Jump to content
Dogomania

Kiedy zacząć szkolić psa??


Kuba_Filip

Recommended Posts

Nie ma wyznaczonej granicy wieku kiedy można zacząć szkolić. Lepszym określeniem jest wychowywanie psa. Na początek naucz go reagowania na swoje imię i komendy "do mnie". To jest podstawa, by psiak na spacerach przychodził na twoje wołanie. Później możesz go nauczyć "siad", a gdy to opanuje to "waruj". Pamiętaj, że każde prawidłowe wykonanie powinno być nagradzane smakołykiem i że następną komendę wprowadzasz dopiero wtedy, gdy psiak opanuje dobrze poprzednie.

Mój czteromiesięczny szczeniak potrafi wykonywać: do mnie, siad, nie wolno, fe lub zostaw, na miejsce.

Na prawdziwe szkolenie masz jeszcze czas, bo najwcześniej gdy psiak skończy sześć miesięcy. Poza tym zależy to od rasy i dojrzałości psa.

Link to comment
Share on other sites

Im wcześniej zaczniesz szkolenie tym lepiej. Szczeniak najwięcej się uczy (czy tego chcemy czy też nie) w okresie pomiędzy piątym a szesnastym tygodniem życia. Jeśli Ty nie będziesz go uczył, to "nauczy się sam" a raczej otoczenie "go nauczy".

Oczywiście na początku lekcje powinny być krótkie i przeprowadzane w formie zabawy, ale można spokojnie go nauczyć przychodzenia na zawołanie, chodzenia na smyczy, siad, waruj, grzecznego stania podczas czesania czy szczotkowania, grzecznego witania gości, itp.

Łatwiej jest szkolić szczeniaka niż później poprawiać jego złe nawyki.

Link to comment
Share on other sites

Ja moją nauczyłam "siad" mniej więcej w wieku ponad 3 mies.(teraz ma 5 mies.) a podaj łapę nauczyła się teraz!! Narazie ją uczymy sami, ale prawdopodobnie zapiszemy się na kurs PT. A na kurs ten mozna zapisac psy dopiero po ukonczeniu ok. 7 mies. (psy troche pozniej od sun :lol: )

Link to comment
Share on other sites

Ja czytalam i calkowicie sie z tym zgadzam, ze psa uczy sie, wychowuje do pierwszego roku zycia, potem pozostaje utrwalanie umiejetnosci albo eliminowanie popelnionych bledow wychowawczych. :lol:

Od razu zastrzegam, zeby mi tu ktos nie pisal, ze twierdze iz roczny pies niczego sie juz nie nauczy. :wink:

Jesli do pierwszego roku nie nauczymy psa "uczenia sie", to z dalsza nauka beda problemy- to mialam na mysli. :lol:

Link to comment
Share on other sites

A moim zdaniem to psa się powinno uczyć od pierwszego dnia kiedy do nas przybędzie!!! JA GALĘ uczyłam od samego poczatku pobytu u nas, ona była strasznie żądna wiedzy więc nie było zbytnich problemów:)

A najabrdziej to się ludzie dziwią, że pies jest na każde , dosłownie każde zawołanie:) Oni to wołaja wołaja i wołaja a pies może przyjdzie a może nie, a GALA zawsze w gotowości na przybiegnięcie spowrotem:) I chyba poskutkowało uczenie od przybycia do nowej rodzinki:):):)

Więc nie ma na co czekać!!!!!!!

JusT@ & GALA

Link to comment
Share on other sites

No pewnie, że należy zacząć jak tylko psiak do nas trafi! Małe szczeniaczki są bardzo żarłoczne i błyskawicznie łapią, co musza zrobić, żeby dostać smakołyka. :wink:

Dwie 2-3 minutowe sesje naukowe dziennie i już psiak nauczony!

Kreska w wieku 7 tygodni reagowała na swoje imię (przybiegała na zawołanie- w domu rzecz jasna), umiała już "siad" i "leżeć"!

Teraz ma 5 miesięcy, przychodzi grzecznie na spacerach, uczy się chodzenia przy nodze, umie też "zostaw" i "przynieś". 8)

Za to lekko ogłuchła jeśli chodzi o siad i leżeć... Taki głupi wiek ;)

Link to comment
Share on other sites

Żeby być uczciwą powiem, że zaczęliśmy nauki naszego psiaka po ok. 2-3 dniach pobytu w domu. Pierwsze dni to było wzajemne poznawanie się, zorganizowanie wspolnego zycia :wink: ,zabawy, wieczne powtarzanie imienia, żeby wiedział, że to o niego chodzi. :lol:

Moja też niezwykle szybko się uczyła, niewiarygodnie dla mnie :o , totalnego (choć obczytanego) laika z pierwszym w życiu psem.

Podobnie jak u was, wystarczył jeden dzień na nauczenie : siadu, leżenia, komenda nie ruszaj, przynieś, wskocz na coś. Odbywało się to w mgnieniu oka. :D

Jeśli ktoś nie ma wyczucia psiej natury i nie chce mu się np. szukać literatury może korzystać ze szkoleń. Myślę jednak, że nauczenie psa pewnych podstawowych komend, przy założeniu, że robi się to poprawnie i konsekwentnie nie jest wcale trudne i warto je zaczac od pierwszych wspolnych chwil ze zwierzem.

:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ja uwazam ze psa od poczatku trzeba uczyc oczywiscie niczego trudnego i nie za dlugo zeby mu sie nie znudzilo, bzdura jest jezeli ktos twierdzi ze od 6 m-ca, im wczesniej tym lepiej, dzieci tez sie szybciej uczakiedy sa mlodsze, capo zawsze uczylismysiedi zostan i w wieku 4-mcy juz potrafilzostawac kiedy odchodzilismy ok 10m, to co psiak zrozumie w dziecinstwie bedzie pamietal zawsze, tym bardziej szczeniaki sa duzo bardziej lakome na nagrodki uzywane w czasie szkolenia a starsze moga sie robic nieco wybredne albo miec inne rzeczy na glowie

troche sie rozpisalam - mam nadzieje ze nie namieszalam za bardzo :wink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...