Jump to content
Dogomania

czym czesać bearded collie ?


niebieskikropek

Recommended Posts

witam serdecznie :)

od stycznia jestem szczęśliwą posiadaczką psiaka rasy bearded collie i mam mały problem z jego czesaniem

psiak ma 10 miesięcy, sierści mu przybywa i w ilości i w długości i mimo czesania bardzo często ma kołtunki.

czym mam go czesać ? czy używać jakiś preparatów,odżywek żeby to czesanie było łatwiejsze ?

będę wdzięczna za podpowiedzi :) 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

dzięki wielkie za podpowiedzi :)

problem w tym że Matti przyjechał do mnie z drugiego końca Polski

to nie jest pies wystawowy, ja dostałam go w prezencie :) 

no i u nas nie znam nikogo z hodowli ...

rozmawiałam z nasza panią weterynarz, niestety nie umiała mi konkretnie pomóc 

spróbuje jeszcze znaleźć jakiegoś dobrego fryzjera

Link to comment
Share on other sites

z hodowcą nie mam żadnego kontaktu bo go nie znam

psiaka dostałam w prezencie

ja mieszkam w Bydgoszczy a Matti przyjechał do mnie z Wrocławia

 

no a problem jest z czesaniem

on ma teraz 10 miesięcy, włos robi się coraz dłuższy coraz bardziej gęsty,podszerstek wyczesuję garściami

no i ma tendencje do kołtunków a nawet kołtunów 

gdy go czesze - szczotkę kupiłam w sklepie zoologicznym na zamówienie - to po prostu go szarpie

dobre rady które usłyszałam to że mam spryskać go odżywką do włosów taką jaką ja używam ale jakoś się na to nie zdecydowałam

 

to jest bardzo żywy pies, ciągle w zabawie

gdy go wyczeszę np przed spacerem to po spacerze nadaje się do następnego czesania ... 

 

a poza tym to cudowny psiak :)

bym wstawiła fotkę ale nie wiem jak 

Link to comment
Share on other sites

Prezent, prezentem ale co wiesz o pochodzeniu tego psa. chyba go nie kupiono  na targu. o ile mi wiadomo do tej pory nie było tych psów bez metryki.

Psiak jest teraz w trudnym okresie pielęgnacji futra, ale nie trzeba go czesać od spaceru do spaceru. zycia by ci brakło.Zwłaszcza ze to nie jest pies wystawowy.

Co za szczotkę Ci polecono?Jaką odżywkę używałaś do tej pory? jaki on ma kolor? psy tej rasy w takim okresie jak twój pies  bardzo się rozjaśniają, potem ciemnieją.

Do rozczesywania używa się gotowych preparatów ułatwiających czesanie, można tez do spryskiwacza z wodą dodać troszkę dobrej odzywki i delikatnie rozpylić w miejsce akuratnie rozczesywane.dajesz mu jakieś witaminy, co je. To bardzo ważne dla wyglądu futra. Bearded piękny to pies zadbany. wymagający pracy .

Link to comment
Share on other sites

mój znajomy pracuje w stadninie koni pod Wrocławiem i tam swojego konia ma Pani od której tego szczeniaka kupił - za ile nie wiem

metryki nie ma,wiem tylko że Matti i jego siostra byli ostatni z miotu a ich matka ma duże osiągnięcia na wystawach.

jak to było dokładnie to nie umiem powiedzieć - jedno co wiem że trafił do mnie z dość silną alergią skórną - też nie wiem z jakiego powodu

jak będę mogła to wrzucę jego zdjęcie jak jeszcze był ze swoją mamą 

 

szczotkę kupiłam w sklepie zoologicznym - powiedziałam jaki to pies i pani w sklepie szukała tej szczotki w katalogu i ja zamówiła

odżywki nie używałam żadnej bo te problemy z sierścią pojawiły się niedawno - tak jak wspomniałaś on jest teraz w tym trudnym okresie pielęgnacji.

zdjęcie które dodałam jest zrobione dwa miesiące temu. Matti jak był niemowlakiem był cały czarny z białym krawacikiem

teraz też jest czarny ale coraz więcej ma białym pasemek - głównie na ogonie, na końcówkach łap i zaczyna coraz bardziej "siwieć" na mordce w okolicy nosa i oczu.

ma jeszcze jak ja to mówię :skrzydełka aniołka"  :)  tzn końcówka włosa zawinięta do góry i to wygląda jakby miał skrzydełka ;)

one są już coraz niżej i głownie przy tylnych łapkach.

 

dostaje witaminy na sierść APL healthy skin w związku z tą alergią - z tym że profilaktycznie bo alergii już nie ma

 

a co je - ponieważ wetka nie była pewna co do tej alergii dostaje tylko białe mięsko a okazjonalnie wołowinę a zamiast kasz i makaronów - ryż

Link to comment
Share on other sites

Matka z osiągnięciami wystawowymi ,a szczenię anonimowe? Nic do rzeczy nie ma który z miotu jest twój pies. Jeśli po rodzicach hodowlanych to ma mieć metrykę. I taką powinien znajomy dostać.Obowiazkiem hodowcy jest poinformowanie właściciela jak opiekować się szczenięciem, czym karmić, jak pielęgnować psią szate.
Odzywka jest obowiazkowa po każdej kąpieli i do przeczesywania między kąpielami.Inaczej targasz futro, a pies raczej ma dość takiej pielęgnacji.Szczotka jak z katalogu to ma chyba jakąś nazwę?
Wprowadż dobrą gatunkową karmę jagnięcinę z ryzem ( ze względu na problem alergiczny),.Zyczę cierpliwości przy pielęgnacji psiaka.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Witaj. Jestem hodowcą rasy briard i bearded collie. Wejdź na moją stronę internetową, tam masz nr telefonu do mnie. (www.buhlbino.weebly.com) Zadzwoń. Pomogę Ci w kwestii dbałości o włos beardeta. Twój maluch jest w okresie wymiany włosa - najtrudniejszy okres w pielęgancji beardeta. Dasz radę, a później będzie tylko lepiej. NIE OBCINAJ!

Do usłyszenia.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Witaj. Jestem hodowcą rasy briard i bearded collie. Wejdź na moją stronę internetową, tam masz nr telefonu do mnie. (www.buhlbino.weebly.com) Zadzwoń. Pomogę Ci w kwestii dbałości o włos beardeta. Twój maluch jest w okresie wymiany włosa - najtrudniejszy okres w pielęgancji beardeta. Dasz radę, a później będzie tylko lepiej. NIE OBCINAJ!

Do usłyszenia.

 

bardzo dziękuję,napewno się odezwę :) a obcinać Kudłatego nie będę :) pozdrawiam 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Zgrzebło to odpowiednie narzędzie do wyczesywania psa rasy bearded collie


Bzdura. Zgrzebło dobre jest dla konia (i od stuleci jest zreszta w stajni używane) i ewentualnie dla bulmastifa, czy innego boksera. O, takie:

11qgwlu.jpg

Dla psa typu bearded collie nadaje się tylko grzebień z długimi zębami, pozwalający rozczesać sierść kolaka do samej skóry. I jeszcze jedno: aby nie było problemów z kołtunami, należy takiego psa czesać codziennie. Mam collie - czyli "Lassie" - to wiem. I taki grzebień:

vz7xj4.jpg

Link to comment
Share on other sites

Joly - zobacz do SJP PWN, serdeńko, co znaczy słowo "zgrzebło". To, co funkcjonuje u niedouczonych dogomaniaków pod pojęciem zgrzebła, nie ma znaczenia w przestrzeni publicznej. Możesz widelec nazywać w domu widłami, ale w restauracji i tak pozostanie widelcem.

Link to comment
Share on other sites

wszystkim serdecznie dziękuję za odpowiedzi :)

 

jestem w kontakcie z hodowcą bearded collie i już wiem jakich szczotek i odżywek używać

 

mały Matti rośnie,w przyszłym tygodniu skończy rok :)

jego sierść się pomału zmienia i robi się coraz łatwiejsza w rozczesywaniu - jesli można to tak ująć :)

 

oczywiście są nieraz drobne problemy - kołtunki za uszami ( podobno niektórzy maja swoje za uszami :-)  a on szczególnie :-)  )  ale to już też pomału umiemy opanować 

 

faktem jest że zgrzebło nie sprawdziło się wcale 

Link to comment
Share on other sites

powiem tak - Matti to mój czwarty pies. ile kotow bylo w domu to nawet nie bede liczyc ;)

nigdy nie mialam problemu z czesaniem swoich psow ani kocurow 

dwa pierwsze psiaki to byly kundelki - pierwszy w typie pudelka, drugi w typie sznaucera

trzeci to byl amstaff 

 

ale Matti to pierwszy psiak gdzie pogubilam sie troche w tym czesaniu

gdy byl malutki to nie bylo problemu i nagle okazuje sie ze siersc rosnie mu lotem blyskawicy !!!! =D 

a poniewaz nie chcialam popelnic bledu - szukalam pomocy 

pomoc znalazlam i bardzo wszystkim serdecznie dziekuje :)

 

ps. Matti wczoraj skończył Roczek !!!! :) :) :) 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...