Jump to content
Dogomania

Badania na dysplazje


gabi_fuzzie

Recommended Posts

[QUOTE]Wykaz lekarzy weterynarii uprawnionych do odczytywania zdjęć rentgenowskich u psów podejrzanych o dysplazję biodrową:


dr Barbara Blenau
Centrum Zdrowia MULTI-WET, ul. Gagarina 5, 00-753 Warszawa

dr Waldemar Golec
Klinika Weterynaryjna, ul. Bnińska 40, 61-023 Poznań, tel. (0-61) 877-54-75

prof. dr hab. Antoni Kopczewski
Zakład Higieny Weterynaryjnej, ul. Kaprów 10, 80-316 Gdańsk, tel. (0-58) 552-12-68

dr Renata Komsta
Akademia Rolnicza, Zakład Radiologii i Ultrasonografii, ul. Głęboka 30, 20-612 Lublin, tel. (0-81) 445-61-54

prof. dr hab. Stanisław Koper
Akademia Rolnicza, Zakład Radiologii i Ultrasonografii, ul. Głęboka 30, 20-612 Lublin, tel. (0-81) 445-61-54

dr Tadeusz Narojek
SGGW, Wydział Medycyny Weterynaryjnej, Katedra Nauk Klinicznych, Oddział Diagnostyki Obrazkowej, ul. Nowoursynowska 159c, 02-787 Warszawa

dr hab. Marek Nowicki
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Katedra i Klinika Chirurgii i Rentgenologii, ul. Oczapowskiego 14, 10-957 Olsztyn, tel. (0-89) 523-37-30

dr Jan Siembieda
Akademia Rolnicza, Klinika Chirurgii Zwierząt, Pl. Grunwaldzki 51, 50-366 Wrocław, tel. (0-71) 320-54-90 [/QUOTE]

Zdjęcie możesz wykonać u każdego innego chirurga, który zajmuje sie prześwietleniami i przesłać do oceny specjaliście. Jednak nigdy nie masz pewności czy zdjęcie zostało wykonane prawidłowo i szkoda nerwów ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

A takie moje pytanko?
Bo wiem, ze u Onków to bardzo często występuje dysplazja stawu biodrowego, więc jaka cena wynosi za to przeswietlenie? i odrazu wpis do rodowodu? i jak z dysplazją stawu łokciowego? czy tez wpis do rodowodu np.; na repa obowiązuje?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Nie wiem jak to jest u inszych ras, ale u dobermanów sprawa wygląda tak. Robisz prześwietlenie i wpis do polskiego rodowodu u polskiego weta, jeśli chcesz możesz wysłać formularz (odpowiedni - w moim wypadku pochodzący z Niemiec) lub przyjechać od razu z nim do badającego psa weta(tak najlepiej). Wtedy dostaniesz przy okazji wizyty wpis i podpis pod nim weterynarza, potem musisz wysłać zdjęcie (czyli robisz 2 zdjęcia, bo 1 zostaje w polskiej klinice na 5 lat) z wypełnionym formularzem do weta w Niemczech. Oczywiście jeśli chcesz mieć takie badanie, bo ja to robię dodatkowo - ponoć Niemcy są najlepsi w decyzjach co do ewentualnych nieprawidłowości. Jak również hodowcy cenią sobie niemieckie badanie bardziej niż polskie.

Link to comment
Share on other sites

We Wrocławiu HD i ED z wpisem do rodowodu po 150 złotych. Bez chyba ok. 80 zł. Spondyloza 100zł.

Uniwersytet Przyrodniczy (dawna rolnicza) ma RTG cyfrowe więc fotki pierwsza klasa :)

Optymalny min. wiek to 18 miesięcy.

etka, a Niemcy uznają foto bez pełnego znieczulenia?? czy musi być w pełnym ??

Link to comment
Share on other sites

Moja sunia była znieczulona "głupim jasiem" tak prawie całkowicie, chodziła jak pijana. Pies, musi mieć mięśnie całkiem rozluźnione, ponieważ do zdjęcia na dysplazję czy to polskiego, czy niemieckiego tylne łapy muszą być całkowicie wyprostowane i pies "na trzeźwo" nie bardzo dałby sobie to zrobić.

Link to comment
Share on other sites

Z tego, co wiem, to nie jest ważne czy wykonujesz polskie czy niemieckie badanie HD, ponieważ psa się dlatego ogłupia "głupim jasiem", by móc mu wyprostować tylne łapy. Nie jest to pozycja naturalna i każdy pies raczej by nie chciał by odciągano mu łapki do tyłu tak na maxa jak to jest podczas RTG do HD. O to głównie chodzi. Dla psa mniejszym stresem jest lekkie uśpienie niż ciągnięcie i prostowanie na siłę łap do zdjęcia.

Link to comment
Share on other sites

Powiem ci tak.
Ja badanie wykonywałam we Wrocławiu u dr. Siembiedy, jednego z tych wetów, który robi prześwietenie HD dla Niemców. Pies był uśpiony - tak na moje oko - na 80 procent. Wet wykonał dwa zdjęcia bioder i po dwa każdego z łokci przednich łap. Zapłaciłam za wszystko (zdjęcia, wpis do rodowodu, znieczulenie, wpis i pieczęć na niemieckim formularzu HD) 300 zł. Z tego, co wiem za zdjęcie RTG i wpis tylko do polskiego rodowodu zapłaciłabym 150 zł.
Ja jednak od razu zaznaczyłam, że wysyłam zdjęcie do Niemiec, miałam ze sobą oryginalny niemiecki formularz (sama ściągnełam go od koleżanki z Niemiec, bo MUSI BYĆ ORYGINAŁ!), który dr sam wypisał, podpisał i podstęplował, dodatkowo wykonał drugie zdjęcie bioder, format A3, więc duże, które teraz wysyłam wraz z formularzem do Niemiec). Nie wspomnę, że w cenie były 4 zdjęcia łokci Tary i narkoza, bo to oczywiste. Wg mnie to nie jest wcale drogo. Poza tym dr był bardzo miły, specjalnie dla nas, wiedział, że przyjechaliśmy z Poznania (wcześniej o 11.00 byliśmy w klinice u dr. Pasławskiej - kardiologa w celu uzyskania Certyfikatu na serce i szwędaliśmy się bez celu po Wrocławiu) zaprosił nas do siebie do domu już o 14.00 podczas gdy normalnie gabinet w piątki ma czynny od 17. Taki naprawdę z powołania psi lekarz... Polecam go każdemu, kto chce bądź musi zrobić badania w kierunku dysplazji.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...