Jump to content
Dogomania

zezwolenie na charta??


wiska

Recommended Posts

W całej Europie poza Hiszpanią i Wielką Brytanią zdaje się jest zakaz polowania z chartami. Może dlatego, że chart poluje sam, do polowania z chartem nie jest potrzebna broń palna? Taki sposób polowania jest uważany za okrutny, choć dla mnie (mimo że sama jestem przeciwniczką polowań) jest to bardziej humanitarne niż strzelanie...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Zgadzam się w pełni. Przy polowaniu z chartami ma miejsce starcie zwierzęcia ze zwierzęciem, i dla takiego zająca jest to takie samo niebezpieczeństwo z jakim ma do czynienia w naturze. W starciu z bronia palną jest praktycznie bez szans.

A jeśli ktoś powie, że chart zadaje więcej cierpienia przy zabijaniu, to nigdy się nie zgodzę... Mój ojciec [*] jeden jedyny raz był z wujem na polowaniu z nagonką i przyszło mu dobijać gołymi rękami postrzelonego zająca. Wysłuchałam opowieści ze szczegółami i... :-(
Dlatego nie pojmuję, w czym polowanie z chartami jest bardziej okrutne od polowania z wyżłami czy gończymi, albo nie daj boże od nagonki na lisa, gdzie gończe dosłownie rozszarpują zwierzę na kawałki.

Też jestem przeciwniczką polowań ogółem, ale nie pojmuję, dlaczego akurat polowanie z chartami jest zakazane. A całe zamieszanie z zezwoleniem na charta przypomina trochę listę 11 groźnych ras. Przecież kłusownicy raczej o pozwolenie i tak starać się nie będą, a jakoś za bardzo nikt chyba nie sprawdza właścicieli chartów pod tym względem (tu mogę się mylić). Tylko temat nie jest nagłośniony, bo miłośników chartów jest bez porównania mniej niż zainteresowanych "agresywnymi" rasami.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='jefta']1. Polowanie z gończymi również jest zabronione
2. O kłusownikach z chartami mówi się od czasu do czasu w wiadomościach. Ostatnio słyszałam o tym jakieś 2-3 miesiące temu, o rasach groźnych też coś koło tego.[/QUOTE]

1. A to nie wiedziałam :oops: Ale w takim razie co z naszymi ogarami i gończymi polskimi? Z tego co wiem one biorą udział w polowaniach, a jak by nie patrzył są w VI grupie.

2. Też kilka razy słyszałam, ale nie było to nigdy tak nagłośnione jak sprawa "agresywnych" ras... I chodziło raczej o sam fakt kłusownictwa, a nie konkretnie o psy. Na charty nigdy nie było takiej nagonki jak na rottki czy TTB.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 5 months later...

Czyli mogę rozumieć, że jak mieszkam w bloku i mam whippeta to wystarczy poprosić o zezwolenie?
Wczoraj w Wiadomościach mówili, że zezwolenia bedą dostawać tylko ludzie mieszkający w domkach z ogrodem:crazyeye: Przecież to jakaś paranoja kompletna!

Link to comment
Share on other sites

Paranoja, dlatego trzeba z tymi pomysłami walczyć- stąd te wszystkie reportarze.

Aktualnie trzeba mieć zezwolenie na charta- składasz wniosek, płacisz 82 zł, dołączasz np ksero rodowodu psa jeśli tego sobie zarzyczą w urzędzie- i czekasz na wydanie wniosku. Dostaniesz go niezależnie od tego gdzie mieszkasz, czy w bloku czy w domku. A zezwolenie warto mieć, za jego brak może Ci grozić odebranie psa lub nawet więzienie :-o

Link to comment
Share on other sites

Jareth nie dzwoń i nie denerwuj się, nie mają podstawy (prawnej) Ci odmówić, a na załatwienie sprawy mają urzędowe 30 dni. Także spokojnie czekaj. Złożyłaś wniosek- wobec prawa jesteś "czysta", możesz się czuć jakbyś miała zezwolenie w kieszeni ;)

Link to comment
Share on other sites

No kurcze ja sie cieżko zastanawiam czy składać o to zezwolenie:roll: Psa mam od 7 lat boję się czy teraz jak złoże to nie wzbudzę większego zainteresowania dlaczego do tej pory nie miałam zezwolenia.
A zezwolenia nie mam bo poinformowano mnie że whippetów to nie dotyczy:angryy:

Link to comment
Share on other sites

Hit roku. Poszłam, pytam co i jak i gdzie złożyc o pozwolenie na charta a pani na mnie wielkie oczy że zezwolenia to ona wydaje i owszem ale tylko w sprawie ras agresywnych:crazyeye:nic o chartach nie słyszała. Nie ma ustawy tylko rozporzadzenie o agresorach:crazyeye:
Wyszłam no bo o czym miała bym z nia rozmawaić?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Zdezorientowanie urzędniczki niestety nie jest dla nas wytłumaczeniem. W internecie są do ściągnięcia odpowiednie formularze oraz informacja o opłacie skarbowej jaką należy wnieść.
Radziłabym nie zwlekać z tym. W razie problemów proszę o priv, mam u siebie na kompie odpowiednie formularze.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

a np. ja mam charta borzoja bez rodowodu kupionego w sierpniu???
czy muszę mieć te zezwolenie ile kosztuje gdzie znajde druczki i te wymienione powyzej 80zł to jest opłata jednorazowa czy roczna??
Nie poluje ale lepiej ze będę miał bo wychodzę na spacery po okolicznych łąkach..
pies jest prawie cały czas na smyczy nie spuszczany ma ok 6mies
Dziekuje

Link to comment
Share on other sites

Mogę nie mieć racji, ale wydaje mi się, że nie ma znaczenia czy chart jest z rodowodem czy bez, skoro np. we Wrocławiu w przepisach mowa jest nawet o mieszańcu o pokroju charta:
[url]http://www.um.wroc.pl/m3508/p9438.aspx[/url]
Ogólnie:
[url]http://www.psy.pl/archiwum-miesiecznika/art6461,zanim-kupisz-charta.html[/url]
Podstawą prawną jest art. 10 Prawa Łowieckiego
[url]http://www.lowiecki.pl/prawo/prawo_2ust2.php[/url]

Link to comment
Share on other sites

Dziewczyny na każdego charta trzeba mieć zezwolenie.Ja mam charcika włoskiego i załatwiałam to w Urzedzie miasta ,w wydziale rolnictwa.czekałam 2 tygodnie,płaciłam 86 zł.Pani w urzędzie powiedziała,że ostatnio zezwolenie na charta(whippeta)wydała przed 10 -laty.Przynajmniej żadna Straz Miejska się do nas nie doczepi.Pozdrawiam wszystkich charciarzy.Mieszkam w Piekarach Śląskich,niedaleko Katowic.

Link to comment
Share on other sites

Każdy chart i mieszaniec charta musi mieć zezwolenie takie prawo nastało ;/ chodzić z nim możesz gdzie chcesz, na smyczy czy bez, ale zawsze musisz brać pod uwage, że jak Twojego psa na polu zobaczy myśliwy to masz po psie, bo Ci go normalnie zastrzeli ;D Na kufe kaganiec, na klate odblaskową koszulkę, widoczną z daleka i masz jakąś szansę, że może go nie odstrzelą. Masz kopie wniosku, którą złożyłeś w urzedzie i opłatę skarbową, to noś to ze sobą dopuki urząd nie wyda Ci pozwolenia ;) Tyle w temacie ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...