Jump to content
Dogomania

sucha karma dla yorka - która


Caroline

Recommended Posts

mam nadzieję, że nikt się nie obrazi, ale też mi się wydawało że linki Vici, nie za bardzo oddawały treśc postów ( na tyle ile sama zrozumiałam ) , tłumaczę, że to zamieszanie spowodowane zostało zbyt dużą ilością Rosyjskich naukowców i telefonami to nich w sprawie żywienia psa, przepraszam nie mogłam się powstrzymac!! już nie będę!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 302
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='lusia22']Anusia nie przewracaj się, nie ładnie się śmiac z głupoty innych!! Angielski znam jak znam ale o Alfalfa nie słyszałam nigdy :lol: a swoją drogą wracając do tej karmy Vici, czy to jest właśnie chicen soup? podoba mi się jagnięcinka i ryż brązowy, chyba się przerzucę z Niką! ona zyska a ja schudnę, i tak staram się zrzucic parę kilosów, a jagnięcina i brązowy ryż jak najbardziej dietetyczne no i ta lucerna!!

tak serio to naprawde interesuje mnie jakiej karmy to skład[/quote]
Canidae lamb & rice:razz:

Link to comment
Share on other sites

oj dziewczyny, wy mozecie sluchac lub nie sluchac kogokolwiek, tak naprawdę - mnie wszystko jedno:cool3: jak mam wolny czas, to przychodzę do was na forum popatrzec na zdjęcia waszych yorkow, no i z ciekawosci zajrzalam kilkakrotnie i do drugich tematow.
Przepraszam, zabrzmię to nieladnie z mojej strony, ale wasza wiedza jest bardzo krotka... no moze rzeczywiscie te angielskie linki nie są az tak trafne jakby chcialo się, ale ja nie mam tyle czasu zeby ich wyszukiwac. Drudzy ludzie, ktorzy choc trochę znają mnie osobiscie, wiedzą ze ja bylam nie na jednym seminarium z powodu jedzenia dla psow i jeszcze nie na jednym będę. Przykro mi, ale wszystkie moje zapisy są tylko po litewsku, nie wrzucę wam ich tu... chyba ze wasza pani genialnosc Owczarnia wam i to przetlumaczy:lol:;)
mogę powiedziec jeszcze, ze ja analizuję skladniki karm dla psow i naprawdę wiem konkretnie czym szkodzi jeden czy drugi skladnik... prawie codziennie do mnie zwracają się ludzie z prosbami doradzic o jednym czy drugim jedzeniu. Jezeli to jest zdrowy piesek, to naprawdę i piesek i wlasciciel bywa zadowolony z tych moich rad:lol: niestety, weterynarzem nie jestem, jezeli pies jest bardzo alergiczny, czy jeszcze cos - poradzic mogę, ale jezeli jedzenie nie będzie pasowac, to nie do mnie są pretenzję:shake: trza wtedy robic badania i tyle.
Ja wam doradzilam ogolnie:cool1: nie znam osobiscie waszych psow, nie wiem jakie mają klopoty, po prostu wymienilam nazwy dobrych, jakosciowych karm, przyznanych na swiecie, a dalszy wybor nalezy do was, jak i dalsze poszukiwania na temat tego gatunku jedzenia. Tak to są swietne karmy, ale... np. mojej Jeannie nie pasuję mięsa z indora:shake: więc ja wiem, ze Canidae all life stages dla niej moze byc szkodliwa, tak samo nie za bardzo dobrze dla niej mięso z kurczaka, więc jezeli chodzi o Canidae, to ja będę wybierala Canidae lamb and rice, a nie jakis inny gatunek.
Więc... jezeli ktora z was np. kupi swojemu psu Canidae all life stages, w ktorej jest mięso z indora i okazę się po pol roku, ze psu nie pasowalo, to nie Canidae jako karma jest zla, tylko ten gatunek jest zly dla waszego pieska i jeszcze... wy nic nie wiecie o swoim psu, poniewaz nie wiecie ze mu ten gatunek nie pasuje:roll:
to by bylo tyle z mojej strony, cierpliwosci i wiedzy zyczę przy wyborze dla waszych najukochanszych:loveu: pamiętajcie, ze one teraz są mlode, ale będą i stare i wy będziecie chcieli widziec ich zdrowymi;)

Link to comment
Share on other sites

No witajcie jeszcze raz:cool1: muszę bardzo rozczarowac tych, ktorzy są za Owczarnię, a nie za mnie:razz: otoz w waszej Dogomanii, w forumie o Zywieniu jest duzo opinii o Orijen, Canidae, Nutra Gold i innych:cool1: znaczy waszy dogomaniacy jak najbardziej ich wiedzą i probują, tylko wasza Owczarnia o niczym nie slyszala...:evil_lol: jak będziecie jej dalej sluchac, to o niczym nowym nie dowiecie się;)

jeszcze raz zyczę powodzenia przy wyborze;) :cool1:

Link to comment
Share on other sites

Czy ty masz Vici jakis kompleks na moim punkcie? Chyba masz :evil_lol:.

Nie wiem, co ma piernik do wiatraka, i fakt że napisałam iż o danej karmie nic nie wiem, ponad to co wyczytałam na stronie importera. Że jest bez podziału na wiek i rasy, i że to mi się nie podoba. Bo nie podoba, a musi? W dziale o żywieniu rzeczywiście jest temat poświęcony Canidae, a głównie pytaniom o tę karmę, bo... prawie nikt nic o niej nie wie :roll:. W rankingu z jakiejś amerykańskiej strony wklejonym przez jedną z osób oceniona została dość wysoko, owszem. Ale ja nigdy nie mówiłam, że ona ma podejrzany skład, a tylko to, że wszystkie psy mają dostawać to samo bez względu na wiek. Jakoś to do mnie nie przemawia (chociaż wiem, że są zwolennicy tak zwanych karm holistycznych, ale ja do nich nie należę). Generalnie wniosek jest taki, że dalej wszyscy czekają na info. SAWA zaś odkryła, iż firma ciut przekłamuje, bo karma oparta jest na mączkach, a podają podobno, że na mięsie. Czyli tak jak mówiłam - trzeba ostrożnie podchodzić to tych wszystkich "cudnowności". I tyle. O Orijen jest trochę więcej, ale też ja i Orijen nic nie mówiłam, podobnie jak o Nutrze Gold, bo Nutra Gold jest u nas dostępna bez problemu, a Orijen to nic innego jak znana firma Acana, która wprowadziła sobie do oferty modną dziś, "nauralistyczną" pozycję.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='owczarnia']Czy ty masz Vici jakis kompleks na moim punkcie? Chyba masz :evil_lol:.

Nie wiem, co ma piernik do wiatraka, i fakt że napisałam iż o danej karmie nic nie wiem, ponad to co wyczytałam na stronie importera. Że jest bez podziału na wiek i rasy, i że to mi się nie podoba. Bo nie podoba, a musi? W dziale o żywieniu rzeczywiście jest temat poświęcony Canidae, a głównie pytaniom o tę karmę, bo... prawie nikt nic o niej nie wie :roll:. W rankingu z jakiejś amerykańskiej strony wklejonym przez jedną z osób oceniona została dość wysoko, owszem. Ale ja nigdy nie mówiłam, że ona ma podejrzany skład, a tylko to, że wszystkie psy mają dostawać to samo bez względu na wiek. Jakoś to do mnie nie przemawia (chociaż wiem, że są zwolennicy tak zwanych karm holistycznych, ale ja do nich nie należę). Generalnie wniosek jest taki, że dalej wszyscy czekają na info. SAWA zaś odkryła, iż firma ciut przekłamuje, bo karma oparta jest na mączkach, a podają podobno, że na mięsie. Czyli tak jak mówiłam - trzeba ostrożnie podchodzić to tych wszystkich "cudnowności". I tyle. O Orijen jest trochę więcej, ale też ja i Orijen nic nie mówiłam, podobnie jak o Nutrze Gold, bo Nutra Gold jest u nas dostępna bez problemu, a Orijen to nic innego jak znana firma Acana, która wprowadziła sobie do oferty modną dziś, "nauralistyczną" pozycję.[/quote]
no i juz, powiedzialas swoją opinię, a teraz pozwol, ze kolezanki z forumu same poczytają i zdecydują na te karmy lub nie...
a tobie językoznawco, proponuję poswięcic chwilkę i w roznych językach poszukac roznej info o twoje wychwalone Eucanuby czy Hill'se lub Royale, ciekawych, choc i smutnych rzeczy znajdziesz;) moze przekonasz się, ze z holistycznymi karmami nie ma co i porownywac, chociaz one tez mają swoje minusy... to tylko pomysl jakie minusy mają te twoje karmy:cool3:
dalam ci link ze zlymi skladnikami dla psow, widocznie nie poczytalas... mogę nawet dac link analizy karm, ale na rosyjskim, moze wtedy przekonasz się, ze twoj pies je duzo swinstwa...

Link to comment
Share on other sites

Mhm, tylko dlaczego we wszystkich zestawieniach Royal dostaje najwyższe oceny?

Zresztą, mnie się naprawdę nie chce z tobą dyskutować - sto razy pisałam, że nie namawiam nikogo na żadną firmę, pytana czym karmię odpowiadałam zgodnie z prawdą że Royalem, to wszystko. Ja nie wiem, naucz ty się może czytać dziecko albo co, bo to już na jakąś groteskę zakrawa. Uczepiłaś się mnie jak rzep psiego ogona, sens twojej egzystencji najwyraźniej stanowi wmawianie mi rozmaitych bzdur, znajdź sobie inny obiekt, dobra?

Zawsze i każdemu mogę powiedzieć tylko jedno - karmę dla swojego zwierzaka należy wybierać wśród renomowanych, sprawdzonych firm, cieszących się nienaganną opinią. My jemy Royala, bo przy schorzeniach układu moczowego i kastracji trudno doprawdy podawać karmy z rodzaju "jedna dla wszystkich", a akurat Royal ma najlepszą ofertę karm weterynaryjnych na rynku. Jest dieta i dla kastratów, i dla psów cierpiących na problemy moczowo - nerkowe. Dla mniej wymagających są i inne świetne firmy - jest doskonała Nutra, jest Eukanuba, która pomimo gromów rzucanych przez Vici jest wciąż jedną z najlepszych dostępnych karm. Chce się ktoś bawić w holistyczne eksperymenty - niech się bawi, co mnie do tego. Tyle tylko, że sensownie jest wybrać znaną i uznaną markę. Nutra na przykład wypuściła podobno takie coś, Acana również. No i jest to zdecydowanie karma dla psa zdrowego jak byk, bez żadnych obciążeń. A że u yorków różnie to bywa, mądrze byłoby najpierw skonsultować to z wetem. I już.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='owczarnia'] A że u yorków różnie to bywa, mądrze byłoby najpierw skonsultować to z wetem. I już.[/quote]
jezeli ten wet nie sprzedaje Eucanuby lub Hill'sa:evil_lol: wtedy mozna skonsultowac, zgadzam się:cool1: ale trudno w dzisiejszych czasach znalezc uczciwego czlowieka, ktory zna się na karmach, ale sam nimi nie targuje:cool1:
więc ja i postanowilam razem z kolezankami pracowac na tym i dlatego dowiedzialam się roznych rzeczy, a ty Owczarnio sluchasz subjektywnych opinii, a to jest zawsze gorsze, niz objektywne:p
cieszę się, ze twojemu psu tak pasuje Royal i mam nadzieję, ze po kilku latach nie będziesz tu w forumie plakala z jego powodu...
tak samo mam nadzieję, ze ja nie będę plakala od holistycznych:p
a to dopiero tylko czas pokaze...:placz:

Link to comment
Share on other sites

Vici, kilka pytań do ciebie, bo umieram z ciekawości:
- skąd wiesz, jakich ja słucham opinii, i czy w ogóle słucham jakichkolwiek? skąd ten pomysł? uważasz, że masz jakiś monopol na rację?
- jaką masz pewność, że którekolwiek opinie są obiektywne? jakie kryteria stosujesz, by to ustalić?
- czy nie przyszło ci do łepka czasem, że na Royalu, Eukanubie i innych wyrosło już wiele pokoleń psów, w związku z czym można wymiernie ocenić ich jakość, podczas gdy karmy holistyczne pojawiły się stosunkowo niedawno i siłą rzeczy ciężko na razie cokolwiek na ich temat pewnego stwierdzić? że może to co jest dobre dla jednego innemu niekoniecznie musi pasować, i w imię czego miałby niby eksperymentować? bo nowe?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='owczarnia']Vici, kilka pytań do ciebie, bo umieram z ciekawości:
- skąd wiesz, jakich ja słucham opinii, i czy w ogóle słucham jakichkolwiek? skąd ten pomysł? uważasz, że masz jakiś monopol na rację?
- jaką masz pewność, że którekolwiek opinie są obiektywne? jakie kryteria stosujesz, by to ustalić?
- czy nie przyszło ci do łepka czasem, że na Royalu, Eukanubie i innych wyrosło już wiele pokoleń psów, w związku z czym można wymiernie ocenić ich jakość, podczas gdy karmy holistyczne pojawiły się stosunkowo niedawno i siłą rzeczy ciężko na razie cokolwiek na ich temat pewnego stwierdzić? że może to co jest dobre dla jednego innemu niekoniecznie musi pasować, i w imię czego miałby niby eksperymentować? bo nowe?[/quote]
mam pewnosc, bo pytam się u niezaleznych kinologow, to znaczy ktorzy nie sprzedają zadnych karm, tylko je studiują i czytam niezalezne zrodla badawcze lub jezdzam do seminaria...
ty sama wszystkim poradzilas konsultowac się z wetem, więc tylko to skomentowalam, ze nie zawsze pytający dostanie objektywne opinie;)
dzis kolezanka skarzyla się, ze chcę zmienic jedzenie z Royala na cos innego, bo pies caly w lupiezy:-o pytala się u swego weta, a ten ją odmawia, zapytalam czy on przypadkiem nie sprzedaje Royala, akurat - sprzedaje:roll: i jeszcze zapytalam czy sprzedaje jeszcze cos, jakiekolwiek jedzenie, mowi ze nie, tylko RC:roll: oto wam i odpowiedz, nie chce po prostu stracic klienta...

a co do Eucanuby... moze to i sprawdzona latami karma, tylko dlaczego wtedy badania wykazaly, ze wlasnie tą karmą karmione przez cale zycie psy zmarli na raka:-( badane byly rozne rasy i z roznych hodowli...
sama kiedys chcialam karmic Jeannie Eucanubą, bo podobno ona bardziej rozwija mozg czy cos w tym rodzaju, kazdy przeciez chce jak najmądrzejszego psa, co nie?:razz: ale bylam przerazona od tych badan... zresztą nie ja jedna, duzo znajomych hodowcow juz dawno odmowili się od tej karmy...
jest tylko jedna taka glupia, ktora wciąz ją sprzedaję, chociaz sama nie dawno stracila mlodego bulldoga francuskiego, jasne, ukryla od czego on zmarl, ale nieszczęsliwy przypadek to nie byl...:shake: ale z drugiej strony kto ją tam wie, moze nadal innym spredaje Eucanubę, a sama swoich juz drugim jedzeniem karmi:roll:
przypominam, z Hillsem jest podobnie, tez jest wybadane, ze to jest jedna z gorszych karm...
badacze są Rosjanie, ale nie widzę powodu zeby im nie wierzyc...
a zresztą, jest duzo innych karm, to po co ryzykowac, jezeli ich nie byloby, to dopiero by byla lamiglowka, a teraz to wybor jest duzy, mozna wybrac z tych karm, na ktorych nie pada zaden cien;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Vici i Jeannie']mam pewnosc, bo pytam się u niezaleznych kinologow, to znaczy ktorzy nie sprzedają zadnych karm, tylko je studiują i czytam niezalezne zrodla badawcze lub jezdzam do seminaria...[/quote]
Jakich kynologów? Można prosić o jakieś nazwiska, ew. publikacje ich autorstwa? To samo z "niezależnymi źródłami" - jakie to źródła? Jakie seminaria? Możesz wymienić chociaż ze dwa, na których byłaś?

[quote name='Vici i Jeannie']
ty sama wszystkim poradzilas konsultowac się z wetem, więc tylko to skomentowalam, ze nie zawsze pytający dostanie objektywne opinie;)
[/quote]
Poradziłam konsultować się z wetem w kwestii zdrowia psa. Bo nie każdy pies może jeść wszystko. Oczywiście, sugestie w sprawie karmy również można przyjąć, ale wybrać (a przynajmniej ja tak robię) z oferty samemu. Tak więc widzisz, już pierwsze twoje założenie było z gruntu mylne. Zwłaszcza, że nie nabywam jedzonka u weta, tylko zamawiam przez internet.

[quote name='Vici i Jeannie']
dzis kolezanka skarzyla się, ze chcę zmienic jedzenie z Royala na cos innego, bo pies caly w lupiezy:-o pytala się u swego weta, a ten ją odmawia, zapytalam czy on przypadkiem nie sprzedaje Royala, akurat - sprzedaje:roll: i jeszcze zapytalam czy sprzedaje jeszcze cos, jakiekolwiek jedzenie, mowi ze nie, tylko RC:roll: oto wam i odpowiedz, nie chce po prostu stracic klienta...[/quote]
Jesteś pewna? Przyczyna łupieżu rzadko kiedy leży w jedzeniu, raczej w kosmetykach. Jesteś weterynarzem, badałaś tego pieska? Że możesz autorytatywnie stwierdzić iż to wina karmy? To oczywiście nie jest wykluczone, ale najpierw chyba należałoby to ustalić, zanim wyda się wyrok na lekarza?

[quote name='Vici i Jeannie']
a co do Eucanuby... moze to i sprawdzona latami karma, tylko dlaczego wtedy badania wykazaly, ze wlasnie tą karmą karmione przez cale zycie psy zmarli na raka:-( badane byly rozne rasy i z roznych hodowli...
sama kiedys chcialam karmic Jeannie Eucanubą, bo podobno ona bardziej rozwija mozg czy cos w tym rodzaju, kazdy przeciez chce jak najmądrzejszego psa, co nie?:razz: ale bylam przerazona od tych badan... zresztą nie ja jedna, duzo znajomych hodowcow juz dawno odmowili się od tej karmy...
jest tylko jedna taka glupia, ktora wciąz ją sprzedaję, chociaz sama nie dawno stracila mlodego bulldoga francuskiego, jasne, ukryla od czego on zmarl, ale nieszczęsliwy przypadek to nie byl...:shake: ale z drugiej strony kto ją tam wie, moze nadal innym spredaje Eucanubę, a sama swoich juz drugim jedzeniem karmi:roll:
przypominam, z Hillsem jest podobnie, tez jest wybadane, ze to jest jedna z gorszych karm...
badacze są Rosjanie, ale nie widzę powodu zeby im nie wierzyc...
a zresztą, jest duzo innych karm, to po co ryzykowac, jezeli ich nie byloby, to dopiero by byla lamiglowka, a teraz to wybor jest duzy, mozna wybrac z tych karm, na ktorych nie pada zaden cien;)[/quote]
Już cię Wind kiedyś prosiła i się nie doczekała, ale podobno do cierpliwych świat należy: poprosimy o te badania. Rosyjscy badacze w niczym nie są gorsi od innych, chcielibyśmy tylko zobaczyć, co wybadali też oni takiego. Może być po rosyjsku, nie ma problemu.

I skąd masz pewność, że na te karmy, które ty polecasz "nie pada żaden cień"? Znów jakieś badania? Jakie?

Link to comment
Share on other sites

[URL]http://community.livejournal.com/sobaka_ru/192303.html[/URL]
poki co tyle, nie mam czasu tyle wyszukiwac, bo przyznam, ze ja staram się zachowac jak najwięcej informaciji w swojej glowie;) komputer u mnie i tak zanieczyszczony wszelkim zlomem:lol:

p.s. jak cię tak interesuję, to i sama poszukaj:roll: tem livejournal bardzo dobry:cool1:
swietny sajt [URL="http://www.zoopravda.ru"]www.zoopravda.ru[/URL] niestety juz nie dziala, pewnie postaral się ten, o ktorym bylo nie z najlepszej strony pisano...:shake: :-(

Link to comment
Share on other sites

Ja nie mam po co szukać, to ty zdaje się dysponujesz odkryciami na miarę NATO, to podziel się źródłami, jeśli chcesz być brana poważnie :roll:.

Z tym Livejournalem to jakiś żart, jak rozumiem? Bo wiesz, ja tam mam konto od półtora roku i mniej więcej wiem na czym to polega. Bloga pisać w końcu każdy może, community założyć też... Jako "poważne, niezależne, naukowe źródło" to wybacz, ale ekhem...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='owczarnia']Ja nie mam po co szukać, to ty zdaje się dysponujesz odkryciami na miarę NATO, to podziel się źródłami, jeśli chcesz być brana poważnie :roll:.

Z tym Livejournalem to jakiś żart, jak rozumiem? Bo wiesz, ja tam mam konto od półtora roku i mniej więcej wiem na czym to polega. Bloga pisać w końcu każdy może, community założyć też... Jako "poważne, niezależne, naukowe źródło" to wybacz, ale ekhem...[/quote]
dalej, masz, studiuj sobie, moze zmienisz zdanie:roll:
[B]Что на самом деле содержат корма для животных.[/B]
Жирные цыплята, отборные куски говядины, свежие злаки и всевозможные полезные вещества, которые нужны вашей кошке или собаке. Именно такое представление о кормах продвигается производителями кормов через рекламу и средства массовой информации. Производители кормов хотят, чтобы потребители верили в это, когда покупают их продукцию.
Данный отчет показывает разницу между тем, что потребители думают, что покупают, и тем, что они покупают на самом деле. Он касается в первую очередь ширпотреба – то есть брендов, которые широко продаются в супермаркетах и магазинах. Однако многие солидные бренды могут быть обвинены в том же самом.
Большая часть потребителей не знают, что производство готовых кормов для домашних животных (далее везде просто «кормов», под этим словом везде подразумеваются именно и только готовые корма.--Gur) – это продолжение деятельности тех отраслей промышленности и сельского хозяйства, которые занимаются производством пищи для человека. Корма представляют возможность превратить в прибыль отходы скотобоен, зерно, не допущенное к употреблению в пищу человеком, и пр. Эти отходы включают в себя и части больных животных.
[B]В США есть шесть основных компаний – производителей кормов, которые входят в международные корпорации: Nestle (Alpo, Fancy Feast, Friskies, Mighty Dog), Heinz (9 Lives, Amore, Gravy Train, Kibbles n Bits, Recipe, Vets), Colgate-Palmolive (Hill's Science Diet Pet Food), Procter & Gamble (Eukanuba and Iams), Mars (Kal Kan, Mealtime, Pedigree, Sheba), и Nutro.
[/B]С точки зрения бизнеса, мультинациональная корпорации, владеющие компаниями – производителями кормов, представляют собой идеальный тандем. Корпорации имеют стабильные рынки сбыта на которых превращают в деньги отходы собственного же производства, а производители кормов имеют постоянный источник сырья.
Есть сотни различных кормов, продаваемых в разных странах. И хотя многие из этих кормов по сути представляют из себя одно и то же, не все производители используют некачественное и потенциально опасное сырье.
Ингридиенты
Хотя цена корма не позволяет определить хороший это корм или плохой, часто цена может служить индикатором качества. Скорее всего, компания, продающая 18 кг. мешок корма за 10 долларов использует некачественный белок и злаки. Закупочная цена качественного сырья в этом случае возможно даже превысит цену продажи готового корма.
Белки, используемые в кормах, имеют различное происхождение. При забое коров, свиней, кур, овец и пр. для человеческого питания используются только определенные части туш. Однако, около 50% от веса каждого животного не используется в пищу человеку. Остатки – кости, кровь, кишки, связки, соединительная ткань – в общем, практически все что остается от животного, используется для приготовления кормов. Эти "остальные части" называются [B]мясными субпродуктами (by-products).[/B] На этикетках кормов перечисляются составляющие корма, но не уточняется какие именно.
Институт кормов ([B]The Pet Food Institute[/B]) – ассоциация производителей кормов – подтвердила, что использование субпродуктов для производства кормов приносит дополнительную прибыль для производителей и фермеров: "Рост индустрии производства кормов не только предоставляет владельцам домашних животных лучшее питание, но и создает дополнительный прибыльный рынок для продуктов животноводства, субпродуктов, получаемых при мясопереработке, птицеводстве и в других отраслях, производящих пищевые продукты для человека."
Многие из этих отходов представляют собой сомнительный источник питания для наших животных. Пищевая ценность субпродуктов при мясо- и птице- переработке, и готовых смесей может отличаться от партии к партии. James Morris и Quinton Rogers, профессора Department of Molecular Biosciences, University of California at Davis Veterinary School of Medicine, утверждают, что "В сущности, нет информации о биодоступности (bioavailability) веществ для домашних животных в многих не специальных составляющих, используемых для производства кормов. Эти составляющие представляют собой мясные, куриные, рыбные субпродукты, содержание питательных веществ в которых может сильно различаться . Утверждения о полноценности кормов, базирущиеся на существующих нормах[B] Association of American Feed Control Officials (AAFCO)[/B] не дают уверенности в полноценности кормов, и не дадут, пока все используемые составляющие не будут подвергнуты анализу и их состав не будет зарегистрирован.2.
[B]Мясная и куриная мука[/B], [B]молотые субпродукты[/B], [B]мясо-костная мука[/B] являются распространенными составляющими кормов. Подразумевается, что сырье не используется сырым, а подвергается процессу переработки (рендеринг, rendering)– вытапливанию жира. Этот процесс разделяет жиро, водорастворимые и твердые вещества, убивает микрофлору, но одновременно разрушает [B]натуральные ферменты и белки[/B], находящиеся в исходном сырье.
Что может быть с вашим животным при кормлении такими продуктами ? Некоторые ветеринары считают, что кормление животных отходами мясопереработки увеличивает риск дегенеративных изменений или заболеваний раком. Способы приготовления кормов – рендеринг и экструдирование не обязательно уничтожают все гормоны, использовавшиеся для увеличения массы тела животных, увеличения надоев, а так же антибиотики и барбитураты. (Имеется в виду, что если основное назначение промышленного животного не мясное – т.е. молоко, шерсть, шкура, яйца – то содержание антибиотиков и др. лекарств, анаболиков, гормонов и прочего именно в мясе никого не волнует, и если превышает человеческие нормы, то такие туши идут в корма --- Gur.).
[B]Животные и птичие жиры[/B]
Возможно вы заметили замечательный привлекательный запах, который издает свежеоткрытый пакет корма – что же является источником этого запаха ? Чаще всего, это топленый (rendered) животный жир, жир из ресторанов или другие использованные масла, не годящиеся для употребления в пищу человеком.
Кулинарный жир, на котором готовят в ресторанах стал основным компонентом смеси жиров для животных в последние 15 лет. Этот жир, который часто держат в 15-галлоновых канистрах, часто в течение недель хранится где попало без холодильника, несмотря на то, что его еще используют. Затем, этот жир смешивается с другими типами жиров. Этим занимаются компании, вытапливающие животных жиры из отходов (rendering companies). Полученные смеси жиров стабилизируются сильными антиоксидантами, чтобы замедлить процесс их порчи, затем продаются производителям кормов и другим компаниям -производителям. 3.
Эта смесь жиров в результате распыляется на кусочки готового корма, чтобы сделать невкусные кусочки вкуснее. Этот жир также является связующим веществом, к которому производители кормов добавляют средства усиливающие запах, такие как продукты выпаривания (digests). Исследователи отметили, что животным нравится вкус этих распыленных жиров. Производители кормов являются специалистами по скармливанию собакам и кошкам того, от чего они воротили бы нос.
Пшеничные, соевые, кукурузные, белки, шелуха арахиса
Количество зерновых, используемое в производстве кормов, выросло за последнее десятилетие. Сейчас они широко признаны как составная часть кормов, иногда зерновые подменяют значительную часть мяса, которое ранее использовалось в первоначальной рецептуре кормов. Доступность питательных веществ в этих продуктах зависит от усваиваемости зерна. Количество и тип углеводов в кормах определяет питательную ценность, которую животное получает на самом деле.
Собаки и кошки могут практически полностью усваивать углеводы из некоторых злаков, например из [B]белого риса[/B]. До 20% пищевой ценности других зерновых, может не усваиваться вообще. Усваиваемость веществ в пшенице и бобах, вовсе совсем низкая. Питательные вещества в картофеле и кукурузе усваиваются в гораздо меньшем количестве, чем в рисе. Некоторые составляющие, например шелуха арахиса, используется как наполнитель для придания объема и не имеют практической пищевой ценности.
Две из трех главных составляющих кормов, особенно сухих, практически всегда представляют собой продукты переработки зерновых. Pedigree Performance Food for Dogs содержит молотую кукурузу, молотые птичьи субпродукты и кукурузную клейковину в качестве своих основных трех ингридиентов. 9 Lives Crunchy Meals for cats содержит молотую желтую кукурузу, молотую кукурузную клейковину, и молотые птичьи субпродукты в качестве своих основных трех ингридиентов. Так как [B]кошки – хищники[/B], они должны есть мясо для удовлетворения своих физиологических нужд. Можно ли удивляться, почему мы их кормим кормом из кукурузы? Ответ в том, что кукуруза намного дешевле мяса.
В 1995 году, компания [B]«Nature's Recipe»[/B] была вынуждена отозвать из продажи тысячи тонн корма для собак, после того как потребители стали жаловаться на то, что собаки теряют аппетит и их тошнит. Потери Nature's Recipe составили $20 млн. амер. рублей. Проблема была в плесни, паразитирующей на пшенице. Эта плесень выделяет токсин vomitoxin (an aflatoxin or "mycotoxin," a toxic substance produced by mold). В 1999 г. токсины, выделяемые другой плесенью, вызвали отзыв из продажи кормов [B]«Doane Pet Care»,[/B] включвая [B]«Ol' Roy» (Wal-Mart's brand)[/B] и еще 53 другие торговые марки. В тот раз от токсинов погибли 25 собак.
Хотя vomitoxin вызвает тошноту, потерю аппетита, диарею это менее опасный токсин нежели другие. Более опасные micotoxins могут вызывать потерю веса, поражение печени, хромоту, и даже смерть, как в случае с кормами [B]«Doane».[/B] Случай с кормами Nature's Recipe заставил вмешаться [B]Food and Drug Administration (FDA[/B]). Дина Бутчер, Советник по сельсокохзяйственной политике губернатора Северной Дакоты Эда Шеффера, сделала заключение, что vomitoxin, найденный в [B]«Nature's Recipe»,[/B] не представляет серьезной угрозы для людей, так как «зерно, используемое в кормах, не является зерном высокого качества».
Соя является другим распространенным ингридиентом, используемым как источник белка и калорий в кормах. Производители так же используют сою как наполнитель для увеличения объема пищи, чтобы вызвать большее чувство сытости у животного поедающего корм. Несмотря на то, что соя может вызывать метеоризм, многие собаки чувствуют себя хорошо, питаясь ей.
Соя используется в вегетарианских кормах как источник белка.
Добавки и консерванты
В корма добавляются многие химические вещества для улучшения их вкуса, стабильности, состава, или внешнего вида. Добавки не имеют пищевой ценности. Самые распространенные добавки включают в себя: эмульгаторы – вещества предотвращающие разделение жиров и воды, антиоксиданты, предохраняющие жиры от прогорания, искусственные красители и ароматизаторы, чтобы сделать корм более привлекательным для покупателей и более аппетитным для животных.
Добавлять химические вещества в еду начали тысячи лет назад. Это были специи, естественные консерванты, ripening agents. Однако, за последние 40 лет, количество используемых пищевых добавок возросло неимоверно.
Все корма содержат консерванты. Часть из них добавлена уже в исходное сырье его поставщиком, другая часть добавляется уже производителем корма при производстве. Поскольку производители должны быть уверены, что сухой корм имеет долгий срок хранения, жиры в него входящие консервированы и синтетическими и «натуральными» консервантами. Синтетические включают в себя [B]butylated hydroxyanisole (BHA)[/B] и [B]butylated hydroxytoluene (BHT),[/B] [B]propyl gallate, propylene glycol[/B] (также используемый как малотоксичный вариант автомобильных антифризов) и ethoxyquin . Существует мало информации касающейся токсичности, безвредности, или последствий от регулярного потребления этих веществ в небольших дозах.
Потенциально канцерогенные вещества, такие как [B]BHA[/B], [B]BHT[/B] и [B]ethoxyquin[/B] разрешено добавлять в относительно небольших количествах. Их использование в кормах для животных не изучено, и регулярное потребление этих веществ, может в конце концов оказаться опасным. Из-за сомнительности результатов, полученных в первоначальном исследовании безопасности ethoxyquin’а, его производителем Monsanto, было потребовано провести новое тщательное исследование. Исследование было проведено в июле 1996. Хотя Monsanto не обнаружил сколь-либо значительной токсичности, в июле 1997 г. the FDA's [B]Center for Veterinary Medicine[/B] потребовал, чтобы производители кормов в добровольном порядке уменьшили применяемое количество ethoxyquin в два раза, до 75 частей на миллион.
В то время как некоторые противники кормов и ветеринары были уверены, что ethoxyquin является причиной болезней, кожных проблем и бесплодия у собак, другие утверждали, что он является безопаснейшим, сильнейшим и наиболее стабильным консервантом для кормов.
Единственное разрешенное применение Ethoxyquin’а в человеческой пище – это в специях, типа кайенского перца, в количестве 100 ppm – однако невозможно съесть столько жгучего перца, чтобы получить такую же дозу этого вещества, какую получает собака в сухом корме. Также никогда не проводились исследования его безопасности для кошек.
Некоторые производители отреагировали на беспокойство потребителей и сейчас используют «натуральные» консерванты, типа витамина [B]С (ascorbate),[/B] витамина [B]Е (mixed tocopherols),[/B] и масел [B]розмарина, гвоздики[/B] или других специй чтобы предохранить жиры в своих кормах. Однако, отдельные составляющие корма могут уже содержать консервант сами по себе. Рыбная мука и некоторые смеси витаминов, дополняющие корм, содержат химические консерванты. Это значит, что, возможно, ваше животное ест корм, содержащий разные типы консервантов. Не все из них должны быть указана на этикетке корма. Однако, в настоящее время, под давлением потребителей, есть требование указывать на этикетке консерванты, используемые для сохранения жиров..
[B]Добавки
Добавки от слёживания (Anticaking agents)
Антимикробные добавки (Antimicrobial agents)
Антиоксиданты (Antioxidants)
Красители (Coloring agents)
Консервирующие вещества ? (Curing agents)
Обезвоживающие вещества (Drying agents)
Эмульгаторы (Emulsifiers)
Уплотняющие вещества?? (Firming agents)
Вещества усиливающие запах (Flavor enhancers)
Ароматизаторы (Flavoring agents)
Вещества для обработки муки(Flour treating agents)
Рецептурные вспомогательные средства?(Formulation aids)
Влагоудерживающие вещества(Humectants)
Ферменты (Leavening agents)
Смягчающие компаненты (Lubricants)
Заменители сахара (Nonnutritive sweeteners)
Сахара (Nutritive sweeteners)
Окислители и восстановители(Oxidizing and reducing agents)
Средства контроля кислотности (pH control agents)
Вспомогательные вещества для обработки ? (Processing aids)
Отшелушивающие вещества? (Sequestrants)
Растворители (Solvents, vehicles)
Стабилизаторы (Stabilizers, thickeners)
Поверхностно-активные вещества (Surface active agents)
Поверхностно-закрепляющие вещества(Surface finishing agents)
Усилители действия антиокислителей(Synergists)
Структурообразователи ? (Texturizers)
[/B]Хотя согласно законодательству изучалась их непосредственная токсичность, эти вещества никогда не проверялись на возможный совместный эффект. Некоторые авторы предположили, что между распространенными синтетическими консервантами могут происходить опасные взвимодействия.4.
Натуральные консерванты не сохраняют корма так же долго как синтетические, но зато являются менее вредными.

Link to comment
Share on other sites

[B] Список 10 лучших кормов США [/B]

[URL="http://www.whole_dog_journal.com/"][IMG]http://www.fauna.com.ua/el/wholelogo.gif[/IMG]
[/URL][B][FONT=Arial][SIZE=1][LEFT][B]AZMIRA[/B] “Classic” beef meal, whole ground barley, oatmeal, whole ground grain sorghum, flax seed, alfalfa meal, natural flavors, canola oil, lecithin, Menhaden fish meal
[B]BACK TO BASICS[/B] chicken chicken meal, ground corn, chicken fat (nat. preserves.), oatmeal, brown rice,(Beowulf Natural Feeds) dried tomato pomace, dried whole eggs, fish meal, nat. flavoring, cheese meal
[B]BEST IN SHOW[/B] “Power Food” chicken, chicken meal, barley, brown rice, millet, white rice, herring meal,chicken fat (nat. preserves.), whole sweet potatoes, oat hulls
[B]CANIDAE[/B] (only one chicken meal, turkey meal, brown rice, white rice, lamb meal, chicken fat (nat.variety is made) preserves.), fish meal, flax seed, sun-cured alfalfa meal, sunflower oil
[B]EAGLE PACK[/B] “Holistic Select chicken meal, grnd brown rice, whole grnd barley, fish meal, chicken (organic),Canine 24/7” chicken fat (nat. preserves.), pork meal, dried beet pulp, amaranth, oatmeal
[B]FLINT RIVER[/B] “Dry Water” chicken meal, whole wheat flour, chicken, ground rice flour, ground whole wheat, rice bran, grape seed oil, poultry fat (nat. preserves.), flax seed, oats
[B]NATURAL BALANCE[/B] “Ultra chicken, brown rice, duck, lamb meal, oatmeal, pearled barley, potatoes,Premium” chicken fat (nat. preserves.), natural flavor, tomato pomace
[B]PINNACLE [/B]chicken chicken meal, whole grnd chicken, whole oat flour, oats, tomato pomace,(Breeder’s Choice) potato, chicken fat, quinoa, dehydr. mixed veg., grapeseed oil
[B]PRIME LIFE[/B] adult chicken meal, turkey meal, wh. brown rice, ground white rice, wh. barley,(Owen & Mandeville Pet Products) wh. corn, wh. oats, chicken fat (nat. preserves.), nat. flavors, tomato pomace
[B]SOLID GOLD HEALTH[/B] “Mmillennia” beef meal, ground barley, ground brown rice, Menhaden fish meal, flax seed oil, salmon oil, rice bran oil, garlic, parsley, thyme
[B]SHOWBOUND NATURALS[/B] chicken & chicken, chicken meal, brown rice, barley, whole oats, chicken fat (nat.(Integrated Pet Foods) brown rice preserves.), fish meal, flaxseed oil, lecithin, garlic powder
[B]TIMBERWOLF ORGANICS[/B] lamb, barley, lamb meal, grnd oats, grnd barley, grnd brown rice, chicken fat (nat. preserves.), grnd & apples flax seed, salmon meal, unrefined walnut oil, alfalfa, dried goat's milk
[B]WELLNESS[/B] fish & white fish, grnd barley, rye flour, Menhaden fish meal, sweet potatoes, canola (Old Mother Hubbard) sweet potato oil (nat. preserves.), flax seed, beta-carotene, potassium chloride, zinc proteinate[/LEFT]
[/B][/SIZE][/FONT]

[IMG]http://www.fauna.com.ua/el/r_line.jpg[/IMG]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='owczarnia'][B]Źródło[/B]. Czy ty kobieto rozumiesz słowo ŹRÓDŁO? Autor, tytuł, rok wydania?

Edit: erm.... mowa była zdaje się o jakichś poważnych naukowych publikacjach :razz:? Czy opisy karm również do nich należą :evil_lol:?[/quote]
[URL="http://www.ahvma.org/"][FONT=Arial][I]http://www.ahvma.org[/I][/FONT][/URL]
[U][FONT=Arial][COLOR=#800080][I]Dr. Chambreau's Healthy Animal Journal[/I][/COLOR][/FONT][/U]
[B][FONT=Arial][I]Dogs: Homeopathic Remedies[/I][/FONT][/B]
[SIZE=2][FONT=Arial][COLOR=black][I]by George Macleod, MRCVS, DVSM, Vet FF Hom[/I][/COLOR][/FONT][/SIZE]
[SIZE=2][COLOR=#ed181e][B][FONT=Arial][COLOR=#000000][I]Earl Mindell's Nutrition & Health for Dogs[/I][/COLOR][/FONT][/B][/COLOR][/SIZE][COLOR=#ed181e]
[SIZE=2][B][FONT=Arial][COLOR=#000000][I]Keep Your Dog Healthy and Happy with Natural Preventative Care and Remedies[/I][/COLOR][/FONT][/B][/SIZE]
[SIZE=2][FONT=Arial][SIZE=2][COLOR=black][I]by Earl Mindell and Elizabeth Renaghan[/I][/COLOR][/SIZE][/FONT]
[URL="http://www.dog.ru"][COLOR=black]www.dog.ru[/COLOR][/URL]
[URL="http://www.k-9.ru"][COLOR=black]www.k-9.ru[/COLOR][/URL]
[COLOR=black]moja droga, jak juz wspominalam, wiele rzeczy trzymam glowie. No sama pomysl, na przyklad przeczytalas ze tyton, palenie szkodzi, tak? i czy zapisujesz sobie wszystkie zrodla?:roll: mam nadzieję, ze na cale zycie pamiętasz, ze szkodzi:cool3: tak samo i ja [B]po prostu pamiętam...[/B][/COLOR]
[COLOR=#000000]mialam ja duzo tych linkow kiedys, ale poniewaz mam w domu 3 komputerzy i zadnego z nich dobrego:diabloti: więc duzo co zginęlo razem z zepsuciem się komputera:diabloti: [/COLOR]
[COLOR=#000000]ale... dobrze, ze ja bylam mądra i najwazniejsze rzeczy skopiowalam sobie do Word'u:p ale tam tylko urywki, podobne jak podalam, bez zrodel, bo kopiowalam tylko najciekawsze teksty.[/COLOR]
[COLOR=#000000]I jeszcze jedno, chyba najwazniejsze... ja nie szukam tej info dla kogos, tylko dla siebie, dla swojego psa, bo wszystkich i tak nie wyleczę, nie nakarmię, więc mnie zadne zrodla tak naprawdę nie są potrzebne:shake: ja naukowych publikacji, podsumowan czy jeszcze czegos pisac nie będę, czytam to dla siebie i nigdy mi do glowy nie przyszlo ze ty Owczarnio mozesz prosic mnie o jakies linki;) ale teraz będę wiedziala i jak cos dobrego mi się trafi, to koniecznie zapiszę sobie adresy;) [/COLOR]
[COLOR=#000000]p.s. z drugiej strony ja cię rozumiem, ze ty mnie nie ufasz, przeciez mnie nie znasz, ale nic na to nie poradzę, bo ja na przyklad ufam swoim kolezankom i jak podają jakis artykul, to po prostu czytam go i robię w glowie swoje wnioski i czasami nawet nie patrzę dobrze na zrodlo, poniewaz wiem, ze nie dzieci z przedszkola go pisaly... to tyle by bylo.[/COLOR]
[COLOR=#000000]Jeszcze raz ci powtarzam, jezeli nie ufasz mnie, to sama szukaj sobie info na rozne karmy, choroby i sama nam tu zloz linki, zobaczysz jak "latwo" jest cokolwiek wykopac:cool3: krytykowac to zawsze najprostszej:cool1: [/COLOR][/SIZE][/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

Mam pytanie, chociaż już widzę, że raczej nie mam co czekać na sensowną odpowiedź... Czy ty wiesz co to są homeopathic remedies?... Lekarstwa homeopatyczne. Naprawdę uważasz, że tu siedzą sami debile, wystarczy im wrzucić parę "naukowo brzmiących" słówek i łykną wszystko jak leci?... Co mają terapie naturalne i leki homeopatyczne do rzekomej rakotwórczości Eukanuby?! Rozumiem, że może to być (i zapewne jest) powiązane z holistycznym systemem karm, dobra, ale GDZIE TU DOWÓD NA TO, ŻE EUKANUBA POWODUJE RAKA? HĘ?!

Dziewczyno, jak długo jeszcze zamierzasz się ośmieszać? Ja rozumiem, że spodobała ci się ładnie brzmiąca holistyczna nowinka, lubisz bawić się kosztem swojego pieska testując na nim co popadnie (sama pisałaś, że zjadła worek Canidae, teraz próbujecie czegoś tam innego, wcześniej jadła jeszcze inne jedzenie...) i wmawiać sobie, że to dla jej dobra. TO mogę ewentualnie zrozumieć. Ni cholery bym tego nie polecała, ale mogę zrozumieć. SKĄD natomiast ten pęd do jakichś dziwacznych teorii spisku, do wylewania złowróżbnych pomyjów na wszystkie firmy, których ty akurat w swej łaskawości nie zaakceptowałaś?! Skąd pomysły w rodzaju jakichś tajemniczych, niezbadanych (i oczywiście nijak nie udowodnionych), zabobonnych wręcz rzekomych komplikacji po kastracji psa czy suczki, skąd dzikie rady w rodzaju odstawiania wody suce z ciążą urojoną (na którą według ciebie się umiera), skąd te autorytatywne wypowiedzi, chociaż na każdym kroku zionie z nich przerażający wprost brak orientacji i jakiejkolwiek znajomości rzeczy? SKĄD, pytam się? Czy nie uważasz, że czas może troszkę się nad tym wszystkim zastanowić i przestać się wreszcie błaźnić? Z czystej życzliwości to mówię, bo naprawdę aż mi się żal ciebie robi. I gdybyś tylko nie usiłowała radzić każdemu jak popadnie, tworząc tym realne zagrożenie (jak nie daj Boże by ktoś posłuchał w czambuł tych cudowności), pewnie nawet bym tego nie komentowała. Ale że usiłujesz, i przychodzą tu różni ludzie, czasem naprawdę kompletnie zieloni, to ja cię bardzo grzecznie proszę: skończ już waść. Wstydu oszczędź.

Link to comment
Share on other sites

Owczarnio, ty tu jestes jedyna, ktore moze byc glupia... ty choc raz usiądz i ze spokojem i uwaznie przeczytaj co ja piszę... jakos inni mogą to zrobic i zrozumiec moje posty tylko nie ty...
sprobuję wszystko od początku, specjalnie dla ciebie... moze tym razem do ciebie to dojdzie:roll:
z powodu tej ciązy urojonej... mialam sunię, ktora w wieku 11,5 lat zmarla mi od pyometry:-( wtedy nic na ten temat nie wiedzialam i zaczęlam tym interesowac się, kiedy u mnie pojawila się Jeannie, nie chcialam zeby jej koniec bylby taki sam:shake: moja pierwsza sunia Cheetah miala dwa razy dzieci, to znaczy miala je nieregularnie... i to byl bląd. To nie ja wymyszlalam, kazdy dobry weterynarz moze to potwierdzic, ze suka musi byc wiązana regularnie lub wcale nie wiązana, tylko wtedy moze uniknąc tej strasznej choroby. Więc postanowilam w ogole nie wiązac swojej jeannie. Ale zeby ona nie miala falszywych ciąz, nie puchly jej piersi, nie pojawilo się mleko, to trza robic tak: jak tylko zaczyna się cieczka, od razu zmniejszyc dawkę jedzenia, a potem jak cieczka się skancza mozna karmic jak zwykle. Jak przechodzi jeszcze miesiąc, dawkę jedzenia znow zmiejszyc i wodę normowac trochę, zeby nie pila litrami:lol: i patrzec czy nie robią się objawy falszywej ciązy. Tak trza robic dlatego, ze dobrze karmiona suka ma w instynktach to, ze smozę wykarmic szczeniaki i dlatego i pojawia się mleko, ona robi sobie "gniazdo", tuli do siebie zabawki. Zabawki lepiej tez zabrac, zwlaszcza miękkie;)
Jasne, mozna w takim przypadku sukę sterylizowac... ale dla mnie to jest absurdalne, kiedy to ma swoje poboczne strony, mowilam juz o tym, mieniają się hormony, moze zaszkodzic siersci, caly czas dieta, spec. jedzenie i tkd.
Ja wybieram wlasnie ten sposob, dla mnie inherencja do ciala jest czyms strasznym, ja na przyklad tez nie zamierzam miec dziecka, no w kazdym razie teraz tak myszlę;) ale tez nie zamierzam siebie sterylizowac:-o :crazyeye: :evil_lol:
Ale... będę sterylizowala swoją Jeannie, jezeli: mimo moich staran i dbania, tego rezymu, wszystko jedno w jakis tam sposob będzie jej bardzo puchlo piersi, będzie jawilo się mleko i będzie ona męczyla się itd. Ale poki co nie widzę na to potrzeby, juz mila 2 cieczki i wszystko ladnie przeszlo, juz czekamy na trzecią i tez będziemy mieli nadzieję, ze wszystko pojdzie ladniutko:cool1:
przypominam, te wszystkie rzeczy nie ja wymyslalam, konsultowalam się nawet z naukowcami z LVA Lietuvos Veterinarijos Akademija Litewska Akademia Weterynaryjna:cool1:
NO I JAK? TERAZ JUZ JASNIEJ?:cool1: :mad: JAK TAK, to przejdziemy do następnych spraw, ktorymi ty mnie oskarzasz:angryy:

Link to comment
Share on other sites

Tobie się chyba coś w mózgu mienia, moja droga, jeśli ci się zdaje, że cokolwiek jest teraz jaśniej.

Ja nie wiem, czy tu jest ktoś, kto rozumie o co chodzi Vici i przyjmuje jej wyjaśnienia oraz czuje się przez nią przekonany? Ona tu powołuje się na jakichś "innych", czy oni są, czy też może to taka sama fatamorgana jak i te wszystkie super-duper "pewne i niezależne" źródła?

A może to po prostu ja zwariowałam:crazyeye:?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...