Jump to content
Dogomania

Afrykańskie ślimaki - młodzież szuka dobrych domków.


supergoga

Recommended Posts

  • Replies 2.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Jak najbardziej. Mój bardzo lubi i wcina. Możesz wrzucić im marchewkę, jabłko. Latem wrzucałam ślimkom liście mlecza, nasturcji, winogron.

[url]http://www.bch.sileman.net.pl/achatina/[/url]

Cukinia tez dyniowata.

Małe mają sepię, ciepło, to chyba wiele już im do szczęścia nie potrzeba.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='łolkiee']mam pytanie do osób które mają już ślimy pare ładnych lat...
czy one mogą jeść cukinię?? :p[/QUOTE]
Tak, bardzo lubią wszelkie dyniowate (ogórki, kabaczki, bakłażany, cukinie, patisony itp.) Zresztą nie tylko achatiny lubią dyniowate, co można latem na grządkach zaobserwować. Zima mocno trzyma, więc wzięłam się za pędzenie kiełków dla ślimów, futrzaków i mnie (po świątecznym maratonie dieta kiełkowa jest w sam raz;))

Link to comment
Share on other sites

[quote name='agata-air']Jeśli uważasz, że 200 ślimaków biorąc pod uwagę ich dorosłe rozmiary to cudowna [B]zachcianka [/B]to ja tylko mogę gratulować sprawnych umysłów. EOT[/QUOTE]


Jesli to mialo byc do mnie to raczej nalezaloby moje slimy nazwac nieszczesliwym zbiegiem okolicznosci i moim niedouczeniem. Do glowy mi nie przyszlo, ze jeden slimak (po odejsciu drugiego) jeszcze kilkakrotnie moze skladac jaja i zwyczajnie ten fakt przegapilam. Caly czas bylam przekonana, ze mimo obojnactwa do rozmnazania potrzebne sa dwa osobniki. A jak sie wykluly to juz bylo po ptokach bo przeciez nie zabije...
Teraz sobie zartuje bo i tak nic innego mi nie pozostalo

I mam pytanie, moze ktos sie juz z takim problemem spotkal. Mlode maja roznorodne jedzenie, staly dostep do sepii a pekaja im muszle. Wzdluz. Jeszcze tydzien temu nic takiego nie bylo a teraz wiekszosc juz ma takie pekniecia. Za szybko rosna??? Bo wyglada to tak jakby u warzyw, ktore zbyt szybko rosna.
A starszemu muszla sie odbarwila na koncu. Co jest?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='masiowa']Jesli to mialo byc do mnie to raczej nalezaloby moje slimy nazwac nieszczesliwym zbiegiem okolicznosci i moim niedouczeniem. Do glowy mi nie przyszlo, ze jeden slimak (po odejsciu drugiego) jeszcze kilkakrotnie moze skladac jaja i zwyczajnie ten fakt przegapilam. Caly czas bylam przekonana, ze mimo obojnactwa do rozmnazania potrzebne sa dwa osobniki. A jak sie wykluly to juz bylo po ptokach bo przeciez nie zabije...
Teraz sobie zartuje bo i tak nic innego mi nie pozostalo[/QUOTE]
Nie, to nie było do Ciebie...ty działałaś niecelowo.

[quote name='masiowa']I mam pytanie, moze ktos sie juz z takim problemem spotkal. Mlode maja roznorodne jedzenie, staly dostep do sepii a pekaja im muszle. Wzdluz. Jeszcze tydzien temu nic takiego nie bylo a teraz wiekszosc juz ma takie pekniecia. Za szybko rosna??? Bo wyglada to tak jakby u warzyw, ktore zbyt szybko rosna.
A starszemu muszla sie odbarwila na koncu. Co jest?[/QUOTE]
Biała końcówka muszli jest normalna. Pękanie...maluchów nie miałam..

Link to comment
Share on other sites

[quote name='masiowa']I mam pytanie, moze ktos sie juz z takim problemem spotkal. Mlode maja roznorodne jedzenie, staly dostep do sepii a pekaja im muszle. Wzdluz. Jeszcze tydzien temu nic takiego nie bylo a teraz wiekszosc juz ma takie pekniecia. Za szybko rosna??? Bo wyglada to tak jakby u warzyw, ktore zbyt szybko rosna.
A starszemu muszla sie odbarwila na koncu. Co jest?[/QUOTE] Zajrzyj i przeczytaj koniecznie! [url]http://www.slimakiafrykanskie.ugu.pl/[/url] Pod opisem gatunków sa porady, w tym czym karmić/czego unikać. Moze podajesz coś z listy ponizej?

"Czym nie karmić ślimaków z rodzaju Achatina sp.? Niektóre pokarmy zawierają tak zwane szczawiany, które źle wpływają na rozwój ślimaków. Nie powinno się zatem podawać takowych warzyw i/lub owoców. Są to np.:

[LIST]
[*]Pietruszka 1,70g/100g
[*]Szczypiorek 1,48
[*]Maniok 1,26
[*]Szpinak .97
[*]Liście buraka .61
[*]Marchew .50
[*]Rzodkiew .48
[*]Czosnek .36
[*]Bruksela .36
[*]Sałata .33
[*]Rzepa .21
[*]Cykoria .21
[*]Seler .19
[*]Kalafior .15
[*]Szparagi .13
[*]Kapusta .10
[/LIST]
Są jeszcze inne produkty, jednak ilość szczawianów jest niska.

Na liście dyskusyjnej Cybersnail odbyły się rozmowy dotyczące wpływu szczawianów na organizm ślimaków. Jedni twierdzą, że szczawiany poprzez łatwe wiązanie wapnia zaburzają funkcjonowanie organizmu, skutkiem czego jest powolny wzrost i pękanie skorupy. Jednak inni uważają, że [I]Achatiny[/I] potrafią wykryć szczawiany w pokarmie, który zawiera duże ilości tych związków.[...]"

Link to comment
Share on other sites

dzieki wielkie!
z w/w od czasu do czasu podawalam tylko w sumie marchew i pietruszke zielona ale niewielkie ilosci. Tzn. probowalam tez np. kalafiora czy brukselke ale nie chcialy. Salate podawalam kiedys ale ktos mnie uswiadomil o tych szczawianach i juz ze trzy miesiace nie daje a problemy ze skorupa zaczely sie dopiero teraz

Link to comment
Share on other sites

Ja w środę sprzedaje 3 z jakiś 12-15 maluszków. :)

Obecnie jak są jakieś jajeczka to je utylizuję natychmiastowo, a jak chcę zostawić, to nie wiecej niż kilka, bo jednak te zostawione 15, to duzo za duzo, tym bardziej ze a. fulica to najpopularniejszy gatunek achatin.

Link to comment
Share on other sites

fajną buźkę ma Twój ślimek :)
jak jeden z moich muszelkowców miał nędzną skorupkę to mi któraś z cioteczek poradziła smarowanie oliwą lub lub wit.a - kupiłam capiwit a+e i tym stforka smarowałam...może śmiesznie wyglądało ale pomogło i teraz wszystkie ślimaczki mają pokazowe chałupki:multi:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...