Jump to content
Dogomania

Tyłozgryz - pomocy


agnieszka79

Recommended Posts

Witam mam 5 miesieczna suczke, lekarz dzis stwierdził ze ma lekki tyłozgryz. Jest to suczka rodowodowa, myslalam o wystawach i ta diagnoza jest dla mnie straszna. Może mi ktoś pomoc czy tą wade da sie jakoś odwrócic czy moze sama sie skoryguje w czasie wzrostu zebow (około 3 tygodni temu zgubila gorne kły), moze udac sie do innego weta? Pozdrawiam serdecznie i prosze o pomoc

Link to comment
Share on other sites

A jaka to rasa?
Jeśli tyłozgryz jest w kłach to marna szansa.

Jeśli w przednich zębach i nieznaczny to możliwe, że się skoryguje, bo sunia cały czas rośnie. Popytaj hodowcy czy któryś z rodziców czy przodków miał tyłozgryz.

Jeśli samo się nie naprawi to możesz kupić aparat u psiego ortodonty, ale to jest oszukiwanie natury (i sędziego), bo ewentualne dzieci po niej na pewno to odziedziczą. Więc możesz to zrobić tylko w wypadku gdy nie będziesz jej rozmnażać.
Oczywiście może też pogryźć aparat, bo jest niewygodny i wtedy kupa kasy pójdzie w błoto.

Ja bym chyba odpuściła psu :)

Link to comment
Share on other sites

[B]cytuje z innego forum :[/B]
"Tyłozgryz jest wadzą wrodzoną, która wyklucza możliwość uczestnictwa psa w wystawach. Po wyrośnięciu stałych zębów można zakładać aparaty korygujące. Takie zabiegi wykonuje się jednak w narkozie i zwykle należy wykonać ich kilka. Są one kosztowne, a pies przeżywa niepotrzebny stres. Tyłozgryz nie przeszkadza w prawidłowym rozwoju psychofizycznym zwierzaka, ma wyłącznie wymiar estetyczny. Może należy zastanowić się, czy nie lepiej pokochać psa z taką wadą, która w żadnej mierze nie przeszkadza mu być szczęśliwym pupilkiem swoich właścicieli."
[B]z innego portalu:[/B]
"Taki szczeniak ma małe szanse na wyrównanie zgryzu i musisz go sprzedać jako "peta" do kochania z zaznaczeniem, zę wada może się wyrównać, ale nie możesz brać za niego pełnej kwoty tylko około połowy wartości. Do tego musisz uczulić przyszłych włąsicieli, ze jeżeli wada się nie cofnie to tego psa nie wolno dopuscić w żdnym razie do suczek, bo wada ta może się w nastepnych pokoleniach pogłębić."

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Jeśli tyłozgryz jest niewielki (do ok 3 mm) jest duża szansa, że zgryz wyrówna się. Czasem u młodych psów górne siekacze wyrastają nieco do przodu i to daje złudzenie tyłozgryzu. Potem mija bez śladu. Spotkałam się z czymś takim u ONów, belgów, howawartów...nawet tyłozgryz pół centymetra.:lol:

Link to comment
Share on other sites

No właśnie u znajomej nam suczki jest podobnie. Zęby oglądałam osobiście przy odbiorze szczeniaka, jak na moje oko były super ale gdy wyszły przednie górne... troszke za daleko. Od tamtego czasu dość sporo się wyrównały. Obecnie ma 7dem miesiecy szparka jest zdecydowanie mniejsza.
Tak duży pies jak gończy rośnie nieco dłuzej i myśle ze nawet do 9 miesiąca wszystko się może wyrównać, szczególnie jak mówisz, że jest to niewielka wada. Na pewno nie należy nic robić na siłe bo wtedy to jest zwykłe oszustwo ale pomóc zabawą w przeciąganie nie zaszkodzi.

Link to comment
Share on other sites

masuj, przeciagaj w wieku 5 miesiecy kosci sa jesce miekkie wiec jest szansa ze zgryz sie wyciagnie. i duzo gryzienia, niech zuchwa pracuje.

przeciaganie to oszustwo?
karmicie psy makaronem, chrupkami. nogi od krzesla nie wolno mu poobgryzac, podbnie pilota od tv,oszukujecie nature, a zeby psa sa stworzone do gryzienia ciagniecia i szarpania kosci ,sciegien i skory. wiec zabawy w przeciaganie sa substytuem tego czego brakuje zebom i zuchwie psa.
organ nieuzywany ulega zanikowi.
widzial kto hiene z tylozgryzem i kamieniem nazebnym??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Tak wygląda tyłozgryz :

[IMG]http://www.klubjamnika.zkwp.pl/jamnik/wzorzec/25a.jpg[/IMG]

Przodozgryz :

[IMG]http://www.klubjamnika.zkwp.pl/jamnik/wzorzec/26a.jpg[/IMG]

Zgryz cęgowy :

[IMG]http://www.klubjamnika.zkwp.pl/jamnik/wzorzec/24a.jpg[/IMG]

Skopiowane, ze strony Klubu Jamnika :)

Link to comment
Share on other sites

Czy przeciąganie się z psem przesuwa górną szczękę czy żuchwę do przodu? :roll:
Moja sunia (6 miesięcy) ma ok. 2 mm. luzu między górnymi i dolnymi zębami i nie wiem czy mam się z nią przeciagać czy lepiej nie. Ostatnio więcej się z nią szarpałam zabawkami ze względy na podwójnego kła, ale i tak konieczne będzie wyrywanie kła u weta, więc dałam jej spokój.

Link to comment
Share on other sites

Zgryz nożycowy (prawidłowy) od cęgowego różni się tym, że zęby przednie górne zakrywają zęby przednie dolne.
Natomiast w cęgach zęby przednie górne i dolne są w jednej linii.

[B]_LOffCiAm_KAmCiAm_[/B] to jeszcze zależy jaką masz rase. Bo u bokserów, buldogów, mopsów przodozgryz jest zgryzem prawidłowym.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...