Jump to content
Dogomania

Ranking psów pod kątem inteligencji użytkowej i posłuszeństwa (Coren)


Julia.

Recommended Posts

Jeżeli był taki temat to bardzo proszę o link. Wyszukiwarka jak zawsze nie chce współpracować ze mną:)

 

Co myślicie o tym rankingu? Jakieś uwagi? Na ile poważnie go brać wybierając psa który zasadniczo chcemy żeby był posłuszny?

Nie ma tam niestety wszystkich ras.

 

Mnie zaskoczył Whippet na 51 miejscu (za malamutem i haszczakiem) jakoś inaczej go "widziałam".

 

http://www.hauward.pl/ranking.html

Link to comment
Share on other sites

lol, Akita na 54tej pozycji.

Dobrze, że to jest ranking inteligencji I POSŁUSZEŃSTWA.

Inteligencji mojemu psu odmówić nie mogę, z posłuszeństwem to już inna para kaloszy.

Mam wrażenie, że głónie dlatego, że cholera jest raczej inteligentna ;)

Link to comment
Share on other sites

Pytanie co to jest inteligencja i czy to hasło tu jest na miejscu.....

Zasada podobno jest taka, że chodzi o ilość powtórzeń danego ćwiczenia / komendy jakiej pies potrzebuje żeby załapać o co chodzi i powtórzyć.

Czasem jest to jedna próba bo pies chce, obserwuje i chwyta w lot. Czasem jest "gorzej" bo np Akita postanowi się zdrzemnąć albo zająć czymś innym albo jej się nie chce:)

No i niby jest mniej inteligentna (z czym się nie zgadzam, sama mam pierwotniaka, szpica). Mniej posłuszna faktycznie ale z inteligencją jako taką ma to mało wspólnego.

Link to comment
Share on other sites

Jeśli chodzi o szybkość nauki przedstawioną w ilości potrzebnych powtórzeń to jest to śmieszne. Bardziej sprawdza chęć współpracy niż inteliencję. Mój pies potrzebował klikera, żeby nauczyć się siadać, na pomysł otwierania drzwi wpadła sama, podobnie z szafką ze śmieciami. Wiele psów nie daje się niczego nauczyć, bo nie mają dostatecznej motywacji, żeby komendę wykonać. I jeszcze ciekawa jestem ile psów poszczególnej rasy było testowanych, w jakim wieku, czy były wcześniej szkolone, czy testowała je ta sama osoba, czy system nagradzania był w każdym przypadku taki sam czy dobierany indywidualnie do psa żeby zmaksymalizować motywację? Sporządzenie takiego rankingu to bardzo skomplikowane zadanie tym bardziej, że już padło pytanie czym właściwie jest inteligencja psa?

Link to comment
Share on other sites

Ten ranking o ile dobrze kojarzę jest sprzed dwudziestu (?) lat :P Inteligencja użytkowa to nie to samo co "zwykła" inteligencja, zawsze uważałam, że określana jest umiejętnośc do pracy z człowiekiem, dlatego niektóre rasy są tak masakycznie nisko. Pewnie też zależy od sposobu pracy (20 lat temu raczej nikt nie określał psów na podstawie predyspozycji do sportów :P), np. charty nigdy ściśle z człowiekiem nie współpracowały przy polowaniach. Miały za zadanie dogonić zdobycz i przytrzymać do czasu przybycia myśliwego, więc to 50 któreś miejsce wcale mnie nie dziwi. Psy się zmieniły, priorytety też, więc teraz zupełnie inaczej patrzy się na tego typu rankingi.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

No cóż... terier irlandzki jest na 53 pozycji - jeśli to ranking inteligencji to ja się nie zgadzam :P a jeżeli miałabym patrzeć na to jako na ranking współpracy z człowiekiem to ta pozycja nadal mnie dziwi porównując do pozostałych terierów - airedale terrier 29, kerry blue 35, foks krótkowłosy 40 (a szorstkowłosy 51 :P) dla mnie ten ranking jest bardzo RANDOM :P 

Link to comment
Share on other sites

Nie sądzę, aby można było stworzyć warunki do rzetelnego badania.
Po pierwsze - wszystkie psy, niezależnie od rasy, musiałyby być wychowywane w identycznych, jeśli nie tych samych warunkach, szkolone przez tego samego trenera.
Po drugie - nie można tymi samymi testami badać zachowania zwierząt różnych ras, przez pokolenia selekcjonowanych do różnych zadań.
Po trzecie - w każdej rasie musiałaby być grupa kontrolna psów wychowywanych w tym samym środowisku, tak samo pozbawionych bodźców, bez żadnej możliwości wcześniejszej - przed testami - współpracy z człowiekiem.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...