Jump to content
Dogomania

chow-chow


Agappe

Recommended Posts

[quote name='IwaR']Generalnie "hodowli" bezpaperowych nie ma, są za to hodowle papierowe kryjące cieczke w cieczke. Stąd się głównie biorą Chowki bezpapierowe.[/quote]
I o to mi wałśnie chodzi, że członkowie ZKwP, często tzw. "szanowani hodowcy" robią krecią robotę :evil:
Trzeba takich ludzi demaskować, oczywiście dotyczy to wszystkich ras. Tyle, że wśród mniej licznych ras łatwiej o wykrycie "sprawcy" pojawienia się bezpapierowych szczeniąt, bo niemal wszyscy się znają.
Co do husky w schroniskach to są ich tam niemal tłumy właśnie ze względu na niszczęsną popularność tej rasy :(
Każde schronisko, małe i duże, może się "poszczycić" conajmniej jednym husky na stanie :evil:
Coraz trudniej znaleźć dobre domy dla nich po produkcja bezpapierowców jest nieprawdopodobna :o
Nawet psy z doskonałymi rodowodami, za niezbyt wygórowaną ceną (ok. 800zł) czekają w hodowlach miesiącami na nowe domy :(
Genaeralnie w Polsce mamy "nadprodukcję" szczeniąt rasowych.
O zwykłych kundelkach nie wspomnę, bo... żal patrzeć na te wszystkie nieszczęśne istoty porzucane i podrzucane do schornisk.
Moim zdaniem jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest powszechne chipowanie i sterylizacja zwierząt niehodowlanych. Ale zdaję sobie sprawę, że nie jest to popularny pogląd. A poza tym, jak ze wszystkim, tak i tu sprawa rozbija się o kasę.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Tematy psów bezrodowodowych to tematy rzeka ,wracajace jak bumerang, i nie sądze ,żeby to się zmieniło , jestem pewna ,ze związek też nic nie robi ani nie zrobi w tym kierunku, zostaje tylko tłumaczenie przyszłym nabywcom szczeniąt, dlaczego nie kupować szczeniaczka w namanażalniach po okazyjnej cenie?.

Pozdrawiam Arlena

Link to comment
Share on other sites

Owszem temat bezpapierowych szczeniąt po papierowych rodzicach to spory problem. Jednak zaczynam odnosić wrażenie, że jego rozwiazanie nie jest możliwe trochę z powodu naszego lenistwa :roll:
Nikomu się nie chce zawiadamiać oddziałowych sądów koleżeńskich o przekrętach członków ZkwP. A niestety tak długo jak nie ma oficjalnego zawiadomienia to nie da się sprawom nadać biegu :(
Tylko nie bierz tego zbyt mocno do siebie bonia :)
Mam na myśli ogół członków - jakiś taki bezwałd panuje wśród nas, nie widzimy sensu mimo, że nie próbowaliśmy :-?

Link to comment
Share on other sites

Długo jeszcze nie będzie dobrze w tej kwestii. Członkowie ZKwP wyrzuceni z jednego oddziału sa przyjmowani w następnym. W dalszym ciągu wciskaja potencjalnym klientom, że związek daje rodowód tylko trzem psiakom a reszte każe zabić, ale oni tacy wspaniałomyślni darowali życie i dlatego pieski nie maja rodowodu.
Albo tłumaczenie, że pieski bez rodowodu, bo tozrobienie rodowodu jest bardzo drogie a rodzicom nie potrzeba wystaw żeby mieć ładne szczeniaczki.
Mam nadzieje, że jeśli będą następne psy bez rodowodu, to uda mi się ich namierzyć.

Sama miałam rodowodowe szczeniaki chowa i ostatnią sunie sprzedałam jak miała 6 miesięcy - bo dookoła były chowy bez rodowodu - a ludzie są przekonani że te bez są tansze i nawet nie dzwonia z pytaniem, albo od razu pytają kiedy będą " bez papierów" i po ile, a te z "papierami" ich nie interesują.

Link to comment
Share on other sites

Wiem, że takie tłumaczenie "po co psu rodowód" jest trochę jak orka na ugorze skrzyżowana z walką z wiatrakami :roll: Ale chyba warto, bo jak nie my, hodowcy, to kto to wytłumaczy tzw. zwykłym ludziom?
Powinien to robić związek, ale się nie kwapi do takiej roboty :(
Oddziały wolą zarabiać na wystawcach i hodowcach :evil:
A przecież wśród podstawowych zadań statutowych związku jest propagowanie hodowli psów rasowych! Tyle, że jakoś nie słychać o tym propagowaniu, ani w mediach ani na codzień :roll:
Wśród form popularyzowania psa rasowego są wymienione np. pokazy - a kto gdzieś widział pokaz psów rasowych zrobiony przez ZKwP?
Owszem robią pokazy PKPR i PZŁ, ale nie ZKwP.

Problem sprzedaży szczeniąt rodowodowych znam z autopsji - część oddaję na prawach hodowlanych, a część, tych słabszych eksterierowo, nawet za pół tzw. ceny rynkowej. Może ktoś zapytać: to po co rozmnażasz? Otóż mam dobre suki hodowlane (wartościowy materiał) i chcę na tej bazie popracować nad rasą, którą kocham. Dlatego starannie dobieram reproduktory i troskliwie odchowuję szczenięta. Zanim decyduję się na krycie to wiem co czeka 50% potencjalnie urodzonych szczeniąt. Mimo tego zdarzyło mi się mieć do sprzedania 5 miesięczne szczenię :(
Może jestem zbyt wymagająca w stosunku do nabywców moich małych :roll: Ale nie po to wkładam w to tyle pracy i serca, aby maluchy trafiały do przypadkowych osób i być może potem lądowały w schronisku.

Wydaje mi się również, że ciągle zbyt mało robią tzw. aktywni członkowie związku. Działalność ZKwP zbytnio się zbiurokratyzowała, a pies rasowy zszedł na dalszy plan :( Główne zadania sekcji to prowadzenie dokumentacji itp prace biurowe. A gdzieś w tym wszystkim zaginął pies :evil:
Brak jest też chętnych do udziału w walnych zebraniach co skutkuje tym, że na stanowiska funkcyjne stale wybierani są ci sami ludzie.
No, ale kogo tu wybierać skoro na zebraniu są tylko "funkcjonariusze"?
Chyba nie potrafimy korzystać z demokracji :(
Łatwiej jest siedzieć w domu i narzekać niż zrobić coś konkretnego np. przyjść na walne i kandydować :-?

A propos wyrzucownych członów - jeśli członek jest skreślony z listy na podstawie postanowienia Sądu Koleżeńskiego to nie moze być przyjęty do innego oddziału! Dopiero po trzech latach może znów starać się wstąpić do ZKwP. Oczywiście może w tym czasie mnożyć psy bez papierów, ale przynajmniej nie "na konto" zwiazku.
Problem chyba polega na tym, że kiedy wokół kogoś robi się gorąco to on sam się wypisuje=przenosi do innego oddziału. A oddziały zamiast ze sobą współpracować to się na wzajem zwalczają=podkładają sobie takie "zgniłe jaja" :evil:
ZKwP może odmówić przyjęcia członka, o któym wie, że nie spełnia kryteriów statutowych lub wręcz łamie przepisy związkowe.
Tylko jakoś mało słychać o tym, żeby komuś odmówiono :(
Czyżby znów chodziło o pieniądze (ze składek, metryk, wytaw)? :evilbat:

Link to comment
Share on other sites

SH ,troche mnie ubiegłaś , no właśnie od czego jest zwiazek ?to dobre pytanie , moze nie jestem członkiem bardzo aktywnym ,ale też nie papierkowym, jedno wiem ,że jak napisałaś pies zaginął w biurkracji zwiazkowej, bardziej sie teraz przelicza ile zwiazek zarobił a niżeli zrobił na psach/dla psów.


Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Niestety masz rację :(
Zwłaszcza w tzw. starych i dużych oddziałach mało się dzieje.
Te nowe np. będziński, robią sporo fajnych rzeczy.
Mam szczęście mieszkać na Śląsku, gdzie , jak to napisał swego czasu Pan Borkowski na łamach "Psa", oddział jest co 15 minut jazdy samochodem. Część z nich to stare oddziały -Katowice, Chorzów i Bytom - a częśc nowsze - Zabrze i Będzin (to już co prawda Zagłębie, ale kto o tym wie poza Ślazakami :lol: ). I co ciekawe w tych nowych dzieje się o wiele więcej ciekawych rzeczy :roll:
Najmłodsze dziecko ZKwP - oddział w Będzinie - organizuje np. cykl wykładów o różnych zagadnieniach weterynaryjnych, prowadzi sekcję dogoterapii, zorganizował już zawody PT i IPO oraz zawody weight pullingu, a nawet wywalczył sobie termin wystawy na przyszły rok( 30.07.2006).
A w moim katowickim oddziale z biedą, po bez mała 3 latach starań, udało się przeforsować Mistrzostwa Polski w Wypasaniu Owiec w Stylu Angielskim i Wystawę collie i sheltie (w Chybiu). Wcześniej uważano, że jedynie międzynarodówka ma uzasadnienie - oczywiście przede wszystkim fnasowe :( Krajowe imprezy to podobno tylko koszty :evil:
A gdzie tu miejsce, tak po prostu, na propagowanie psa rasowego?
Mała impreza specjalistyczna dla kolaków w niewielkiej miejscowości jaką jest Chybie to wielkie wydarzenie dla mieszkańców. To szansa na pokazanie im innego oblicza psa rasowego - psa użytkowego.
Szkoda, że takich imprez jest tak mało, albo mawet moze są, ale się o nich nie słyszy :-?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

[quote name='SH'][quote name='IwaR']Generalnie "hodowli" bezpaperowych nie ma, są za to hodowle papierowe kryjące cieczke w cieczke. Stąd się głównie biorą Chowki bezpapierowe.[/quote]
I o to mi wałśnie chodzi, że członkowie ZKwP, często tzw. "szanowani hodowcy" robią krecią robotę :evil:
Trzeba takich ludzi demaskować, oczywiście dotyczy to wszystkich ras.[/quote]

Tylko jak temu zaradzić, jeśli zgłasza się "nieprawidłowości" do Związku, a Związek nic z tym nie robi?

Ja znam przynajmniej 2 takie "hodowle".

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Iwa-R']Tylko jak temu zaradzić, jeśli zgłasza się "nieprawidłowości" do Związku, a Związek nic z tym nie robi?

Ja znam przynajmniej 2 takie "hodowle". [/quote]

Znasz te hodowle i co dalej?
Czy złożyłaś do zarządu oddziału pisemny wniosek o ukaranie hodowcy za łamanie regulaminu?
Zarząd ma obowiazek ustosunkować się pisemnie do takiej skargi.
Jesli tego nie robi możesz napisać wyżej tj. do ZG albo wprost do Rzecznika Sadu Koleżeńskiego.

Link to comment
Share on other sites

Pisałam wyłącznie maile do odpowiedniego oddziału, w którym sytuacja miała miejsce.
Niestety nie dostawałam odpowiedzi.

Raz tylko dostałam odpowiedź, kiedy wysłałam link do ZK z ofertą krycia psa championa, nierodowodowe suki. Odpowiedź była tylko taka, że informacja zostanie przekazana panu takiemu i takiemu. Dalej nic.

Link to comment
Share on other sites

E-mail to fajna sprawa, ale nie jest to jeszcze przyjęta droga załatwiania spraw urzędowych, a taka jest zażalenie wnoszone do zarządu ZKwP.
Jaką masz gwarancję, że te maile dotarły do zarządu? Żadnej :(
Mogły po prostu zostać skasowane przez osobę czytajacą pocztę :roll:

No a w drugim przypadku to bym po jakimś miesiącu zapytała co podziało się w tej sprawie. Tylko, że lepiej mieć na te wszystkie działania podkladkę w postaci pisma (papierowego).
Rozmowa telefoniczna, czy wymiana e-maili to dowody zbyt ulotne :evilbat:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...