Jump to content
Dogomania

Pudle sznurowe


morgan77

Recommended Posts

  • Replies 103
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Trafiłam tu zupełnie niechcący, bo żadnym wielbicielem pudli nie jestem...ale ta dredowa fryzura u nich jest świetna! Naprawdę ciekawie wyglądają :razz:
Pewnie gdybym ja miała pudla, to nosiłby się w dość krótkiej sierści - tak, żeby było widać psa, bo jakby nie patrzeć pudle to zgrabne pieski są ;)

Natomiast ja zupełnie nie rozumiem tego robienia kulek na pudlach - przecież to wygląda idiotycznie i bynajmniej wcale nie pomaga psu w pracy :cool1:
Ja lubię psa, który jest naturalny - a jeśli fryzury, to takie które w danej rasie były stosowane w celach użytkowych i miały jakieś rozsądne wytłumaczenie...

Skąd w ogóle taki wzorzec, że pudel musi mieć na sobie te... kulki?!
(Pewnie nie wiem czegoś o historii pudli - jak już mówiłam, miłośniczką nie jestem)

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE=makot'a;16650612]
Natomiast ja zupełnie nie rozumiem tego robienia kulek na pudlach - przecież to wygląda idiotycznie i bynajmniej wcale nie pomaga psu w pracy :cool1:
Ja lubię psa, który jest naturalny - a jeśli fryzury, to takie które w danej rasie były stosowane w celach użytkowych i miały jakieś rozsądne wytłumaczenie...

Skąd w ogóle taki wzorzec, że pudel musi mieć na sobie te... kulki?!
(Pewnie nie wiem czegoś o historii pudli - jak już mówiłam, miłośniczką nie jestem)[/QUOTE]
To fryzura użytkowa, do polowań. Pudle to psy na ptactwo - wystawiały i aportowały ptactwo, często z wody. Golono zad i nogi, żeby poprawić motorykę przy bieganiu i pływaniu. Zostawiano kulę na klatce piersiowej i pompony na nadgarstkach i stawach skokowych, żeby chronić je przed nagłymi zmianami temperatur (skok do wody). Pompon na ogonie pozwala namierzyć psa w szuwarach - gdy pies jest blisko znalezienia aportu charakterystycznie macha ogonem - zadartym do góry i bardzo szybko. Wtedy nie golono pudlom wąsów - ze zrozumiałych względów.
Tyle mniej więcej na ten temat pisze pan Zygmunt Jakubowski.

Sierść pudla chroni go nie tylko przed zimnem ale także przed upałem - ścinanie ich na całkiem krótko z pewnością jest wygodne dla właściciela, ale jeśli spędza się dużo czasu na powietrzu, czy to latem, czy zimą - to takie strzyżenie nie będzie komfortowe dla psa.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='filodendron']czy to latem, czy zimą - to takie strzyżenie nie będzie komfortowe dla psa. [/QUOTE]
Eee, tam bez przesady ;) Miałam okazję w zeszłym roku na warszawskiej wystawie (gorąco jak cholera) śledzić ring pudli a obok tor do agility, gdzie biegały też pudle i jakie obserwacje? Agilitowe-krótko obcięte pudle, choć [B]biegały[/B] po torkach a nie [B]chodziły[/B] po ringu znosiły upał zdecydowanie lepiej... Poza tym jest jeszcze jeden plus takiego krótkiego fryzu - w lecie bierzesz sobie miskę z wodą i w trakcie/po treningu ładujesz pudla do tej michy i się pieknie schładza ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Equus']Eee, tam bez przesady ;) Miałam okazję w zeszłym roku na warszawskiej wystawie (gorąco jak cholera) śledzić ring pudli a obok tor do agility, gdzie biegały też pudle i jakie obserwacje? Agilitowe-krótko obcięte pudle, choć [B]biegały[/B] po torkach a nie [B]chodziły[/B] po ringu znosiły upał zdecydowanie lepiej... Poza tym jest jeszcze jeden plus takiego krótkiego fryzu - w lecie bierzesz sobie miskę z wodą i w trakcie/po treningu ładujesz pudla do tej michy i się pieknie schładza ;)[/QUOTE]
Może to też zależy od koloru. Mój jest ciemny - w słońcu nagrzewa się bardzo. Teraz mam porównanie - jak się położy dłoń na ogolonym zadku (golony ostrzem 9 mm, więc nie tak całkiem na łyso), to czuć, że jest gorący, a jak wsunąć palce w grzywę, to czuje się, że od skóry jest chłodniej. Oczywiście po dwóch godzinach na słońcu to pewnie wsio rybka - tak samo ciepło na ogolonym zadku jak i pod grzywą. Może z jasnym psem jest inaczej.

Link to comment
Share on other sites

"Nasze" - klubowe, są czarne obcięte na krótko (acz na głowie mają "czapeczkę" to fakt) i upał je męczył wtedy owszem ale te na ringach wyglądały naprawdę o wiele gorzej... Może to też kwestia tego że wystawowe siedziały na tych stołach, gdzie były poddawane różnym zabiegom -czesaniu, lakierowaniu itp. podczas gdy agilitowe siedziały między przebiegami w klateczkach w cieniu?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='filodendron']To fryzura użytkowa, do polowań. Pudle to psy na ptactwo - wystawiały i aportowały ptactwo, często z wody. Golono zad i nogi, żeby poprawić motorykę przy bieganiu i pływaniu. Zostawiano kulę na klatce piersiowej i pompony na nadgarstkach i stawach skokowych, żeby chronić je przed nagłymi zmianami temperatur (skok do wody). Pompon na ogonie pozwala namierzyć psa w szuwarach - gdy pies jest blisko znalezienia aportu charakterystycznie macha ogonem - zadartym do góry i bardzo szybko. Wtedy nie golono pudlom wąsów - ze zrozumiałych względów.
Tyle mniej więcej na ten temat pisze pan Zygmunt Jakubowski.

Sierść pudla chroni go nie tylko przed zimnem ale także przed upałem - ścinanie ich na całkiem krótko z pewnością jest wygodne dla właściciela, ale jeśli spędza się dużo czasu na powietrzu, czy to latem, czy zimą - to takie strzyżenie nie będzie komfortowe dla psa.[/QUOTE]

Dziękuję za obszerne wyjaśnienie :)
Nigdy nie interesowałam się historią pudli i w życiu nie wpadłabym na to, że te kule mogły być w czymkolwiek pomocne :P


Co do nagrzewania to chyba faktycznie te ogolone szybciej się grzeją, a te z długą sierścią mniej, bo to wynika ze struktury okrywy jaką tworzy włos. Pudle mają "pneumatyczną" sierść, to znaczy z powietrzem pomiędzy skórą, a górną warstwą sierści. Izolacje mają ;)
A sprawdzić to można bardzo łatwo - chociażby pytając o komfort w upalny dzień osoby z włosami puchatymi/kręconymi i gładkimi/prostymi.
Ale mimo wszystko ja bym chyba wolała takiego ostrzyżonego na średnio, żeby jakiś kompromis uzyskać :P

Link to comment
Share on other sites

Psy chłodzą się też przez opuszki łap - myślę, że takie stanie na stole groomerskim, którego blat też się pewnie nagrzewa, nie pomaga psiakom w radzeniu sobie z upałem. W każdym razie mój pies w ciepłe dni zwraca uwagę na podłoże - lepsza trawa niż beton, a w górach, jak ma możliwość to idzie po wodzie (czasem wzdłuż szlaku ciekną takie mini strumyczki, no i kałużom też nie przepuszcza ;))

Link to comment
Share on other sites

Między ringami dodatkowo panował upał i brak przewiewu -( Jak się odeszło trochę za teren wystawowy to było lepiej.

A faktem jest że jak zgole któregoś psa na krótko to w upały się bardziej męczy niż ten w futrze .
Musi być ochrona przed upałem.

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]Pudle mają "pneumatyczną" sierść, to znaczy z powietrzem pomiędzy skórą, a górną warstwą sierści. Izolacje mają ;-)
A sprawdzić to można bardzo łatwo - chociażby pytając o komfort w upalny dzień osoby z włosami puchatymi/kręconymi i gładkimi/prostymi.[/QUOTE]A mnie się wydaje, że ma to znaczenie jedynie w momencie bezpośredniego wystawienia na słońce. Jak jest się po prostu w upalny dzień w cieniu lub w gorącym pokoju to zdecydowanie lepiej mieć krótkie włosy. I wiem to z autopsji bo mam "puchate" włosy i na słońsu to faktycznie czapka mi nie potrzebna ale jak wchodzę do gorącego pokoju to je natychmiast przylizuję i wiążę :D

[quote name='aneta']Musi być ochrona przed upałem.[/QUOTE]
No jasne, co nie znaczy, że od razu musi byc długości "na lwa". Taki średni federał chyba wytarczy ;) Poza tym jest mnóstwo psów z mega-krótką sierścią i dają sobie radę i w upały więc nie ma co przesadzać, że jak ktoś strzyże pudla na dość krótko to mu się wielka krzywda dzieje (a i z takimi opiniami się spotkałam, że to niemalże bestialstwo) ;) Nie wydaje mi się, ze pudel ma jakieś specjalne odchyły w kwestii termoregulacji w stosunku do innych psów.

Link to comment
Share on other sites

Termoregulacja jest dziedziczna i jeżeli wygalamy psy które miały przez pokolenia długi chroniący włos to ich skóra jest o wiele mniej odporna na poparzenia i przegrzanie niż skóra psów od wieków krótkowłosych.
Tak samo jak człowiek rasy białej i czarnej. Jednemu i drugiemu jest gorąco ale jeden jest narażony na poparzenia a drugi właściwie nie.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Equus']A mnie się wydaje, że ma to znaczenie jedynie w momencie bezpośredniego wystawienia na słońce. Jak jest się po prostu w upalny dzień w cieniu lub w gorącym pokoju to zdecydowanie lepiej mieć krótkie włosy. I wiem to z autopsji bo mam "puchate" włosy i na słońsu to faktycznie czapka mi nie potrzebna ale jak wchodzę do gorącego pokoju to je natychmiast przylizuję i wiążę :D
[/QUOTE]

Ano właśnie...ja mam gładkie, proste włosy i w upalne dni doprowadza mnie to do szału, niemalże umieram. Mam natomiast kilku przyjaciół z puchatymi włosami (i to nawet z czarnymi) i oni kompletnie nie rozumieją mojego problemu, bo w upalne dni jest im w głowę chłodno i przewiewnie ;)

[quote name='Equus']
Poza tym jest mnóstwo psów z mega-krótką sierścią i dają sobie radę i w upały więc nie ma co przesadzać, że jak ktoś strzyże pudla na dość krótko to mu się wielka krzywda dzieje (a i z takimi opiniami się spotkałam, że to niemalże bestialstwo) ;) Nie wydaje mi się, ze pudel ma jakieś specjalne odchyły w kwestii termoregulacji w stosunku do innych psów.[/QUOTE]

Ano właśnie, dobrze powiedziane :razz:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Equus']
No jasne, co nie znaczy, że od razu musi byc długości "na lwa". Taki średni federał chyba wytarczy ;) [/QUOTE]
Możemy mówić o dwóch różnych rzeczach ;) bo dla mnie średni federał to nie jest aż tak krótko. Krótko to mi zrobili psa w klinice za jedyne 100 złotych. Miałam do wyboru opcję wystawową albo domową. Wybrałam domową a potem z wrażenia w tej samej klinice kupiłam kubraczek, bo się bałam go na zewnątrz wyprowadzić (był luty) - może o to zresztą chodziło ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='aneta']Termoregulacja jest dziedziczna i jeżeli wygalamy psy które miały przez pokolenia długi chroniący włos to ich skóra jest o wiele mniej odporna na poparzenia i przegrzanie niż skóra psów od wieków krótkowłosych.
Tak samo jak człowiek rasy białej i czarnej. Jednemu i drugiemu jest gorąco ale jeden jest narażony na poparzenia a drugi właściwie nie.[/QUOTE]
No właśnie się zastanawiam ile procent posiadaczy pudla ma je w tak długim włosie? No i jak zauważyłam wielu hodowców swoje pudle "po karierze wystawowej" strzyże na krótko jakos się nie przejmując tym przegrzaniem ;) Podkreślam że ja nie pisze tu o goleniu na łyso tylko o takiej "zwykłej" fryzurce, coś w ten deseń:
[URL]http://file1.npage.de/003040/07/bilder/pudel_grossschwarz.jpg[/URL]
albo
[URL="http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/cd/Pudel_%C5%9Bredni_czarny_546.jpg"]http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/cd/Pudel_%C5%9Bredni_czarny_546.jpg[/URL]

Filodendron, a czy Jakubowski powołuje się na jakieś źródła historyczne czy w ogóle jakiekolwiek w tym tłumaczeniu fryzury "na lwa"?

P.S. Przy okazji szukania powyższych zdjęć trafiłam na niesamowite black and tan:
[URL]http://www.planetpoodle.de/Fotos2/BuntePudel.jpg[/URL]
Fajne, szczególnie ładnie wygląda ten skrajny prawy - taki niesamowity kontrast między czarnym, a tym nasyconym podpalanym - kiedyś w jednej książce znalazłam takiego w pozycji wystawowej w puppy clipie - niesamowity!

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Equus']Podkreślam że ja nie pisze tu o goleniu na łyso tylko o takiej "zwykłej" fryzurce, coś w ten deseń:
[URL]http://file1.npage.de/003040/07/bilder/pudel_grossschwarz.jpg[/URL]
[/QUOTE]

No, ten pudel wygląda jak pies.
I to ładny pies :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Equus']
Filodendron, a czy Jakubowski powołuje się na jakieś źródła historyczne czy w ogóle jakiekolwiek w tym tłumaczeniu fryzury "na lwa"?
[/QUOTE]
To jest książeczka bez przypisów, więc konkretnie nie wiadomo co z czego wzięte, ale jest bibliografia - niezbyt długa ;) - jeśli chcesz, mogę przepisać.
Jest trochę ilustracji - najstarszy pudel "w lwie" jest na płaskorzeźbie w katedrze w Amiens (XV wiek). Są też fotografie porcelanowych figurek pudelków z angielskich manufaktur z początku XIX wieku. W lwie namalował też pudla Matejko - Bielika Zygmunta Augusta. Oczywiście te "lwy" to nie są takie show fryzury, jak obecnie.
Kiedyś znalazłam pieska ostrzyżonego na lwa w miniaturach z kodeksu Baltazara Behema (XVI wiek), ale nie mam pewności, czy to pudel - trochę ma zbyt stojące uszka jak na pudla, ale "lew" jest ewidentny: [url]http://i39.tinypic.com/5z34zo.jpg[/url]
Myślę, że gdyby poprzeglądać malarstwo XVII-XVIII wieczne to znalazłoby się więcej przykładów.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

bardzo mi się sznurówki podobają:loveu: może kiedyś... ale właśnie skąd mogę wiedzieć że dupelek się będzie nadawał na sznurka?
ten jest świetny
[IMG]http://image.shutterstock.com/display_pic_with_logo/85920/85920,1275350708,1/stock-photo-side-view-of-white-corded-standard-poodle-with-raised-paw-standing-in-front-of-white-background-54840061.jpg[/IMG]
a tu sznurki na całym ciele
[IMG]http://www.ippgazette.com/Issues/V5-2/images/V4-6%20French%20Corded%207.jpg[/IMG]:loveu:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Cheritka']A z kleszczami nie ma problemu na długim włosie, bo kleszcze są tam gdzie prawie nie ma futra.[/QUOTE]
A z tym się niestety nie zgodzę - wrócilismy wlasnie z wakacji i jeden wpity kleszcz znaleziony w głowie (pudel z długimi kudłami) oraz jeden w kryzie (tam gdzie ma najdłuższy włos) w mixie... Tam gdzie włos krótki to od razu się zauważa i usuwa ale te france niestety potrafiąi wejść tam gdzie ich od razu nie widać :(

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

A ja mam taka uwagę - piszecie, że pudel sznurowy to normalny pudel, tyle że zdredowany. 
Tymczasem wzorzec FCI rozdziela te dwa rodzaje włosa, cytuję:
"SZATA WŁOS:

Lokowaty : Obfity, o delikatnej, wełnistej strukturze, bardzo kędzierzawy, elastyczny i odporny na ucisk dłoni. Powinien być gruby, gęsty, równej długości ; powinien także tworzyć równe loki.

Sznurowy: Obfity, o delikatnej, wełnistej strukturze; gęsty, tworzący charakterystyczne sznury, które powinny osiągać długość przynajmniej 20 cm."
 

Więc czy aby na pewno każdy pudel może być pudlem sznurowym?

i foty które znalazłam - piękne okazy! 5446772941_10b8714218.jpg

 

281_black_corded_poodle_18.jpgd39903f13b1eb4fb8d15ece4e51198fd.jpg

 

Zwróćcie uwage na jakość tych dredów - są przepiękne!  Wszystkie znane dotychczas mi mopy mają jednak dredy bardziej... true - tzn. "dred znaczy straszny" :)  Te pudlowe dredy sa takie wymuskane, wyglądają troche jak warkoczyki, nie jak zlep włosów. 
Robią wrażenie, ogromne.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...