Jump to content
Dogomania

Szpic niemiecki średni - ginie


Marewcia

Recommended Posts

Witam. Jestem tutaj zupełnie nowy. Mam szpica niemieckiego średniego suczke(biała). Czytałem na tym forum artykuł o tym że trudno te pieski spodkac i jest ich bardzo mało, ale do rzeczy. Chciałem zająć sie hodowlą tej rasy, wstąpić do związku kynologicznego:lol: Niestety jestem kąpletnie zielony jak to zrobic, od czego zacząć i na czym to polega. Największym problemem jest to ze moja suczka nie ma rodowodu i to tez chciałem jej wyrobić. Prosze o pomoc o jakiekolwiek informacje. Szukam chłopaka dla mojej Mikuli wiec gdyby ktos to przypadkiem czytał a ma możliwość załatwienia mi dla niej samca to bede bardzo wdzięczny. Dziekuje i podrawiam Marewcia

Link to comment
Share on other sites

obawiam się ze ktos cie wprowadził w blad ze masz szpica sredniego.

Jesli pies nie ma rodowodu ( metryczki) nie jestes w stanie ustalic czy faktycznie jest szpicem srednim oraz jakich ma przodkow.

Ja w Posce nie spotkalam sie ze szpicami srednimi ( ale ja od niedawna jestem w temacie)
jedyne szpice srednie jakie widzialam to psy szpico- podobne ktore ludzie sprzedaja jako szpice srednie chcac zarobic na niewiedzy kupującego :(

Link to comment
Share on other sites

Witam Wszystkich -o ile się nie mylę w Polsce nie występuja zarejestrowane w jakimkolwiek ODDZIALE ZWIAZKU KYNOLOGICZNEGO NIEMIECKIE SZPICE SREDNIE w różnych umaszczeniach. Największą popularnością odmiana- średnia- SZPICA NIEMIECKIEGO cieszy się w Czechach,Niemczech-od jakiegoś czasu znajduje również miłosników w SKANDYNAWII.
Onegdaj sama byłam zainteresowana sprowadzeniem z Niemiec w/w szpicelków o umaszczeniu czekoladowym i może,mooooooooże.
Podobny problem w Polsce dotyczy również odmiany Dużego Szpica Niemieckiego.
Prawdopopodobnie pojawiły się kiedyś w hodowli HUNZA/hodowla KAUKAZA/w odmianie- białej.
Odmiana ta jednak nie przyjęła się Polsce/wielka szkoda/.
Jest to rasa zdrowa,niewymagajaca -jak dla mnie piękna/zreszta jak każda odmiana szpica niemieckiego/-mówię to oczywiscie z punktu widzenia SZPICOMANIAKA.
Z relacji niemieckich hodowców wiem jednak,że samce bywają dość "krnąbrne" i uparte no i niestety jak to szpice głooooośne i wobec innych samców dość agresywne , często dochodzi do tzw "sprzeczek".
Fantastycznie sprawdzają się w agiliti .Ciagną piękne wózeczki z bańkami mlecznymi. Znajoma zaprzęga swoje Szpice Duże do wózków z drewnem kominkowym-FANTASTYCZNE!!!
Moze na krótko powrócę do występowania tej odmiany w Polsce-piesek lub suczka /nie znam płci/ pojawił sie chyba w hodowli VEGA/Szpice MALE I MINIATURY/ u Pani EWY UHMA ale ostatni raz widziałam Pania Ewę w Lodzi na KLUBOWEJ SZPICOW-dawno temu.
Wspomniała chyba nawet o tym piesku Pani Kuncewicz w swojej książce 'SZPICE NIMIECKIE". Z tym,że szpicek ten jak dla mnie na zdjęciu był o umaszczeniu -blue-a takiego wzorzec FCI nie przewiduje.
Podejrzewam,że pieseczek Pana MAREWCIA jest pieskiem bez METRYKI-RODOWODU-SZKOOOOODA:placz::niewiem:
Pozdrowionka dla Wszystkich:lol::lol::lol::loveu:

Link to comment
Share on other sites

Wiele lat temu byłam w domu u pani Uhmy i widziałam /na własne oczy/ tego szpica dużego w kolorze blue,dech mi zaparło taki był piękny.Na zdjęciach mniej mi się podobały .Ale ten oglądany na żywo był piękny.Widziałam też szpice białe u pani Rowińskiej i też bardzo mi się podobały choć je mniej pamiętam.

Link to comment
Share on other sites

Metryka jest dokumentem stwierdzającym pochodzenie psa .Wydawana jest przez Związek Kynologiczny .Kupując psa od hodowcy dostaje się też w/w metrykę. Zawiera ona wszystkie dane psa, na jej podstawie Związek wystawia rodowód .Rodowód ten zawiera 4 pokolenia wstecz. Upraszczjąc można rodowód porównać do aktu urodzenia człowieka.

Link to comment
Share on other sites

U nas w Polsce czasami przychodzą szpice średnie - w miotach szpica małego. ALe u nas w Polsce nie możną zrobić przekwalifikowania tak jak sie to robi w szpicach małych/mini.

Jest to możliwe chociażby w Czechach - ale jedyne szpice średnie jakie widziałam byty w kolorze bialym.

jeśli hodowca - hmmm muzę lepiej będzie tu pasowano stwierdzenie "sprzedawca" nie dal ci metryki dokument taki jak wklejam poniżej) a tylko przekazał ci książeczkę zdrowia , a pies nie ma tatuażu to nie jest to szpic średni a ewentualnie w najlepszym wy upadku pies w typie szpica średniego.
[IMG]http://img223.imageshack.us/img223/4452/dsc00002yu4.jpg[/IMG]

Nie zamyka ci to drogi do bycia członkiem ZKwP - powiedz tylko ile masz lat ? Bo członkiem ZkwP można być nie mając zarejestrowanego tam żadnego psa :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Marewcia']Ale Wy mi nic nie pomagacie:talker: co to jest ta metryka? i jak mam załatwić ten rodowód? naprawde bardzo mi zalezy.... musi byc jakis sposob!!![/quote]
W tej chwili te informacje,które przekazały Panu- Pani Terenia i Pani Pani Marta są chyba wystarczajace w sprawie ,która Pana tak interesuje.:roll:
Teraz niech Pan najlepiej zadzwoni na informację poda telefonistce hasło:Związek Kynologiczny-podadzą Panu numer telefonu,adres.I wszystko jasne :multi:
Proszę pamiętać również o tym,iż rejestracja osoby niepełnoletniej na członka Zwiazku Kynologicznej wymaga zgody osoby dorosłej -opiekuna.
Jest jeszcze prostszy sposób:proszę kliknąć w wyszukiwarce hasło:Zwiazek Kynologiczny w Polsce-potem-Oddziały i tam ukaże się Panu podział terytorialny ZK na ODDZIALY -szukać najblizszego swojego miejsca zamieszkania i ot cała filozofia.;)
KTO SZUKA NIE BLADZI:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Teraz mam troche inne pytanie. Skontaktowałem sie z człowiekiem który równiez ma szpice srednie niemieckie, nie ma dla nich rodowodu ale ich rodzice maja. chciałem tam pojechac i pokryc moja suczke z jego pieskiem który ma metryke i czy wtedy moje szczenieta beda miały rowniez metryke?:evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Marewcia']Teraz mam troche inne pytanie. Skontaktowałem sie z człowiekiem który równiez ma szpice srednie niemieckie, nie ma dla nich rodowodu ale ich rodzice maja. chciałem tam pojechac i pokryc moja suczke z jego pieskiem który ma metryke i czy wtedy moje szczenieta beda miały rowniez metryke?:evil_lol:[/quote]

BOZE!! NIE !!!

na prawe proszę wejść na stronę ZKwP i poczytać!

Marewcia ty masz lat ?
Zeby szczeniaki mialy rodowod a tym samym zeby mozna bylo mowic ze sa rasowe to trzeba : ( w wielkim skrocie)
1. suka musi miec uprawnieia hodowlane tj. suka musi miec rododowod w odpowiednim czasie zdobyc 3 oceny przynajmniej bdb na 3 roznych wystawach od 2 roznych sedziow.
2. pies musi miec rodowod i tak samo dostac 3 ocoeny doskonale na 3 wystawach od 2 roznych sedziow
uprawnienia reproduktora / suki hodowlanej mozna uzyskac przynamjniej po skonczeniu 18 miesiaca tzycia ( wiecej szczegolow przeczytasz w regulaminie hodowli )

3. dopiero gdy wlasciciel reproduktrora bedzie clzonkiem i wlasciciel suki bedzie członkiem i szczenieta beda zgloszone w zwiazku ( karta krycia , karta miotu , rejhestracja szczeniat i cala z tym zabawa) wowczas szczenieta beda mialy rodowody i beda rasowe.

W skrocie mowiac - ZKwP uznaje ze psy z udokumentoewanym pochodzeniem ( rodowod) sa psami rasowymi , inne bez rodowodu chocby nie wiem jak podobne do danej rasy sa traktowane jak mieszance ( kundelki).

Poniewaz wychodzi na to ze Twoja suka nie ma rodowodu to teoteycznie jest kundelkiem. I taka suka pokryta chocby psem ktorego rodzice mieli rodowody i tak nie da szczeniat ktorym bedzie mozna wyrobc rodowod.

ps. kupials swoja suke z Legnicy ?

Link to comment
Share on other sites

[HTML]BOZE!! NIE !!![/HTML]

[HTML]Marewcia ty masz lat ?[/HTML]

Jesli Pani traci cierpliwosc to prosze mi nie pomagac... zwyczajnie sie pytam bo po prostu nie wiem nic na ten temat i jesli to tak Panią denerwuje to nie nalegam żeby mi Pani pomagała...... bo jak narazie to wywnioskowałem z Pani pomocy tylko to ze mój pies jest kundlem i nic innego Pani mi nie powiedziała, a tylko upiera sie przy tym...

Link to comment
Share on other sites

[B]Marwewcia[/B]
chce wiedziec ile masz lat zeby ci powiedzieć czy możesz sama zapisać się do związku czy jeszcze potrzebna będzie zgoda rodziców. Do niczego więcej ta wiedza nie jest mi potrzebna.

Staram się tłumaczyć - i klarownie odpowiadać na pytania.
to nie [B]WG MOJEGO WIDZIMISIE[/B] Pani/Twój pies jest uznawany za mieszańca, ale wg regulaminu ZKwP.
Proszę nie wylewać na mnie swoich żali.
Dziwi mnie fakt, że jeszcze się Pani dobrze nie zainteresowała rasą a już Pani myśli o jej rozmnażaniu. Pies to nie jest "interes na którym zbija się pieniądze" ani nie jest to maszyna do rozmnażania.

Dobrze napisały [B]DEPTUSIE [/B]
[quote] KTO SZUKA NIE BLADZI:lol::lol::lol:[/quote]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

witam :) chciałem zapytać teoretycznie w takiej sprawie ... w miocie po szpicach niemieckich małych rodzą się szczenięta, po uzyskaniu określonego wieku / chyba 9 miesięcy /, maluchy przechodzą przegląd i są kwalifikowane wg wzrostu jako szpice niemieckie małe lub miniaturowe - to dośc częste, że w miotach po obojga rodzicach małych rodzą się i takie i takie. Co jednak dzieje się w przypadku, gdy z tego miotu szczeniak podczas przeglądu już kwalifikuje się wg wzrostu jako szpic niemiecki średni??
Jak dotąd nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi, a i hodowcy nie wiedzą co z tym fantem począć?
Szkoda, że w Polsce nie ma hodowli szpica niemieckiego średniego, czym to jest spowodowane, może właśnie tą późniejszą klasyfikacją?
Czy mam rozumieć, że po rodzicach małych jeśli wyjdzie szpic średni to jest on niewystawowy/ niehodowlany?? i podobnie po srednich rodzicach jeśli któryś będzie mały to będzie ta sama historia??

Link to comment
Share on other sites

problem tkwi w tym ze o ile jest mozliwosc przekwalifikowania szpica niemieckiego miniaturowego na malego i malego na miniaturowego to zasada ta nie dziala na szpice srednie itd.
Innymi slowy - jesli pies - szpic maly- przerosnie swoja wzorcowa miarke - u nas w Polsce nie ma mozliwosci przekwalifikowania go na szpica sredniego.
Kwestię ta reguluje Załącznik nr 10 A do regulaminu hodowli [URL]http://www.zkwp.pl/zg/regulaminy/zalacznik_10a_-_zasady_przesuniec_miedzy_odmianami_ras.pdf[/URL] i zmiany mozna dokonac po ukonczeniu 15 miesiaca zycia :)

Czasami byly zakusy zeby psa rejestrowac np w Czechach - gdzie taka mozliwosc jest - a nastepsnie spowrotem rejestrowac psa w Polsce - ale juz jako szpica sredniego.

i jeszcze cos - to 9 miesiecy , o jakim pisalas - to jest graniczny wiek od jakiego mozna robic zmiany w rodowodzie dotyczace umaszczenia ;)

Link to comment
Share on other sites

Filonek, dziękuję serdecznie za odpowiedź, wiele mi ona wytłumaczyła ... czyli jest tak jak mówiłem hodowla szpica średniego w naszym kraju jest bardzo ryzykowna, bo przecież pewnie stosunkowo często po obojga rodzicach średnich rodzą sie szpice małe i co potem ?? Jest to bardzo problematyczne.
Ogromnie podoba mi się cała rodzina niemieckich szpiców, ze szczególnym uwzględnieniem własnie malych i średnich. I tylko żałuję, że są w naszym kraju nadal mało popularne, zwłaszcza zaś szpic średni - dobrze, że mieszkam blisko czeskiej granicy i zarówno na naszych wystawach jak i w Czechach mogę je od czasu do czasu pooglądać :)

Link to comment
Share on other sites

ehh[B] Matrix [/B]to chyba nie będzie tak szybko uregulowane - zobacz jak długo trzeba było czekać żeby zostały "zalegalizowane" zmiany pomiędzy szpicami mini i małymi.
A tym bardziej jeśli właścicieli szpicy średnich jest niewiele ( a o ile sie nie mylę w Polsce nie ma chyba żadnej hodowli) to tym bardziej nie będzie żadnego nacisku , żeby został taki wniosek rozpatrzony. I takie błędne koło się zamyka.

Pozdrawiam
M.

Link to comment
Share on other sites

Filonek - będzie dokładnie /niestety/ tak,jak piszesz ... w Polsce nie ma hodowli szpica średniego, a i właścicieli mających tą rasę jest jak na lekarstwo, więc nie ma kto o pewne zmiany walczyć.
Nie pozostaje nam nic innego jak cieszyć się z tego co mamy - doskonałe i przyjazne / to bardzo ważne! / hodowle szpica małego i pomeraniana ... tylko trochę żal, że w temacie średniaków nic się nie dzieje, nie to co u Was :) tam sympatyczna atmosfera, rzeczowe i cenne uwagi, osoby znające się na rzeczy ...

Link to comment
Share on other sites

Matrix
ale nie dziw sie ze rasa ginie ...
jeśli hodowcom na "dzień dobry" rzuca się kłody pod nogi to jak może to wspierać hodowle tej wymierającej rasy ?

Najgorsze jest to ze znajdują sie jacy domorośli hodowcy szpiców średnich bez żadnej dokumentacji i zerują na niewiedzy naiwnych ludzi którzy takie psy kupują.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...