Jump to content
Dogomania

fci, a pet?


bigjack

Recommended Posts

Siemka, chcę kupić pieska Westie :). Chcę mieć go tylko do domu, nie interesują mnie wystawy.

Najważniejsze to żeby nie był chory, ani obciążony jakimiś chorobami, po prostu czystej rasy a nie mieszanka papugi z chomikiem. 

 

Jak wygląda sprawa w przypadku petów? Co o tym myślicie? Jeśli szczeniaczek ma jakąś wadę to rodzice mogą być zarejestrowani w fci, a piesek bez możliwości zarejestrowania? 

Czy są gdzieś wady takiego peta wypisane? Załóżmy, że np odcień włosa nie przeszkadzałby mi. Ale czy może zdarzyć się sytuacją, że sprzedawca powie, że jedyną wadą będzie odcień włosa, a piesek będzie miał tysiąc innych wad? :D

Link to comment
Share on other sites

Siemka, chcę kupić pieska Westie :). Chcę mieć go tylko do domu, nie interesują mnie wystawy.

Najważniejsze to żeby nie był chory, ani obciążony jakimiś chorobami, po prostu czystej rasy a nie mieszanka papugi z chomikiem. 

 

Jak wygląda sprawa w przypadku petów? Co o tym myślicie? Jeśli szczeniaczek ma jakąś wadę to rodzice mogą być zarejestrowani w fci, a piesek bez możliwości zarejestrowania? 

Czy są gdzieś wady takiego peta wypisane? Załóżmy, że np odcień włosa nie przeszkadzałby mi. Ale czy może zdarzyć się sytuacją, że sprzedawca powie, że jedyną wadą będzie odcień włosa, a piesek będzie miał tysiąc innych wad? :D

 

 

pamiętaj, że rodowód to gwarancja pochodzenia, a nie zdrowia :) 

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli chodzi o zdrowie to przy większości ras (jak nie wszystkich) nie ma obowiązku badania rodziców, więc szukaj hodowli, które robią badania. Szczególnie, jeżeli rasa narażona jest na jakieś choroby specyficzne np dysplazję, kataraktę itp. 

Link to comment
Share on other sites

Dysplazja u westów? ;)

W tej rasie chyba żadna hodowla badań nie robi (chyba że alergiczne, ale to tylko dla swojej wygody).

Ja mam właśnie westa "na kolanka", bo jest wnętrem.

 

Ogólnie pies może według hodowcy nie rokować wystawowo, bo mu się po prostu nie podoba i nie wróży mu kariery, może mieć kiepski zgryz, nie takie uszy, ogon za długi, kiepską sierść... Możliwości jest sporo.

 

Dostajesz metrykę tak samo jakbyś kupowała psa na wystawy, później możesz wyrobić rodowód, ale to bez sensu - i tak się nie przyda a tylko wyłożysz niepotrzebnie pieniądze w ZKwP.

Wady nigdzie nie są wpisane, ale możesz mieć w umowie zapis, że pies nie może być wystawiany i rozmnażany, czasami z zobowiązaniem do kastracji/sterylizacji, zależy od hodowcy.

 

Możesz przeglądać grupę na Facebooku "Szczenięta FCI na sprzedaż - niewystawowe (not for show)", albo po prostu dzwonić do hodowli, gdzie mają szczeniaki i pytać, czy są jakieś psy na kolanka.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Dysplazja u westów? ;)

W tej rasie chyba żadna hodowla badań nie robi (chyba że alergiczne, ale to tylko dla swojej wygody).

Ja mam właśnie westa "na kolanka", bo jest wnętrem.

Te badania były podane przykładowo tylko. Choroby w obrębie danej rasy należy zawsze sprawdzić zanim się zdecydujemy na psa i potem szukać hodowli badającej psy.

Szkoda, że nie robią badań :( no chyba, że to tak zdrowa rasa, że choroby specyficzne nie występują to tylko pogratulować :)

Link to comment
Share on other sites

Prawdziwy west to zdrowe zwierzę ;)

Pojawiają się problemy skórne, ale to najczęściej wina złej pielęgnacji i strzyżenia, zamiast trymowania, częste są alergie, ale tutaj nic raczej zrobić się nie da oprócz przebadania swojego psa. Zdarzają się też zatkane kanaliki i suche oko. Moja weterynarz skarżyła się na nagminne problemy z uszami u westów i westopodobnych, ale to też zaniedbania właścicieli. W sumie nic, co kwalifikowałoby się do badań.

Link to comment
Share on other sites

Zdarzyć się może zawsze.

Musisz wziąć pod uwagę, że kupując szczeniaka w wieku tych 8 tygodni nie wszystko jest widoczne, niektóre cechy i wady wyjdą na jaw dopiero po pewnym czasie, dlatego to zawsze jest trochę kot w worku i nie da się kupić psa z gwarancją na championa. Tak samo nie da się wywróżyć przyszłych chorób psa.

Badań nie robią, bo akurat w tej rasie nie ma predyspozycji np. do dysplazji, której wystąpienie da się częściowo wykluczyć, jeżeli rodzice i dalsze pokolenia są zdrowe (chociaż i w idealnych liniach zdarza się dysplazja, nie ma zasady).

 

Ale kupując szczeniaka jest tak jakbyś kupowała jakąkolwiek rzecz, spisujesz umowę i masz uprawnienia z tytułu rękojmi, tak samo jakbyś kupowała samochód czy mieszkanie.

Jeżeli hodowca nie informuje Cię o danej wadzie, o której wiedział i która powstała, kiedy pies był jeszcze u niego możesz żądać obniżenia ceny a nawet zwrotu psa (o ile oczywiście by Cię to interesowało).

 

Przejrzyj wzorzec, pooglądaj zdjęcia, poczytaj jakieś książki o westach (http://www.gandalf.com.pl/b/westie/?gclid=Cj0KEQjw27etBRDA3-ux4p3c58EBEiQAkJzTAP4-ejhN1Y7HQBjimpqoefGj6wT5QtQ9aqkEMhZfy20aAvKT8P8HAQ&gclsrc=aw.ds - np. tu, bardzo fajnie rozrysowane poprawne postawy psa itp.), tak żebyś sama też mogła psa ocenić, czy wygląda tak, jak powinien.

Polecam też przejrzenie starego westowego forum, to niezła skarbnica wiedzy o białasach: http://old.westie.net.pl/;)

Gdybyś miała jakieś pytania możesz pisać na priv :)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...