Jump to content
Dogomania

Prosze o pomoc w odczytaniu wyników


gregc83

Recommended Posts

Witam serdecznie to mój pierwszy post na tym forum.

 

Nasz piesek to 7 letni yorkshire terrier mieszkamy zagranicą gdzie w porównaniu do Polski weterynarze są strasznie zacofani nasz pies 2 miesiące temu zaczął sikać krwią pojechaliśmy odrazu do weta który zbadał psa palcem przez odbyt i stwierdził przerośniętą prostatę , dał antybiotyk i kazał po 5 dniach wrócić na kastracje! Twierdził że badanie USG czy krwi jest zbędne bo diagnoza jest już postawiona ,wiec wróciliśmy po tygodniu i go wykastrowaliśmy piesek czuje się już świetnie mogę nawet powiedzieć że ma więcej energii niż przez zabiegiem i biega jak szalony gdzie nigdy wcześniej tak się nie cieszył z biegania.
Korzystając z okazji że odwiedziliśmy Polskę postanowiliśmy z żoną ze zrobimy szczegółowe badania naszego pupila bo od zawsze miał problemy z tchawicą kaszle i dusi w trakcie ekscytacji lub przy dużym wysiłku i  też czasem miewa bóle brzuszka.

Po badaniu endoskopowym padła diagnoza zapad tchawicy w odcinku szyjno piersiowym III stopnia oraz silne zapalenie tchawicy.
Wet wykonał też RTG i tu się podłamaliśmy bo z RTG wynika ze pies ma:
*Powiększone serce (w odsłuchu były delikatne szmery nad zastawka P/K lewą)
*Powiększona wątroba (do tej pory karmiliśmy go karma z Tesco gdzie była duża zawartość tłuszczu i pewnie odpadów również dostawał wszystko ze stołu na co miało chote)  teraz jest na ścisłej diecie puszki royal hepatic i sucha karma royal light z L karnityną
*Woda w płucach (nie wiem czy to mogło być spowodowane tym ze pies nie był przyzwyczajony do tak wysokich temperatur jakie były w Polsce a byliśmy tydzień nad morzem i pies dużo szalał był przemęczony)
 Z badania USG wyszło
* cysta na prostacie 11mm ( czy mamy się martwic tą cystą? dodam że była robiona biopsja jąder po kastracji i nie było komórek rakowych)
*problem z nerkami
* powiększona wątroba
Z badań moczu wynikło ze pies ma dożo bakterii na co dostał antybiotyk
Z badan krwi jakieś dwa wyniki były strasznie złe ale przyczyna było to że pies 1,5 dnia nic nie zjadł przez te upały i chyba poziom cukru był niski

czy to normalne ze przy tych lekach pies ma większe pragnienie na wodę i apetyt? (encorton i ornitil)

Jeśli czyta to jakiś weterynarz to bardzo proszę zerknąć na wyniki i napisać mi swoją opinie , zalecenia bo strasznie się martwimy o naszego pupila jest naszym członkiem rodziny i zrobimy wszystko aby mu pomóc wyzdrowieć.
Czy leki które wet mu przypisał są odpowiednie i nie zaszkodzą np. sercu? Czy może pies powinien dostać dodatkowe leki na wątrobę?
Ufamy naszemu wetowi ale tak nas zmartwiła że postanowiliśmy napisać tu na forum.

 

 

Przepraszam zę tak chaotycznie ten post napisałem ale za dużo tych chorób sie uzbierało.

[attachment=16537:FIFI.PNG][attachment=16538:IMG_3365.JPG][attachment=16539:IMG_3366.JPG][attachment=16540:IMG_3367.JPG][attachment=16541:IMG_3368.JPG][attachment=16542:IMG_3369.JPG]

Link to comment
Share on other sites

co do biochemii krwi wydaje mi się że nastapił błąd w przepisywaniu wyników,wydaję mi się że glukoza powinna być 71 mg/dl.a kreatynina 1,87 mg/dl (a jest na odwrót).nie wiem czy tez nie nastąpił błąd w przepisywaniu wyników z moczu-brakuje bardzo ważnej rzeczy jakim jest cieżar własciwy moczu-on poniekąd pokazuje czy nerki sa "w potrzebie"czy sbie radzą jeszcze(podwyższona wtedy kreatynina może świadczyć o odwodnieniu psa).

po za tym prócz ph moczu które faktycznie jest zasadowe i może świadczyc o infekcji jest nieżle(cały czas przypuszczam że nastąpił bład przepisywaniu wyników biochemicznych glukozy i kreatyniny)

encorton może prowadzic do zwiększonego pragnienia i łaknienia(b.często),na wątrobe oczywiście możesz podawać cokolwiek,nie zaszkodzisz ani sercu ani niczemu innemu,sercu też nie szkodzi encorton.ale jeśli pies dużo siusia spytaj weta czy mozesz podawac potas i w jakiej dawce.

ornityl jest lekim na wątrobę

nie odstawiaj antybiotyku bez badania moczu,jeśli wydzie że niedoleczony to kontynujesz antybiotykoterapię aż wynik kolejny bedzie poprawny

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Dziękuje za odpowiedz we wtorek jestem umówiony na konsultacje telefoniczną z vetem to powiem jej że prawdopodobnie przepisała z błędem wyniki z laboratorium i zapytam o ten ciężar własciwy moczu. Pies mógł być troche odwodniony bo przez badaniem przez 1,5 dnia nie miał apetytu i bardzo mało pił wody wiec przypuszczam że ta kreatyna dlatego jest podwyższona. Po podaniu głuiego jasia vet nawodnił go strzykawka podskórnie  30 ml.  Antybiotyk jaki dostał na te bakterie w moczu to CONVENIA w tym tyg będe badał ponownie mocz.  Pies sika normalnie  , potrafi trzymac mocz pare godzin zrobił się troche leniwy bo nie chce chodzić na spacery po 300 metrach zapiera się i chce do domu jeszcze 3 tyg temu nie było to do pomyślenia.

A co sądzisz patrząc na te RTG czy te narządy są bardzo przerosnięte czy raczej podchodzą pod norme w wieku 7,5lat?

 

Mam jeszcze jedno pytanie do Ciebie bo zmieniłem jego diete na Royal Hepatic ( puszki) i suchą karme tez Royal Light i wydaje mi się że zle zrobiłem kupując tą karme bo cel był taki żeby uchronić go od przytycia po kastracji a jak się okazało że wątroba jest chora to wyczytałem ze nie można podawac dużych ilosci bialka a ta karma zawiera aż 30 % Białka , czy powinienem odstawić tą sucha karme i kupić Royal hepatic gdzie zawiera ona 16% Białka?

 

pozdrawiam serdecznie Grzegorz

Link to comment
Share on other sites

po kastracji nie przytyje jesli nikt nie będzie psa dokarmiał extra.po kastracji tak na prawde nie ma znaczenia co będzie jadł.z badań nie wynika że pies ma chorą watrobę-przynajmniej na tle czynnościowym(a to jest -uważam-najważniejsze)

no i nie ma czegos takiego jak "norma dla wieku"-albo jest coś chore albo nie

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Dzisiaj rano dałem mocz do zbadania i otrzymałem bardzo skompe dane w porównaniu do badania tego co robiliśmy w Polsce.

Nie jestem pewny jak oni badali ten mocz czy pod mikroskopem czy jakimis paskami do odczytu ten kraj zadziwia mnie każdego dnia.

Zapytałem Pani w recepcji czy napewno w moczu nie ma bakteri to mi powiedziała że napewno dlatego jutro będe chciał zadzwonić do veta jeszcze raz i poprosic o przełączenie do laboratorium żeby mieć potwierdzone że badanie było wykonane szczegółowo pod mikroskopem.

Czy możesz mi powiedzieć co oznacza Proteiny (białko) 1+ i co oznacza LMG?  I czy przejrzystośc jest w normie?

Z góry dziekuje za pomoc

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Gryf80 Ty jestes wetem tak? mam jeszcze pytanie do Ciebie jak dlugo mozna podawac psu encorton ? Bo wet przez telefon powiedziala mi ze nawet do konca zycia , a w ulotce jest napisane ze jest duzo skutkow ubocznych i nie chcial bym mu zniszczyc nerek watroby czy doprowadIc do jaskry na oczach..
Wet przypisala mu ten encorton na tchawice bo mial silne zapalenie ale ogolnie pies nigdy nie kaszlal a dusil sie tylko przy eksytacji i teraz nie wiem czy odstawic ten lek czy mu podawac. Dodam jeszcze ze przez ta kuracje pies z 2,6kg przytyl do 3,8kg i nie jest to zdrowe dla jego serca bo jest one powiekszone. Diete ma dobrana prawidlowo ale ciaglr jest glodny przez ten steryd.Z gory dziekuje za odoowiedz i pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...