Jump to content
Dogomania

Zapominanie przez psa człowieka


radiesteta

Recommended Posts

Takie trochę nietypowe pytanie: po jakim czasie pies zapomina danego czowieka?  Sytuacja przykładowa pies kiedyś kogoś generalnie lubił i potem utracił z nim kontakt np na 1,2 lub wiecej lat.. Czy jest jakaś zasada, lub czy były prowadzone badania,  że psy np po 3 latach zapominają daną osobę ? Nie pisze tu o uznawaniu danego człowieka jako głownego przywódcy stada tylko o np o różnicy miedzy wykazaniem  standardowej obojętności wobecb\ obcej nieznanej osoby a ucieszeniem się na widok dawno nie widzianej ale jednak kiedyś lubianej i jakoś pamiętanej osoby.    

Link to comment
Share on other sites

Z moich doświadczeń wynika, że to zależy od psa. Moja poprzednia suka miała świetną "pamięć" do ludzi i cieszyła się na widok kogoś, kogo nie widziała rok czy dwa lata.

 

Natomiast obecna cieszy się na widok tylko kilku osób (z którymi ma regularny kontakt), a do innych podchodzi z ogromną nieufnością, mimo że je poznała. Potrafi oszczekać znajomą, do której jeszcze 3 miesiące temu się łasiła.

 

Ciekawa jestem z czego to wynika, jedyne co przychodzi mi do głowy to to, że poprzednia suka miała o wiele lepszy węch, a ta obecna czasami zachowuje się jakby ten zmysł był u niej upośledzony.

Link to comment
Share on other sites

W dzieciństwie miałam psa, którego mój ojciec zabrał od złych ludzi. Po 5 latach stało się tak, że mój pies spotkał swojego oprawce.

Nie pozwolił mu się do nas zbliżyć. Po prostu stanął między nami czyli swoją rodziną a tamtym człowiekiem w pozycji nie pozostawiajacej cienia złudzenia, co zrobi, jeżeli typ zrobi w naszym kierunku chociaż krok, a gdy mój tata próbował go odwołać, posłał mu spojrzenie, które mówiło "to jest moja sprawa, jesteś moim przewodnikiem, ale daj mi to załatwić ". Serio, tak to wyglądało mimo że dziś zdaje sobie sprawę, że to jest amtropomorfizacja :-)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

W antropomorfizowaniu zwierząt może być więcej racji niż nam się wydaje. Skoro my jesteśmy zdolni do odczuwania czegoś to dlaczego nie inne gatunki ? Za słabą mamy wiedze by cokolwiek wykluczać. Możemy coś podejrzewać ale ze 100% wykluczać lub twierdzić byłoby arogancją i butą z naszej strony. Słowem chyba nie ma reguły kiedy zwierzę może kogoś zapomnieć ?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Psy mają pamięć ogromną. Ogólnie zwierzaki bardziej myślące, że tak brzydko to nazwę. Czysto przykładowo: zostaw komuś psa nawet na lata, a miej go wcześniej ich parę. Pies najpierw będzie zatracony, smutny. Dojdzie być może do siebie. A potem, zobaczy Cię i szczęście, euforia. Nie ma reguły. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...