Jump to content
Dogomania

kiedy będzie kolejna cieczka?


tusinka22

Recommended Posts

Witam

Mam pytanie, może ktoś mi pomoże.
W maju suczka urodziła szczeniaki (nie moja), chcę ją wysterylizować ale narazie nie mam na to środków ani czasu..... kiedy teraz powinna mieć cieczkę? Chcę zdążyć przed żeby nie było kolejnej niechcianej ciąży (właściciele mają to gdzieś i sama musze pokryć koszty) Ponieważ nie widuję suki codziennie mogę przeoczyć cieczkę, a bardzo bym tego nie chciała.

Proszę o pomoc
Pozdrawiam!

Link to comment
Share on other sites

właśnie nie wiem, wiem tylko że narazie miała tylko dwie cieczki. Kurcze pytałam właścicieli ale oni ,,nie wiedzą, przecież nie zapisują tak mało ważnych rzeczy,, szkoda słów.

Kurcze kase bym jeszcze zdobyła na sterylke (mam dwie suki do sterylizacji) ale nie mam teraz gdzie ich przetrzymać. Najwcześniej mogła bym je ciachnąć na początku października, ale bo je się żeby nie było za póżno.

Druga suka narazie dostaje zastrzyki hormonalne (wiem że nie powinna ale nie miałam innego wyjścia)

Link to comment
Share on other sites

Jeśli w maju urodziła, to cieczkę miała w marcu. Od cieczki odliczyć co najmniej 5 miesięcy i można spodziewać się kolejnej cieczki. A cieczki pojawiają się co 5, 6 miesięcy, są i rzadziej , niektóre suczki mają je raz do roku. Warto ją oglądnąć, zwykle na ok. tydzien przed cieczką srom się powiększa , rozpulchnia. No i tyle. Ale i tak kastrować tuż przed cieczką to kiepski pomysł, przecież ona ma się wykrwawić.

Link to comment
Share on other sites

Najprościej
W jakim wieku jest suczka jeżeli ma 18 miesięcy to musisz odjąć od daty porodu 2 miesiące na ciążę to jest 16 miesięcy i to podziel na 2 cieczki to wychodzi 8 miesięcy:lol: pierwsza cieczka i kolejne co 8 miesięcy.
Moje suczki miały tak że jak pierwsza cieczka w wieku 9 miesięcy to następne co 9 miesięcy, a jak w wieku 6 miesięcy to następne co 6 miesięcy.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Odświeżę temat bo nie chcę zakładać nowego a mam pytanie. Jak szybko po ciąży i odchowaniu szczeniaków suczka ma kolejną cieczkę? Czy jeśli ma cieczki co 8 miesięcy to ciąża nic nie zmieni i następna cieczka mimo krycia suczki też będzie po 8 miesiącach czy jakoś inaczej. Dodam, że chodzi o rasową suczkę, która ma być w przyszłości hodowlana ale chcę przy kryciach zachować odstęp tej jednej "pustej" cieczki i taka informacja przydałaby mi się przy obliczaniu czasu do następnego krycia co ze względów technicznych jest dla mnie dość ważne (wiadomo muszę jakoś przynajmniej mniej więcej urlop zaplanować:evil_lol:).

Link to comment
Share on other sites

To teraz ja zadam pytanie... Mam nadzieję ze nikt się nie obrazi.
Magia miała pierwszą cieczkę w marcu, w wieku dwunastu miesięcy.
Teoretycznie powinna mieć cieczkę na początku września, ale nie miała - co więcej minęło już 3/4 października, a u niej nic. Właściwie nie ma prawie żadnych oznak zbliżającej się cieczki...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Błyskotka']Moja suka miała o 1,5 miesiąca opóźnioną cieczkę. Suczki czasem tak mają.[/quote]

Dzięki za odpowiedź:)
Ale ja jestem ślepa - nie patrzyłam się na podłogę i oficjalnie mogę powiedzieć że Magia właśnie dostała cieczkę! Ale na pewno dzisiaj, rano albo po południu, bo wczoraj nic takiego nie było.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

[quote name='Goldek']Dzięki za odpowiedź:)
Ale ja jestem ślepa - nie patrzyłam się na podłogę i oficjalnie mogę powiedzieć że Magia właśnie dostała cieczkę! Ale na pewno dzisiaj, rano albo po południu, bo wczoraj nic takiego nie było.[/quote]

Ech zazdroszczę Ci, ja właśnie nie mogę się doczekać na cieczkę, która powinna być we wrześniu. I żadnych objawów żeby się zbliżała... :(

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Kaladan']Ech zazdroszczę Ci, ja właśnie nie mogę się doczekać na cieczkę, która powinna być we wrześniu. I żadnych objawów żeby się zbliżała... :([/quote]

Może niedokładnie oglądnęłaś podłogę? :lol: A tak na serio, to byłaś u weta?
My byliśmy kiedy pierwsza cieczka się opóźniła i wet powiedział że jeśli do końca miesiąca nie będzie mieć, to może mieć niedoczynność tarczycy... Ale nie ma bo dwa dni później dostała cieczki:evil_lol:
POjedź do weta, może coś poradzi.

Link to comment
Share on other sites

a moja Kajcia ma drugą, przy czym pierwszą miała w czerwcu. U każdej to sprawa indywidalna, słyszałam że może mieć od 2 do 4 razy w roku jeżeli się nie dopuszcza psa. POZDRAWIAMY

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Goldek']Może niedokładnie oglądnęłaś podłogę? :lol: A tak na serio, to byłaś u weta?
My byliśmy kiedy pierwsza cieczka się opóźniła i wet powiedział że jeśli do końca miesiąca nie będzie mieć, to może mieć niedoczynność tarczycy... Ale nie ma bo dwa dni później dostała cieczki:evil_lol:
POjedź do weta, może coś poradzi.[/quote]
Goldek pierwsza cieczka jest sprawą bardzo indywidualną. Warunkuje ją sam "pies", ale także różne czynniki środowiskowe (nawet stres czy leki). Największy procent suczek przechodzi pierwszą cieczkę do końca pierwszego roku życia. Ale jest też % który tą cieczkę ma znacznie później - jedna z moich suczek miała pierwszą cieczkę w wieku dokładnie 22 miesięcy. Martwiliśmy się o nią, ale wg lekarza do końca dwóch lat nic się nie robi, tylko trzeba czekać na cieczkę. Potem ewentualnie robi się badania, aczkolwiek jeśli suczka nie ma mieć nigdy szczeniąt to nie warto zawracać sobie głowy tylko kastrować.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 years later...
  • 1 month later...

Dzień Dobry,

odpowiedź dosyć odległa w czasie w stosunku do pytania, ale może ktoś będzie miał podobny problem. Określenie czasu cieczki jest możliwe dzięki badaniu wymazu pochwy. Obserwacja cytologii pochwy właściwej umożliwia określenie fazy cyklu rojowego. Zależnie od tego czy obraz komórek jest charakterystyczny dla faz: przedrujowej, rujowej, porujowej czy spokoju płciowego, możemy: oszacować czas, w którym wystąpi cieczka czy też upewnić się, że zabieg sterylizacji odbędzie się właśnie w fazie spokoju płciowego. Takie badanie wykonywane jest w niektórych lecznicach. W Krakowie np. w Przychodni Weterynaryjnej Retina.  

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...