Jump to content
Dogomania

Nadpobudliwość ? strach ? problemy z sikaniem


BlackSheWolf

Recommended Posts

witajcie. Mam dość powazny problem ze swoim psem, ma on dokładnie 2 lata i jest małym kundelkiem. Odkąd do mnie trafił bał się wszystkiego, nawet z domu nie chciał wychodzić. Teraz jest już w miarę dobrze, radzimy sobie. Chodzi na spacery, wyjeżdżamy na wycieczki itd. Od 3 miesięcy pojawił się problem z jego nadpobudliwością, seksualnością ? z tłumaczeń Pani weterynarz zrozumiałam, że on się tak nakręca będąc w obcym miejscu, wśród psów, że jego prostata się powiększa i uciska na pęcherz. Problem jest dość poważny. Dziś np. poszłam do babci, jest tam drugi psiak, obaj biegali, a po pół godzinie Lis już sikał w mieszkaniu u babci i to z krwią. To samo jest np. jak jesteśmy na działce, ktoś chodzi, coś się dzieje, on jest tak podekscytowany, że zaczyna mieć problem z sikaniem, siusia nawet jak idzie, później kropkuje, czasem pojawia się krew. Zamkne się z nim w pokoju, żeby poleżał i problem znika. Jak jesteśmy w domu, czy na spacerku w okolicy to też problem ten się nie pojawia. Wszyscy od razu - kastracja. Ale czy u psa lękliwego, a teraz stał się wręcz nakręcony i przestraszony w jednym to dobry pomysł? nie sądzę... wolałabym jakoś mu pomóc. Ale jak ? może on dopiero dojrzewa?

Link to comment
Share on other sites

Obecność krwi w moczu jest trochę dziwna, owszem, zbyt długi stan pobudzenia może spowodować przekrwienie błon śluzowych i w efekcie ślady krwi, ale za każdym razem? Powiększenie prostaty było w jakikolwiek sposób weryfikowane, np. badaniem rektalnym? W przypadku Twojego psiaka może warto byłoby złapać mocz do badania i zrobić usg prostaty (czy w ogóle da radę przeprowadzić takie badanie przy jego lękliwości?). Kastracja nie jest tak w 100% konieczna. Jeślu okazałoby się, że to przerost prostaty to możesz przedyskutować z wetką zastosowanie preparaty ypozane, a jeśli faktycznie jest to nadpobudliwość seksualna, to do rozważenia jest poddanie psa kastracji chemicznej za pomocą implantu, tylko jest to niestety dość droga historia. Zrób jakieś badania, potem dopiero myśl o jakichkolwiek zabiegach czy lekach dla psa.

Link to comment
Share on other sites

Niewykluczone, że problem ma podłoże psychiczne i zamiast maltretować psa leczeniem, lepiej by było skontaktować się z dobrym trenerem i popracować pod jego okiem nad techniką wyciszania psa i jego panowania nad emocjami. Jeśli wina stoi po stronie zbytniego nakręcania się w nowym miejscu, to pomóc powinno nauczenie psa jak się nie nakręcać. Z dobrym trenerem powinno to być realne, ale zbadanie moczu chłopakowi nie zaszkodzi, a dobrze by było gdyby to był mocz z momentu ekscytacji.

Link to comment
Share on other sites

dziś oddałam mocz do badania. Wieczorem będę mieć wyniki.

a problem pojawiasię tylko w momencie ekscytacji. Martwi mnie jednak skąd ta krew. Nie są to duże ilości ale zabarwia czasem mocz w takim momencie. I dlaczego problem pojawił się tak nagle, teraz dopiero. Tyle razy bywał u babci, na działce itp. I nigdy nic. Od 2-3 miesięcy problem się pojawia.

Link to comment
Share on other sites

byliśmy dziś w klinice, jeśli chodzi o opiekę weterynaryjną to mamy jednego z lepszych wetów.

Najpierw analiza wyników moczu, później badanie krwi (jakiegoś wskaźnika od prostaty itp). Nie pamiętam nazwy. Ale były ok. Trochę krwi w moczu.

Dalej badanie prostaty, niestety powiększona i bolesna.

Dostaliśmy do domu leki:
Cimalgex - przeciwzapalny
Exacyl na tą krew w moczu

No i zdecydowałyśmy się na tzw. "kastrację chemiczną". Ypozone na 7 dni po 1 tabletce.

I jest to na podłożu behawioralnym. Nie ma pewności, że nam pomogą te tabletki. Zobaczymy.

Tylko nie wiem jak sobie radzić z nim, bo naprawdę ciężko określić dlaczego tak się zachowuje. W domu, na spacerach i na codzień jest ok. Na działce, czy np. u babci jak z nim byłam, już pełno sikania i krwi. Nie wiem jak to ogarnąć.

Link to comment
Share on other sites

Ypozane to nie jest chemiczna kastracja. To lek na przerost prostaty, ogólnikowo pisząc, ogranicza odbiór testosteronu w prostacie, przez co zmniejsza się jej aktywność i prostata się zmniejsza. To bardzo duże uproszczenie. Owszem lek może wywoływać feminizację u psa, ale przejściowo. Chemiczna kastracja to suprelorin - implant, który worowadza się pod skórę jak chip. Gdzieś czytałam, że kobiet ypozane powinny podawać w rękawiczkach żeby vałkowicie wykluczyć możliwość kontaktu z substancją, bo może spowodiwać późniejsze trudności w zajściu w ciążę. Nie wiem czy to nie jest przesadne zalecenie, ale kto to tam wie, jak to na kobietę może zadziałać.
Jeśli chodzi o zirientowsnie się co powoduje takie zachowanie, to najrozsądniej będzie udać się z tym do dobrego trenera.

Link to comment
Share on other sites

Skąd jesteś...?

 

W Mordorze na przykład spotkanie z bardzo dobrym trenerem kosztuje 70 - 80 zł za godzinę.

Skoro pies jest objęty opieką weterynaryjną, myślę że płacisz znacznie większe rachunki u lekarza, niż ew. wyniosłaby opłata za jedno spotkanie z fachmanem od szkolenia.

 

Nie mówię o pisz-pan-behawiorystach którzy liczą sobie grube setki za spotkanie i pozostawienie kilku stron bełkotu na kartkach formatu A4.

Mówię o praktykach którzy na psach się znają, od tej najbardziej prozaicznej, ale i przydatnej, strony.

Link to comment
Share on other sites

Rozumiem. Ogólnie sama już wiele z psiakiem zdziałałam, on jak do mnie trafił to bał się wszystkiego... :( 5 lat byłam wolontariuszką w schronisku dla psów i trochę praktyki tam zdobyłam jeśli chodzi o pracę z psem. Ale teraz zupełnie nie wiem o co chodzi. Na co dzień jest oki, nawet na działce, czy u babci był normalny, nie piszczał, nie był przestraszony. A za chwilę już sika i pełno krwi. Eh

Trener ? hm. Tylko, że Lis nawet do obcej osoby nie podejdzie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...