Jump to content
Dogomania

Źle wykształcone jądro POMOCY !!!


tygrysek-kr

Recommended Posts

Witam

Wczoraj byłam na ostatnim szczepieniu z Jerrym i okazało sie niestety że Jerremu wyszło tylko jedno jąderko prawidłowo a drugie jest gdzieś pod pachwiną i Pani weta powiedziała że jak będzie większy będzie trzeba usunąc najlepiej bo mogą być komplikacje

I jestem trochę wściekła choc może nie słusznie ale chodziliśmy z Jerrym prawie co miesiać do weta i wtedy nic nie zauważyli że źle się rozwija jąderko .

I moje pytanie czy już nie ma szansy na to by sie dobrze wykszatłcio (Jerry 15.04 skończy 5 miesięcy) i może jak bede mu masować je (jak się to robi u mały chłopczyków) to będzie dobrze ?

I drugie pytanie czy jak się nie wykształci to czy naprawdę bedzie konieczność usunięcia ?

BARDZO WAS PROSZĘ O POMOC - boję się o Jerrego

Aha Jerry jest bez rodowodu więc nie będzie dawany do rozrodu, ale martwi mnie te jąderko

Link to comment
Share on other sites

Nie jestem żadnym specjalistą.

Moge tylko powiedzieć,że mieliśmy podobną przygodę z Lambusiem.

Miał wtedy ok 5miesięcy. Pani wterynarz też nas nastraszyła operacją.

Naszczęście Lambuś szybko nadrobił i dziś jest 100% pieskiem.

Masz pełne zaufanie do swojej pani weterynarz? Może warto jednak pójśc na jakieś konsultacje.

My przy okazji innych chorobsk nachodziliśmy się po lecznicach i opinie na ten temat były bardzo różne. Pechowe jąderko zyskało u nas miano "jąderka widma" :wink: a bo to sie pojawiało to znikało.

Pewny wet, który akurat niedopatrzył się żadnych braków, stwierdził, że Labuś to tak najwyraźniej przez skromność chowa :lol:

Link to comment
Share on other sites

Wielkie znaczenie ma fakt czy jądro schodzi juz do worka mosznowego i sie cofa. Lub czy powrózek jest na tyle krótki że nie można jądra sprowadzić tam gdzie być powinno.

Jeśli jest sprowadzalne to duża szansa na to, że brak jądra będziecie tylko wspominac :D

Masowanie polega na delikatnych próbach sprowadzenia jajka do moszny.

Zgłoście sie może do innego weta, oprócz masowania można też podać psu środki które pomogą w tej sytuacji. Ale polecam to tylko pod kontrolą dobrego specjalisty, który wie co podać i wie czy farmakologiczne leczenie jest tu wskazane...

Powodzenia

Link to comment
Share on other sites

znam psa, który tez ma ten problem. Pies ma tylko jedno jądro w pełni rozwinięte a drugie jest umiejscowione tak jak u Twojego w pachwinie. Jest ono szczątkowo rozwinięte i znajduje się w tkance łącznej mięśnia uda. Pies jest okresowo badany przez weta. Z oceny weta wynika, że nic złego z tym jądrem się nie dzieje więc pozostaje tylko obserwować poprzez badanie kontrolne. Jak na razie nie ma konieczności operacyjnego usunięcia tego problemu.

Psisko jest w tej chwili wielkim, 7 letnim Rodezjanem i ma się bardzo dobrze. 8)

Link to comment
Share on other sites

Ja mam ten sam problem z moim goldkiem - 10-mcy. Jedno jadro pojawia sie i znika (cofa się do pachwiny), jest o wiele mniejsze od drugiego i niestety tak już będzie :( . Też mu masuję i to trochę pomaga. Wet powiedział, ze takie jadro chyba nie trzeba bedzie usuwać, gdyz ono zeszło tylko się cofa i nie ma wiekszej temperatury niż to w worku mosznowym. Problemem jest wtedy, gdy jądro przebywa w jamie brzusznej, gdzie jest wyższa temperatura.

Lakarz stwierdził, że jeśli nic złego nie będzie się dziać, to tak może mieć - taki jego urok :D

Pozdrawiam :hand:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Znawca psów stwierdził - wasz "york ( 4 miesięczny) nie ma jąderek".
Nim trafimy do prawdziwego weterynarza - mam pytanie:
- jakie to skutki może rodzić dla psa, czy może źle wpłynie na jego stan zdrowia, charakter i zachowanie.

pozdrawiam

-

Link to comment
Share on other sites

[quote=czuk1;12461750
- jakie to skutki może rodzić dla psa, czy może źle wpłynie na jego stan zdrowia, charakter i zachowanie-[/quote]

Jądra zstępują do 8 tyg. życia przez kanał pachwinowy, który potem zaczyna się zamykać, proces zamykania trwa do 6 m-ca. Wtedy to kanał jest zamknięty całkowicie. Jeżeli Twój pies jest wnętrem to czeka go operacja bo pozostawione w jamie ciała jądra mają skłonność do nowotworzenia, czyli nowotworów złośliwych. Wnętr obustronny jest bezpłodny choć jądra są aktywne hormonalnie ale nie zachodzi spermatogeneza. Takie osobniki eliminuje sie z rozrodu,(rodziców szczeniąt) również suczki bo są nosicielkami tej wady.

Zabieg przeprowadza się po osiągnięciu dojrzałości płciowej(około roku).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...