Jump to content
Dogomania

Szczeniak - kupa ze "śluzem"


krechaaa

Recommended Posts

Witam.

Od tygodnia mamy w domu szczeniaka. Wychowywany był on na dworze, jadał domowe jedzenie i psią karmę z tańszej półki. Przez 3 dni dawałam mu u nas gotowaną kaszę, marchew i rozmoczone chrupki (purina dog chow), ale z około 5-6 kupek jakie robi dziennie, tylko 1-2 są normalne (w miarę stałę, ciemniejsze), a reszta to raczej taka biegunka z dużą ilością śluzu, jasnobrązowa. Po 3 dniach pomału odstawiłam kaszę, bo się naczytałam, że pies nie powinien, dokupiłam karmy z Acany i te 2 suche podaję jej do dziś. ale kupki nadal takie są. czasem robi jedną po kilka razy w ciągu spaceru, bo po trochę leci z niej taki śluz jasny.

Odrobaczona była pierwszy raz w zeszłą środę, w kale żadnych pasożytów nie zauważyłam. Do weterynarza jesteśmy umówieni na kolejną środę na pierwsze szczepienie, więc nie wiem czy czekać, czy przejść się wcześniej?

Nie jest to pierwqszy szczeniak jakiego chowamy, ale taki problem z kupkami zdarzył mi się pierwszy razem, zatem proszę o poradę. Poprzednia sunia od rzu dostała u nas suche jedzenie i kupki był normalne. Czytałam, że tomoże być przyczyna nagłej zmiany diety, ale czy aż tak dłudo to powinno trwać?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Link to comment
Share on other sites

Witam.

Przyczyna może być prozaiczna czyli nagła zmiana żywienia, nowa karma lub przejadanie się. Nasza suczka po odstawieniu nowej karmy jeszcze przez ponad tydzień miała rozwolnienie. Nadmienie że karma była dobrej, znanej marki i drugiemu pieskowi nic po niej nie było, a Nasza suczka, choć wcześniej jadła przeróżne rzeczy potrzebowała aż kilunastu dni po odstawieniu aby znów robić zdrowe kupki :) Tak więc jeśli możesz to odstaw wszystko co nowe w diecie pieska i najlepiej podawaj mu ryż z marchewką i chudym mięsem. Piesek na pewno ma podrażnione jelita po biegunkach więc taka dieta dobrze mu zrobi. A nowe produkty wprowadzaj stopniowo, czyli jak zaczniesz podawać mu jakąś karmę to też nie od razu pełną porcje. Po każdej zmianie karmy, żywienia piesek może mieć biegunkę. Nie każdy pies przyswaja każdą karmę - tak jak to było w przypadku Naszych piesków. Poza tym przejadanie się daje takie same objawy - czyli m. in. biegunki. Nasza sunia gdy Ja adoptowaliśmy mogłaby zjeść konia z kopytami i gdy dawałam Jej większą porcję gotwanego jedzenia to również miała rozwolnienie. Dlatego zmiejszałam Jej porcje aż wszystko ustąpiło. Jeśli pieskowi nic innego nie dolega to bardzo prawdopodobne to że to tylko kwestia żywienia. Życzę zdrówka pieskowi. Pozdrawiam. 

Link to comment
Share on other sites

Poszłabym do weta. To pewnie wina zmiany diety ale badanie kału psiakowi nie zaszkodzi. Zapytaj weta czy ma preparat diadog'n'cat. Świenie działa na takie problemy. Z acaną byłabym chwilowo ostrożna. To świetna karma, ale podana na tak podrażnione jelita może zaostrzyć problem. Ograniczyłabym dietę do ryżu (ale taki z kleikiem nie ten w woreczkach) z mięskiem i marchewką. Karmę suchą wprowadziłabym po ustabilizowaniu jelit.

Link to comment
Share on other sites

Przy biegunce ze śluzem bardzo prawdopodobną przyczyną są pasożyty. Szczególnie, że to szczeniak. Najlepiej zbierz kał z trzech kolejnych dni i zanieś weterynarzowi do badania na pasożyty. To że nie było ich w kale po odrobaczeniu nie znaczy, że pies ich nie ma, a jednokrotne odrobaczenie nie zawsze jest skuteczne - np przy silnej inwazji lub gdy podany preparat akurat nie działą na pasożyty, które ma pies. Szczególnie, że pisałaś, że to jego pierwsze odrobaczenie, więc użyty został pewnie jakiś łagodniejszy środek. Badanie kalu pozwoli upewnić się, że odrobaczenie bylo skuteczne lub pokaże jakie dokładnie są pasożyty i wtedy wet dobierze odpowiedni środek. Najlepiej wybierz się przed planowanym terminem szczepienia, bo jeśli szczeniak okaże się zarobaczony, to trzeba będzie go ponownie odrobaczyć, a termin szczepienia przesunąć.

Co do zmiany karmy, to przyzwyczajenie psa do nowej może trwać nawet miesiąc. Najlepiej zacząć od dorzucania kilku ziaren nowej karmy do tej starej i powoli zwiekszać ilość nowej, a zmniejszać ilośc starej.

I raczej uważałbym z radą koleżanki wyżej - herbata zawiera teobrominę, która jest toksyczna dla psów.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

(dla tych którzy mają podobny problem, bo problem autorki wątku po tylu miesiącach jest pewnie  rozwiązany)

 

Psy mają różną tolerancję żołądkową. Moja robi kupy ze śluzem zawsze po karmie z puszki (i to tej z tzw "najwyższych " półek) - więc jej tego nie daję i tyle.

Śluz w kupie to często albo objaw robaków albo podrażnienia jelita. U wielu psów łączenie karmy gotowanej z suchą wywołuje różne sensacje ze strony przewodu pokarmowego (takie łączenie pokarmu jest ciężkostrawne). Warto zdecydować się na jeden tryb żywienia - albo gotowane albo sucha karma. Żadnego dokarmiania smaczkami z ludzkiego stołu  i jeśli wet wykluczy robaki to śluz powinien zniknąć sam, chyba że jelito jest bardzo podrażnione.

Śluz może się też pojawić jak szczeniak wciągnie coś.. np kawałek plastiku czy patyka i takie ciało obce przechodząc przez przewód pokarmowy może go podrażnić i właśnie skutkować śluzem.

 

-Terror.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...