Jump to content
Dogomania

Drżenie mięśni tylnych łap


Isztar

Recommended Posts

Witam.
Moja dwu i półletnia sunia po każdym intensywnym wysiłku, oraz sporadycznie w wyniku emocji, dostaje silnego drżenia mięśni ud.
Objawy te ma od szczeniaka, teraz bardziej intensywne, trwające kilka minut w pozycji stojącej.
W porozumieniu z weterynarzem dozujemy jej CANITAL ale poprawy nie widać.
Czy mam się czym przejmować, czy też tylko "ona już tak ma"?
Czy istnieją jakieś rasy psów z podobną przypadłością?
Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Dog argentyński, drobej kości z przwagą genotypu pointera.
Wygląda tak:

[URL=www.fotosik.pl][IMG]http://images21.fotosik.pl/263/63990b0792860a96.jpg[/IMG][/URL]
[URL=www.fotosik.pl][IMG]http://images26.fotosik.pl/12/2e3319e4177d4bd1.jpg[/IMG][/URL]

Link to comment
Share on other sites

Miałam kiedyś psa (mieszańca, wyglądał jak mix białego szpica i sheltie), który od szczeniaka miał takie drżenie - właśnie po wysiłku albo pod wpływem emocji. To nie były fale dreszczy, takie jak np. z zimna, tylko jednostajne drżenie. Chyba było to wrodzone, bo znalazłam go, kiedy jeszcze był mały, wprawdzie w dość kiepskim stanie, ale nie wyglądało to na skutek urazu. W dodatku był obustronnym wnętrem, a to często jest związane z innymi wadami. Pokazywałam go różnym lekarzom, ale sprawiali wrażenie, że nie wiedzą o co mi właściwie chodzi, bo pies poza tym był sprawny. Dla mnie było widoczne, że ma troszkę chwiejny tył - jakby za luźno przykręcony do przodu, i czasem zdarzało mu się przewrócić na zakręcie, kiedy bardzo szybko biegł. Przeżył z tym drżeniem całe życie i dopiero na starość jego stan zaczął się stopniowo pogarszać, co niestety skończyło się uśpieniem w wieku 13 lat z powodu całkowitego paraliżu. Lekarz, do którego trafiłam, kiedy pies był już stary, podejrzewał, że przyczyną było zwyrodnienie nerwu (niestety nie pamiętam jakiego) spowodowane niedokrwieniem. Rzeczywiście z tym krążeniem to psiul miał chyba coś nie tak, bo przez całe życie wkłucie mu się do żyły graniczyło z cudem. Myślę, że przydałaby się konsultacja u lekarza, ale chyba nie zwykłego, tylko specjalisty neurologa. Medycyna małych zwierząt rozwinęła się bardzo przez te 20 lat i może ktoś powie coś mądrego. Pozdrawiam!

Link to comment
Share on other sites

@IkaP
Dziękuję za odpowiedź.

Moja suka poza wyżej wymienionym drżeniem ud wygląda i zachowuje się jak wyjątkowo zdrowy pies, biega jak szalona, skacze i wcale się nie męczy w przeciwieństwie do kolegów z parku.
Drżenie pojawia się dopiero jak stanie w miejscu - i jest wyjątkowo intensywne.
Pozatym jest bardzo zrównoważona i nie wykazuje żadnych zaburzeń o charakterze neurolgicznym i psychicznym. Jedyna rzecz jaka przychodzi mi do głowy to widoczne na zdjęciu RTG (gdy miała rok) niewykształcone do końca zakończenie kręgosłupa, w miejscu przejścia w ogon- wg lekarza nie mające znaczenia dla kondycji i zdrowia.

A może to jakiś pasożyt, albo zła gospodarka organizmu minerałami i elektroltami.Nie mam pojęcia.

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Witaj Isztar! Mój pies też się nie męczył i mógł biegać cały dzień, ale tak jak pisałam miał leciutkie zaburzenia neurologiczne (to jest moja opinia, bo niestety nigdy nie miał robionego badania neurologicznego z prawdziwego zdarzenia). Przypomniałam sobie jeszcze, że często po zatrzymaniu odstawiał w bok jedną tylną łapę - tak jakby stawał "w rozkroku", żeby złapać równowagę. W każdym razie przez całe jego życie nic złego się nie działo, to znaczy objawy się nie nasilały, czyli w wieku powiedzmy 8 lat był tak samo sprawny jak w wieku roku. Problemy zaczęły się, kiedy miał jakoś między 11 a 12 lat i narastały bardzo powoli. Ostatecznie 13 lat to dość zaawansowany wiek dla psa, niestety wiele psiulów w tym wieku odchodzi, po prostu ze starości :-(. Myślę więc, że nie masz powodów do szczególnego niepokoju, o ile objawy nie będą się nasilać. Mojemu psu pomogły na pewien czas zastrzyki z witaminy B i kokarboksylazy. To jest wprawdzie zestaw stosowany właśnie przy zaburzeniach neurologicznych, ale może warto spróbować? Podawanie tych leków nie jest chyba ryzykowne. Może zapytaj swojego weta, co o tym sądzi? Pozdrawiam i życzę suni zdrowia.

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję
@IkaP i @Chefrenek - za której radą zajrzałem na forum KRAKVET.PL.
Cytat z wypowiedzi lekarza weterynarii Jerzego Orła:

"Z biegiem lat jak i u ludzi pojawiają się zarówno w kręgosłupie jak i układzie nerwowym pewne zmiany mogące powodować takie objawy. Ale także rasy bardzo choleryczne ( goracokrwiste - jak ktoś woli) na skutek emocji, strachu też będą miały takie objawy. Przys sprawach niedoborowych też będą takie objawy. Jęli jest to mocny objaw można próbować wykonać kilka badań aby zawęzić krąg podejrzeń".
_________________
Nie pozostaje nic innego jak "zawęzić krąg podejrzeń".

Ale w dalszym ciągu czekam na sugestie.
Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Witaj Isztar !!!Od wczoraj sledze ten wątek i sie zastanawiam nad Waszym problemem.
Zgadzam sie z dr J.Orłem ( swietny lekarz - forumowa Nugatowa operowała u niego swojego psa).
Mnie takze wydaje sie ,ze najlepszym sposobem na rozwianie Twoich wątpliwości bedzie zrobienie przeglądowych badan psiakowi ,bo to nigdy nie zaszkodzi ;),ale moje wnioski ( na podstawie Twojego opisu) są podobne do wniosków dr Orła.
Niektore rasy psow mają poprostu takie reakcje na rozne bodzce - np charty -szczegolnie whippety i greye - trzesą sie pod wpływem emocji - i nie jest to tylko wpływ negatywnych bodzcow - np na wyscigach psiaki trzesą sie pod wpływem emocji " polowania".Czesto tez spotkałam sie z takim zachowaniem na szkoleniu PO - w momencie pojawienia sie pozoranta -szczegolnie było to widac u ast ,dobkow i bokserow i tez nie mozna tego odczytac jako reakcje lekową.
Co do trzesienia po wysiłku - wydaje mi sie to zupełnie normalną reakcją - ja sama jak kiedys dałam sobie "czadu " na siłowni potem miałam mimowolne trzesnienie miesni.
Niemniej nie chce tu jakkolwiek prorokowac ,bo ostateczną opinię powinien wydac lekarz weterynarii.
Pozdrawiam i czekam na dalsze wiesci

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...