Jump to content
Dogomania

agresja, popedy, a IPO


shida

Recommended Posts

[quote name='jackdaw']Co nie znaczy ze wszystkie ONki musza miec agresje i wszystko inne potrzebne w IPO.Mozna miec przeciez psa rodzinnego,psa do pasienia,psa skocznego,szybkiego do agility itd,itd.Takie ONki tez musza istniec. Chociaz ja wole te z wysrubowanymi popedami i z agresja.
[/quote]


hmmm wiesz tu mnie zaskoczyles - po kiego grzyba agresja do ipo ??????????????? raczej odwrotnie - agresywny pies do ipo sie nie nadaje ;)
chyba ze do policji ale policja to nie ipo ;)))

bo wiesz da sie do ipo przygotowac psa ktory np ma minimalny obronczy - zerowa agresje za tu duzy lupowy i jest genialnym psem rodzinnym :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 106
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='shida']hmmm wiesz tu mnie zaskoczyles - po kiego grzyba agresja do ipo ??????????????? raczej odwrotnie - agresywny pies do ipo sie nie nadaje ;)
chyba ze do policji ale policja to nie ipo ;)))[/quote]
Shida, litości, ja nie trenuję IPO, a jednak wiem po co agresja :lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='asher']Shida, litości, ja nie trenuję IPO, a jednak wiem po co agresja :lol: [/quote]

a ja nie:crazyeye: oświeć mnie proszę, bo najlepsi znani mi hodowcy dobków, którzy ze [B]swoimi [/B]psami startują w MŚ, a nawet czasem je wygrywają mają nieco inne zdanie na ten temat:evil_lol: a robią wg tego samego regulaminu:cool3:

Link to comment
Share on other sites

To może ustalmy, co kto rozumie pod pojęciem "agresja"?
Bo dla mnie zarówno popęd łowczy, jak i zachowania obrończe (sorry, brakuje mi fachowego nazewnictwa, nie wiem, czy mówi się "popęd obronny" analogicznie do łowczego?) jednak wiele mają z agresją wspólnego :niewiem:
Z tego co czytałam, do IPO na wysokim poziomie popędy łowcze niekoniecznie wystarczą.

[B]Ara[/B], no to widać [B]Jackdaw[/B] się nie zna :niewiem:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='monisieczka']to wytłumacz bo ja ni jak nie wiem.....[/quote]

Monisieczka, napisałam post wyżej:
[quote name='asher']Z tego co czytałam, do IPO na wysokim poziomie popędy łowcze niekoniecznie wystarczą.[/quote]

Nie zamierzam się mądrzyć, jeśli interesuje Cię ta kwestia, to odsyłam chociażby na forum Psysportowe. W niejednej dyskusji tam przewija się kwestia popędów potrzebnych do IPO, czy szerzej - sportów obrończych. A rozmówcy na pewno mają większą wiedzę ode mnie.
Poza tym mam nadzieję, że jackdaw jeszcze się tu pojawi i wyjasni co miał na myśli pisząc o agresji. A jego też uważam za mądrzejszego od siebie w tej kwestii.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='asher']Monisieczka, napisałam post wyżej:
Nie zamierzam się mądrzyć, jeśli interesuje Cię ta kwestia, to odsyłam chociażby na forum Psysportowe. W niejednej dyskusji tam przewija się kwestia popędów potrzebnych do IPO, czy szerzej - sportów obrończych. [/quote]
napisałaś, że wiesz po co agresja, to pytam. Ja ni cholery nie wiem, chociaz chodze na tresure 2 lata, ale z pewnościa nie jest to długo. nie odsyłaj nie wiadomo gdzie tylko odpowiedz co wiesz. co ma poped do agresji nie kumam ale moze tepa jestem. Przez pół roku Nora ćwiczyła poczatki IPO i jakos agresja była wrecz niedopuszczalna, ale podkreslam że my małe zuczki jesteśmy i pewnie wiesz wiecej

Link to comment
Share on other sites

[quote name='asher']To może ustalmy, co kto rozumie pod pojęciem "agresja"?
Bo dla mnie zarówno popęd łowczy, jak i zachowania obrończe (sorry, brakuje mi fachowego nazewnictwa, nie wiem, czy mówi się "popęd obronny" analogicznie do łowczego?) jednak wiele mają z agresją wspólnego :niewiem:
Z tego co czytałam, do IPO na wysokim poziomie popędy łowcze niekoniecznie wystarczą.

[B]Ara[/B], no to widać [B]Jackdaw[/B] się nie zna :niewiem:[/quote]

Hahaha, nie wkręcisz mnie w takie stwierdzenie:evil_lol: Jackdaw takie psy lubi, jego święte prawo. A moim świętym prawem głoszenie wszem i wobec, że psy w "moim typie" również mogą robić IPO na wysokim poziomie:lol:

Link to comment
Share on other sites

[B]pies obronczy- ang. protection dog[/B]
a teraz znaczenie słowa [B]protection[/B] wg. onet slowniki:
ochrona
opieka
zabezpieczenie
bronienie
obrona
[I][B]Czyli pełna kontrola.[/B]

[/I] [B]Agresja,[/B] -w psychologii określenie skłonności do zachowań agresywnych, ataku, trudności kontrolowania negatywnych popędów i impulsów
-w zoologii forma [URL="http://portalwiedzy.onet.pl/61627,,,,agonistyczne_zachowanie_zwierzat,haslo.html"]agonistycznego (instynktowne) zachowania zwierząt[/URL], wywołana zagrożeniem ze strony in. osobnika, mająca na celu zmuszenie go do ucieczki bądź odniesienie określonych korzyści. Agresja może być spowodowana [U]koniecznością [/U]obrony terytorium lub potomstwa.
[B][I]Czyli instynkt.[/I][/B]

Chyba widac roznicę.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='monisieczka']napisałaś, że wiesz po co agresja, to pytam.[/quote]
W skrócie - po to, żeby w części C pies miał lepsze wyniki. Według niektórych zawodników i trenerów.
W ogóle pytanie jest źle sformułowane i trudno na nie odpowiedzieć. Trzeba by raczej zapytać "po co zawodnicy podchodzący do IPO poważnie biorą na szkolenie psy z pewną wrodzoną skłonnością do okazywania agresji, silniejszą, niż u przeciętnego psa".

[quote name='monisieczka']Ja ni cholery nie wiem, chociaz chodze na tresure 2 lata, ale z pewnościa nie jest to długo. nie odsyłaj nie wiadomo gdzie tylko odpowiedz co wiesz. co ma poped do agresji nie kumam ale moze tepa jestem. Przez pół roku Nora ćwiczyła poczatki IPO i jakos agresja była wrecz niedopuszczalna, ale podkreslam że my małe zuczki jesteśmy i pewnie wiesz wiecej[/quote]
Monisieczka, sorry, ale ja naprawdę nie czuję się kompetentna, żeby Ci tłumaczyć "co ma popęd do agresji", na jakich popędach bazuje się w IPO, jakimi zachowaniami te popędy sterują itd.
Polecam forum [URL="http://www.psysportowe.pl"]www.psysportowe.pl[/URL] i dział IPO/FH --> Szkolenie.
Naprawdę sporo mądrych rzeczy można tam przeczytać. Myślę, że dla kogoś, kto trenuje z psem IPO, choćby tylko rekreacyjnie, jest to wiedza elementarna. I dziwi mnie, że tej wiedzy nie masz.

[quote name='ara']A moim świętym prawem głoszenie wszem i wobec, że psy w "moim typie" również mogą robić IPO na wysokim poziomie:lol:[/quote]
Spór o to, czyj typ psa lepiej nadaje się do robienia IPO na wysokim poziomie po prostu pozostawiam wam - zawodnikom.
Ja nie mam na ten temat zdania. Być może kiedyś je sobie wyrobię, póki co argumenty obu stron wydają mi się równie rozsądne ;)

Pisząc, że wiem "po co agresja" odpowiedziałam tylko na post Shidy pytającej "po kiego grzyba do IPO agresja". Widać według niektórych agresja sie przydaje. I twierdzenie, że wręcz jest niepożądana jest mocno na wyrost.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='mimoza'][B]pies obronczy- ang. protection dog[/B]
a teraz znaczenie słowa [B]protection[/B] wg. onet slowniki:
ochrona
opieka
zabezpieczenie
bronienie
obrona
[I][B]Czyli pełna kontrola.[/B][/I]

[B]Agresja,[/B] -w psychologii określenie skłonności do zachowań agresywnych, ataku, trudności kontrolowania negatywnych popędów i impulsów
-w zoologii forma [URL="http://portalwiedzy.onet.pl/61627,,,,agonistyczne_zachowanie_zwierzat,haslo.html"]agonistycznego (instynktowne) zachowania zwierząt[/URL], wywołana zagrożeniem ze strony in. osobnika, mająca na celu zmuszenie go do ucieczki bądź odniesienie określonych korzyści. Agresja może być spowodowana [U]koniecznością [/U]obrony terytorium lub potomstwa.
[B][I]Czyli instynkt.[/I][/B]

Chyba widac roznicę.[/quote]
Ja widzę raczej analogię. Jedno wiąże się z drugim.

Ale serio, to nie jest miejsce na taką dyskusję, a ja nie jestem odpowiednią do takiej dyskusji osobą. Ciekawi was to, to porozmawiajcie z kimś, kto się na tym zna.

Link to comment
Share on other sites

wreszcie ciekawy temat
bylem na sem z dr.Raiserem i z M Manhartem obaj mowili o agresji potrzebnej w IPO .kto byl ten slyszal to slowo co chwile przewijajace sie podczas calego wykladu.
zreszta wracam czesto do tego materialu ktory mam na plytkach .
to jak pies ma bronic czegos nie majac agresji ?tego instynktownego odstraszania przeciwnika ,zabawa w lapanie rekawa?
ja takiego IPO nie lubie.
Pewnym tez jest ze agresja daje napewno mocniejszy chwyt ,lepsze osaczanie i oszczekiwanie (ktore jest niczym innym tylko wlasnie odstraszaniem przeciwnika bez dotykania go),i wiele innych porzadanych efektow w IPO - dajacych realniejsza walke .
tak jak wielu z was nie lubie sztucznosci w IPO ,stad taki moj gust .
ale zeby bylo jasne, w IPO musi tez byc duuuzo popedu lupu.
asher podoba mi sie twoja wypowiedz na temat konk.C w IPO:lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='asher']Ja widzę raczej analogię. Jedno wiąże się z drugim.

.[/quote]
wg dr Raisera przedluzeniem popedu obrony jest agresja
wg. mnie interesuje nas w IPO taki wlasnie a nie inny rodzaj agresji
i bez "przegiec" bo nadmierna agresje trudno kontrolowac.
A kontrola jest tu nieodzowna .

Link to comment
Share on other sites

[quote name='jackdaw'] ja takiego IPO nie lubie.
Pewnym tez jest ze agresja daje napewno mocniejszy chwyt ,lepsze osaczanie i oszczekiwanie (ktore jest niczym innym tylko wlasnie odstraszaniem przeciwnika bez dotykania go),i wiele innych porzadanych efektow w IPO - dajacych realniejsza walke .
tak jak wielu z was nie lubie sztucznosci w IPO ,stad taki moj gust .[/quote]

I znowu wracamy do gustów:lol:

Link to comment
Share on other sites

Ufff, no w końcu się zjawiliście, bo ja już do literatury sięgałam, żeby jakiś elaborat sklecić. Cieszę się, że nie muszę ;)

[quote name='dorplant']wg dr Raisera przedluzeniem popedu obrony jest agresja
wg. mnie interesuje nas w IPO taki wlasnie a nie inny rodzaj agresji
i bez "przegiec" bo nadmierna agresje trudno kontrolowac.
A kontrola jest tu nieodzowna .[/quote]
No właśnie. Bo, jak słusznie napisał jackdaw - jak niby ten "protection dog" ma bronić nie okazując agresji? Telepatycznie? Hipnotyzując przeciwnika? Bo innej alternatywy nie widzę :niewiem:

Ale nawet jesli ograniczymy się do popędu łupu, to przecież też jest to zachowanie agresywne. Bazuje na właściwej drapieżnikom umiejętności polowania (łańcuch łowczy). A drapieznik poluje po to, żeby zabić i zjeść. A nie po to, żeby złapanym sarence/kotu/piłce/rękawowi powiedzieć przyjaźnie: "Cześć, jestem Burek, miło mi cię poznać, zostaniemy przyjaciółmi?" ;)

ps. ja w ogóle zauwazyłam, że ludzie panicznie się boją słowa "agresja". Dosłownie kilka dni temu dyskutowałam o agresji (ale nie w kontekście IPO, tylko tak ogólnie) na innym forum. Rany, jakie gromy się na mnie posypały, kiedy napisałam, że pies jest ze swej natury zwierzęciem agresywnym... A przecież jest. Jest drapieznikiem, więc ze swej natury zdolny jest do agresji. Co przecież wcale nie oznacza, że automatycznie każdy pies jest groźną bestią :roll:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ara']I znowu wracamy do gustów:lol:[/quote]

tylko trzeba trafic w gust sedziego :p Bo wiesz, inaczej brzmi szczekanie: "no daj mi juz rekaaaawiiiiiik", a inaczej "sproboj sie k**** ruszyc, to Cie ugryze". Na lupowym tego drugiego nie zrobisz, a pies w kryjowce ma oszczekiwac i OSACZAC!!, pilnowac pozoranta.

asher
Jak to powiedzial MM na semi w sopocie: nie mozna sie bac slowa agresja.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='saJo']tylko trzeba trafic w gust sedziego :p Bo wiesz, inaczej brzmi szczekanie: "no daj mi juz rekaaaawiiiiiik", a inaczej "sproboj sie k**** ruszyc, to Cie ugryze". Na lupowym tego drugiego nie zrobisz, a pies w kryjowce ma oszczekiwac i OSACZAC!!, pilnowac pozoranta.

[/quote]
dokladnie tak !
ma mu grozic, a nie prosic o rekaw;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='asher']W skrócie - po to, żeby w części C pies miał lepsze wyniki. Według niektórych zawodników i trenerów.
W ogóle pytanie jest źle sformułowane i trudno na nie odpowiedzieć. Trzeba by raczej zapytać "po co zawodnicy podchodzący do IPO poważnie biorą na szkolenie psy z pewną wrodzoną skłonnością do okazywania agresji, silniejszą, niż u przeciętnego psa".
.[/quote]
źle sformułowane pytanie po co jest agresja skoro pisałaś że wiesz???? hmmmm no trudno
[quote]Myślę, że dla kogoś, kto trenuje z psem IPO, choćby tylko rekreacyjnie, jest to wiedza elementarna. I dziwi mnie, że tej wiedzy nie masz.
[/quote]
przeciez nic nie wiesz co ja wiem, ja tylko mam pokore żeby nie mówic że wiem duzo, skoro nie wiem
[quote]Monisieczka, sorry, ale ja naprawdę nie czuję się kompetentna, żeby Ci tłumaczyć "co ma popęd do agresji", na jakich popędach bazuje się w IPO, jakimi zachowaniami te popędy sterują itd.
[/quote]
i świete słowa

Link to comment
Share on other sites

[quote name='monisieczka']źle sformułowane pytanie co to jest agresja skoro pisałaś że wiesz???? hmmmm no trudno[/quote]
Bo wiem. Tak z grubsza wiem co miał na myśli Jackdaw pisząc o agresji. A pytanie "po co agresja?" jest dziwne, bez względu na to co wiem, a czego nie wiem :lol:

[quote name='monisieczka']przeciez nic nie wiesz co ja wiem, ja tylko mam pokore żeby nie mówic że wiem duzo, skoro nie wiem[/quote]
No to wiesz, czy nie wiesz? :roflt:

[quote name='monisieczka']i świete słowa[/quote]
Cieszę się, że choć w jednej kwestii jesteśmy zgodne :lol:

Tylko, że fragment mojej wypowiedzi, który zacytowałaś tak jakby przeczy Twojej sugestii, jakoby brak mi było pokory, nie sądzisz?
Bo nie wiem, czy wiesz, ale pokory wobec ludzi znających się na szkoleniu tak trudnej dyscypliny, jak IPO to mi akurat nie brakuje. Czemu niejednokrotnie dałam wyraz w tym wątku.
A jeśli tego nie wiedziałaś, to już wiesz :lol:

--------
Modzie, przebacz, nie mogłam się powstrzymać. Jak wytniesz, to się nie obrażę. Tak na wszelki wypadek to piszę, bo wiem, że ty wiesz, że ja wiem, że się to kalifikuje do wycięcia :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='asher']Ale nawet jesli ograniczymy się do popędu łupu, to przecież też jest to zachowanie agresywne. Bazuje na właściwej drapieżnikom umiejętności polowania (łańcuch łowczy). A drapieznik poluje po to, żeby zabić i zjeść. A nie po to, żeby złapanym sarence/kotu/piłce/rękawowi powiedzieć przyjaźnie: "Cześć, jestem Burek, miło mi cię poznać, zostaniemy przyjaciółmi?" ;)
[/quote]

[url=http://video.google.pl/videoplay?docid=368515772671009263&hl=pl]Czesc, jestem Whisky, milo mi Cie poznac, zostaniemy przyjaciolmi?[/url]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='asher']Widać według niektórych agresja sie przydaje. [/quote]

Jasne Asher. Tych "niektórych" jest na tyle dużo, że znalezienie "perełek" o które mi chodziło nie było łatwe.

[quote name='saJo']tylko trzeba trafic w gust sedziego :p Bo wiesz, inaczej brzmi szczekanie: "no daj mi juz rekaaaawiiiiiik", a inaczej "sproboj sie k**** ruszyc, to Cie ugryze". Na lupowym tego drugiego nie zrobisz, a pies w kryjowce ma oszczekiwac i OSACZAC!!, pilnowac pozoranta.

asher
Jak to powiedzial MM na semi w sopocie: nie mozna sie bac slowa agresja.[/quote]

No co Ty, a ja myślałam, że szczekanie, to szczekanie?:hmmmm:;)
A tak troszkę poważniej... nie boję się słowa agresja. Po prostu nie zgadzam się ze stwierdzeniami w stylu "zawodnicy podchodzący do IPO poważnie biorą na szkolenie psy z pewną wrodzoną skłonnością do okazywania agresji, silniejszą, niż u przeciętnego psa"...

PS SaJo, co to za gwiazdeczki?;) nieładnie :nono:;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='asher'].Bo wiem. Tak z grubsza wiem co miał na myśli Jackdaw pisząc o agresji. A pytanie "po co agresja?" jest dziwne, bez względu na to co wiem, a czego nie wiem :lol: [/quote]
wiedza teoretyczna mnie nie interesuje zupelnie. zdaje sobie sprawe że mówienie o jakielkowiek agrsji w sportach psiowych to stopień mistrzowski w jego uprawianiu. agresja w jezyku polskim i w wielu innych ma znaczenie pejoratywne, a rozkrecenie popedu psa do takiego stanu może (według mnie jest to warunek konieczny) miec miejsce tylko i wyłącznie na baaaardzo wysokim stopniu trenowania. tak wysokim, że prawie w 99% zapewnia kontrolowalność psa. i jak mnie uświadomił znajomy znawca psiowego charakteru może to miec miejsce przy stabilnym psie. tyle wydaje mi się , że wiem.
jakbym dalej sie zagłebiała w temat to gadałabym o czyms czego nie zobaczyłam na własnym psie a to znaczy teoria - czyli mielenie ozorem po próznicy

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ara']Jasne Asher. Tych "niektórych" jest na tyle dużo, że znalezienie "perełek" o które mi chodziło nie było łatwe.[/quote]

A "perelki" takie jak np. Manhart czy Raiser to nieistotne kamyczki.

[quote name='ara'] PS SaJo, co to za gwiazdeczki?;) nieładnie :nono:;)[/quote]

Gwiazdeczki napisalam sama, wiec siem nie masz co czepiac :eviltong:

[quote name='monisieczka'] zdaje sobie sprawe że mówienie o jakielkowiek agrsji w sportach psiowych to stopień mistrzowski w jego uprawianiu. [/quote]

O agresji zaczal uczestnik mistrzostw swiata. Mozna mniemac ze pewna wiedze na tema sportow psiowych posiada. Slowa te wprawily w zdumienie shide, ktora to uwaza, ze TYLKO lup wystarczy, nie bylo slowa, ze mowa jest o sporcie nie na poziomie mistrzowskim tylko OGOLNIE o ipo.

[quote name='monisieczka']rozkrecenie popedu psa do takiego stanu może (według mnie jest to warunek konieczny) miec miejsce tylko i wyłącznie na baaaardzo wysokim stopniu trenowania. tak wysokim, że prawie w 99% zapewnia kontrolowalność psa. [/quote]

Manhart zaczyna ze szczeniakie, mniej wiecej w okresie wymiany zebow, czyli 4-5 miesiecy :cool3:

[quote name='monisieczka']i jak mnie uświadomił znajomy znawca psiowego charakteru może to miec miejsce przy stabilnym psie.
[/quote]

To sie rozumie samo przez sie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...