Jump to content
Dogomania

vEO - vostotshnik - owczarek wschodnioeuropejski.


Mraulina

Recommended Posts

To po prostu ogromny owczarek niemiecki starego typu. Rasa (?) powstała w oparciu o ONy introdukowane do b. ZSRR.
Jest w Rosji bardzo popularna i lubiana.
[COLOR=Red][B] Artykuł o veo, ze wzorcem, jest w ostatnim numerze Kynologii.[/B][/COLOR]
Ilustracja - ON - potworek obwieszony medalami jak ruski generał.
Pies miał być wykorzystywany przede wszystkim przez wojsko i KGB. :mad:Dla tych potrzeb została stworzona "rasa".

Link to comment
Share on other sites

[url]http://veo.blister.ru/[/url]
[url]http://www.veo-romul.ru/[/url]
[url]http://www.veoclub.ru/[/url]
[url]http://www.nkpveo.ru/[/url]


To nie jest nowy pomysł.
A na bazie ONa czy jego przodka powstało wiele ras - choćby biały szwajcar czu chodsky pes.

To na pewno nie jest ON. Poza tym w Rosji ma 2 wzorce, wyraźnie sięmiędzy sobą różniące.
O tym pisze sięw Kynologii - dlatego wspomniałam o artykule.

Link to comment
Share on other sites

Poczytaj wzorce. Są dwa: RKF/FCI (przez FCI nie uznany! ale RKF do FCI należy!) i Dobryi Mir /UCI.

To coś bardzo się różni od autentycznego = [B]rodowodowego[/B] ONka. Inna wysokosć w kłębie, inna linia górna, kątowanie tyłu, inne umaszczenia, a we wzorcu UCI dopuszczalna brązowa pigmentacja.
Te psy przypominają nasze ONy z linii użytkowych.

Spotkałaś się z Chodskym Psem? Kundel ONa, prawda? A jednak stworzono wzorzec i prędzej czy później trafi to do FCI.

Bodajże w 1933 roku Stephanitz wykluczył ONy o białym umaszczeniu z rozrodu (wczesniej biel byłya równoprawna z innymi umaszczeniami). I co? Jak teraz wyglada rasa białych szwajcarów? Na dzień dzisiejszy to nie jest po prostu biały ON. Różni się od ON zdecydowanie. Długo, bardzo długo ten pies funkcjonował poza FCI.

A rozróżnicie łatwo podhalana, kuvasa, czuwacza, maremmano? Pewna sędzina powiedziała, że czuwacza od podhalana odróżnia po rodowodach....

Ta rasa istnieje od kilkudziesięciu lat. Fakt - została "skradziona", a raczej: skradziony został materiał wyjściowy. A na dzień dzisiejszy od ONa bardzo się różni.
I jest dużo większa - Ruscy lubią wszystko, co duże.....
I podobno znakomicie się sprawdza w wojsku i policji, gdzie ONów się w zasadzie w ogóle nie używa.

Ja osobiście za VEO nie przepadam.... Nie wiem nawet, na ile pogłowie jest wyrównane - w ramach dwóch wzorców oczywiście.

Przeczytajcie artykuł o tym dziwie. Spory - w ostatniej Kynologii.

Link to comment
Share on other sites

a niechze sobie hoduja na zdrowie takie wynalazki:evil_lol:.
stephanitz nie tyle wykluczyl co zawezyl wzorzec jak zwykle sie robi przy mlodej rasie o tak szerokim spektrum pochodzenia genetycznego jak ony.jest to zupelnie normalna i bardzo prawidlowa polityka pracy nad rasa.

Link to comment
Share on other sites

Horand był prawie biały......

Czyli przekreśliło się ojca rasy?

Agrumenty S. są do odrzucenia. Nie będę się tym tu zajmować.
A na temat kynologii niemieckiej wolę się nie wypowiadać.

Ja sama nie jestem przyjaciółką VEO, ale interesują mnie rasy ONkopodobne i ONkopochodne. A także rasy nie uznane przez FCI (biewer, moskwicin, tazy, tajgan, chortaj, smok moskiewski, bolończyk kolorowy itp. dziwa).

Niemcy mają kilka ras nie uznanych przez FCI. Jest na ich temat sporo w internecie. Większość z nich to rasy stare, naturalne, Jak znajdę linka do takiej zbiorczej strony, to wkleję. Artykuł na temat tych ras opublikował ze dwa lata temu Der Hund.

Link to comment
Share on other sites

nie.horand byl wilczasty.a mnie dla odmiany kompletnei nie interesuja wynalazki.:)
oto link do zdjecia z publikacji stephanitza gdize najlepiej widac ze slowo "prawie"sprawia roznice;).
[URL]http://www.dogomania.pl/forum/showpost.php?p=1584275&postcount=22[/URL]
:D

Link to comment
Share on other sites

Nie mnie krytykować poczynania mądrzejszych ode mnie. Uważam, że jeśli ktos ma wizję, pasję i wiedzę - to czemu nie? Przecież własnie dzięki takim pasjonatom mamy dzisiaj ponad 400 zarejestrowanych ras :) W tym równiez owczarki niemieckie :)
Założę się, że kiedy Stephanitz zaczął tworzyć rasę wielu było takich, którzy się pukali w czoło i mówili, że to niepotrzebna fanaberia ;)

Możnaby też przecież zakwestionować zasadność odtwarzania w pocie czoła naszych polskich ogarów i gończych - bo po co, skoro gończych, jak mrówków, a taki kopov, czy gończy litewski (bodajże, nie moje rasy, więc mogłam gafę palnąć ;)) wyglądają niemal identycznie, jak nasz polski gończak?

Poza tym VEO nie jest jedyną rasą, która wygląda jak wiejski burek, więc to żaden argument ;)

Link to comment
Share on other sites

O kurcze, a dla mnie to-to wygląda jak bardzo wczesny owczarek niemiecki.
Całkiem fajne!

Ciekawe jakie to-to jest faktycznie z charakteru (bo w słowo pisane to ja nie bardzo wierzę, te wszystkie CTR-y "psy Stalina" superpopędowe i supertwardziele a potem mamy przeciętnego CTR ktory w parku omija łukiem spacerowiczów bo się ich boi a u psiej fryzjerki ucieka w panice przez okno... :lol:).

Link to comment
Share on other sites

[URL="http://www.dogbreedinfo.com/easteuropeanshepherd.htm"]Tutaj[/URL] i [URL="http://www.centralpets.com/animals/mammals/dogs/dog3194.html"]tutaj[/URL] jest trochę informacji o VEO po angielsku.
Jak się wrzuci angielską nazwę VEO w gugle, to wyskakuje trochę stron. Opisy są co prawda dośc skąpe, ale przynajmniej je rozumiem ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='arrakis']I pewnie ma to odbicie w ich psychice...[/quote]

Jasne... zwykle jest tak, ze prywatni hodowcy rozmnazaja co tylko ma 4 lapy i jako tako chodzi. A wojsko czy policja pozbawione sa sentymentow i do hodowli biora psy tylko najlepsze... ;)

Oczywiscie sa tez doskonali hodowcy prywatni, ale zawsze tona w masie hodowli produkujacych byle co z byle jaka psychika... :cool1:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='asher']Nie mnie krytykować poczynania mądrzejszych ode mnie. Uważam, że jeśli ktos ma wizję, pasję i wiedzę - to czemu nie? Przecież własnie dzięki takim pasjonatom mamy dzisiaj ponad 400 zarejestrowanych ras :) W tym równiez owczarki niemieckie :)
Założę się, że kiedy Stephanitz zaczął tworzyć rasę wielu było takich, którzy się pukali w czoło i mówili, że to niepotrzebna fanaberia ;)[/quote]

Inna sprawa, ze teraz pewnie Stephanitz przewraca sie w grobie gdy widzi co niektorzy robia z jego psow... ;) Bo biorac pod uwage psy hodowane przez ojca tej rasy to jednak budowa to wlasnie wiekszosc vEO jest prawdziwym owczarkiem niemieckim... ;)

Ale nie mam zamiaru wszczynac zadnych wojen... :cool3: Rosjanie maja swoja wizje, nie chca zmieniac ONow, ale tworza swoja wlasna rase... Teraz jest jeszcze masa podobienstw, ale za jakis czas pewnie drogi vEO i ONow calkiem sie rozejda... Pozyjemy, zobaczymy... Jesli uda sie im zrobic psa z fajnym charakterem - plus dla nas. Jesli nie... to sie o tej rasie zapomni...

Zobaczcie jaka byla wojna z Niemcami o Biale Szwajcary... Ze na co i po co... Rasa powstala. Ktos ucierpial? Jest nowa rasa bialych psow. Konkurencja dla ONow? Wedlug mnie nie - ze wzgledu na zbyt duze roznice...

[quote name='moon_light']Jakby ktoś chciał to mam do oddania 10000 VEO z polskich schronisk :razz:
za darmo...[/quote]

Zgadza sie... Ale czy to ich minus? ;) Mam u siebie suke takiego 'vEO' ;) Dobija wlasnie 10 lat, nigdy nie chorowala, zero zwyrodnienia stawow, czy problemow u kregoslupem. A teraz nadal szaleje z Burymi... Gdybym trafiala wczesniej na takie ONy to kto wie, czy nadal nie pisalabym jedynie w tym dziale... ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Margo']
Zgadza sie... Ale czy to ich minus? ;) Mam u siebie suke takiego 'vEO' ;) Dobija wlasnie 10 lat, nigdy nie chorowala, zero zwyrodnienia stawow, czy problemow u kregoslupem. A teraz nadal szaleje z Burymi... Gdybym trafiala wczesniej na takie ONy to kto wie, czy nadal nie pisalabym jedynie w tym dziale... ;)[/quote]
Nie, ja w tym widze same plusy:p . Rozdam psy ze schroniska, one będą miały codziennie pełną miche i własną kanape, a ludzie zaoszczędzą pare $$$:evil_lol:.
[SIZE=1]ps. Nie myslcie ze jestem "psią rasistką",sama mam w domu też jednego kundelka;)[/SIZE]

Link to comment
Share on other sites

Rasa, która przeszła przez niezwykle ostrą selekcję (KGB, Armia Czerwona + klimat) musi mieć swoją wartość.

Nie jest rzeczą przypadku, że użytki coraz bardziej się różnią od ONó. wystawowych. Dysplazja stawów biodrowych - i łokciowych! -o czym się często zapomina! -, problemy z nadgarstkiem i śródręczem, kiepska skoczność, niestabilny galop, fatalna psychika (testy jakoś się nie sprawdzają.. znacie te ogłoszenia: "Do testów przygotowuję"? )...
Stephanitz stworzył coś zupełnie innego.
A co do umaszczenia... Horand nie wszedłby jednak do rozrodu, prawda?

ON wystawowy nadaję się na wystawy i do kochania. I już do niczego więcej, niestety.......:shake:

Ale o tym dyskutuje się w innym miejscu, prawda?

Margo - masz świętą rację w tym co piszesz.
Widać, że masz doświadczenie - i "wiele przemyślane".

Link to comment
Share on other sites

mraulina to i ctr mozna by rzec są tez super ,bo rosjanie ,bo kgb ,bo szkola przetrwania itd ? a na te chwile patologiczna dysplazja np jesli chodzi o zdrowie ,to tak z poczytywania inf w necie wiem, a osobiscie znam 2 szt które nie zachwyciły mnie charakterem .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...