Jump to content
Dogomania

Kopiowane - Czy to karalne?


1w0na

Recommended Posts

  • Replies 1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='1w0na']Nigdy nie widziałam, a ni nie słyszałam. Że właścicielom psów kopiowanych uszów czy ogonów dawali jakiś mandat czy coś tam...

Jak to z tym jest?
Kiedy każą za to?[/quote]

[quote name='Elitesse']nigdy :diabloti:[/quote]

Umyślne zranienie albo okaleczenie zwierzącia [B]to przestępstwo[/B] , nie wykroczenie.
[B]Za to nie karze się mandatem - tylko m.in. pozbawieniem wolności.[/B]
Zgodnie bowiem z przepisami ustawy o ochronie zwierząt tj. [B]Art. 6[/B]
[I][COLOR=blue]1. Nieuzasadnione lub niehumanitarne zabijanie zwierząt oraz znęcanie się nad nimi jest zabronione. [/COLOR][/I]
[I][COLOR=blue]2. Przez znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień, a w szczególności: [/COLOR][/I]
[I][COLOR=blue]1) umyślne zranienie lub okaleczenie zwierzęcia, nie stanowiące dozwolonego prawem zabiegu lub doświadczenia na zwierzęciu, (...)[/COLOR][/I]
[COLOR=blue]oraz [B]Art. 35. [/B][/COLOR]
[I][COLOR=blue]1. Kto zabija, uśmierca zwierzę albo dokonuje uboju zwierzęcia z naruszeniem przepisów art. 6 ust. 1, art. 33 lub art. 34 ust. 1-4 [B]albo znęca się nad nim w sposób określony w art. 6 ust. 2 [/B]i art. 31, podlega [B]karze pozbawienia wolności do roku, ograniczenia wolności albo grzywnie.[/B] [/COLOR][/I]
[I][COLOR=blue]2. Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 działa ze szczególnych okrucieństwem, podlega [B]grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. [/B][/COLOR][/I]
[I][COLOR=blue]3. W razie skazania za przestępstwo określone w ust. 1, sąd może orzec przepadek zwierzęcia, a w razie skazania za przestępstwo określone w ust. 2, sąd orzeka przepadek zwierzęcia - jeżeli sprawca jest jego właścicielem. [/COLOR][/I]
[I][COLOR=blue]4. W razie skazania za przestępstwo określone w ust. 1 lub 2, sąd może orzec wobec sprawcy zakaz wykonywania określonego zawodu, prowadzenia określonej działalności lub wykonywania czynności wymagających zezwolenia, które są związane z wykorzystywaniem zwierząt lub oddziaływaniem na nie, a także może orzec przepadek narzędzi lub przedmiotów służących do popełnienia przestępstwa oraz przedmiotów pochodzących z przestępstwa. [/COLOR][/I]
[I][COLOR=blue]5. W razie skazania za przestępstwo określone w ust. 1 lub 2, sąd może orzec nawiązkę w wysokości od 25 zł do 2.500 zł na cel związany z ochroną zwierząt, wskazany przez sąd.[/COLOR][/I]

Link to comment
Share on other sites

Karać można chyba tylko weterynarza, jeżeli złapie się go na gorącym uczynku :p. Bo jak niby ukarać właściciela? Powie się policji, że takiego już kupiłem i tyle - co mi zrobią? A co z psami kopiowanymi, wziętymi ze schroniska? Właściciele powinni być karani, bo takiego wzięli? Przecież to nie właściciel okaleczył psa, tylko weterynarz.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Amber']Karać można chyba tylko weterynarza, jeżeli złapie się go na gorącym uczynku :p. Bo jak niby ukarać właściciela? Powie się policji, że takiego już kupiłem i tyle - co mi zrobią? A co z psami kopiowanymi, wziętymi ze schroniska? Właściciele powinni być karani, bo takiego wzięli? Przecież to nie właściciel okaleczył psa, tylko weterynarz.[/quote]
Właściwie to po co ja te przepisy wklejam? Nie chcę twierdzić, że nie czytasz ze zrozumieniem, ale może nie przeczytałeś Amber?
Każdy właściel pobitego, okaleczonego psa może twierdzić, że zrobił to ktoś inny. To jest kwestia udowodonienia chyba, prawda? Jak sąsiedzi zeznają, ze pies miał uszy, a potem juz nie, i chodził na spacery w plastrach? A żaden wet nie da żadnego zaświadczenia, że to zrobił, że to był zabieg ratujący zdrowie to co wtedy? ( który sie przyzna , bo jak juz wiesz to weci sa karani za wykroczenie, a i mogą także utracic prawo wykonywania zawodu).
Są sprawy o znęcanie się nad zwierzętami w Polsce, są już także wyroki w takich sprawach.
Mnie martwi jedno...na dogomanii wielu jest userów rozpaczających nad pokrzywdzonymi zwierzętami. Ale obciąć psu ucho czy ogon - to juz dobrze jest?

Ps. a co do karania:


[I]Przykładowe kary orzekane przez sądy [informacja za GW]: [/I]
[LIST]
[*][I]600 złotych grzywny, 400 zł na działalność TOZ i pokrycie kosztów procesu - za zabicie psa ze szczególnym okrucieństwem (sekcja wykazała 17 ran kłutych, zmiażdżoną podstawę czaszki, wybite oko) - to pierwszy wyrok wydany na podstawie nowej ustawy (w sierpniu 1998 r.). [/I]
[*][I]Cztery miesiące w zawieszeniu - za urwanie głowy miniaturowemu królikowi na oczach dzieci, dla mieszkańca Nowej Huty, który tłumaczył, że królik "zdziczał, a poza tym mnie podrapał" (2002 r.). [/I]
[*][I]Pół roku więzienia z zawieszeniem na trzy lata, dozór kuratora i 300 zł nawiązki na rzecz TOZ - dla 20-latka z Częstochowy, który wyrzucił z siódmego piętra dwa króliki (2003 r.) [/I]
[*][I]Pierwszy wyrok pozbawienia wolności za zabicie psa wydano w 2004 r. Sąd okręgowy w Szczecinie skazał na 8 miesięcy więzienia człowieka, który powiesił psa na drzewie, ponieważ - jak mówił - zwierzę ugryzło go w rękę. Sąd wydał wyrok bez zawieszenia, ponieważ przestępca był już wcześniej karany, a psa zabił podczas okresu próbnego.[/I][/LIST][I]Statystyki Ministerstwa Sprawiedliwości pokazują, że w 2001 roku za zabijanie lub znęcanie się nad zwierzętami sądy orzekły 127 kar pozbawienia wolności (najczęściej na sześć miesięcy), z czego 110 w zawieszeniu - 87% wyroków pozbawienia wolności orzeczonych w pierwszej instancji to kary, których wykonanie zawieszono. Praktyka sądowa jest taka, że jeśli nawet zostanie wydany wyrok skazujący na pozbawienie wolności to sądy wyższej instancji zawieszają wykonanie wyroku, kierując się "znikomą szkodliwością społeczną[/I]".
przekopiowałam stad:
[URL]http://huby.seo.pl/11_zwierzaki/115_kary.htm[/URL]
A pamiętacie wyrok za znęcanie się nad świnią wydany przez Sąd Rejonowy we Wrocławiu , ostatecznie pół roku w zawieszeniu dla pana Z. od Sądu Okregowego, co utrzymał SN ?
[I]Podczas pikiety przed wrocławskim urzędem wojewódzkim w 2003 r. rolnicy przywieźli świnię pomalowaną w zielono-czerwone barwy, z napisem: "Jestem świnią honorową, nie rządową". Na czele z Z., rolnicy próbowali wprowadzić świnię do gabinetu wojewody. Po pikiecie wystraszone zwierzę trafiło do schroniska, a potem do ZOO. [/I]
( a to stąd: [URL]http://wiadomosci.wp.pl/wiadomosc.html?kat=1342&wid=8296473&rfbawp=1146760062.585&ticaid=145d2[/URL] )

To ile za udowodnione obcięcie ucha lub ogonka, no ile?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Amber']A co w przypadku importu skopiowanego bądź właśnie wziętego ze schroniska psa? Też dostanę karę? :] O ile wiem posiadanie kopiowanego psa nie jest nielegalne.[/quote]

Czy Ty jesteś właścicielką kopiowanego psa?Bo mam wrażenie,że jakiś laik sie wypowiada na forum pudelków brzoskwiniowych.

Link to comment
Share on other sites

Nie, nie posiadam kopiowanych psów (mam jamniki) ale czy to znaczy, że nie mogę się wypowiadać? :roll:

No to skoro doszliśmy do tego, że samo posiadanie nielegalne nie jest, to w jaki sposób właściciel ma być ukarany skoro sam tego psa nie skopiował? Karany powinien być weterynarz, bo to on przeprowadza zabieg.

Link to comment
Share on other sites

A skąd wiesz , że weterynarz? A o gumkach na ogonkach słyszałeś?
Poczytaj tutaj
[URL]http://www.dogomania.pl/forum/showthread.php?t=70841[/URL]

Ps.
Taj jak weterynarz za wykroczenie z art.27ust.2 może być karana osoba , która w nielegalnym zabiegu pomaga. Zakładam, że pies sam do weta w celu obciecia ogona sie nie udał, jak tez sam za ten zabieg nie zapłacił.

A co tam wkleje kolejny raz, bo nieznajomośc prawa jak wiemy szkodzi:
[B]Art. 27. ustawy o ochronie zwierzat[/B]: [COLOR=navy]1. Zabiegi lekarsko-weterynaryjne na zwierzętach są dopuszczalne dla ratowania ich życia lub zdrowia oraz dla koniecznego ograniczenia populacji i mogą być przeprowadzane wyłącznie przez osoby uprawnione.[/COLOR]
Zgodnie z [B]Art. 37.[/B] tej ustawy:
[COLOR=navy]1. Kto narusza nakazy albo zakazy określone w art. 9, art. 12 ust. 1-6, art. 13 ust. 1, art. 14, art. 15 ust. 1-5, art. 16, art. 17 ust. 1-7, art. 18, art. 19, art. 22 ust. 1, art. 22a, art. 24 ust. 1-3, art. 25, [B][U]art. 27, [/U][/B]art. 28 ust. 1, 5 i 8-9, art. 29 ust. 1 i art. 30, podlega karze aresztu lub grzywny. [/COLOR]
[COLOR=navy]2. [B][U]Usiłowanie, podżeganie i pomocnictwo do czynu określonego w ust. 1 jest karalne. [/U][/B][/COLOR]
[COLOR=navy]3. W razie ukarania za wykroczenie, o którym mowa w ust. 1, można orzec przepadek narzędzi lub przedmiotów służących do popełnienia wykroczenia oraz przedmiotów z niego pochodzących, jak również można orzec przepadek zwierzęcia. [/COLOR]
[COLOR=navy]4. W razie popełnienia wykroczenia, o którym mowa w ust. 1, można orzec nawiązkę w wysokości do 1.000 zł na cel związany z ochroną zwierząt.[/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

No tak, ale w przypadku "pomagania", mówimy niejako o podżeganiu (a może bardziej o sprawstwie kierowniczym), a nie sprawstwie. W każdym bądź razie wina taka jest praktycznie nie do udowodnienia, bo tylko z nakazem można by wejść do gabinetu lekarskiego, gdzie zabieg byłby przeprowadzany (tak samo jak na prywatną posesję). A wszelkie dowody trudno uzyskać, bo równie dobrze mogę powiedzieć, że takiego psa znalazłam...

Edit: pisałyśmy w tym samym momencie :P

Link to comment
Share on other sites

Amber:)
Pytanie dotyczyło karalności, prawda?
O tym jak udowodnić i jaka karę zastosuje Sąd- to inna bajka.
Namawiam do zapoznaia sie ze stanowiskiem Kaszubsko-Pomorskiej IW w watku, do ktorego wklejałam linka- ostanie strony. Trochę czasu, trochę wiary- a będziemy mieli pierwsze sprawy i wyroki.
Pozdrawiam.
Ps.
Sprawstwo kierownicze? Nie to nie o to chodzi.

Link to comment
Share on other sites

Z tymi sprawami i wyrokami to zobaczymy, bo jak napisała Elitesse wykrywalność i karanie takich czynów jest na dzień dzisiejszy zerowe, a to są sprawy które wyjątkowo łatwo "odwrócić ogonem". Tak więc uważam, że zwykli obywatele mogą spać spokojnie.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='nikador']Uważaj,żebyś pierwsza nie była :p[/quote]


mialam miot calkiem niedawno o ktorym napisalam tutaj i jakos nikt mnie do sadu nie podal ... a moj prawnik juz czekal :diabloti:

zreszta dwa lata temu jeden z hodowcow sie odgrazal ze jak bede kopiowac ogony - wtedy miotowi B - to tez na mnie doniesie do prokuratury ... ot rzucanie slow na wiatr

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Elitesse']mialam miot calkiem niedawno o ktorym napisalam tutaj i jakos nikt mnie do sadu nie podal ...[/QUOTE]
To raczej nie jest powód do dumy, ze masz gdzies prawo, jak i nie jest powód ze traktujesz bardzo przedmiotowo swoje psy. Oczywiscie to drugie nie jest karalne, chociaz nie ma sie czym chwalic

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Elitesse']ja przynajmniej nie slecze od rana do nocy przy kompie czekajac na kolejny post w topicu o kopiowaniu :diabloti: tylko zapewniam swoim przedmiotom solidna porcje niewymuszonego ruchu[/quote]

To mało masz do powiedzenia w temacie łamania prawa.
A niewymuszony ruch to moje psy owszem mają praktycznie cały dzień w ogródku jak chca, bo potem maja około 3-4 godzin ze mna wspólnej zabawy. To minimum, niekiedy jest dłuzej.
Wiec raczej nie masz sie i w tym temacie czym chwalic. Ale próbuj dalej :p

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Elitesse']ja przynajmniej nie slecze od rana do nocy przy kompie czekajac na kolejny post w topicu o kopiowaniu :diabloti: tylko zapewniam swoim przedmiotom solidna porcje niewymuszonego ruchu[/QUOTE]
A powinnas..bo moze to by uchroniło Twoje psy przed kopiowaniem....

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Elitesse']mialam miot calkiem niedawno o ktorym napisalam tutaj i jakos nikt mnie do sadu nie podal ... a moj prawnik juz czekal :diabloti:

zreszta dwa lata temu jeden z hodowcow sie odgrazal ze jak bede kopiowac ogony - wtedy miotowi B - to tez na mnie doniesie do prokuratury ... ot rzucanie slow na wiatr[/quote]
To może Ty teraz doniesiesz na tych co nie doniesli na Ciebie? Twój prawnik się wreszcie doczeka?

Link to comment
Share on other sites

[FONT=Arial][SIZE=2][SIZE=3][FONT=Times New Roman][B]Elitesse[/B] napisał/a:
"zreszta dwa lata temu jeden z hodowcow sie odgrazal ze jak bede kopiowac ogony - wtedy miotowi B - to tez na mnie doniesie do prokuratury ..."

[B] A może polował na grube ryby a nie pospolite "płotki"?
[/B]
[B]Elitesse [/B]napisał/a:
"mialam miot calkiem niedawno o ktorym napisalam tutaj i jakos nikt mnie do sadu nie podal ... a moj prawnik juz czekal :diabloti:"

[B] Czy to jest ten sam wybitny prawnik który doradzał Ci w maju tego roku,kiedy pisałaś post nr 2148 na str.215 tego dużego tematu o kopiowaniu (70 000 odkryć) tak:
[/B]
[B]Elitesse[/B] napisał/a:
"teraz wypowiem sie ja - wetowi grozi kara grzywny do tysiaca zlotych i
przepadek narzedzi i koniec !! skad on wytrzasnal to pozbawienie
wolnosci ?"??????[/FONT][/SIZE]






[/SIZE][/FONT]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Elitesse']mialam miot calkiem niedawno o ktorym napisalam tutaj i jakos nikt mnie do sadu nie podal ... a moj prawnik juz czekal :diabloti:

zreszta dwa lata temu jeden z hodowcow sie odgrazal ze jak bede kopiowac ogony - wtedy miotowi B - to tez na mnie doniesie do prokuratury ... ot rzucanie slow na wiatr[/quote]
Hmmm...a możesz mi napisać, kto u Ciebie dokonywał przeglądu tego miotu?Tak z czystej ciekawości pytam :cool3:
[quote name='Elitesse']ja przynajmniej nie slecze od rana do nocy przy kompie czekajac na kolejny post w topicu o kopiowaniu :diabloti: tylko zapewniam swoim przedmiotom solidna porcje niewymuszonego ruchu[/quote]
Wiesz, myślę,że raczej na odwrót - osoby myślące jak Ty tylko czekają,żeby ten topic zawalić niepotrzebnymi wypowiedziami, nie wnoszącymi niczegokolwiek nowego, a tylko prowokacje do kłótni...Tylko czemu?Szkoda,że dyskusja nie moze być na normalnym poziomie:-(
Jeżeli ten wątek śmieszy, jest dla niektórych bzdurny...to nie lepiej omijać go szerokim łukiem?
[quote name='Elitesse']nie to ten prawnik ktory kupil odemnie kopiowane szczenie :diabloti:[/quote]
Mądry prawnik....Sam nie uciął, a serce go zabolało na widok okaleczonego psiaczka :diabloti: -ot, taki żarcik mi się wkradł :eviltong:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...