Jump to content
Dogomania

Inseminacja mrozonym nasieniem


APPALACHIAN

Recommended Posts

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='APPALACHIAN']Witam,

poszukuje kontaktu do hodowcow, ktorzy inseminowali mrozonym nasieniem. Chodzi o roznice w efektach metody domacicznej, ktora stosuje sie w W-wie i przezszyjkowej stosowanej we Wroclawiu. Zalezy mi na konkretnych informacjach - kto kryl suke dana metoda i jaki byl tego efekt. W ubieglym roku inseminowalam 7 letnia suke w W-wie. Urodzilo sie 1 szczenie. Obecnie przygotowuje sie do kolejnej inseminacji lecz nie zdecydowalam jeszcze jaka metode wybrac.

Pozdrawiam. Ewa & malamuty.[/QUOTE]

Ja mam sukę z krycia mrożonką ponad 10-letnią, jej matka była inseminowana domacicznie.
6 zdrowych szczeniąt z tego miotu... ;-)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='wandko'] ale mrożone u psów słabo się sprawdza. U koni, bydła tak, u psów nie.[/QUOTE]

Nieprawda!

Zalezy kto zamraza i kto inseminuje - ja mam tylko dobre doswiadczenia. Jezeli nasienie jest wysokiej jakosci i suka zdrowa, oraz jezeli weci wiedza co robia to sie udaje bez problemow.
W USA inseminuje sie nawet 20sto-letnim nasieniem mrozonym i sa z tego normalne zdrowe mioty. Oczywiscie inseminacja mrozonym nasieniem u psow to juz wyzsza szkola, ale nie mozesz powiedziec, ze "slabo sie sprawdza" :shake:

(U mojego weta szansa na ciaze po inseminacji mrozonym nasieniem wynosi 80%!!!)

Link to comment
Share on other sites

Napisałem "słabo się sprawdza", bo same kliniki weterynaryjne podają, że:
- do mrożenia nadaje się nasienie nie wszystkich psów (ja mam np. jednego psa z oceną, że jego nasienie nie nadaje się do inseminacji mrożonym, a u drugiego, że się nadaje). Żeby się nadawało ilość zdrowych plemników, bez uszkodzeń, w nasieniu świeżym, przed zamrożeniem, musi być większa niż 70%
- przeżywalność plemników w nasieniu po rozmrożeniu jest na poziomie 50 - 60%. Stąd generalnie mioty są mniejsze.

To, że Twoje doświadczenia są OK nie znaczy, że tak jest na całym świecie. Statystyki mówią co innego.

Dane podałem za ośrodkiem we Wrocławiu, który jest najbardziej doświadczonym ośrodkiem inseminacji mrożonym nasieniem w Polsce i robiącym to na największą skalę.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='wiska']wielkie dzieki
Cancun-a gdzie i kto jest twoim wetem :)??
i czy moze wiecie jakie sa mniej wiecej tego koszty ?[/QUOTE]

Koszty sa dosyc wysokie, zalezy skad importujesz nasienie. U mnie transport pozarl kupe kasy...

A nasienie przechowuje w Niemczech i tam inseminuje.
[URL="http://www.blendivet.de"]www.blendivet.de[/URL]

A tu statystyki mojego weta: [URL]http://www.blendivet.de/AIStatistik2006.htm[/URL]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Związek Kynologiczny nic nie ma do inseminacji, obojętnie czy to nasieniem świeżym , chłodzonym czy mrożonym, nie trzeba się przecież w tym celu starać o żadną specjalną zgodę , krycie to krycie, a jak do niego dojdzie to nasz Związek nie interesuje . Moja przyjaciółka miała 2 lata temu pierwszy miot suki z mrożonki , wszystko było ok :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='wiska']...jak to jest z licznoscia miotu, czy jest zmieniona w porownaniu z tradycyjnym zaplodnieniem?[/QUOTE]

Moja znajoma korzystała z usług dr Marczaka z Warszawy i z tego co wiem, on ma w tej metodzie normalne mioty , mówię, suka koleżanki miała 9 szczeniąt czyli normalnie dla tej rasy :) Jak lekarz ma dobrze opanowaną metodę , sam wyznacza dzień inseminacji to skuteczność jest taka sama jak w krycie naturalnym, ewentualnie minimalnie mniejsza dlatego trzeba korzystać z usług sprawdzonego weta w tej metodzie.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 2 months later...

[quote name='wiska']wielkie dzieki, dzien bedzie wyznaczany przez badania krwi, a inseminacje bedzie robil dr Nizanski z naszego uniwersytetu[/QUOTE]

tak z ciekawości ?? już po ? sama myslę o inseminacji pierworódki , rozmawiałąm na UP na klinice rozrodu i nie ma co do tego przeciwskazań. Ale jest sporo głosów w necie przeciwko , bo rzekomo pirerwsze krycie powinno być naturalne /tylko co ma piernik do wiatraka/ ;) W opcji jazda do Szwecji lub ściągnięcie nasienia.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...