to jest zwyklym przyznaniem sie do przestepstwa!!!! Rownie dobrze moglabys napisac ze cos komus ukradlas. Ty tego nie widzisz?

Nic dziwnego ze Polacy maja taka opinie w Szwecji :-(
Ze szmugluja psy - Ty nawet sie otwarcie do tego przyznajesz :-(

Przepisy sa nie po to zeby Ci utrudnic zycie.

Mieszkam w Szwecji od ponad dwudziestu lat, przewiozlam osobiscie 8 psow przez granice (4 dla siebie), wszystkie LEGALNIE, stawalam na granicy gdzie nikogo nie bylo i dzwonilam do celnikow zeby ich powiadomic ze wwoze psy.
I nigdy nie mialam najmniejszych klopotow, wszycy byli bardzo zyczliwi.

A co bedzie jesli Cie sprawdza? Wrocisz do Polski z psem, oplacisz 3-miesieczna kwarantanne (piec lat temu kosztowala 500koron/dziennie, czyli 200z, za 3 miesiace 18 000zl), czy tez pozwolisz psa uspic? I przy okazji pokaza Ciebie w gazetach z ogromnym naglowkiem "Polka szmugluje psy"....
Bo innej alternatywy nie ma.....

Plakac sie chce :-(

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 163
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='UTAAP']Mimoza, a mozesz podac ile to mniej wiecej czasowo wychodzi, powiedzmy od granicy PL?[/QUOTE]

Ja Ci moge powiedziec, my jedziemy tez przez Niemcy, ale droga przez Sassnitz, prom niecale 4 godziny, mozna zostawic psa w samochodzie, lub wziac do kabiny (na promie Sassnitz).

Szczecin - Sassnitz - szybka jazda 3 godziny, trzeba liczyc 4, plus trzeba byc godzine przed odprawa.
Prom - niecale 4 godziny.

Link to comment
Share on other sites

Dzieki Osiolek, ja chyba wybralabym wlasnie droge przez Sassnitz, zobaczymy. Chcialabym na swiatowke przyjechac, ale najpierw musze...do Polski(albo tylko do Niemiec) i dopiero stad do Szwecji, bo z UK bezposrednio to jakos mi sie nie widzi :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='UTAAP']Dzieki Osiolek, ja chyba wybralabym wlasnie droge przez Sassnitz, zobaczymy. Chcialabym na swiatowke przyjechac, ale najpierw musze...do Polski(albo tylko do Niemiec) i dopiero stad do Szwecji, bo z UK bezposrednio to jakos mi sie nie widzi :evil_lol:[/QUOTE]

Nie ma za co :-)
Przypilnuj tylko zeby jechac dobrym promem, niemieckim, o nazwie Sassnitz - na szwedzkim (Trelleborg) marudza i chyba nie wolno wziac psa do kabiny. Tego sie trzeba dowiedziec przedtem, jak to bedzie aktualne - daj znac, moge zadzwonic do armatora i sie dowiedziec.

W samej Szwecji jest autostrada z Malmö do Sztokholmu (tak mi sie przynajmniej wydaje).

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Osiolek']Mimoza, zlituj sie!!!!
To co piszesz to jest zwyklym przyznaniem sie do przestepstwa!!!! Rownie dobrze moglabys napisac ze cos komus ukradlas. Ty tego nie widzisz?

Nic dziwnego ze Polacy maja taka opinie w Szwecji :-(
Ze szmugluja psy - Ty nawet sie otwarcie do tego przyznajesz :-(

Przepisy sa nie po to zeby Ci utrudnic zycie.

Mieszkam w Szwecji od ponad dwudziestu lat, przewiozlam osobiscie 8 psow przez granice (4 dla siebie), wszystkie LEGALNIE, stawalam na granicy gdzie nikogo nie bylo i dzwonilam do celnikow zeby ich powiadomic ze wwoze psy.
I nigdy nie mialam najmniejszych klopotow, wszycy byli bardzo zyczliwi.

A co bedzie jesli Cie sprawdza? Wrocisz do Polski z psem, oplacisz 3-miesieczna kwarantanne (piec lat temu kosztowala 500koron/dziennie, czyli 200z, za 3 miesiace 18 000zl), czy tez pozwolisz psa uspic? I przy okazji pokaza Ciebie w gazetach z ogromnym naglowkiem "Polka szmugluje psy"....
Bo innej alternatywy nie ma.....

Plakac sie chce :-([/quote]

Tyle razy pisalysmy z Osiolkiem o konsekwencjach " przemycania" -
inaczej tego nie mozna nazwac - psa do Szwecji, wystarczy, ze masz zle wypelnione albo niewystarczajaco wypelnione dokumenty psa i to juz jest uwazane jako proba przemytu.
Czy naprawde jest tak trudno zrozumiec, ze przepisy i wymogi sa po to zeby je przestrzegac a nie szukac mozliwosci ich zlamania albo ominiecia.

Ryzykujesz zyciem psa, oprocz tego popelniasz przestepstwo, w Szwecji karalne.

Jezeli chodzi o zmiane przepisow/wymogow przemieszczania zwierzat towarzyszacych ......

[FONT=Arial][COLOR=black]nie wiadomo jakie beda przepisy, czy beda zmienione w przyszlym roku, w kazdym badz razie te kraje ktore mialy dyspense na zaostrzone wymogi tzn Szwecja, Anglia, Irlandia, Malta i Norwegia w dalszym ciagu chca zachowac te wymogi, jak bedzie, czy bedzie zmiana o tym bedzie wiadomo dopiero w przyszlym roku.[/COLOR][/FONT]

[FONT=Arial]Informacja dostepna jest na stronie internetowej Szwedzkiego ministerstwa rolnictwa.[/FONT]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Osiolek']Nie ma za co :-)
Przypilnuj tylko zeby jechac dobrym promem, niemieckim, o nazwie Sassnitz - na szwedzkim (Trelleborg) marudza i chyba nie wolno wziac psa do kabiny. Tego sie trzeba dowiedziec przedtem, jak to bedzie aktualne - daj znac, moge zadzwonic do armatora i sie dowiedziec.

W samej Szwecji jest autostrada z Malmö do Sztokholmu (tak mi sie przynajmniej wydaje).[/quote]

Trelleborgem jechalam kilkakrotnie, psiaki mogly z nami przebywac na pokladzie, nigdy nie bylo zadnych problemow, podobnie jak na Sassnitz. Kabiny ani na Trelleborgu ani na Sassnitz nigdy nie bralam, czas plyniecia 3.45 godz.nie jest dlugi.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='daisy']Tyle razy pisalysmy z Osiolkiem o konsekwencjach " przemycania" -
inaczej tego nie mozna nazwac - psa do Szwecji, wystarczy, ze masz zle wypelnione albo niewystarczajaco wypelnione dokumenty psa i to juz jest uwazane jako proba przemytu.
Czy naprawde jest tak trudno zrozumiec, ze przepisy i wymogi sa po to zeby je przestrzegac a nie szukac mozliwosci ich zlamania albo ominiecia.

Ryzykujesz zyciem psa, oprocz tego popelniasz przestepstwo, w Szwecji karalne.

Jezeli chodzi o zmiane przepisow/wymogow przemieszczania zwierzat towarzyszacych ......

[FONT=Arial][COLOR=black]nie wiadomo jakie beda przepisy, czy beda zmienione w przyszlym roku, w kazdym badz razie te kraje ktore mialy dyspense na zaostrzone wymogi tzn Szwecja, Anglia, Irlandia, Malta i Norwegia w dalszym ciagu chca zachowac te wymogi, jak bedzie, czy bedzie zmiana o tym bedzie wiadomo dopiero w przyszlym roku.[/COLOR][/FONT]

[FONT=Arial]Informacja dostepna jest na stronie internetowej Szwedzkiego ministerstwa rolnictwa.[/FONT][/QUOTE]

Czy naprawde jest tak trudno zrozumiec, ze przepisy i wymogi sa po to zeby je przestrzegac a nie szukac mozliwosci ich zlamania albo ominiecia?
Owszem, trudno.
Wystarczy odrobinę pomyśleć i odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki ma sens robienie takich trudności przy przekraczaniu granicy, skoro kraje ościenne takich obostrzeń nie mają. Nie wiem, skąd wzięłaś informację, że do Norwegii wymagane sa dodatkowe badania. Na pewno nie masz racji - może twoj błąd wynika z niezrozumienia różnicy między określeniami 'niekomercyjny przewóz zwierząt' i 'import zwierząt na teren...' Przypomnę, że granice nie są z ciasnych zasieków, a w związku z tym każde zwierzę leśne i nie tylko mogą dowolną ilość razy przekraczać granice pomiędzy Norwegią i Szwecją, Szwecją i Finlandią. Tak, więc powtórzę. Tak, trudno to zrozumieć. Zgadza się, że nie jest to dozwolone. Szkoda tylko, że ma to mało sensu. Ty przewoziłaś psy w celach handlowych/komercyjnych, ja biorę psa na wakacje. Ale pewnie lepiej zostawić psa w hotelu albo w schronisku... Albo zrezygnować z wakacji, po co się tam pcham, nie mogłam sobie rodziny gdzieś indziej znaleźć albo po kiego w ogóle mi wakacje - do roboty? Fe, ale jestem podła.

Na czerwonym świetle też nie wolno przechodzić przez ulicę i grozi za to mandat. Nie uwierzę, że nigdy nie przeszłaś. I co? Stworzyłaś zagrożenie dla życia własnego oraz kierujących pojazdem. Ten przepis też został po to stworzony, żeby go przestrzegać.
I takich przepisów/zakazów/nakazów jest wieeele. To był przykład, który mam nadzieję, że jakoś wyjaśnił moje zdanie.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='mimoza']Czy naprawde jest tak trudno zrozumiec, ze przepisy i wymogi sa po to zeby je przestrzegac a nie szukac mozliwosci ich zlamania albo ominiecia?
Owszem, trudno.
Wystarczy odrobinę pomyśleć i odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki ma sens robienie takich trudności przy przekraczaniu granicy, skoro kraje ościenne takich obostrzeń nie mają. Nie wiem, skąd wzięłaś informację, że do Norwegii wymagane sa dodatkowe badania. Na pewno nie masz racji - może twoj błąd wynika z niezrozumienia różnicy między określeniami 'niekomercyjny przewóz zwierząt' i 'import zwierząt na teren...' Przypomnę, że granice nie są z ciasnych zasieków, a w związku z tym każde zwierzę leśne i nie tylko mogą dowolną ilość razy przekraczać granice pomiędzy Norwegią i Szwecją, Szwecją i Finlandią. Tak, więc powtórzę. Tak, trudno to zrozumieć. Zgadza się, że nie jest to dozwolone. Szkoda tylko, że ma to mało sensu. Ty przewoziłaś psy w celach handlowych/komercyjnych, ja biorę psa na wakacje. Ale pewnie lepiej zostawić psa w hotelu albo w schronisku... Albo zrezygnować z wakacji, po co się tam pcham, nie mogłam sobie rodziny gdzieś indziej znaleźć albo po kiego w ogóle mi wakacje - do roboty? Fe, ale jestem podła.

Na czerwonym świetle też nie wolno przechodzić przez ulicę i grozi za to mandat. Nie uwierzę, że nigdy nie przeszłaś. I co? Stworzyłaś zagrożenie dla życia własnego oraz kierujących pojazdem. Ten przepis też został po to stworzony, żeby go przestrzegać.
I takich przepisów/zakazów/nakazów jest wieeele. To był przykład, który mam nadzieję, że jakoś wyjaśnił moje zdanie.[/quote]


Nic dodac nic ujac, glupota ludzka nie zna granic

Link to comment
Share on other sites

Witam,

niestety bardzo slabo pisze po polsku (jestem Szwedem), ale myszle, ze trzeba poprawic kilka bledneych i nieprawdziwych "informacji" w dyskusji tutaj.

To jest prawda, ze w EU tylko Swecja (razem z Wyspami Malta, Irlandia i Wielka Brytania) wymaga badania krwi.

Ale trzeba zrozumiec, ze takie regulaminy sa bez sensu i nie maja zaden wplyw na ryzyko "importowania" wsczeklizny (rabies). Ekspertyza, przygotowana przes EU i AHAW (grupa miedzynarodowy ekspertow w EU) potwierdza, ze wymaganie o badanie krwi jest bez sensu (raport EFSA-Q-2006-014) i to tez obecna opinia szwedskiego rzad i Ministerstwo Rolnictwo (Jordbruksministeriet genom Jordbruksverket).

Wynik ekspertyza brzmi: "serological testing does not offer any additional reassurance against rabies for pets coming from any country, including Member States, with a negligible prevalence of rabies in the domestic pet population"

Przez to, ze Szwecja i EU sie zgodzaja, ze wymaganie badania krwi sa bez znaczenia, juz (od para lat) istnieje instrukcja dla celnikow przes rzad (Jordbruksverket och Tullverket) zeby ignorowac przepisy dot. badanie krwi. Maja ci dac instrukcje, zeby po przekroczeniu granicy Szwecji trzymac pies przynajmniej 10 dni w domu i sprawdzic stan zdrowia, czyli kwarantana domowa (hemkarantän).


[quote name='Osiolek']Mimoza, zlituj sie!!!!
To co piszesz to jest zwyklym przyznaniem sie do przestepstwa!!!! Rownie dobrze moglabys napisac ze cos komus ukradlas. Ty tego nie widzisz?[/quote]

Ja nie widze podobienstwo miedzy prawdziewy przestepstwo a ignorowaniem starozytne i bezsensowny przepisy, ktory nawet celnicy maja rozkaz ignorowac...

[quote name='Osiolek'] Nic dziwnego ze Polacy maja taka opinie w Szwecji :-(
Ze szmugluja psy - Ty nawet sie otwarcie do tego przyznajesz :-([/quote]

Przeciez swedzkie urzedy tez otwarcie przyznaja, ze pozwalaja na ignorowanie wlasnych regulacje prawne dotyczace badania krwi i wpuszcaja psy do Szwecji...
Rekomendacja/instrukcja Urzad Rolnitcwo (Jordbruksverket) i Urzad Celny (Tullverket) sa oficyjalny i znany.

[quote name='Osiolek'] Przepisy sa nie po to zeby Ci utrudnic zycie.[/quote]

W obecnym przypadkiem to niestety jedyny realny efekt.


[quote name='Osiolek'] A co bedzie jesli Cie sprawdza? Wrocisz do Polski z psem, oplacisz 3-miesieczna kwarantanne (piec lat temu kosztowala 500koron/dziennie, czyli 200z, za 3 miesiace 18 000zl), czy tez pozwolisz psa uspic? I przy okazji pokaza Ciebie w gazetach z ogromnym naglowkiem "Polka szmugluje psy"....
Bo innej alternatywy nie ma.....[/quote]

To nieprawda!



[quote name='Osiolek'] Plakac sie chce :-([/quote]

Nie placz. Ale moze zacznij sie wstydzic! Tak straszyc ludzie i moze nawet ruinowac urlop przez nieprawdiwe informacje o moim krajem na forum publicny to nie jest mily.

Poza tym, ze obecnia praktyka w Szwecji pozwala prowadzenia pies do Szwecji, prosze pamietac, ze jestesmy na Dogomania i mowimy o naszych kochany, zdrowy i dobre utrzymany psy. Nie chodzi o najlepsy sposob smuglowac dziki rumunski psy z ulicy i robic kase, prawda?


[quote name='daisy']Tyle razy pisalysmy z Osiolkiem o konsekwencjach " przemycania" - [/quote]

Nawet gorzej powtarzac taka desinformacje...



[quote name='daisy'] Ryzykujesz zyciem psa, oprocz tego popelniasz przestepstwo, w Szwecji karalne.[/quote]

W ogole nieprawda! Jezeli wogole ryzykuje sie zycie psa, chyba najbardziej przes jazda na polskich drogach... :razz:



Zycze milego urlopu u nas w Szwecjii!

Pozdrawiam

Vovve

Link to comment
Share on other sites

[quote name='daisy']Nic dodac nic ujac, glupota ludzka nie zna granic[/QUOTE]

Jesteś absolutnie żenująca - merytorycznie i kulturowo. Chamskie odzywki tego typu zachowaj dla swoich bliskich, bo tylko bliska osoba jest w stanie wybaczyć takie zachowanie. Ja nie. Na forum publicznym istnieją pewne reguły zachowania(ooo, czyżby TAKIE reguły ciebie akurat NIE obowiązywały - nie dziwi nic), ja ciebie nie obrażałam, ty mnie natomiast tak.
To prawda, nic dodać nic ująć.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Vovve']Witam,

niestety bardzo slabo pisze po polsku (jestem Szwedem), ale myszle, ze trzeba poprawic kilka bledneych i nieprawdziwych "informacji" w dyskusji tutaj.

To jest prawda, ze w EU tylko Swecja (razem z Wyspami Malta, Irlandia i Wielka Brytania) wymaga badania krwi.

Ale trzeba zrozumiec, ze takie regulaminy sa bez sensu i nie maja zaden wplyw na ryzyko "importowania" wsczeklizny (rabies). Ekspertyza, przygotowana przes EU i AHAW (grupa miedzynarodowy ekspertow w EU) potwierdza, ze wymaganie o badanie krwi jest bez sensu (raport EFSA-Q-2006-014) i to tez obecna opinia szwedskiego rzad i Ministerstwo Rolnictwo (Jordbruksministeriet genom Jordbruksverket).

Wynik ekspertyza brzmi: "serological testing does not offer any additional reassurance against rabies for pets coming from any country, including Member States, with a negligible prevalence of rabies in the domestic pet population"

Przez to, ze Szwecja i EU sie zgodzaja, ze wymaganie badania krwi sa bez znaczenia, juz (od para lat) istnieje instrukcja dla celnikow przes rzad (Jordbruksverket och Tullverket) zeby ignorowac przepisy dot. badanie krwi. Maja ci dac instrukcje, zeby po przekroczeniu granicy Szwecji trzymac pies przynajmniej 10 dni w domu i sprawdzic stan zdrowia, czyli kwarantana domowa (hemkarantän).




Ja nie widze podobienstwo miedzy prawdziewy przestepstwo a ignorowaniem starozytne i bezsensowny przepisy, ktory nawet celnicy maja rozkaz ignorowac...



Przeciez swedzkie urzedy tez otwarcie przyznaja, ze pozwalaja na ignorowanie wlasnych regulacje prawne dotyczace badania krwi i wpuszcaja psy do Szwecji...
Rekomendacja/instrukcja Urzad Rolnitcwo (Jordbruksverket) i Urzad Celny (Tullverket) sa oficyjalny i znany.



W obecnym przypadkiem to niestety jedyny realny efekt.




To nieprawda!





Nie placz. Ale moze zacznij sie wstydzic! Tak straszyc ludzie i moze nawet ruinowac urlop przez nieprawdiwe informacje o moim krajem na forum publicny to nie jest mily.

Poza tym, ze obecnia praktyka w Szwecji pozwala prowadzenia pies do Szwecji, prosze pamietac, ze jestesmy na Dogomania i mowimy o naszych kochany, zdrowy i dobre utrzymany psy. Nie chodzi o najlepsy sposob smuglowac dziki rumunski psy z ulicy i robic kase, prawda?




Nawet gorzej powtarzac taka desinformacje...





W ogole nieprawda! Jezeli wogole ryzykuje sie zycie psa, chyba najbardziej przes jazda na polskich drogach... :razz:



Zycze milego urlopu u nas w Szwecjii!

Pozdrawiam

Vovve[/quote]

Dzieki za glos Vovve, milo i ciekawie poczytac cos od kogos ze Szwecji, a Twoj jezyk Polski jest zdecydowanie lepszy niz moj Szwedzki :lol: .

A mozesz podac jakis link gdzie te przepisy sa dostepne w internecie - chodzi mi o to zezwolenie dla urzednikow na ignorowanie badania krwi?

I jeszcze jedno pytanie, skoro rzad zezwala urzednikom na ignorowanie tego przepisu, to dlaczego wszedzie w instrukcjach dla osob przyjezdzajacych do Szwecji caly czas jest pisane za badanie musi byc?

Pozdrawiam,
Paulina

Link to comment
Share on other sites

Vovve - przy "kwarantannie" na pierwsze 10 dni pies jedzie do SVA, a nie jest w zadnym domowym areszcie, bo tylko tam maja mozliwosc obserwacji czy pies jest wsciekly. Cokolwiek powiesz - w Polsce jest wscieklizna, pare miesiecy temu w okolicach Szczecina byly tabliczki z napisem "teren zagrozony wscieklizna" - nie sadze zeby jakis urzednik wywiesil je dla zabawy.... Jak rowniez nie sadze, zeby Szwedzcy urzednicy pozwolili na obserwacje psa pod katem wscieklizny w domu....Przy ich panicznym strachu przed wszystkim co obce....

Okreslenie przeciwcial wscieklizny jest po to, zeby zagwarantowac, ze jesli pies ktory ma przyjechac do Szwecji zostanie ugryziony przez wsciekle zwierze, to mimo wszystko nie zachoruje i nie zarazi innych. I koniec, nic wiecej, ale o to wlasnie chodzi.


Na calym swiecie sa ludzie ktorzy dbaja o psy i nigdy by ich swiadomie nie narazili na niebezpieczenstwo, i tacy ktorzy ryzykuja - czasem sie uda, a czasem nie...

Daisy i ja nie po to ratujemy polskie psy, zeby je potem narazac, albo na powrot tam skad przyjechaly, albo na uspienie (bo na opcje kwarantanny nas nie stac).

To co piszecie Mimoza i Vovve swiadczy o Waszym braku odpowiedzialnosci.
Jest to poplatany belkot, bez poczatku i konca, z masa protestow bez pokrycia w przepisach. A co najwazniejsze - przewozac psy nielegalnie narazacie je po pierwsze, jak juz pisalam, na zawrocenie lub uspienie, po drugie - przylaczacie sie do rzeszy cudzoziemcow szmuglujacych do Szwecji papierosy, wodke, psy..... Czyli jestescie przemytnikami. I tak o Was napisza w gazetach jak Was zlapia. A Tobie Mimoza jeszcze napisza ze "polska przemytniczka", bo nie przepuszcza takiej gratki......

Osobiscie uwazam temat z mojej strony za zakonczony.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='UTAAP']Dzieki za glos Vovve, milo i ciekawie poczytac cos od kogos ze Szwecji, a Twoj jezyk Polski jest zdecydowanie lepszy niz moj Szwedzki :lol: .

A mozesz podac jakis link gdzie te przepisy sa dostepne w internecie - chodzi mi o to zezwolenie dla urzednikow na ignorowanie badania krwi?[/quote]

Witam,

Praktyka dot ignorowanie badanie krwi zostalo wielokrotnie publicnie potwierdzone w Szwedzki media (TV, Dzienniki) przes przedstawicieli Ministerstwo Rolnitcwo. Istnieje tez Biuletin Informacyjne od Ministerstwo Rolnitcwo ("Information fran Jordbruksverket - Hantering av Insmugglade Djur - Mars 2006") gdzie praktyke jest potwierdzona.

I tez na stronie Jordbruksverket (Urzad Rolnitcwo):
[URL]http://www.jordbruksverket.se/startsida/nyhetsarkiv/nyheter/5.37a04c10325f424fb8000151.html[/URL]

Istotnie text tam brzmi: "Verket har gjort en preliminär bedömning av riskerna för att rabies och dvärgbandmask ska kunna spridas från illegalt införda djur i hemisolering, och funnit att denna risk är liten för djur från EU-medlemsland eller s k lågrisk tredjeland, förutsatt att djuren genomgått avmaskning och rabiesvaccination."

[quote name='UTAAP'] I jeszcze jedno pytanie, skoro rzad zezwala urzednikom na ignorowanie tego przepisu, to dlaczego wszedzie w instrukcjach dla osob przyjezdzajacych do Szwecji caly czas jest pisane za badanie musi byc? [/quote]

Bo przepisy jeszcze sa taki. Formalnie i wedlug szwedzka prawa, trzeba miec badania krwi dot anticiala przeciw wszczeklisnie. Tu chodzi tylko o aplikacja te przepisy w praktyce. I w praktyce (jezeli dokumenty sa w porzadek i spelnianie przepisy EU = paszport, szczepienie, odrobaczenie, identyfikator (chip/tatuaz)) dostajes pouczenie trzymac psa w kvarantana domowa.

Innacej: Nie masz PRAWA prowadzic psa bez badanie krwi do Szwecji, ale obecnie praktyka jest, ze kara bedzie "tylko" kwarantana domowa. Ze istnieje ryzyko o uspienie albo kosztowna i dlugoczasowa kwarantana, jak pisze Osiolek, jest po prosto nie prawda.

Mozna powiedzic, ze chodzi o wprowadzenie normalny zdrowy rozum. Jest teraz wiadomo i zgoda, ze badania krwi nie pomaga chronic kraj przeciw wsczeklizne. Po co karac normalny, uczciwe ludzie ze zdrowym, szczepionym psem tylko z powodu lamanie bezsensowny przepisy?

W zeszlym roku na pewno bedzie nowe przepisy bez wymaganie o badanie krwi.

Pozdrawiam

Vovve

Link to comment
Share on other sites

Dziekuje,

Mi sie wydaje ze na chwile obecna ryzykowne moze byc niewykonywanie badan. To ze wladze zezwalaja na cos, co nie jest zapisane prawnie to jedno, ale co jesli trafi nam sie 'niedoinformowany' straznik przy bramce, czy na przejezdzie? Tlumaczenie ze "A bo Wasz rzad przeciez zezwala na niestosowanie sie do tego przepisu...." moze sotac roznie zrozumiane, albo wcale, i wtedy problem...
Przy wjezdzie do UK tez od roku istnieje zapis (powtarzam zapis, czyli jest to juz formalne), ze psy rodowodowe z Polski moga wjezdzac bez chipow, wystarczy jesli sa zatatuowane bo to jest juz uznane za forme identyfikacji - co z tego, jak i tak jeszcze sa na granicy tacy 'niedoinformowani' celnicy ktorzy sa gotowi wsadzic polskiego psa bez chipu do kwarantanny we Francji. I na nic wtedy tlumaczenia, chyba ze im sie zachce zadzwonic do centrali i sprawdzic czy to co mowi podrozny jest zgodne z prawda.

Chyba na razie nie pozostaje nam nic innego jak poczekac do przyszlego roku i patrzec czy przepisy formalne rzeczywiscie sie zmienia...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Vovve']
"Verket har gjort en preliminär bedömning av riskerna för att rabies och dvärgbandmask ska kunna spridas från illegalt införda djur i hemisolering, och funnit att denna risk är liten för djur från EU-medlemsland eller s k lågrisk tredjeland, förutsatt att djuren genomgått avmaskning och rabiesvaccination."
[/QUOTE]

Dla osob nieznajacych jezyka szwedzkiego, tlumacze - brzydko po polsku ale za to doslownie:
Ministerstwo (Rolnictwa) ocenilo ryzyko rozniesienia wscieklizny i tasiemca (echinoccocus...) przez zwierzeta nielegalnie wwiezione do kraju jesli sa trzymane w izolacji w domu, i doszli do wniosku ze ryzyko jest niewielkie jesli chodzi o kraje UE lub tzw kraje o niskim ryzyku, zakladajac ze zwierzeta zostaly zaszczepione przeciw wsciekliznie i odrobaczone"

Vovve zapomnial tylko dopisac, ze ten fragment ktory zacytowal jest w skroconym sprawozdaniu ze spotkania organizacji zwierzat i wladz "Branze i wladze dyskutuja problemy w zwiazku z przemytem psow" majacym miejsce 6 kwietnia, w dziale zatytuowanym "Hemisolering kritiserades" co oznacza "Izolacja w domu skrytykowana" i ze nizej w artykule jest podane ze weterynarze sa krytyczni do tego rozwiazania i ze zostala powolana grupa robocza skladajaca sie z przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa, szwedzkich klubow kocich i psich, zwiazku weterynarzy, Glownego Urzedu weterynarii i urzedu celnego, m.in. do opracowania nowych regul wwozu zwierzat (nic nie jest wspomniane jak te reguly beda wygladac).

Link to comment
Share on other sites

Hmmmm, ta strona Ministerstwa Rolnictwa jest bardzo ciekawa ;-)

Co prawda z pazdziernika 2004, ale nadal aktualna skoro sie do niej doklikalam wlasnie ze strony podanej przez Vovve ;-)


[url]http://www.sjv.se/startsida/presskontakten/pressmeddelanden/pressmeddelanden/5.7502f61001ea08a0c7fff105965.html[/url]


Znow tlumacze:
"Proba przeszmuglowania psow zatrzymana"


Teraz w skrocie, sluze doslownym tlumaczeniem dla chetnych:

Sluzby celne zatrzymaly 5 osob ktore probowaly wwiezc 14 szczeniat przez most Öresund.

"Psy zostaly uspione poniewaz z punktu widzenia ochrony zwierzat nie powinno sie tak mlodych zwierzat trzymac w kwarantannie"

Osobom zainteresowanym bezposrednia odpowiedzia podaje osoby kontaktowe, wymienione na tejze stronie:
Maria Cedersmyg, Jordbruksverkets art- och smittskyddsenhet, tel 070-298 40 44
My Sahlman, Jordbruksverkets art- och smittskyddsenhet, tel 070-227 68 22

Karl Gunnheden, Tullverkets brottsbekämpning(Urzad celny, zwalczanie przestepstw); 070-265 06 65.

Link to comment
Share on other sites

Przyznam, ze czytajac tlumaczenie Osiolek patrze na to 'slowne zezwolenie' niebadania krwi troche inaczej.... Z powyzszego wg mnie wynika, ze wladze szwedzkie wcale nie zezwalaja na wwoz psow bez badania. Owszem, ocenily niebezpieczenstwo rozsiania wscieklizny i robaczycy jako niskie ale rozpatrywaly przypadki psow 'nielegalnie wwiezionych' - czyli NAKAZ badania krwi nadal istnieje a ewentualne zmiany przepisow sa w trakcie omawiania i nigdzie nie ma sugestii w kierunku 'slownego przyzwolenia' lamania przepisow. Ja tak to rozumiem.

To czy obecne przepisy sa sensowne to inna sprawa, ale jak narazie one obowiazuja.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='UTAAP']Przyznam, ze czytajac tlumaczenie Osiolek patrze na to 'slowne zezwolenie' niebadania krwi troche inaczej.... Z powyzszego wg mnie wynika, ze wladze szwedzkie wcale nie zezwalaja na wwoz psow bez badania. Owszem, ocenily niebezpieczenstwo rozsiania wscieklizny i robaczycy jako niskie ale rozpatrywaly przypadki psow 'nielegalnie wwiezionych' - czyli NAKAZ badania krwi nadal istnieje a ewentualne zmiany przepisow sa w trakcie omawiania i nigdzie nie ma sugestii w kierunku 'slownego przyzwolenia' lamania przepisow. Ja tak to rozumiem.

To czy obecne przepisy sa sensowne to inna sprawa, ale jak narazie one obowiazuja.[/QUOTE]

Dokladnie tak :-)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='UTAAP']Przyznam, ze czytajac tlumaczenie Osiolek patrze na to 'slowne zezwolenie' niebadania krwi troche inaczej.... Z powyzszego wg mnie wynika, ze wladze szwedzkie wcale nie zezwalaja na wwoz psow bez badania. Owszem, ocenily niebezpieczenstwo rozsiania wscieklizny i robaczycy jako niskie ale rozpatrywaly przypadki psow 'nielegalnie wwiezionych' - czyli NAKAZ badania krwi nadal istnieje a ewentualne zmiany przepisow sa w trakcie omawiania i nigdzie nie ma sugestii w kierunku 'slownego przyzwolenia' lamania przepisow. Ja tak to rozumiem.

To czy obecne przepisy sa sensowne to inna sprawa, ale jak narazie one obowiazuja.[/quote]


I dobrze zrozumialas ;)



Potwierdzone na stronie Ministerstwa Rolnictwa w Szwecji
jak rowniez Urzedu Celnego.

[URL]http://www.sjv.se/amnesomraden/djurveterinar/inutforselavlevandedjur/inochutforselavhundochkatt/atervanda/attresatillsverigefranettlandieuellerefta/inforselvillkoren/rabiesvaccinationochantikroppskontroll.4.b1bed21121e2668418000710.html[/URL]

[B]Prov för antikroppskontroll [/B]
Djuren måste ha minst 0,5 IE/ml antikroppar mot rabies för att få resa in i Sverige. För att kontrollera detta ska ett blodprov tas på djuret tidigast 120 dagar efter den senaste rabiesvaccinationen (vaccinationsdagen räknas inte), dock innan vaccinationens giltighetstid har gått ut. Provet sänds till ett godkänt laboratorium, se länk till höger, för kontroll av mängden rabiesantikroppar. Djur som har fått dubbel grundvaccination ska provtas tidigast 120 dagar efter den[B]andra, dvs senaste[/B]vaccinationen.
Om djuret inte får godkänd mängd antikroppar måste du börja om hela proceduren igen, dvs grundvaccinera och ta om provet.
Observera att prov taget 30 dagar efter vaccination såsom Storbritannien kräver[B] inte [/B]är giltigt för införsel till Sverige! Läs mera om införsel till Storbritannien på Jordbruksmyndigheten DEFRA´s hemsida, se länk till höger .
Nytt prov krävs inte om djuret revaccineras kontinuerligt inom de intervall som anges i passet, dvs senast det datum som anges i ruta 2 under rabiesvaccinationen


[URL]http://www.tullverket.se/se/Privat/Resandebestammelser/Levande_djur/hund_och_katt.htm[/URL]

[B]Hund och katt[/B]


När du tar med dig en hund eller katt till Sverige finns vissa regler som du måste följa. Här kommer en sammanfattning över dessa regler. Reglerna är lite olika beroende på varifrån ditt djur kommer.

Observera att dessa regler INTE gäller för kommersiell införsel eller då djuret kommer ensamt som fraktgods utan ledsagare!
Informationen på denna sida är av mer övergripande karaktär.
För att få utförligare information än vad som står på denna sida om regler och villkor för införsel av hund och katt ska du besöka Jordbruksverkets hemsida (länk till höger på denna sida).
[B][COLOR=#000000]Hund[/COLOR] eller katt från annat EU-land[/B]
Innan hunden eller katten kommer till Sverige ska den:
[LIST]
[*]vara ID-märkt
[*]vara vaccinerad mot rabies*
[*]ha tagit blodprov för mätning av rabiesantikroppar* (titrering)
[*]vara avmaskad från dvärgbandmask** (avmaskningen ska vara gjord inom 10 dagar före inresa till Sverige)
[*]ha ett sällskapsdjurpass
[*]anmälas till tullen vid gränspassage

* Gäller ej djur från Storbritannien och Irland vid direktinförsel till Sverige.

** Gäller ej djur från Finland och Åland samt Storbritannien, Irland samt Malta vid direktinförsel till Sverige.[/LIST][B]Anmälan till tullen
[/B]Du måste [B]alltid [/B]anmäla ut- och införsel av djuren till tullen vid resa inom EU.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Osiolek']Dla osob nieznajacych jezyka szwedzkiego, tlumacze - brzydko po polsku ale za to doslownie:
Ministerstwo (Rolnictwa) ocenilo ryzyko rozniesienia wscieklizny i tasiemca (echinoccocus...) przez zwierzeta nielegalnie wwiezione do kraju jesli sa trzymane w izolacji w domu, i doszli do wniosku ze ryzyko jest niewielkie jesli chodzi o kraje UE lub tzw kraje o niskim ryzyku, zakladajac ze zwierzeta zostaly zaszczepione przeciw wsciekliznie i odrobaczone"

Vovve zapomnial tylko dopisac, ze ten fragment ktory zacytowal jest w skroconym sprawozdaniu ze spotkania organizacji zwierzat i wladz "Branze i wladze dyskutuja problemy w zwiazku z przemytem psow" majacym miejsce 6 kwietnia, w dziale zatytuowanym "Hemisolering kritiserades" co oznacza "Izolacja w domu skrytykowana" i ze nizej w artykule jest podane ze weterynarze sa krytyczni do tego rozwiazania i ze zostala powolana grupa robocza skladajaca sie z przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa, szwedzkich klubow kocich i psich, zwiazku weterynarzy, Glownego Urzedu weterynarii i urzedu celnego, m.in. do opracowania nowych regul wwozu zwierzat (nic nie jest wspomniane jak te reguly beda wygladac).[/quote]

Zacytowalem ten fragment, ktory jest obecnia opinia Urzad Rolnitcwo.

Nie ma znaczenia, ze jest dyskuzja i ze instnieje inny opinie. Tylko opinia Urzad Rolnitcwo zdecyduje o adaptacje przepisy.

Fakt zostaje, ze obecnia opinia Urzad Rolnitcwo jest ze badania krwi nie jest merytoricnie potrzebna i ze kwarantana domowa jest odpowiednia metoda.

Fakt zostaje, ze obecnia pratkyka szwedzki urzedu jest kwarantana domowa dot psy bez badania krwi.


Pozdrawiam

Vovve

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Osiolek']Hmmmm, ta strona Ministerstwa Rolnictwa jest bardzo ciekawa ;-)

Co prawda z pazdziernika 2004, ale nadal aktualna skoro sie do niej doklikalam wlasnie ze strony podanej przez Vovve ;-)


[URL]http://www.sjv.se/startsida/presskontakten/pressmeddelanden/pressmeddelanden/5.7502f61001ea08a0c7fff105965.html[/URL]


Znow tlumacze:
"Proba przeszmuglowania psow zatrzymana"


Teraz w skrocie, sluze doslownym tlumaczeniem dla chetnych:

Sluzby celne zatrzymaly 5 osob ktore probowaly wwiezc 14 szczeniat przez most Öresund.

"Psy zostaly uspione poniewaz z punktu widzenia ochrony zwierzat nie powinno sie tak mlodych zwierzat trzymac w kwarantannie"

Osobom zainteresowanym bezposrednia odpowiedzia podaje osoby kontaktowe, wymienione na tejze stronie:
Maria Cedersmyg, Jordbruksverkets art- och smittskyddsenhet, tel 070-298 40 44
My Sahlman, Jordbruksverkets art- och smittskyddsenhet, tel 070-227 68 22

Karl Gunnheden, Tullverkets brottsbekämpning(Urzad celny, zwalczanie przestepstw); 070-265 06 65.[/quote]


To wogole nie chodzi o sprawa dot. psy bez badania krwi.

To chodzi o prawdziwe komercyjnie szmuglowanie 14(!) psy, ktory nie spelniaja przepisy EU.

Czesto ludzi sprobuje szmuglowac psy z np. falszywe papiery, brak szczepienia, brak odrobaczenia, za mlode (czesto nawet mniej niz 6 tygodni...) Taki wydarzenie niestety sa kilka i sluznie i oczywiscie, ze takie przestepstwo bedzie karane.

Ale o to nie mowimy. Dyskusja byla o obecna szwedzka praktyka dot psy spelnianie przepisy EU i TYLKO nie majac badanie krwi (wszystkie szczepienia, odrobaczenia obowiazkowe sa). W ogole inna sprawa.

Pozdrawiam

Vovve

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Vovve']Zacytowalem ten fragment, ktory jest obecnia opinia Urzad Rolnitcwo.

Nie ma znaczenia, ze jest dyskuzja i ze instnieje inny opinie. Tylko opinia Urzad Rolnitcwo zdecyduje o adaptacje przepisy.

Fakt zostaje, ze obecnia opinia Urzad Rolnitcwo jest ze badania krwi nie jest merytoricnie potrzebna i ze kwarantana domowa jest odpowiednia metoda.

Fakt zostaje, ze obecnia pratkyka szwedzki urzedu jest kwarantana domowa dot psy bez badania krwi.


Pozdrawiam

Vovve[/quote]

A czy moglbys wyslac maila z pytaniem o to do Ministerstwa Rolnictwa i zacytowac nam odpowiedz? Mysle ze to by rozwialo watpliwosci.....

Sprobuj przewiezc w ten sposob psa i jednoczesnie zadzwon do Tullverket (Urzad celny) i donies ze taki samochod tego dnia bedzie przewozil psa. Ciekawe co sie stanie.....

[quote name='Vovve'] Dyskusja byla o obecna szwedzka praktyka dot psy spelnianie przepisy EU i TYLKO nie majac badanie krwi (wszystkie szczepienia, odrobaczenia obowiazkowe sa). W ogole inna sprawa.

Pozdrawiam

Vovve[/quote]

Vovve, dyskusja jest, to prawda. Ale narazie to tylko dyskusja - przepisy sa przynajmniej jak dotad bez zmian.

A jak ostatnio przewozilam psy, celnicy bardzo uwaznie ogladali certyfikat przeciwcial z Pulaw......

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...