Jump to content
Dogomania

Kundel- 10-letni mieszaniec nie słucha wielu komend


FiYolka

Recommended Posts

Witajcie!!

 

Od początku sierpnia mam pieska, przygarnęłam go ze schroniska, jest to Biszkoptowy mieszaniec.

Ma 10 lat, przez pół roku był tam. waży może z 10 kg

Na początku kompletnie nie słuchał.

Teraz pobieżnie słucha.

Nigdy nie reaguję na słowo siad, rzadko na połóż się, częściej leżeć.Nie reaguję na "tam masz jedz". "tu masz picie"

Lubi gdy się go głaska, pieści po brzuchu, wczoraj przegiął , bo mnie akurat głowa bolała waliła mi jak z młota i widział , że nie mogę go popieścić, to łapy do mnie wystawiał i  to nachalnie.

 

Zdarza się, że broi w sensie, że podrapie mnie trochę, bo go nie pogłaskam, ale raz podrapał mnie to się mocno zdenerwował i byłam wobec Szado bardzo stanowcza i do niego mówiłam dużo i widziałam, że słucha, ale nie wiem czy zrozumiał, czy w ogóle psy "przepraszają" swoich panów/panie za brzydkie zachowanie.

 

Jest nad pobudliwy/ raczej szczęśliwy, gdy smycz szykuję, a kiedy wołam "siad lub "spokój" to kręci się, cieszy się jakby milion w totka wygrał.

 

I mam z Nim największy problem: Nie sygnalizuję mi, że chcę wyjść na siuśki czy kupkę, sama z nim wychodzę o różnych porach, choć zdarzyło się , że nic nie zrobił dwa razy. Nie wiem w jakich

porach z nim wychodzić.

 

Kolejna sprawa , czy taki dorosły pies bawi się jeszcze? Jeśli tak to co mu kupić do zabawy??

 

 

Nie chcę go rozpieszczać, chcę go wychować, nowe lepsze nawyki wprowadzić, choć na 10 latka może być niemożliwe.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Żaden pies na świecie sam z siebie nie rozumie ludzkich słów - jeśli chcesz, aby Twoj pies reagował na słowa, musisz go nauczyć, co te słowa znaczą dla niego. Pies może warować równie dobrze na słowo "gwiazdka" - jeśli nauczysz, że to słowo oznacza przyjęcie odpowiedniej pozycji i nagrodzisz w porę.
Pies nie rozumie, co Cię może zdenerwować - więc nie przeprasza, tylko okazuje uległość, bo nie rozumie, czemu czuje od Ciebie zapach gniewu. Okazuje uległość, bo w ten sposób zachowałby się wobec innego silniejszego psa - pies "wie" instynktownie, że okazanie uległości daje bezpieczeństwo, ale nadal nie wie, czemu właściciel jest zły.
Na początku wychodź z psem często i chwal, kiedy się załatwi na spacerze - starzejący się, ale zdrowy pies może wychodzić trzy razy dziennie.
Twoj pies, jeśli był trzymany w azylowej klatce, z konieczności nauczył się załatwiać blisko miejsca, gdzie śpi - szybko zorientujesz się, w jakich porach, zależnie od pory karmienia, trzeba go wyprowadzić.
10-letni pies, jeśli kiedykolwiek miał możliwość zabawy z człowiekiem, może bawić się na różne sposoby. Najlepiej, aby bawił się z Tobą, nie sam.

Pies nie rozumie słów, kojarzy nasze słowa z czynnościa lub sytuacją, tym bardziej nie rozumie całych zdań. Jeśli chcesz, aby zrozumiał, że może jeść lub pić - podając jedzenie/picie mów tylko jedno słowo - wszystko jedno jakie, ale zawszo to samo jedno słowo. Twoj pies może zrozumieć, że słowo "picie" oznacza, że może się napić, ale równie dobrze nauczy się tego na słowo "ciacho". Może zrozumieć, że jedzenie jest dla niego, gdy powiesz "jedz", ale równie dobrze skojarzy możliwość jedzenia na dźwięk słowa "grubasek", jeśli z tym słowem będziesz podawać jedzenie

Postaraj się o jakiś poradnik, nie tyle szkolenia, co tłumaczący jak psy mogą nas rozumieć i w jaki sposób możemy nauczyć oczekiwanego zachowania.

Link to comment
Share on other sites

Nie ma sie czego dziwic, ze po pol roku w schronie pies chce byc glaskany. To jest typowe zachowanie po schronisku. Przy psie nie ma zmiluj sie, glowa boli, czy nie, pies musi wyjsc na spacer. My wychodzimy rano na pol godzinki, aby sie rozluznily. Potem ok. 10 jest godzinny spacer. Nastepny spacer jest po godz. 15 i psy same pilnuja tego terminu i przypominaja. Mieszkamy w domku, a wiec nocne ostatnie siusiu jest juz w ogrodze tak ok. 22.

Wyglada na to, ze twoj pies jest za malo wybiegany. 10 lat to nie jest jeszcze starosc. Trzeba na poczatku troche wiecej czasu poswiecic psu, a ten z biegiem czasu przystosuje sie do panujacych zwyczajow w domu. U nas to trwalo ponad rok, bo psica potrafila na spacerach uciekac. Duzo cierpliwosci, a pies bedzie jak ta "lala".

Sprobuj na spacerach zaczac  z patyczkami zabawe. Moze byc, ze pies nigdy nie bawil sie, tylko poprostu byl.

Do psa nie mowi sie, psu daje sie krotkie polecenia. Jesli chces nauczyc siadac, podkresl polecenie slowne gestem dloni a potem malutki kawalek szyneczki i cieszyc sie, ze ladnie wykonal polecenie.

Link to comment
Share on other sites

Psa za wykonywanie polecen nalezy nagradzac - czy glaskaniem , slowem , ulubiona zabawka czy smakolykiem . Skad on ma wiedziec ze `no wez juz usiadz w koncu na tylku bo nie mam sily do ciebie ` oznacza siad ? Pies nie ma poczucia winy i cie nie przeprasza - on czuje ze jestes po prostu zla ale nic z tego kompletnie nie rozumie . Pies zna zachowania przynoszace korzysci i te ktore korzysci nie przynosza ;) Sprobuj uczyc go metoda klikerowa - bedzie Ci moze latwiej . Poczytaj na temat warunkowania klikera . I nie ma czegos takiego ze 10letniego psa nie da sie niczego nauczyc , to dziwna teoria pokutujaca w naszym spoleczenstwie . Bo czy czlowiek w wieku lat 70ciu nie nauczy sie nowych rzeczy ? Oczywiscie ze tak choc moze bedzie mu trudniej niz mlodemu . Podobnie jest z psami . A co do zabawek to sprawdz na jakie reaguje ? Czy chce aportowac ? Z zabawek bedzie dobry kong dla seniorow , zabawka wypelniana czym chcesz i kula smakula - tez na smaki , pies musi pokombinowac zeby to co w niej jest wypadlo . Jak pies chce biegac za pileczka to dobierz mu pileczke jakas , moze jakas piszczaca zabawka? Kazdy pies jest jest inny wiec to ty z obserwacji zabawke musisz dobrac ale zwykle zabawki ze smakolykami o ktorych wyzej wspomnialam kochaja wszystkie psy ;) Wychodz o stalych porach do ktorych pies sie przyzwyczai , za kazde siku na dworze bardzo chwal a jesli zdarzy sie siku w domu to je ignoruj - pies zalapie co mu sie bardziej oplaca .

Link to comment
Share on other sites

Zapomniałam jeszcze dodać to, że mój Szado nie ma połowy zębów, czy da się co z tym zrobić, czy jest sens dawania kości??

 

Jak takiego psa   kąpać?

I jak często czesać? Czesałam go co 3 dzień, ale nie wiem , czy to nie za często, czy w sam raz

Link to comment
Share on other sites

A ma sierść taka by wymagała częstego czesania ? Jak ma długa sierść z podszerstkiem to u nas sprawdza sie Zolux Magic Brush . Kąpać dopiero jak sie uswini ;) Ja ze swoim idę zwykle do salonu bo mój to taki histeryk ze nie ma bata by sie dał w domu wykąpać ;) Jak ma mało zębów to może warto kości obgotowac ? Albo dać konga do ciamkania .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Ponad 2 lata minęłyu od mojego wpisu i zdążyłam juz wiele doswiadczyć i nauczyć mojego pieska:)

Przez pierwszy  rok karmiłam Go Pedigree, Chappi ale bardzo śmierdzące bąki puszczał, lecz siostra poradziła zmianę karmy na Josere Festival i strzał w dziesiątke.

Odkąd u mnie na dzielnicy jest wybieg zauwazyłam, że jakos tak spaceruję na uboczu, nie w grupie (może dlatego, że bardzo ,młode psy tam się bawią)

Dostrzegam, że ma swoje lata, lecz czasami odnoszę wrażenie, że ma mniej niż obecnie 12 lat, można to jakoś sprawdzić?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...