Jump to content
Dogomania

Szczeniak ucieka kiedy chcę wziąć go na spacer


donwulkano

Recommended Posts

Witam.
Mam taki mały problem z moim szczeniakiem. Mieszkam na 4 piętrze w bloku, więc od kiedy piesek się do mnie wprowadził na spacerki znosiłem go na rękach bo ciężko mu było zejść. Jeśli chodzi o oswojenie z szelkami to czytałem, że poprostu zakładam mu je w domu i szczeniak po jakimś czasie zacznie sobie normalnie już biegać. Tak, też się stało. Na początku przez kilka dni na spacerze piesek sam sobie biegał w szelkach, było wszystko okej, słuchał się nawet. W końcu postanowiłem wprowadzić mu smycz. Pierwsze dwa dni miał blokadę i co chwilę siadał. Nie pomagał nawet smakołyk, lecz na trzeci dzień biegał już i nawet uciekał mi na smczy do przodu i lekko ciągnął. Byłem w szoku, że tak szybko to opanował. W domu jak na szczeniaka to słucha się kiedy przywołuję go do siebie, na dworze to samo, jednak mam problem kiedy chcę wyjść z nim na spacer. Gdy tylko zobaczy , że trzymam w ręce szelki ucieka do swojego legowiska, kładzie się i za żadne skarby nie mogę go skusić, żeby do mnie przyszedł. Gdy podchodzę bliżej to tylko wywraca się na plecy. Zakładam mu szelki lecz on lekko próbuje mi to utrudnić poruszając łapkami. Kiedy uda mi się założyć szelki to niestety nie wyciągnę go na klatkę schodową smakołykiem tylko muszę wziąć go na ręcę, wnieść z domu i znieść na dół bo inaczej nie pójdzie sam. Co powinienem zrobić, żeby na widok szelek mój piesek cieszył się i sam do mnie przybiegał?
Dziękuję za pomoc. :)
Link to comment
Share on other sites

Spróbuj budować jak najlepsze skojarzenia z obrożą/szelkami. Miej ją w ręku jak się bawisz z psem, dawaj smakołyki obok obroży, potem stopniowo coraz bliżej, głaszcz nią i tak dalej... Żeby obroża czy szelki kojarzyły się z przyjemnością.

Link to comment
Share on other sites

Widzi obrożę w Twoich rękach. Może z tym ma kłopot? Spróbuj położyć obrożę na widoku, kompletnie nie zwracać na nią uwagi i bawić się z psem, podczas gdy obroża leży sobie nietykana hdzieś w pobliżu. Z czasem nliżej, jeśli pies gania za zabawką, to można spróbować rzucić mu tak, żeby przebiegł obok.

Link to comment
Share on other sites

Dziwne jest to zachowanie bo gdy ją zobaczy ucieka do leżanki. Podchodzę do niego, on kładzie się na plecy. Założę mu obrożę, daje mu smakołyk. Zapinam mu smycz do obroży i zaczynam go wołać, żeby pójść na spacer. Po kilku chwilach uda mi się go przekonać do wyjścia z leżanki i do wyjścia poza mieszkanie. Klatka schodowa i powoli idziemy po schodkach z pomocą smakołyków. Na spacerze już teraz nawet na smyczy lata jak szalony. Przejdziemy kawałek w koło bloku, potem go puszczam wolno, biegam z nim i bawię się, zapinam na smycz i idziemy do domku. Więc dziwne jest to że na spacerze dobrze się bawi, a obroży się boi i ucieka do leżanki.

Link to comment
Share on other sites

Mój pies, mimo, że ma 10 lat, nigdy nie przyzwyczaił się do szelek (mimo wypróbowanych wielu metod, i w przeciwieństwie do obroży) i reaguje tak jak Twój szczeniak, ale na spacerze szybko zapomina co ma na sobie.
Zamiast zapinać obrożę w domu przed wyjściem, zapninaj na dworze, zobacz jak zareaguje.
A w domu możesz zrobić tak jak pisała Monieq i Akirka, niech obroża będzie zawsze gdzieś w pobliżu (i coraz bliżej, byle pies się jej nie bał) podczas zabawy czy jedzenia, albo tak jak zrobiłeś z szelkami ("Jeśli chodzi o oswojenie z szelkami to czytałem, że poprostu zakładam mu je w domu i szczeniak po jakimś czasie zacznie sobie normalnie już biegać. Tak, też się stało.")
 

Przejdziemy kawałek w koło bloku, potem go puszczam wolno, biegam z nim i bawię się, zapinam na smycz i idziemy do domku.

W ten sposób pies może zacząć uciekać na widok smyczy (negatywne skojarzenie - koniec zabawy). Zapinaj wiele razy, w nieprzewidywalnych momentach, również podczas zabawy.
Link to comment
Share on other sites

Ja właśnie przyzwyczajam szczeniaka do obroży, wzięłam kubeczek jogurtu i jak szczeniak podjadał jogurt, końcówkami obroży dotykałam szyję, próbowałam zapinać. Jak dał sobie zapiąć obrożę to się pobawiliśmy i obrożę zdjęłam. I tak sobie walczymy powoli ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest TyŚka

Mój pies i tymczas mieli identyczny problem, ale tu zawiniło środowisko szczeniaka, a nie obroża czy szelki. Swojego na spacery po prostu nosiłam i pokazywałam świat, z czasem przestał się bać i chetnie szedł na spacer. Z kolei z tymczasem było trudniej, bo do 6msc życia mieszkał na łańcuchu, więc miał braki w socjalizacji, a sam był psim olbrzymem i nie sposób było go nosić. Szelki go "upośledzały", czyli natychmiast stawał się wielkim kłębkiem strachu. Powoli skarmiałam go smaczkami i woziłam samochodem w różne ciekawe miejsca. W końcu obaj skojarzyli, że szelki=spacer=smaczki, więc zaczęli chętnie chodzić na spacer.

Może z Twoim jest podobny problem (np. boi się klatki schodowej). Poza tym na czas przyzwyczajania psa do szelek/obroży nie zdejmowałabym je w domu. Zamiast tego budowała pozytywne skojarzenia, czyli duuużo barowania i super rzeczy TYLKO w tym strasznym asortymencie ;).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Witam

Również mam problem ze swoją dobermanką, na początku chodziła na spacery , oswajaliśmy ją z ludźmi z samochodami i nowym otoczeniem.
Sytuacja zmieniła się gdy pewnego razu na spacerze do płotu podleciał owczarek niemiecki i suka się wystraszyła aż zapiszczała. Od tamtej pory jak wyjdzie na spacer to muszę ją wynieść a jak już położę ją na ziemi to strasznie ciągnie do domu , nie pomaga siadanie w miejscu i czekanie aż poluzuje smycz , ciągnie z całej siły prosto do domu. Suka ma 11 tygodni, na podwórku chętnie się bawi wykonuje proste komendy , tylko na ten spacer dostała blokadę.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...