Jump to content
Dogomania

Pudle sznurowe


morgan77

Recommended Posts

  • Replies 103
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 4 weeks later...

pudle sznurowe to zwykłe pudle tylko że mają zrobione dredy z włosów.Ale pies nie lubi tej fryzury dlatego że jak chodzi to może o coś zaczepić.To tak jak my byśmy mieli kołtuny na całym ciele i zahaczalibysmy nimi o wszystko.

[IMG]http://www.dogomania.pl/forum/dredy[/IMG] o to pudel sznurowy

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

[quote name='lilix4']pudle sznurowe to zwykłe pudle tylko że mają zrobione dredy z włosów.Ale pies nie lubi tej fryzury dlatego że jak chodzi to może o coś zaczepić. [/quote]
:roflt::roflt::roflt::roflt::roflt:
Pies Ci to powiedział czy sama na to wpadłas?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Gośka']Puli to tekst z tej samej bajki co - pies nielubi fryzury w kulki bo się wstydzi:cool3:[/quote]
Mozna nie wiedziec i pytac bo nikt sie z wiedzą nie urodził ale jak czasami sie słyszy/czyta komentarze tych co rase znaja tylko z obrazka za to wszystko wiedzą lepiej, to ręce opadają.

Co do pudli sznurowych to niezupełnie jest taki "normalny" pudel. Psy w obrębie rasy też róznia sie rodzajem sierści i nie kazdego mozna przerobić na sznurka. Uścislając; w zasadzie każdemu mozna zrobić dredy, ale niekoniecznie one będa sie trzymać i wyglądac tak jak powinny.
[SIZE=1]Żeby nie było że sie wymądrzam a pudle znam z obrazka ;) - to hodowczyni pudli na światówce w Poznaniu zrobiła mi wykład na ten temat.

[/SIZE]Puli tez mają różna sierść i to genetyka rządzi rodzajem i grubościa sznurów. Decydujacy jest stosunek podszerstka do okrywy. Idealne pulowe sznurki maja grubośc +/- małego palca i są okrągłe w przekroju ale mogą byc też grube okrągłe, grube plaskate jak u komondora, cieniutkie itd itp. U dorastającego psa widać jak nalezy rozdzielić zbijającą sie sierść.
Podszerstek rosnie spiralnie i czesanie puli jest robotą głupiego (Amerykanie takie kiedys wystawiali) bo pies rano rozczesany wieczorem jest w kołtunach.
Pudel wytrzymuje dłuzej bez grzebienia - prawdopodobnie na sznury nadawałyby sie te które wymagaja b. częstego czesania.

Istnieja niepodwazalne dowody na to że psy ze sznurka pracowaly dla człowieka juz 6000 lat temu i sa teorie mówiące że pudel ma sporo pulowej krwi (inteligencja, łatwośc uczenia sie, puli był uzywany do polowań na ptactwo wodne). Ich sierśc jest nieco podobna ale pudlowa jest o wiele miększa i delikatniejsza - róznica jest jak miedzy puchem a sianem. (W koncu pudel jest o wiele elegantszą wersją swojego niechlujnego kuzyna - robotnika rolnego ;))

Co do sznurkowego smrodku i utrzymania w czystości, to prosze mi tu nie demonizowac ;)
To jest dokładnie tak jak z kazdym innym psem czyli: Jak dbasz tak masz.
Mam dwa mopy z którymi mieszkam, codziennie chodze z nimi do pracy, jeżdżę komunikacja miejską, chodzę po miescie, bywam na wystawach.
Wiadomo ze przy tej długosci sierści zmiataja wszystkie uliczne kurze ale [B]pies nie ma prawa śmierdziec[/B] moczem czy łojem czy nie wiadomo czym.
Sznurkom strzyze sie szeroko okolice odbytu, wewnętrzna strone tylnych łap, często uszy, mordki i przody (moje tak maja). Poniewaz kudły siegaja juz ziemi, to spinam je frotkami na zadkach zeby nie podmakały moczem.
I tyle. Trzeba toto czasami wypłukac czy wyprać ale to juz inny temat.
W kazdym razie lepszy pies ostrzyzony niz zaniedbany i smierdzacy a ja mam milion pińcet sto dziewincet swiadków ze psy ze sznurka nie smierdza ;)

Mam jeszcze cos na dowód że komondor tez nie musi być brudny.
Dwa z czterech komondorów mojego czeskiego kolegi zostały dogoterapeutami w ośrodku dla dzieci autystycznych. Mój kolega i jego zona pracują, maja dwójke małych dzieci i ONka do kompletu wiec nikt tam nie spedza zycia na ustawicznym praniu psów które regularnie i często uczestniczą w sesjach.
Żaden lekarz ani rodzic nie wpuściłby miedzy dzieci brudnych i obsikanych psów prawda? A psy u mojego kolegi nie spedzaja zycia w klatkach z metalowymi rusztami.
[IMG]http://www.komondor.cz/image/2008/canis/foto%20005a.jpg[/IMG] [IMG]http://www.komondor.cz/image/2008/canis/foto%20004a.jpg[/IMG]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Gośka']Puli nic dodać nic ująć do Twojej wypowiedzi:thumbs:[/quote]
Mam nadzieję że ktos cos doda bo za mna tez chodzi pudel sznurowy i moze kiedys....
Tylko nie wiem jak stwierdzic który pudel nadaje sie na sznurka :roll:


Nie wiem jak to jest u pudli ale u puliszonów nawet rózne części ciała róznia sie rodzajem sierści. Inne sznurki robia sie na łapach (najbardziej zbite), inne na tułowiu a jeszcze inne na głowie.
Są hodowcy/własciciele puli (przede wszystkim w USA i Anglii), którzy na etapie formowania sznurów wyskubuja włoski wokół kazdego z nich. Jest to strasznie pracochłonne ale zwieksza efektownośc szaty(sznurki rosna równiutkie) Mozna tez troche oszukac/poprawić genetyke regularnie poprawiając plaskate sznurki formujac je w okrągłe, skręcajac po dwa cienkie w jeden, itp itd. Mozna sie tak bawić codziennie a mozna dać psu swiety spokój i tylko rozdzielac sznury tak jak sie prosza dbając tylko o dostep powietrza do skóry. (I takie sa psy na Węgrzech)

Tu sa fotki na których widac jak rózna moze byc szata.
Trzeba kliknąć w nazwisko fotografa i pokaża sie zdjecia.
[url]http://puligaleria.extra.hu/php/gallery.php?g=117[/url]

Ostatnie zdjęcia ostatniego fotografa to pojedyncze psy w pozycji wystawowej
[url]http://puligaleria.extra.hu/php/gallery.php?g=122[/url]

Na 99% podobnie jest z sierścią pudli sznurowych.
Nie mam pojęcia jak i czy w ogóle da sie orzec jakie sznury będzie miał pudel - u puli mozna znając przodków okreslic prawdopodobienstwo (a i tak psy w jednym miocie róznia sie rodzajem sierści) ale cos widac dopiero gdy pies ma średnio 8 -10 m-cy (a często duzo później)

Ciekawa jestem jak wyglada pielegancja tych pudliszków; czy sa wyskubywane i non stop formowane czy naturalne.
Co to za hodowla?
[url]http://www.clubducanichedefrance.fr/images/NE2007_byMM18.jpg[/url]

Link to comment
Share on other sites

Mnie pudle sznurowe fascynują, że względu na swoja rzadkość właśnie. Wzorzec wyraźnie je opisuje, więc miłosnicy pudli nie powinni ich tak traktować z góry. Faktem jest, że jest ich mało, a w Polsce nie ma w ogóle. Kiedyś zresztą się o nie dopytywałam w watku o pielegnacji szaty pudlowej. Z tego co się kidyś doczytałam w necie, nie każdy pudel może być zdredowany. To jest sprawa struktury szaty, jedna nadaje się lepiej do rozczesania, inna do dredowania.
No i z tym rozczesaniem. Przyglądałam się wystawowym pudlom i ich przygotowaniom do wyjscia na ring. To jest w sumie rozczesane, potem natapirowane, tona lakieru na koniec.

Zaoffuję - [B]Pulu[/B], widzę, że tu starasz się wprowadzać racjonalne myślenie .... Syzyf jesteś, czy co ?

Link to comment
Share on other sites

Bajadera skoro przyglądałaś się na wystawie przygotowaniu pudla to u kogo widziałaś żeby wytapirował swojego psa? Nie wiem czy ktokolwiek dałby radę potem rozczesać wytapirowanego pudla, lakieru też nie daję się tony tylko tyle żeby utrzymała się w jako takim kształcie, na pewno mniej niż np. u westa, a w tej chwili na większości wystaw lakierowanie jest zabronione.
To tak trochę offowo;)
Puli jest zagorzałą miłośniczką sznurków i myślę że wszyscy z chęcią czytają to co pisze. Syzyf nie Syzyf ale przynajmniej co niektórym rozjaśnia w główkach;)

Link to comment
Share on other sites

puli, a czy u puli to jakoś się wiąże te włosy na głowie, żeby oczu nie zasłaniały?
A co do tego lakieru na wystawach to muszę powiedzieć, że na klubówce pudli to pierwsze co mi się "rzuciło w nos" to własnie zapach lakieru w całej hali, ale może to dlatego, ze nie przyzwyczajona jestem:niewiem: ale ponoć po takiej wystawie to aż trzeba psa wyprać? Aktów tapirowania to nie widziałam ale jak się uzyskuje taki stojący włos (bo wyglądały właśnie jak po tapirowaniu, no ale nie wiem bo na fryzjerstwie to się kompletnie nie znam:eviltong:)

Link to comment
Share on other sites

Gwarantuję, że 20 kilka cm włos na głowie sam z siebie nie stanie :cool3:
Faktycznie na krajówce pudli lakier się polał pożądnie, ale od jakiegoś czasu na 'normalnych' wystawach aż tak dużo się nie używa, w zasadzie prawie wcale.

[QUOTE]Widziałam tapirowanie pudla oczyma własnymi [/QUOTE]

Współczuję póżniej to rozczesywać, jeszcze dodatkowo zalakierowne na sztywno :evil_lol: Może to była jakaś ważna wystawa i ewentualnie włosy poszły na straty? Normalnie to by się przecież skleiło i połamało...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='.ania']Gwarantuję, że 20 kilka cm włos na głowie sam z siebie nie stanie :cool3:[/quote]
No fakt, paskuda nie ma aż tak długiego włosa... ba, teraz ma baaardzo krótki włos [ok. 1 cm], więc tym bardziej jej nic na głowie nie stanie :lol:.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 6 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...