Jump to content
Dogomania

Moze ktos zna...?


Polin

Recommended Posts

Wiesz zależy.... Generalnie wszystkie owczarki. Ale z psów która nadal pracują przy stadach to border collie, kelpie, aussie, ON (ale to bardzo, bardzo rzadko), owczarek collie, sheltie. Kiedyś widziałam taż samoyeda i beaucerona. Jesli interesuje cie to bardziej to skontaktuj się z Tomkiem Pecoldem.

Link to comment
Share on other sites

Jeszcze raz dziekuje. Czy psy szkoli sie do tej roli?

Oczywiście że psy trzeba szkolić, jak do każdej wykonywanej przez nie pracy. Z tym że jedne potrzebują więcej czasu i wysiłku włożonego w wyszkolenie a inne mniej - jeszcze inne (nawet typowo pasterskie) są prawie nie do wyszkolenia.

Właśnie wczoraj zakończyły się pierwsze w Polsce Międzynarodowe Zawody Psów Pasterskich

Szczegóły tutaj:

http://www.izoo.krakow.pl/~kosciel/uzytkowosc/pasterz/chybie/chybie.html

Odbywały się szkolenia dla psów i przewodników, Próby Instynktu Pasterskiego oraz ww zawody.

Zawody przeprowadzoo w 2 klasach - w pierwszej wygrał pies z Czech, ale w 2 (trudniejszej) bezkonkurencyjny był Tomasz Pecold ze swoimi pieskami - Arisem i Franky.

Kiedyś była tu prowadzona dyskusja na temat zaniku istynktu u psów pasterskich - częściowo było to widać w trakcie Prób - z 29 zgłoszonych psów zaliczyło je 13 z czego część po kilku godzinach "budzenia" instynktu.

Chciałem w tym miejscu podziękować Tomkowi Pecoldowi za zorganizowanie takich zawodów - prawdopodobnie w przyszłym roku będą kolejne i mam nadzieję że wystartuje więcej psów - nie tylko z Czech i od Tomka ;)

Impreza była bardzo udana, można było się dowiedzieć wiele ciekawych rzeczy o pracy z psem i to w praktyce. Jedyne minusy imprezy to: nie zamówiona pogoda ;P, no i pomimo zimna brak grzanego piwa.

Link to comment
Share on other sites

Zanik instynktu jest przez człowieka,kiedyś te psy w większości pilnowały stad,tak jak myśliwskie polowały,teraz są w większości towarzyszami człowieka,w większości wylegują się na kanapie,mało pracuje się z nimi i instynkt zanika :-?

Link to comment
Share on other sites

Wyolbrzymienie instynktu pilnowania, pasienia, polowania, aportowania... to też dzieło człowieka.

Chodzi o to, że ten instynkt nie do końca zanika po tak długiej ukierunkowanej hodowli, a zanikają obyczaje, psie obowiązki... Pies ma nadal potrzebe, a niebardzo ma okazję. To jest smutne...

powinniśmy zapewnić psu to, do czego został wyhodowany lub kierować hodowlę w innym kierunku, jeśli stary jest już nieaktualny.

Pozdrawiam Wszystkich

Ja i moje niepracujące :-? PONy!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...