Jump to content
Dogomania

Pytanie do znawców jamniczej natury


gayka

Recommended Posts

Kochani, brałam ostatio udział u dyskusji na temat charakterów jakmików.ktos postawił tezę , że jamniki długowłose są najspokojniejsze, mają mniejsze niż np.szorskie tendencje do dominacji i ogólnie łatwiej nad nimi zapanować. Ja miałam jamniczkę głakowłosą i była cudownie posłusznym i bezproblemowym psem...
Co o tym myslicie?? Najbardziej podobają mi się szrostkie...ale ten ich temperament....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Jasne, że tak nie zakładam. Staram się jedynie zerbać informacje, których wcale nie ma tak duzo, choc jamniki to popularna rasa.
Nie wyobrażam sobie innego psa koło siebie, uwielbiam jamniki za ich niezależność. Zastanawiam się jedank czy to że miałam taką super zrównoważoną sunię to jedynie zbieg okoliczności czy może inne czynniki tez są ważne.No i myslę, czy dałabym radę wychować szczotkę;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='gayka']Jasne, że tak nie zakładam. Staram się jedynie zerbać informacje, których wcale nie ma tak duzo, choc jamniki to popularna rasa.
Nie wyobrażam sobie innego psa koło siebie, uwielbiam jamniki za ich niezależność. Zastanawiam się jedank czy to że miałam taką super zrównoważoną sunię to jedynie zbieg okoliczności czy może inne czynniki tez są ważne.No i myslę, czy dałabym radę wychować szczotkę;)[/quote]
[COLOR=Navy][B]
większość sukcesu leży chyba w wychowaniu szczenięcia i odpowiednim podejściu ;) ja tak myślę[/B][/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Ola164']Długowłose są (podobno) spokojniejsze bo mają domieszkę krwi spanieli ;)[/quote]

Może i spokojniejsze, ale bardziej "dziobate". U nas w sekcji kiedyś wysnuliśmy tezę (przy przeglądzie ząbków młodym jamniorkom), że jługowłose zawsze próbują udziabać, krótki-dziabnie, albo i nie dziabnie, za to szorek prędzej wyliże niż udziaba :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ja mam długowłosego jamnika:p
Pies jest bez papierkowy ale wiecie co wam powiem-nie znam spokojniejszego psa.
Nie wiem czy to wychowanie czy taka jego natura ale tez spotkałam sie z opinia ze najbardziej niespokojne sa krótkowłose.Moze to wina ze jest ich dużo i rozmnażane są jak popadnie[mowie o psach bez rodowodu].A długowłosych jak by nie było jest mniej.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Cockermaniaczka']czy ja wiem?
U mnie Częstochowie są non stop ogłoszenia o jamnikach za 200 z:shake:
Wystarczy tez spojrzeć na allegro...
Zresztą na ulicach ja widuje tylko krótkowłose a raz na ileś widzę długowłosego lub szorstkowłosego.[/quote]


Regionalnie może ich być więcej, ale patrząc na ogół nie jest tego za dużo.

[URL="http://www.klubjamnika.zkwp.pl/jamnik/wystawy/2007-Wyniki%20wystaw.doc"][COLOR=#4a2518][B]WYNIKI WYSTAW - 2007[/B][/COLOR][/URL]

Link to comment
Share on other sites

Ja dotychczas miała tylko gładkowłose.raz psa i raz sunię.Pies był z charakterkiem ale posłuszny.natomiast sunia to była sama słodycz, zero jakiejkolwiek agresji przez całe zycie, nawet jak bardzo cierpaiała to nigdy nie pokazała zębów, ani mi ,ani lekarzowi. Cudowny pies!! Mogłam wszystko pzry niej zrobić, chorowała na uszy i bardzo ja bolało, a ja mogłam robis wszystko z tymi uszkami! Była posłuszna, chodziła od szczeniaka bez smyczy, pod koniec zycia jako 14 letnia babacia musiała zaakceptować pojawienie się niemowlaka i była kochana! czesem sobie popiskiwała z zazdrosci, ale mała mogła z nia robic wszystko. dziwny jamnik, prawda? Pamietam , że tyle lat temu to nikt o testach nie mówił, sama ja wybrałam, była najspokojniejszym szceniakiem z miotu.

Link to comment
Share on other sites

Lamia (krótki) uległa nie była i swój charakterek miała, ale agresji nie!
Mogłam przy niej robić wszystko i chociaż czasami pokazywała zęby, to raczej aby powiedzieć co myśli, a nie żeby ugryźć.
Swój przymilny charakterek przekazywała tez potomstwu. Nawet jedej z nabywców miał później do mnie pretensje "co to za jamnik, co nie goni kotów i do wszystkich się łasi?", bo ich poprzedni, to najchętniej pozagryzałby wszystkie koty na podwórku.
Cóż ludzie i ich oczekiwania są różni, a ja i tak się cieszę, że z mojej hodowli wychodziły milusie jamnisie wolace raczej wylizać niż pogryźć świat.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Hmm mysle ze jamniki dlugowlose sa faktycznie latwiejsze w ulozeniu choc nie ma na to reguly.Ja hoduje dlugowlose i dla mnie one sa cudowne i najwspanialsze,na podstawie wlasnych obserwacji uwazam ze standardy sa najlepsze,najbardziej zrownowazone,mini i kroliki to takie male weze z ADHD:lol:,mialam teraz miot standardow 4suczki i 1piesek ktory w tym towarzystwie nie robil za przywodce stada-wrecz odwrotnie,zostala ze mna jeszcze jedna sunia ktora jest szalona i straszna pieszczocha,zywiolowa i naprawde ma rewelacyjny charakter,ktory odziedziczyla po rodzicach.Pozdrawiam Magda i Lurusy.

Link to comment
Share on other sites

kupili kiedyś ludzie z Dębicy u nas szczeniaczka.... dziś w Rzeszowie dostał złoto w młodzieży!! Udany debiut, a ludzie zieloni jak sałata......... ale miewam też czasem coś nie na wystawy, takie za pół ceny... w innych hodowlach też coś zawsze się znajdzie... Trzymam kciuki !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Witam!
Pierwszy raz wypowiadam się w tej części dogowego forum (wstyd, bo tez mam jamnika.. i to jakiego!;p)
Muszę powiedzieć, że zupełnie nie zgadzam się z szufladkowaniem jamników, pod względem charakterów ich typów. (ale mi zdanie wyszlo;p)
Myślę, że pieski są różne i nie zależy to od tego czy są krótkowłose, długo, czy szorstkowłose...
Znam mase jamników i taka teza( że długowłose spokojne, itd..) się w ogóle nie sprawdza...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Weronia']
Znam mase jamników i taka teza( że długowłose spokojne, itd..) się w ogóle nie sprawdza...[/quote]

Sprawdza się.
natura to nie matematyka wię zawsze znajdzie się jakiś "wyjątek od normy" jednak procentowo rzecz biorąc więcej znajdziesz "spokojnych" jamników dł. niż krótkowlosych.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...