Jump to content
Dogomania
Sign in to follow this  
Hela

Próby dla Jamników!!

Recommended Posts

Witam Wszystkich,
bardzo prosze o informacje gdzie moge się doszukac o rodzajach prób dla poszczególnych wilkości jamników.
[B]Szczególnie interesuje mnie jamnik króliczy :cool3:[/B]
Dowiedziałam sie, że króliki maja mieć[B] włóczkę[/B] - ale gdzie tak jest napisane, gdzie jest regulamin "włóczki" (robiłam to z labradorem), ale chce podkładkę......
w innym miejscu znajduje informację, ze króliki robią [B]nory z królikami[/B] :mad: ..............
JUZ SAMA NIE WIEM CZEGO MAM UCZYĆ :placz: bo zaraz uslysze, ze dzika lub słonia afrykańskiego :cool3:

a może włóczka i nora :p

Pozdrawiam Hela

Witam,wszystkie obowiązujące regulaminy można znaleźć w książeczce dostępnej w PZŁ albo w sklepie internetowym [URL="http://www.piesmysliwski.pl/"][COLOR=#800080]www.piesmysliwski.pl[/URL][/COLOR]
[COLOR=black]"Regulaminy prób i konkursów pracy psów myśliwskich" z takim aportującym gordonem na okładce.Regulaminy te obowiązują od stycznia 2007 roku,tam masz dokładnie wszystkie konkurencje omówione,Miłych ćwiczeń :)[/COLOR]

Tak wiem :)
przegladam je w miare mozliwosci, jednak nadal nie moge nigdzie znalesc zapisu w jakich konkursach (dokładna konkurencja) musza brac poszczegolne wielkosci jamników aby być użytkiem dla ZKwP. W tym tygodniu podjade na Nowy Świat po "Regulaminy prób i konkursów pracy psów myśliwskich" może tam sie tego doczytam o przebiegu włóczki.
Zabawne jest to, ze na stronie/stronach ZKwP nie ma wszystkich wzorców ras, co nie mowiąc o zapisie co jaki pies ma zdać aby być użytkiem :( a jeżeli jest to zapisane to ja nie potrafie tego za nic zobaczyc :mad:

Wiesz co na konkursach chyba nie ma podziału na rodzaje jamników, i jamnik jest chyba norowcem to po co mu włóczki?
Jeżeli myślisz o dyplomie użytkowości to raczej nie próby a już konkursy.
Ale faktycznie konkretnych informacji możesz uzyskac albo od hodowców użytkowych jamników (jeśli takowi są) albo w oddziale zkwp podczas dyżuru sekcji jamników.

A to dlaczego nie mozesz sobie wyobrazić ?
Zanim wprowadzono konkursy norowania jamników króliczych , to włóczka była przeznaczona dla jamników króliczych
Zresztą jamniki maja taki charakter ze , gdyby tylko miały ciut wyzsze nózki to by dzika aportowały , to cóz tam włoczka z królika :lol:

O widzicie, a tu niespodzianka :mad:
ta informacje o wloczce z krolika dla krolika :evil_lol: mam od dwoch roznych hodowców jamników kroliczych - w sumie we wloczce widze sens, robilam to z labradorka i wydaje mi sie, ze krolik tez moglby to robic, ale mniejsza o to....

co do prob i konkursów, to zadam glupie pytanie:
czy moj 4 kg krolik ma wygonic lisa :crazyeye: boszzzze
w roznych miejscach czytam o dyplomach dla jamników kroliczych w konkursie norowania z krolikiem......to co one tam strasza, krolika czy lisa ??
sorry za stado glupich pytań, ale mam wiecej wspolnego z IPO niż probami i konkursami :(

Dzieki Boguuuu :)
Czyli dwie urocze hodowczynie (jak to podkreslały - majace jedne z najlepszych jamników w Polsce) wprowadzily mnie w blad :mad:

Dzieki wielkie, teraz juz wiem co mamy robić :cool3:

Dobra widze te Konkursy dla jamników kroliczych, teraz juz wiem gdzie mam jezdzic :)

Jeszcze jedno pytanie Yoshko, czy konkurs norowania dla krolików odbywa sie zgodnie z regulaminem norowania dla innych ras (zasepujac lisa krolikiem) ??

i czy mam po co jezdzic na proby norowania, tzn czy bede miala tam mozliwosc trenowania z moim krolikiem?

Tego to nie wiem, mam pierwszego jamniora w zyciu (mam owczarki i labradorke) i nie znam jeszcze hodowców.
Moj Żuber został pokazany paru osobom z jamniczego "polswiatka" i powiedziano mi, ze krolik to ma zrobic wloczke i tyle :cool3:
Zakodowalam to sobie i zaczelam szukac....tak jak mi powiedziano.
W miare szukania natknelam sie na norowanie na krolika i wtedy juz zdurnialam .... :angryy:

Konk. norowania jamników króliczych odbywa się według regulanimu konk.jamników króliczych ( jest troche inny niz norowanie na lisie) , cwiczyc mozezesz ze swoim królikiem, ale na konkursie pies bedzie pracował na króliku konkursowym , który przypadnie psu wedlug wylosowanego numeru startowego.

musisz w regulaminie /tej ksiazeczce/ przesledzic rozmiary sztucznej nory i sposob pracy jamnikow i bedziesz wiedziala czy mozna w tej samej.Jak nikt nie odpowie,to potem poczytam i Ci odpowiem,wiem tylko ze krolik musi byc dziki z hodowli zamknietej tzn nie moze byc nasza trusia klatkowa.

[quote name='Hela']Tego to nie wiem, mam pierwszego jamniora w zyciu (mam owczarki i labradorke) i nie znam jeszcze hodowców.
Moj Żuber został pokazany paru osobom z jamniczego "polswiatka" i powiedziano mi, ze krolik to ma zrobic wloczke i tyle :cool3:
Zakodowalam to sobie i zaczelam szukac....tak jak mi powiedziano.
W miare szukania natknelam sie na norowanie na krolika i wtedy juz zdurnialam .... :angryy:[/quote]

Widać faktycznie był to "półswiatek" , bo prawdziwi hodowcy króliczych jamnikow wiedzą co ich rasa musi zrobic aby zdobyć uzytkowość.:cool3:

O matko juz cieszylam, a tu kolejne zmartwienia..............jaki WLOSNY krolik??!!??!! o matko to nie na moje nerwy, nie dosc, ze moj brytan bedzie go wyganial to ja mam jeszcze go hodowac :placz:
dobra w poniedzialek kupuje ta ksiazke i wyczytam o co tam chodzi :cool1:
pytanie tylko, kto tego nerwowo nie wytrzyma, ja czy moj pies :-o

wersja z ciagnieciem zdechlego krolika po ziemi jakos mi bardziej odpowiadala ...

juz wiem,sa inne wymiary nory. Dla krolikow:
dlugosc mierzona po osi 12-15m;
korytarze o wys. 12 cm i szerokosci 10 cm;
co najmniej dwa wyloty;
jeden kociol o srednicy 40 cm;
pzynajmniej jeden spad;
zwezenia korytarza do 8 cm, na dlugosci okolo 40 cm(przed kotlem i przed wylotami z nory);

tzn budowa i rozmiary nory sa inne,ale to zrozumiale w innych norach mieszkaja lisy a w innych kroliki ;)
naprawde ten regulamin duzo nie kosztuje a jest skarbnica wiedzy.

Moiwly to z takim przekonaniem, ze na luzie to przyjel;am.....
ale czytajac historie razy jakos tak dziwnie, ze krolik ma powiedzmy robic slad a nie grzebac sie w malych dziurach do których został wyhodowany...

Luz zajade na nowy swiat w poniedzialek do PZŁ i kupie....
w miare jak do mnie mowicie, to ja sie nie dziwie czemu tak malo uzutków jest na wystwie :crazyeye:
moje pytanie, ile procent nie przezywa takiego wejscia do nory :-(

Hela jest odrębny regulamin dla jamników króliczych. Nie zgłaszano zapotrzebowania na takowy to go nie umieszczałam tutaj w dziale.

Królika zapewnia organizator.

Yoshko no jakoś nie mogę sobie wyobrazić jak przynoszą zwierzyne, wiesz chodzi mi o plątanie się zwłok pod łapkami.