Jump to content
Dogomania

Szpic niemiecki średni - ginie


Marewcia

Recommended Posts

  • 1 month later...

po długiej przerwie..... dodam od siebie że odbudować szpica średniego w pl. nie byłoby trudno gdyby ludzie uznawali wady i przyznawali się do niedoskonałości swoich psów (w porównaniu do wzorcowego egzemplarza,którego niema, ponieważ istnieje on tylko na papierze w formie opisu).wada tu,może być zaletą gdzie indziej, przykład: szpice wilcze. najmniejsze z nich mogłyby zostać jeśli nie podstawą,to chociaż początkiem do tego przedsięwzięcia. mówi się o czechach. tak właśnie robią! "wilczyca" (suka szpica wilczego) za przyzwoleniem komisji hodowlanej, posłużyła do wprowadzenia czarnego szpica dużego.różna wielkość naszych psów wilczych i wiedza z zakresu genetyki u niektórych hodowców na bardzo wysokim poziomie, pozwala na wprowadzenie
nowych odmian,mamy możliwości, których nie widzimy. (np szpic średni, a nie jeden z mniejszych, szpic wilczy koloru wilczastego). moglibyśmy mieć własne średniaki,gdyby uparcie nie wpisywano każdemu urodzonemu szpicowi koloru wilczastego że musi być szpicem koniecznie wilczym bo jest szary.szpic wilczy koniecznie dobierany jest w parę z innum szpicem koniecznie wilczym,tak tu jest to słuszne bo atutem jest właśnie kolor. dlatego nie mówmy że nie mamy szpiców średnich lub szpiców dużych. tak samo mały szpic ma być "petem" tylko dlatego że przerasta normę. nie musi. dla hodowcy to problem jeśli jego szczenie nie ma pożądanego koloru. tak samo jest ze wzrostem. nie musimy "wyrzucać" tego co ma inne cechy niż sobie to założyliśmy. ktoś inny może z tego mieć inny pożytek. jeśli ma odpowiednią budowę może być średniakiem, dużym lub czarną miniaturą. problem jest w NAS. w nas samych. nie potępiajmy tych co chodują mini a robią coś tym materiałem w midi.i odwrotnie. cieszy mnie fakt że miniatury mogą
mieć każdy kolor ale smuci to,że zrezygnowano z klasycznych linii. u małych jest co robić bo są i klasyczne (białe i czarne,brązowe) i kolorowe. sami sobie układamy kłody pod nogami. za pomocą wilczej odmiany,możemy zacząć dużo rzeczy.
ale się rozgadałam,ciekawe czy ktoś to w ogóle jeszcze przeczyta po takim długim czasie ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

nie. typ psa i klasyfikacja tak, ale nie rasa. pochodzenie szpica średniego,(który w tej rozmowie domyślnie jest szpicem niemieckim średnim,) jest czysto europejskie. niemcy,holandia.skandynawia. amerykański szpic nie pochodzi z europy i nie jest uznany przez fci jako rasa. ma trochę inny charakter, strukturę futra i predyspozycje jest bardziej żywiołowszym psem od tych z europy.. istotnie,jeśli istnieje ta odmiana w różnych rozmiarach, można było by nazwać ją średnią. ale czy tam średni znaczyłoby to samo czy coś mniejszego czy większego ,to nie wiem. konkretnie w rozmowie poruszono temat europejskiego szpica niemieckiego.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Przecztałam cały ten topik, ale nie znalazłam odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. W Polsce nie ma hodowli szpica średniego. Czy rzeczywiscie brak odpowiednich przepisów w ZKwP jest tak ogromną blokadą?
Przejrzałam populację w Europie (Anglia, Holadnia, Niemcy, Szwecja, Finlandia) i stwierdziłam, że w porównaniu do jakichkolwiek innych ras, hodowli jest bardzo mało. I tu jest moje pytanie: [B]DLACZEGO?[/B]

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

podnoszę temat offem:oops:

może u któregoś szpicomaniaka znajdzie się kawałek serca, ogródka, budy i nieco strawy dla pieska w typie szpica średniego, który całe życie cierpiał...

[url]http://www.dogomania.pl/forum/f28/slask-niko-po-raku-6-latach-w-schronie-potrzebuje-jeszcze-80zl-deklaracji-119990/[/url]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

[quote name='tongue']
Przejrzałam populację w Europie (Anglia, Holadnia, Niemcy, Szwecja, Finlandia) i stwierdziłam, że w porównaniu do jakichkolwiek innych ras, hodowli jest bardzo mało. I tu jest moje pytanie: [B]DLACZEGO?[/B][/QUOTE]

Może trochę stare pytanie, ale napiszę - pewnie z tego samego powodu co pinczera średniego czy pudla średniego (jedyny wyjątek to chyba sznaucer średni). Tak to już chyba jest, że ludzie lubią skrajności - albo pieski ozdobne, malutkie, nakolankowe, albo, jak lubią duże psy i ich na nie stać - to już naprawdę duże, bardziej imponująco wyglądające. Nie ma nabywców i zainteresowania, nie ma hodowli - a szkoda, bo w większości ras średnia odmiana ma się najlepiej pod względem zdrowia i stabilności charakteru.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

O nowofundlandach wiem prawie wszystko, ale znajoma poprosiła mnie o pomoc w znalezieniu szpica niemieckiego białego średniego. Minęło parę lat - może ktoś- coś wie...? Jakaś hodowla... może być w Czechach, tylko proszę o pomoc w "obraniu kierunku"...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...