Jump to content
Dogomania

Pudle sznurowe


morgan77

Recommended Posts

Witajcie.
Przeszukałam forum i nie znalazłam informacji na temat pudli sznurowych (sznurkowych?)
Proszę o jakieś informacje jak ktoś coś wie na ten temat. Chodzi mi konkretnie o to czy z każdego pudla można zrobić sznurowego, czy to jest po prostu osobna odmiana, która ma specjalne predyspozycje do takiej "fryzury". W jakich rozmiarach są te psy? Czy w Polsce wogóle są? Czy macie jakieś namiary na hodowców lub chociaż właścicieli takiego cuda?!?!
Z góry dziękuję za pomoc i wszelkie informacje.
Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 103
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Dzięki wielkie za odpowiedzi. Będę zatem czekać na dalsze informacje.

Wiecie czemu tak o to pytam? Bo kocham dredziaki!! Mamy już komondory, kiedyś będzie jeszcze puli i może właśnie pudel sznurowy. I o ile puli to nie problem (jeśli chodzi o zakup) to jak widzę pudel to będzie problem....


Pozdrawiam i czekam z niecierpliwością.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Magda Olga'] Dlatego przyłączam się do apelu: jeśli wiecie coś o pudlach sznurowych - piszcie!
Pozdrawiam, Magda[/quote]
Też jestem bardzo ciekawa tych psów - dubel ! :multi:

Link to comment
Share on other sites

"Sznurówki" podobno śmierdzą okropnie i jest problem z utrzymaniem szaty w czystości... Już to parę razy słyszałam. Może Morgan coś więcej napisze na ten temat - skoro masz w domu inne sznurowadełka, to na pewno wiesz ;-) Rzeczywiście jest tak ciężko z higieną u dredziaków? A może to tylko plota?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Magda Olga']"Sznurówki" podobno śmierdzą okropnie i jest problem z utrzymaniem szaty w czystości... Już to parę razy słyszałam. Może Morgan coś więcej napisze na ten temat - skoro masz w domu inne sznurowadełka, to na pewno wiesz ;-) Rzeczywiście jest tak ciężko z higieną u dredziaków? A może to tylko plota?[/quote]

O boże !! Temat rzeka. No ale już się przyzwyczaiłam żeby nieść "kaganek oświaty" i uświadamiać ludzi na temat mojej ukochanej rasy. :-)
Przede wszystkim musicie sobie uświadomić, że komondor, puli i bergamasco to rasy pracujące. A więc zupełnie inna grupa. To nie są psy do ozdoby. To znaczy do ozdoby też, bo KAŻDY się za nimi ogląda z zachwytem i zdziwieniem. Ale na pewno nie są to psy na salony z dywanami. Nasze psy włażą do domu ale nam to nie przeszkadza. Śpią też w domu i rano po prostu trzeba pozamiatać tę piaskownicę zostawioną przez komondory :-) Ciężko jest doczyścić psa do białości. Nawet na wystawy psy przychodzą z brudnymi łapami (niestety nie da się ich przenieść z samochodu na ring wystawowy na rękach... ;-) ) Trzeba się też przyzwyczaić do zapachu, którego intensywność zależy od właściciela, bo jak się regularnie szoruje dredy w newralgicznych częściach (tył i pysk) to psa nie czuć. Częstym pytaniem jest też "co z insektami"? Ano nic. Zakrapiamy młodym psom od czasu do czasu kropelki na kleszcze i pchły. Czemu młodym? Bo starszy pies jak już ma wytworzone dredy to kleszcze mu niestraszne - nie mają sznasy dostać się do psiej skóry przez ten pancerz. Wiele razy zbieraliśmy z naszej suki padłe małe kleszcze zaplątane w dredy.

Nie wiem co chcielibyście jeszcze wiedzieć. Nie chcę zaśmiecać wątku. Już kiedyś tu na forum pisałam o komondorach. Jak jeszcze coś chcecie wiedzieć to pytajcie albo zaglądnijcie na nasze strony: komondor.pl lub komondor.blog.onet.pl


A te śliczne bielusieńkie komondory, które można znaleźć na necie to najczęściej psy spędzające całe swoje życie w kojcach na betonowej posadzce żeby się nie brudziły. Zdjęć prawdziwych komondorów, które mają charakter niezmieniony od lat i które pracują tak jak ich przodkowie nie znajdziecie na necie, bo nikt im zdjęć nie robi. No może na wystawie na Węgrzech gdzie psy są przyprowadzane prosto od stada upaprane "po pachy". I nie piszę tego żeby się usprawiedliwiać bo moje psy nie są najczyściejsze na wystawach. Piszę to bo byłam kiedyś w bardzo znanej hodowli pięknych komondorów. Hodowla utytułowana, tysiące medali i pucharów a psy w małych klatkach na rusztach. Oczywiście, że bielutkie ale czy szczęśliwe......????

Takie dredziaki to psy dla pana który nie będzie rozpaczał jak pies się ubrudzi. Zapomniałam dodać, że psy te instynktownie unikają błota i kałuż. Więc brudzą się minimalnie - tylko końce łap. Trochę pysk od jedzenia no i tył - wiadomo od czego... Dlatego o czystość tych części musi zadbać właściciel.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Ewaa']Po są "normalne pudle z normalną sierścią'' tylko od początku cały czas robi im się dredy i filcuje im się sierść.
Niestety to nie jest ani przyjemne dla oka, ani dla nosa.[/quote]

"Nie to ładne co ładne tylko co się komu podoba".... :-) - jak mówi stare przysłowie. A żeby było znośne dla nosa o to musi zadbać właściciel - wiem coś na ten temat :-)

Ok. Skoro to są normalne pudle to załóżmy taką sytuację. Kupuję sobie dużego pudla i robię mu te sznurki i jak go zgłosić na wystawę. Tak po prostu - do klasy dużych pudli? Czy przy ocenie pudli nie bierze się pod uwagę fryzur? Nie ma jakichś określonych "trendów" w tych fryzurach? Czy nie zdarzy się tak, że sędzia na wejściu mnie i mojego psa wyśmieje i mi podziękuje? Bo to tak jakby ktoś przyszedł na wystawę z rozczesanym komondorem. Pies nie zostałby oceniony na pewno! Jak to jest u pudli?
Sorki za sporo pytań ale kompletnie się na tym nie znam. Ja jestem zagorzałym "owczarkarzem" - niech mnie ktoś oświeci w kwestii pudli!!!
Dzięki!

Link to comment
Share on other sites

[COLOR=black]Widziałam kiedyś pudle sznurowe na starych zdjęciach - były ostrzyżone podobnie jak "normalne" pudle, tylko, że oczywiście sierść układała się zupełnie inaczej, opadała do ziemi. [/COLOR]
[COLOR=black] [/COLOR]
[COLOR=black]O fryzurach więcej powie Pani Ewaa :-)[/COLOR]
[COLOR=black] [/COLOR]
[COLOR=black]Wydaje mi się, że sznurowe pudle powinny być oceniane osobno - bo jak tu ocenić choćby jakość sierści, która w tej rasie jest przecież niezmiernie ważna? Ale nic nie wiem na pewno. Nie ma ich u nas od bardzo dawna i chyba w związku z tym po prostu nie było takiego problemu...[/COLOR]
[COLOR=black] [/COLOR]
[COLOR=black]Zdaje mi się, że istniało też coś takiego jak pudle sznurowe, których włos sam się skręcał naturalnie, ale nie jestem tego pewna.[/COLOR]
[COLOR=black][/COLOR]
[COLOR=black]Wiem, że to trochę nie na temat, ale i tak zapytam: a komondorom się skręca sierść, czy mają tak same z siebie? I jak często się je kąpie? Naprawdę schną 2 dni...?[/COLOR]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT]

Link to comment
Share on other sites

Wg wzorca jest pudel sznurowy - więc osobiście nie widzę problemu.
Natomiast rozmawiałam z osobą majacą Puli - i okazało się że ta efektowna fryzura to godziny ciężkiej pracy - bo trzeba b.dokładnie zadredzić tak aby nei zrobiła się kupa filcu tylko cienkie sznureczki
I kąpanie tych psów to tez podobno niezły koszmarek - kilka godzin pracy z dyfuzorem.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='morgan77']Witajcie.
Przeszukałam forum i nie znalazłam informacji na temat pudli sznurowych (sznurkowych?)
Proszę o jakieś informacje jak ktoś coś wie na ten temat. Chodzi mi konkretnie o to czy z każdego pudla można zrobić sznurowego, czy to jest po prostu osobna odmiana, która ma specjalne predyspozycje do takiej "fryzury". W jakich rozmiarach są te psy? Czy w Polsce wogóle są? Czy macie jakieś namiary na hodowców lub chociaż właścicieli takiego cuda?!?!
Z góry dziękuję za pomoc i wszelkie informacje.
Pozdrawiam[/quote]

Niestety, muszę cię zmartwić, ale praktycznie nigdzie nie znajdziesz informacji na temat pudli sznurowych.
Ja osobiście nie widziałam nigdy takiego pudla na oczy.

Link to comment
Share on other sites

Dziewczyny a czy dużego pudla nie można przerobić na sznurowego ?? Przyznam sie ze w zeszlym roku jak szukałam szczeniaków to natknełam sie na sznurowe i to dosc dobrze opisane, ale znającmnie to juz tego nie odnajde... A płytki gdzie miałam zapisany stary dysk tez juz nie odtowrze bo sie cos z nia stalo i straciłąm 4 gb zdjęcprzy okazji ;( to tak jak sie oszczedza na tanich plytkach dvd ;(

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Magda Olga']
[COLOR=black]Wiem, że to trochę nie na temat, ale i tak zapytam: a komondorom się skręca sierść, czy mają tak same z siebie? I jak często się je kąpie? Naprawdę schną 2 dni...?[/COLOR]
[/quote]


Komondorom sierść filcuje się sama w wieku ok.9 miesięcy. W większości dredy robią się same tylko na niektórych partiach ciała trzeba sfilcowane płaty sierści podzielić na poszczególne dredy. I nie jest to ciężka praca (jak napisała Aneta). Nie wiem jak jest w przypadku puli (bo nie znam aż tak tej rasy) ale u komondorów zabiegi te zabierają niewiele czasu. Jasne, że można poświęcić kilka godzin na to, bo jak ktoś nic nie robi z sierścią psa jak tylko zaczyna się ona filcować to po kilku miesiącach faktycznie musi przysiąść nad psem na kilka godzin i to pewnie z nożyczkami żeby porozdzielać zaniedbaną sierść. Jeśli jednak zabierzemy się za to w odpowiednim momencie to wystarczy przy każdym kontakcie z psem coś mu tam rozdzielić po kawałku i tyle.
Jak często się je kąpie??? - to zależy. Jeżeli nie jeździmy z psem na wystawy to kąpiemy tylko te najbardziej brudne części ciała - pysk i tył - raz na kilka tygodni. Po prostu tak często jak tego wymaga pies - czy jest brudny czy nie. Jak jeździmy na wystawy to kąpiemy przed wystawami. My naszą sukę, która ma już piękne dredy bo ma ponad 3 lata kąpaliśmy ostatni raz tak dokładniej w listopadzie ubiegłego roku przed wystawą światową. I to też nie było kąpanie w całości tylko dokładniejsze szorowanie tych zabrudzonych części. Dredy psa schną nawet dłużej niż 2 dni. Całego psa się nie kąpie, bo po namoczeniu całej sierści pies nie może wstać!!! To jest ogromny ciężar takie namoknięte dredy!!! Psa można w całości kąpać tak mniej więcej do 1,5 roku bo do tego momentu nie ma on jeszcze wytworzonych takich zbitych dredów na całym ciele. Później to już tylko kąpiel po kawałku przez kilka dni!!!!

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Ewaa']Obiecuje,:diabloti:
że już nigdy nie będę narzekała na kąpiel pudla,
po tym co powiedziała morgan77.
Ja psa kąpie i strzyge cały dzień,
ale potem jest piękny i pachący przez kilka tygodni :oops:[/quote]


No nie narzekaj nie narzekaj!!! Jakbyś chciała doprowadzić komondora do takiego pięknego wyglądu do jakiego doprowadzasz swojego pudla to byś chyba zwątpiła.... Nie twierdzę tu oczywiście, że komondory nie są piękne - oczywiście, że są!!! [B]I to najpiękniejsze[/B] :-) Ale rzecz jasna o gustach się nie dyskutuje i całe szczęście, że jest tyle ras psów, bo każdy znajdzie wśród nich tę najpiękniejszą dla siebie rasę! A swoją drogą to nigdy nie zrozumiem ideii konkurencji Best in Show na wystawach. ten wybór przecież też opiera się tylko i wyłącznie na gustach sędziego - no bo jak porównać ze sobą np.: komondora i chińskiego grzywacza???

No ale nie zmieniajmy tematu - dowiedział się ktoś coś konkretnego o tych pudlach sznurowych, bo jak na razie to sobie tak wszyscy gdybamy....
jest gdzieś na świecie jakaś hodowla tej odmiany pudli????

Link to comment
Share on other sites

[quote]=morgan77...No ale nie zmieniajmy tematu - dowiedział się ktoś coś konkretnego o tych pudlach sznurowych, bo jak na razie to sobie tak wszyscy gdybamy....
jest gdzieś na świecie jakaś hodowla tej odmiany pudli????[/quote]
Oj chyba sie nie rozumiemy,:roll:
nie ma innej odmiady pudla,
tylko trzeba go od szczeniaka dredować i będzie taki jak...komodor

Link to comment
Share on other sites

Dredy nie zamierzone to ja tez widzialam i to czasem u swojej suni jak mi sie nie chcialo jej czesac, to to bylo tylko pare malutkich filcow za uszami... a nie jakis wielki filc na calym ciele :) Właśnie tak myśle jak by sedziowie podeszli do takiego pudla na wystawie .. i jak by go ocenili :) bo cos mi sie wydaje ze duzysz szans by raczej nie mial ..:(

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...