Jump to content
Dogomania

czy KREON może szkodzić, zamiast pomagać (trzustka)


Greven

Recommended Posts

Gizmo (bullterier) ma przewlekle chorą trzustkę. Jak jest gorzej, dostaje [I]digestive low feat[/I] RC, jak lepiej Purinę [I]lamb&rice[/I]. Gdyby było szczególnie źle, ma zalecony KREON do każdego posiłku.

Do tej pory KREON dobrze działał (a jeśli nie działał - tylko mnie się tak zdawało - to w każdym razie nie szkodził). Zaczęłam znów podawać ok tydzień temu i obserwuję efekt wręcz odwrotny :roll: Pies ma wzdęcia, puszcza gazy i zaczęło mu strasznie śmierdzieć z pyska (to na pewno nie kwestia zębów, miał niedawno zdejmowany zaczątek kamienia, a poza tym myję mu co jakiś czas).

Spotkaliście się z nieporządanym działeniem KREONU?
Przy okazji zastanawiam się, czy to może kwestia karmy...

Link to comment
Share on other sites

Raczej to karma, ale moja AJka jak miała epizod trzustkowy to na Kreon zareagowała wstrząsem :-( (Dzięki moim wetom, co byli na każde zawołanie pod telefonem nadal Królowa jest z nami... Tyle, że znowu ma kontuzję więzadła... O losie!! Prezent na Sylwestra mi zrobiła gadzina jedna!!!:mad:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

hej, moj pies też dostejekreon 2x dziennie jedna kapsułke, niezaleznie od tego, jak znim jest, tzn lepiej czy gorzej, ale za to nie jada specjalistycznych karm - dostaje ryz z indykiem
kreon działa na niego dobrze, nigdy nie miał przez nigo żadnych kłopotów - dlatego sie zdzwiłam, jak oprzeczytalam, że te kłopoty żołądkowe u Twojego psa wiążesz z kreonem, no ale każdy pies inny ;)
może to jednak wina karmy?
albo piesek ma zapalenie jelit?
albo może przerost flory bakteryjnej w jelitach jest - często towarzyszy chorej trzustce i własnei to tak wyglada, ze jak jest ten przerost flory bakteryjnej, to psu bulgocze w brzuszku, sa gazy, a na zakończenie biegunka, i jak pies "oczysci" jelitka, wszystko wraca do normy

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Moja Cori (1,80kg) codziennie dostaje jedną kapsułkę.
Kiedyś robiliśmy test i nie daliśmy kilka dni i nie było za fajnie wymiotowała pianą.
Dostawała cały czas royal'a teraz jest po sterylce i dostaje przez jakiś czas wołowinkę. Poźniej wracamy do karmy.
Nie widzę żadnych nieporządanych skutków.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

[quote name='ksenka1']Namawiam sympatyków Greven i nie tylko do odwiedzenia wątku
[URL="http://www.dogomania.pl/forum/showthread.php?p=9490921#post9490921"]http://www.dogomania.pl/forum/showth...21#post9490921[/URL]

Tak też możemy pomóc :smile:[/quote]

Moja cavalierka już rok jest na kreonie ale dotego dostaje lek na wątrobe tak już do końca życia -chudnie sierść okropna ale jest dość wesoła Ale ona nie je ona poprostu połyka prawie łącznie z miską zjadła by nie wiem ile jedzenia aż by pękła. to po ostatnim porodzie /3 szczeniaki/

Link to comment
Share on other sites

skoro sucz chudnie to może KReon nie jest odpowiednim lekiem ?
Odpowiedni lek + żywienie powinny pozwolić organizmowi na przyswajanie potrzebnych elementów do rozwoju. Moja labka póki co raczej grubnie, choć przed rozpoznaniem nie przypominała labka, była bardzo chuda.

Link to comment
Share on other sites

[B][FONT=Helvetica][SIZE=2]z informacji dołączonej do leku:

Kiedy nie stosować leku Kreon 10 000:[/SIZE][/FONT][/B]
[FONT=Times New Roman][SIZE=2]-[/SIZE][/FONT] [FONT=Helvetica][SIZE=2]jeśli występuje nadwrażliwości na którykolwiek składnik leku Kreon 10 000[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=2]-[/SIZE][/FONT] [FONT=Helvetica][SIZE=2]we wczesnym etapie ostrego zapalenia trzustki[/SIZE][/FONT]



[B][FONT=Helvetica] MOŻLIWE DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

[/FONT][/B]

[FONT=Helvetica][SIZE=2]Jak każdy lek, lek Kreon 10 000 może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.[/SIZE][/FONT]

[U][FONT=Helvetica][SIZE=2]Zaburzenia żołądkowo-jelitowe[/SIZE][/FONT][/U]
[FONT=Helvetica][SIZE=2]Często: ból brzucha,[/SIZE][/FONT]
[FONT=Helvetica][SIZE=2]Niezbyt często: zaparcia, nieprawidłowe stolce, biegunka oraz nudności i wymioty.[/SIZE][/FONT]

[LEFT][FONT=Helvetica]Zwężenie odcinka krętniczo-kątniczego oraz okrężnicy wstępującej (kolonopatia włókniejąca), a także zapalenie jelita grubego było opisywane u pacjentów ze zwłóknieniem torbielowatym trzustki przyjmujących duże dawki preparatów pankreatyny. Badania kliniczno-kontrolne nie wykazały dowodów świadczących o związku przyczynowym między stosowaniem preparatu Kreon 10 000 a występowaniem kolonopatii włókniejącej.[/FONT][/LEFT]
[FONT=Helvetica][SIZE=2]W ramach środków ostrożności jakiekolwiek nietypowe objawy ze strony jamy brzusznej lub zmiany dotychczasowych objawów powinny być zbadane w celu wykluczenia ewentualnego uszkodzenia jelita grubego, zwłaszcza jeżeli pacjent przyjmuje ponad 10 000 j.Ph.Eur. lipazy/ kg masy ciała/ dobę.[/SIZE][/FONT]

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Mój pies musi dostawać enzymy trzustkowe, niestety zarówno Kreon jak i Neo-pancreatyna wywołują u niego biegunkę. Pies przybiera na wadze, ale niestety kupi są śmierdzące, kwaśne i płynne... Nie podam enzymu - pies nie trawi i błyskawicznie chudnie, więc musi go dostać.

Nie mogę Kreonu odstawić i szukam sposobu złagodzenia skutków ubocznych.

Czy ktoś z Was miał tego typu problem i może mi podpowiedzieć jak go rozwiązać?

Link to comment
Share on other sites

weterynarz powinien znależć jakieś wyjscie z tej sytuacji
być może jaikś probiotyk załagodził by trochę sprawę
np enterol jest dość silnym probiotykiem , zapytaj weterynarza czy są jakieś typowo psie lekarstwa odbudowujące florę bakteryjną jelit

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Greven']

Do tej pory KREON dobrze działał (a jeśli nie działał - tylko mnie się tak zdawało - to w każdym razie nie szkodził). Zaczęłam znów podawać ok tydzień temu i obserwuję efekt wręcz odwrotny :roll: Pies ma wzdęcia, puszcza gazy i zaczęło mu strasznie śmierdzieć z pyska .[/QUOTE]
A tego co wiem z info mojego weta/maiałam podobny przypadek przy podaniu kreonu mojej Once/lek ten podaje się pod ścisłą kontrolą weta...wtedy,gdy organizm psa jest ustabilizowany...W przeciwnym wypadku podanie kreonu wywołuje skutki odwrotne...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Greven']Co zaproponował weterynarz?[/QUOTE]

Pies dostawał Enterogast i Sulfasalazin, każdy z nich spowodował minimalną poprawę w 2-3 dniu stosowania, ale od 4. dnia biegunki wracały.

Po odstawieniu Neo-Pankreatyny czy też Kreonu biegunki ustają, ale pies chudnie. Badania krwi w normie, jedynie poziom cholesterolu jest za niski. Badanie kału: Trypsyna - nie trawi.

Podanie enzymów + karma (lub ryż z kurczakiem) powoduje biegunki, ale waga idzie w górę.

Wczoraj do każdego posiłku podałam surową chudą wołowinę dzisiaj pies zrobił twardą kupkę!

Weterynarz stara się pomóc ale już brakuje mu pomysłów...
Wołowinę na biegunkę poradziła mi znajoma, jak na razie zadziałało zobaczymy co będzie dalej.

Link to comment
Share on other sites

Dla mnie to też niezrozumiałe jest, ale u mojej suki u której podejrzewano niedoczynność trzustki efekt był identyczny.
Na viokase czyli enzymach typowo dla psów pisze

[B]Działania niepożądane enzymów trzustkowych, zwłaszcza w większych dawkach, to biegunka, nadmiar tłuszczu w kale, zwiększenie apetytu i utrata masy ciała.[/B]
Więc może te psy które po kreonie mają biegunkę, to poprostu zła diagnoza????
[url=http://www.petcarerx.com/pcrx/ProductPages/Product.aspx?pid=10752&k=Viokase%20Tabs]Viokase Tabs in Medications and Healthcare - Medications - Prescription available in our Dogs Department at PetCareRx.com[/url]

Link to comment
Share on other sites

Myślisz, że nie robiłam???
Test Wynik / Result Sign Wartość referencyjna / Reference value Jednostka / Unit Uwagi / Remark
Specific Pancreatic Lipase 607 ug/l 1)
Diarrhoea Profile B
TLI 27.6 ug/l 2)
provisional reference range: 8.5 - 35 ug/l


Folic acid 26.4 15.9 - 38.5 nmol/l
Vitamin B12 213 166 - 635 pmol/l 3)

Interpretacja / Interpretation:
2) Results are within the normal range, i.e. there is no evidence of exocrine pancreatic insufficiency (EPI). False normal results may occur in case of impaired renal function, EPI due to relapsing pancreatitis and in fasting periods < 6 hours.
3) Please note the new reference range!

Uwagi / Note:
1) <= 200 ug/L not suspicious of pancreatitis 201-399 ug/L borderline result >= 400 ug/L suspicious of pancreatitis

*** Wynik końcowy / Final report *** validated by ARZT2

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Iss']a mogłabyś jeszcze raz opisać jaki jest dokładnie problem /dolegliwości ? bo nie mogę się doczytać ...[/QUOTE]
koszmarne biegunki, chudnięcie...
Iss ja już o rady nie proszę, ponieważ zjechałam z nią chyba wszystkich specjalistów w PL, zaczynając od Olsztyna, przez Warszawę,, Wrocław.... wszyscy mówią co innego..

Link to comment
Share on other sites

[quote name='arima']Dla mnie to też niezrozumiałe jest, ale u mojej suki u której podejrzewano niedoczynność trzustki efekt był identyczny.
Na viokase czyli enzymach typowo dla psów pisze

[B]Działania niepożądane enzymów trzustkowych, zwłaszcza w większych dawkach, to biegunka, nadmiar tłuszczu w kale, zwiększenie apetytu i utrata masy ciała.[/B]
Więc może te psy które po kreonie mają biegunkę, to poprostu zła diagnoza????
[URL="http://www.petcarerx.com/pcrx/ProductPages/Product.aspx?pid=10752&k=Viokase%20Tabs"]Viokase Tabs in Medications and Healthcare - Medications - Prescription available in our Dogs Department at PetCareRx.com[/URL][/QUOTE]

U mojego psa był spokój (dostaje kreon) przez tydzień - wieczorem rzadka kupka z kawałkami niestrawionego ryżu, dziś biegunka...
Podałam taninal, wieczorem dostanie jeszcze kawałek surowej wołowiny - ostatnio to pomogło. Ale jak się takie żywienie ma do diety trzustkowej to chyba nie muszę pisać.:shake:

Jak ktoś nie wie to Taninal uaktywnia się pod wpływem pankreatyny - podaję enzymy by później je "wyłapać" - mówiąc krótko BŁĘDNE KOŁO.:shake:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...