Jump to content
Dogomania

czy basset to dobry wybór


Łaska

Recommended Posts

Tak, charty nie są ślepo posłuszne. Ale... jeśli masz z nim siilną więź (czyli właściciel z charciorem) to chart przybiega na twoje zawołanie z wielką ochotą. Jeśli stosujesz smakołyki i chwalenie, chart wykona twoje polecenia (moja Arika bardzo szybko nauczyła się "waruj!".

sznaucer jest uparty - fakt, ale smakołyki i pochwały i jest to pies suuper posłuszny!!! :)

jamnik - tak to jest myśliwiec, ale one kochają dzieci i właścicieli i nie muszą miec dużego domu. Spacerki musi mieć, nie wolno przekarmiać, szkolenie powinno byc. I powiniec z 2 razy na tydzien pobiegac na łące.

___________

Pozdrówka :wink:

Dominisia i moja charcica polska Ariczka i

moje kotki : 7-letni Bidabliu oraz 1,5-miesięczna Fanta :kociak:

gg: 2560415

Link to comment
Share on other sites

a jamniki.. także odradzam z mojego doświadczenia wiem że nie są zbyt przyjazne dla dzieci... a dziury(oczywiście w ciele człowieka) robią naprawde duże... to pies myśliwski wymaga zajęcia, a nie krótkiego spaceru.. to nie są kanapowe psy... czy już wszyscy zapomnieli o tym że prawdziwy myśliwy??

ehh chyba musze sie tu niezgodzic, przynajmniej w moim przypadku moj jamnik ( a wlasciwie mojej mamy ) jest najwiekszym kanapowcem jakiego znam, nie potrzebuje wiele zajecia a nawet dlugiego spaceru codziennie ( jak jest brzydka pogoda po prostu sie zaprze na na nogach i nie pojdzie za nic) a na dworze jak tylko juz wszystko zrobi od razu chce wracac do domu... a do dzieci ma raczej stosunek obojetny... owszem czasem na spacerze tropi ale jest w tym az tak zaciety ze moglby uciec gdzies i nie reagowac na polecenia.

to jest juz nasz 3 jamnik i jakos kazdy mial mniej wiecej podobny charakter no z moze z wyjatkiem tych spacerow bo poprzednie lubily. tyle ze moim zdaniem nie jest to pies dla kogos kto chce miec prawdziwego psa, jamnik ma swoje humory czasami potrafi byc wredny ( i tu nie zartuje;p ) a poza tym to ta dysproporcja caly czas mysllaam ze mu od biegania te krotkie nozki odpadna, dlatego kupilam gonczego i mamyteraz 2 psiaki w domu :)

Link to comment
Share on other sites

Ci do chartów i sznaucerów skończe moją wypowiedz bo tyle mogę tylko powiedzieć, nie będę się upierać... pisze co słyszałam ;)

Ale jamniki... ehh... ludzie biora te psy bo są małe i ładne... ale nikt nie wie jaką dusze ma ten pies... ja znam tylko i wyłącznie gryzące, rozszczekane małe potwory :evil: raz mnie jeden ugryzł bo go głaskałam dziure miałam nie samowitą w dłoni :o a robiłam to pod okiem opiekunki... która twierdziła że pies nie gryzie... jak sie później okazało także ugryzł moją zanjomą, któa wcale nie zwracała na niego uwagi... wreszcie chozi w kagańcu (Dzieki Ci Boże!) może mu sie coś nie spodobało.. nie mam pojęcia chodzi na łąki, przebywa dużo na powietrzu, ale co siedzi w tym psie nie wiem... :o lubi młodziez tak od 15 lat w zwyrz... a natomiast drugi "jamnik" potargał mi spodnie, wogóle jest jakiś taki agresywny... szłam normalnie chodnikiem z koleżankami nie zwracając uwagi na psa... a on mnie za spodnie... ja sie do tejr asy już nie zblizam za bardzo... :lol: one mnie nie lubią... jedno jest pewne, jeśli przyszły właściciel będzie wiedział jaką dusze ma jamniorek i nadal bedzie chciał tego psiaka to sądze że będą z sobą szczęśliwi... ;)

Link to comment
Share on other sites

Jeszcze nie napisałam o charakterze jamników, a wy juz wyrywacie sie z obrazeniami :x :lol:

Ja wiem, ze jamniki mogą być wredne, lecz...jeśli wie jakie ma miejsce w stadzie i jest posłuszny takich (nagłych) wyskoczeń nie powinno byc.

___________

Pozdrówka :wink:

Dominisia i moja charcica polska Ariczka i

moje kotki : 7-letni Bidabliu oraz 1,5-miesięczna Fanta :kociak:

gg: 2560415

Link to comment
Share on other sites

O bassetach padło tu już sporo trafnych uwag.

Rzeczywiście Basset Houndy nie mogą w starszym wieku

chodzić po schodach. Według mnie mieszkanie powyżej

I piętra odpada. Ale są inne rasy bassetów np.

Bleu de Gascogne czy Artezyjsko-Normandzkie,

które są lżejsze, mają dłuzsze nogi i w związku

z tym unikają "schodowego" problemu.

Sam hoduję te ostatnie, więc myślę, że dużo

o nich potrafię powiedzieć. Zerknij proszę

na moją stronę i pisz na priva - odpowiem.

Pozdrawiam,

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Cóż, to zalezy kto pyta.

Jeśli chodzi o niewielki metraż mieszkania, nie sądzę żeby był to największy problem, ponieważ bassety są psami niezwykle spokojnymi i nie histeryzują, a większość czasu spędzajo na leżąco.

Z kolei jeśli chodzi o schody, faktycznie lepiej żeby ich nie było. Zasadniczo, w kwestii dzieci, psa trzeba wychować i dzieciom wpoić, że piesek to żywe stworzenie i trzeba go szanować.

Nie jest to rasa dla fanatycznych miłośników sterylnie czystych pomieszczeń, bo np. pies pijąc wodę zostawia po sobie niezłą kałużę, a otrzepująć fafle (wargi) zostawia ślinę np. na ścianie.

Jeśli chodzi o spacery, wbrew powszechnym opiniom potrzebują sporo ruchu, a przy tym nie radzę puszczać psa luzem, bo ucieknie. Bieg przy rowerze też odpada.

Wymagają też uwagi o uszy, oczy, pazury, itd.

I jeszcze jedno - bassety mają bardzo silny instynkt sfory, nie znoszą samotności, wyją, więc sąsiadom nie koniecznie musi się to podobać.

Ogólnie, są dość wymagające, ale naprawdę najlepsze.

Więcej o bassetach na mojej stronie, albo na priva.

Link to comment
Share on other sites

MacRos, gdzieś mi w oczy w padło, że latem planujecie mieć szczeniaki. Czy to prawda. Pochwal się.

Fakt, znaleźliśmy dla naszej suczki ciekawego partnera w Czechach.

(import z Francji, Zwycięzca Europy).

Jeśli więc wszystko pójdzie po naszej myśli, to w lipcu pokryjemy

Sonatę. Szczeniaki byłyby do odbioru w listopadzie.

Teraz próbuję ocenić zainteresowanie, zebrać zamówienia,

bo prawdę mówiąc, uzależniam krycie od popytu :)

Link to comment
Share on other sites

To z gratulacjami wstrzymam się jak już wszystko stanie się faktem, o czym mam nadzieję nas poinformujesz?

A to maluchy z pierwszego miotu, są prześliczne!!!

Trochę od tego czasu urosły. Ale masz rację, małe to "same uszy" :)

Pozdrawiam,

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...