Jump to content
Dogomania

Książki Z psami, motyw psa w litraturze... Mity, legendy...


dog_master

Recommended Posts

Znacie może jakieś ciekawe książki nie tyle o psach, ale Z psami? Gdzieś, gdzie występuje pies, jako towarzysz, przyjaciel albo w jakiejkolwiek innej roli...?

Potrzebuję przeczytać coś w tym stylu do matury ;) Do tej pory mam Stephena Kinga i jego "Cmętaż Zwieżąt" oraz "Cujo", ale to trochę mało... Znacie coś fajnego? :>

Wiem, że są książki typu Marley i Ja, ale nie spodobała mi się na początku, więc dalej nie dotrwam.. "Dialogi na 4 łapy" czy jak jej tam też odpadają - rozmowy, wywiady niestety niet. Coś w stylu powieści, opowiadania...

I druga prośba - o mity i legendy :) Jakbyście coś fajnego znaleźli / znali, to baaardzo proszę dajcie znać :)

Link to comment
Share on other sites

Klasyka:
J.O.Curwood
"Włóczęgi północy"
"Błyskawica"
"Szara wilczyca'
"Bari, syn Szarej wilczycy"
Dużo w tym wilków, ale psów też:evil_lol:

J.London
"Zew krwi"
"Biały kieł"

Janusz Meissner
"Opowieści pogodne", część druga - "Opowieść pod psem (a nawet pod dwoma)"

Książki dla dzieci:
"Runo"
"Gdzie jest Bob"
"Trzy psy w jednym mieszkaniu"
(autorów dam jutro jak sprawdzę:evil_lol:)

Coontz
"Opiekunowie"- horror

U A. Norton w książce "Koci miot" występuja Barkerzy- stworzenia, które wyewoluowały z psów, a w cyklu fantazy "Świat czarownic" specyficzne, białe psy sa nieodłącznymi towarzyszami Alizończyków.

Link to comment
Share on other sites

Jesli chodzi o mity, to szczególnie często psy spotkasz w mitologii celtyckiej.
Po pierwsze w cyklu ulsterskim masz opowieści o wielkim bohaterze-Cuchulainnie, którego samo imię znaczy "Pies Culanna", a nazywano go Wielkim Psem Ulsteru. Swoje imię zawdzięczał faktowi, ze w młodości w samoobronie zabił ogromnego, groźnego psa, należącego do kowala imieniem Culann. Żeby zadośćuczynić ofiarował się, że znajdzie i wyszkoli następnego psa obronnego, a do czasu kiedy tak sie stanie- sam będzie spełniał psie obowiązki. Dodatkowo nałożony był na niego geasa/geas- (magiczny, czy tez rytualny zakaz) zabraniajacy mu jeść psie mięso. Podstepem został do tego zmuszony przez wiedźmy i to stało się posrednio przyczynkiem do smierci. Ostatnim zaś czynem, kiedy był juz śmiertelnie ranny było zabicie wydry, która przypłyneła, by chłeptać jego krew. Wydra zaś u Celtów nazywana była "psem wodnym".

Innym mitem celtyckim jest opowieść o psach Finna. Finn był według legendy największym wodzem w historii Irlandii, przywódcą tzw fianny- doborowego oddziału wojowników. Psy te zaś tak naprawdę były jego krewniakami... Ciotka Finna, Tuiren poślubiła niejakiego Iollana. Zazadrosna o nią i wsciekła kochanka Iollana pod jego nieobecnośc zamieniła ją w psa mysliwskiego i powierzyła opiece Fergusa, człowieka słynącego z niegościnnosci i niechęci do psów. Mimo to, urok i zwinność suczki podbiły jego serce...
Jednakże Tuiren była w tym czasie przy nadziei i urodziła w swoim czasie dwójke szczeniąt. Gdy ja szczęsliwie odnaleziono i odczarowano, Finn poprosił o nieodczarowywanie jej dzieci. Towarzyszyły mu potem zawsze- dwa wielkie ogary o imionach Bran i Sceolan. Podobno widywano je długo po smierci Finna, a nawet jeszcze niedawno można je było spotkać noca niedaleko Wzgórza Allena, w miejscu dawnej warowni... ;)

U Celtów ponadto pies był zwierzęciem związanym z Zaświatami, mógł pełnic rolę posłańca, bądź przewodnika - czy to na tamten swiat, czy do tzw nie-świata- Annwn, gdzie mieszkaja baśniowe istoty.. Stamtąd wywodziła się np. sfora białych psów o czerwonych uszach, należąca do Arawna, która do Annwn sprowadziła Pwylla, władcę Dyfedu.
Figurki i szkielety psów często są znajdowane w miejscach sakralnych, pies występuje tez dość często jako motyw na naczyniach, bizuterii itp..

Link to comment
Share on other sites

W mitach greckich rzadko pies jest głównym motywem, częściej towarzyszy wydarzeniom, chociaz w kilku opowieściach pełni też i główną rolę.
Warto wspomnieć Cerbera, trójgłowego psa strzegącego wyjścia z krainy umarłych, Hadesu. Albo Argosa, psa Odyseusza, który jako jedyny spośród domowników rozpoznał i powietał swojego pana, po to by po chwili umrzec ze wzruszenia...
Może Lajlapsa, psa Artemidy, któremu żadna ofiara nie mogła umknąć. Do czasu, aż kazano mu ścigać Liszkę Taumesyjską, której nikt nie mógł schwytać. Żeby przerwać pościg bez końca Zeus umieścił oba zwierzaki na niebie i teraz Lajlaps świeci jako gwiazdozbiór Wielkiego Psa (chociaż tu są pewne niezgodności- bo wg. innych wersji Wielki Pies- to pies Oriona, towarzyszący mu również na niebie, albo też Majra, pies pierwszego hodowcy winorośli- Ikariosa).
Bezimienne pozostają psy ze sfory Akteona, rozszarpujace na strzępy swojego własnego pana, na rozkaz Artemidy przemienionego w jelenia ( kara za podejrzenie nagiej bogini w kapieli :diabloti:)...

Link to comment
Share on other sites

Oooo... bardzo ciekawy temat. Sama już chyba nic nie polecę ponad to, co powiedziano. Ale przeglądałam kiedyś u koleżanki jakiś przewodnik fantasy czy coś takiego, gdzie przedstawiono kilka psich (i wilczych) motywów.
Jakbyś chciała, to mogę coś na ten temat poszukać;)

Apropos legend i mitów, znalazłam ciekawy link - legendy japońskie związane z psem [URL]http://www.koty.civ.pl/bajki/bajki3.php[/URL]

A tu legenda iniucka związana z psem: [URL]http://www.grenlandia.pl/forum/viewtopic.php?p=91[/URL]

Link to comment
Share on other sites

[url]http://www.geocities.com/transwizje/piesczar2.htm[/url]
Tutaj jeszcze znalazłam coś, co może Ci się przydać;)
Wszystkiego nie czytałam, ale ogólnie wydaje się na temat ;)

Co do psa z zamku w Ogrodzieńcu - dopowiem tylko, że w tym zamku zdaje się "mieszkać" (albo regularnie bywać) nieduży kundelek:lol: (byłam, widziałam).

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

"Misja: Szczeniak" jest jeszcze. Zamierzam przeczytać ;) a moze ktoś juz czytał? Opis książki:
[QUOTE]
To poruszająca, oparta na faktach opowieść o losie szczeniaka znalezionego w Faludży przez pełniącego służbę w armii Stanów Zjednoczonych podpułkownika Jay'a Kopelmana. To historia w której mały, bezbronny szczeniak o imieniu Lava, w "najniebezpieczniejszym mieście na Ziemi", udziela żołnierzom lekcji życia, śmierci i prawdziwej przyjaźni.
[/QUOTE]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...