Jump to content
Dogomania

czym karmic szczeniaka? brit czo purina?


PaiLuna

Recommended Posts

Juz glupieje. Wet mowi zeby purine dog chow kupic. Ide do zoologa pani mowi ze purina gorsza abrit w tej samej cenie a bez porownania lepszy. Wzielam brita to znajoma jeczy ze ona purine daje bo duzo lepsza a brit drogi i nie warto bo purine na wage sie kupuje i wychodzi taniej niz pakowana a jest najlepsza. zwariowalam.
Co wybrac tego brita czy purine czy dawac na zmiane raz to raz to?
Gotowac? Mokre dawac? Wcisneli mi jakies puszki comfy apetit z lekka drogie sa.
Co gotowac? Ryz czy makaron? Ponoc kaszy i ziemniakow sie nie daje. Jakie warzywa? Jakie proporcje? Jakie mieso? Nie stac mnie na cielecine nawet dzieci jej nie jedza .
A moze styknie sama sucha karma?
Rany. Nie przygotowalam sie na tego psa. Nic nie wiem a kazdy co innego mowi.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Puriny nie polecam i sama psu bym nie dała. Ostatnio olbrzymie problemy z aflatoksynami (toksynami pleśni) w produktach tej marki, a najniższa linia - Beneful - właśnie jest oskarżana o to, że truje psy (proces w USA z udziałem ok. 4.000 właścicieli). Co do Brita - ta marka ma produkty lepsze (linie: Carnilove, Petit dla małych ras, Care dla wrażliwców) i gorsze (linia Premium). Mojej Tinie zasmakowała np. próbka Brita Petit z jagnięciną i rybą. Sam łosoś już niekoniecznie. Innych nie próbowałam. Osobiście najczęściej stosuję Acanę, Husse, Marp. Ostatnio wypróbowałam także łososiową bezzbożówkę od Planet Pet Society (mają też przyzwoite tradycyjne karmy z segmentu premium). Puszek nie kupuję żadnych. Wolę sama coś przyrządzić i mieć pewność, co wrzuciłam do garnka. ;)

 

Jeśli chodzi o mieszanie suchej / mokrej / gotowanych posiłków domowych / posiłków surowych, tu zdania są maksymalnie podzielone. Jedni powiedzą Ci, że bez problemów karmią np. rano jednym, pod wieczór drugim. Inni będą się zarzekać, że sam susz wystarczy, że psu zrobisz krzywdę, jak mu urozmaicisz dietę, bo proporcje się zaburzą itp. itd. Ja jednak jestem zwolenniczką podawania suchej i innego rodzaju pożywienia naprzemiennie lub np. suchego tylko sezonowo, na wyjazdach, kiedy nie ma się dostępu do lodówki i chce się mieć wygodę, jaką daje tego rodzaju karma. Im mniej reguł, tym lepiej dla psa! 

 

Jeśli zamierzasz gotować, standardowy 'babciny' przepis to 1/3 mięsa (lepiej omijać faszerowane hormonami i antybiotykami kurczaki - a co do innych mięs, tu właściwie wszystko zależy od ich dostępności dla Ciebie, od tego, do czego 'masz dojście' i co smakuje oraz służy psu), 1/3 warzyw (poza cebulą i porem - inne, zwłaszcza zielone: brokuł, szpinak, cukinia i inne - są szczególnie pożądane) i 1/3 wypełniacza (np. ryżu, płatków owsianych, płatków ryżowych; kasze i makarony nie są polecane, ziemniaki są kontrowersyjne - podobno skrobia ciepła jeszcze ujdzie, po całkowitym wystygnięciu już niekoniecznie).

 

Jeśli skłonisz się ku diecie surowej, tu zazwyczaj obowiązuje zasada 80% lub więcej mięsa, kości, organów (żołądki, serca, wątroby, nerki, śledziony...) i 20% warzyw / owoców.

 

P.S. Ostatnie badania wskazują, że pies będący na samej suchej karmie żyje nawet trzy lata krócej niż na domowym jedzeniu. Widziałaś kiedyś osiemnastoletniego psa będącego cale życie na samym suszu? ;)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Chyba bede gotowac ryz z warzywami ( mam swoje z dzialki nie kropione a mloda uwielbia warzywka zwlaszcza fasolke szparagowa zajada i kalafiora) a wieprzowine mozna? Kurczaka jej daje bo mam takieho ze wsi od dziadkow to tez zajada.
Ja mam ta brit premium junior z kurczakiem. Ale widzialam ze byla w zoologu jeszcze jakas biala z jagniecina.
Kurde te karmy sa baaardzo drogie- te lepsze typu royal itd. Zwyczajnie mnie nie stac na taka. Dzieci tez musza jesc, nie tylko pies.

Link to comment
Share on other sites

Każdy powie, że to jak on karmi, to najlepsze rozwiązanie. Najpierw odpowiedz sobie na pytanie czy przy dzieciach i innych obowiązkach znajdziesz czas na przygotowywanie posiłków dla psa. Musisz pamiętać, że nie wystarczy dać psu resztę z obiadu, pies powinien mieć osobno przygotowany zbilansowany posiłek. Aby takie żywienie było odpowiednie musisz się do niego przygotować, zdobyć odpowiednią wiedzę, aby psa karmić zdrowo. Zaletą takiego jedzenia jest to, że dieta jest urozmaicona i pies się miską nie nudzi, ale nie jest to niestety proste i wymaga czasu i wiedzy. Sucha karma jest dla tych co nie mają czasu. Są karmy różnej jakości, a co za tym idzie także w różnej cenie. Purina dog chow jest raczej z niższej półki ale jest na pewno lepsza niż popularne marki z reklam. Brit składowo jest nieco lepszy choć nie ukrywam, że mnie osobiście w zbliżonej cenie bardziej odpowiadałby fitmin. Dobre karmy to takie, w których jest dużo mięsa a mało zbóż (najlepiej wcale). Polecane marki to acana, orijen, purizon, taste of the wild, wiele innych, jestem pewna, że niżej pojawi się mnóstwo nazw. Prawda jest taka, że gdybym miała czas, karmiłabym zwierzyniec systemem BARF, ale niestety tego czasu nie mam. Jeśli zdecydujesz się na karmę gotową, zastanów się ile jesteś w stanie przeznaczyć na karmę dla psa, a następnie zaopatrz się w próbki karm, zobacz co psu smakuje. Jeśli psu coś podpasuje, to karm przez miesiąc, zobaczysz jak sie pies czuje, jak trawi, jak sierść wygląda i skóra. Potem w ten sam sposób możesz wypróbować inną karmę. Każdemu psu służy inna karma i nie przekonasz się czy karma jest dobra jeśli jej nie wypróbujesz. Choć składowo purina wypada gorzej niż brit.

Link to comment
Share on other sites

Ja mam ta brit premium junior z kurczakiem. Ale widzialam ze byla w zoologu jeszcze jakas biala z jagniecina.
Kurde te karmy sa baaardzo drogie- te lepsze typu royal itd. Zwyczajnie mnie nie stac na taka. Dzieci tez musza jesc, nie tylko pies.

 

Ten "biały" Brit z jagnięciną to właśnie Brit Care. Całkiem niezły składowo i ponoć pasuje nawet psiakom z nietolerancjami pokarmowymi. A co do cen karm - musisz wziąć pod uwagę jedno: dawkowanie. Złej karmy dajesz o wiele więcej, by zapchać psa zbożami. Dobrej, wysokomięsnej, dajesz nawet kilka razy mniej, więc nie wychodzi tak przerażająco drogi. Przykładowo, wiesz, że karmienie Britem Premium (przeciętnym, ale zdecydowanie lepszym od marketówek) jest tańsze niż Pedigree czy Chappi?

 

Polecam notkę na ten temathttp://bialyjack.pl/o-karmach-i-cenach

Link to comment
Share on other sites

O kurde to ja za duzo daje chyba. Dzieki za ta stronke.
Wet mi mowila zeby mlodej dawac tyle jedzenia ile chxe ale ona chce non stop to jej daje trzy razy dziennie porcje ale ra porcje chyba za duza musze dokladnie to pomierzyc

 

Jedno zastrzeżenie: dobierając dawki, bierzesz pod uwagę orientacyjną wagę DOROSŁEGO PSA - nie obecną wagę szczenięcia. Tabelki na opakowaniach lub na stronach producentów służą jako punkt wyjścia - dajesz na początek mniej więcej tyle, ile zalecają, później obserwując efekty. Każdy pies ma inny metabolizm, inaczej przyswaja, więc najlepiej po miesiącu - dwóch sprawdzić, czy trzyma wagę / schudł / przytył - i na tej podstawie odrobinę zmniejszyć lub zwiększyć dawkę. Podobno do ok. trzeciego miesiąca można nawet karmić 'do woli', później jednak dawkować, by nie tył zbyt mocno, obciążając rosnące kości. 

Link to comment
Share on other sites

Marta dzieki jednak nie mam pojecia ile psiak bedzie wazyl. To rasa nad rasami i moze z tego jeszcze wszystko wyrosnac. Na za rrzy tyg kolejne szczepienie to sprawdzimy jak przybiera. Na razie ma 2,3 kg - 10-11 tydzien. To chyba wielka nie bedzie?

Link to comment
Share on other sites

Czekaj, czekaj... Dorosły pies będzie ważył dwa razy tyle, co w wieku czterech miesięcy. W przypadku ras olbrzymich - dwukrotna waga pięciomiesięcznego psa. Jeśli nadal będziesz miała wątpliwości, może weterynarz podpowie coś bliżej. Rozumiem, że wybór padł na Brita?

 

 

dog_growth_chart.gif

Link to comment
Share on other sites

Tak zostaniemy przy brit tylko sprawdzimy ta care z jagniecina. Po przeczytaniu porownania skladu karm ta wydaje sie byc ok.
No i gotujemy. Sucha karma plus domowe posilki i powinno byc ok.
Wkleilabym fotki paskudy ale nie umiem tu dodac

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Zgadzam się z martazobeniak. Najlepsza karma to mięso, warzywa, ser, jako. Sucha karma jak już to od czasu do czasu i to dobra, bezzbożowa.

Rosnący szczeniak potrzebuje urozmaiconego jedzenia i przede wszystkim mięsa bo to mięsożerca a nie kura.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...