Jump to content
Dogomania

Prośba o pomoc w ustaleniu domowego jadłospisu


martazobeniak

Recommended Posts

Drodzy Dogomaniacy, mam do Was gorącą prośbę o pomoc w ustaleniu przykładowego jadłospisu, a w szczególności o pomoc w wyliczeniu dziennych dawek, dla dorosłej, około pięciokilogramowej shihtzaczki (aktywna, ale po sterylce). Do tej pory stosowałam karmienie mieszane (jedzenie domowe, częściowo surowe mięso / kości, na jeden posiłek dziennie przeważnie sucha karma - Acana, Husse, Marp, sporadycznie inne w ramach próbek), ale raz, że Tina ma obecnie na susz przeważnie długie zęby, dwa - zauważyłam, że zaczyna się drapać nawet przy tych karmach, przy których wcześniej tego nie robiła (objawy mijają po kilku dniach bez suszu), miewa do tego problemy z przepełnionymi gruczołami okołoodbytowymi. Zastanawiam się zatem nad zmianą sposobu żywienia i proszę o wszelkie sugestie.

 

P.S. Jedyna nietolerancja w przypadku jedzenia domowego, jaką udało mi się jednocznacznie ustalić, dotyczy indyka. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Chyba jestem w podobnej sytuacji :) Generalnie staram się mojemu psu(york,4kg) dawać jak najbardziej zróżnicowane posiłki- mam pomrożone kawałki mięsa,po ok. 120 g- rozmrażam je, gotuję, do tego dodaję łyżkę startych surowych warzyw i łyżkę(czubatą) wypełniacza. Z mięs daję golonki z indyka, udka z kurczaka, udka z kaczki,wołowinkę,najlepiej dobrze poprzerastaną i oczywiście ryby- najczęściej daję łososia, odkrajam kawałek ze swojego,"obiadowego" i krótko gotuję. Z warzyw za dużo nie daję- właściwie to tylko marchew, pietruszka, kalarepa. Z wypełniacza- płatki owsiane, ryż. Dla mojego psa to jest wystarczająca ilość, ma w misce suchą karmę, ale nie dojada- jak dawałam ok. 100 g mięsa i nie dawałam wypełniacza- dojadał, zwiększyłam porcję i żywi się już tylko gotowanym ;) Na razie też się sama uczę co i jak dawać, mój psiak też był na mieszanym jedzeniu- rano karma, później trochę ugotowanego mięsa, ale miałam problem ze znalezieniem dobrej karmy- po acanie, orijenie miał rewolucje żołądkowe, a royalem nie chcę go już karmić ;) Jak przygotowuję te mięsa to zawsze daję mu do obgryzienia chrząstki np. z golonki z indyka, teraz myślę jak dawać nabiał no i jaki olej stosować- czytałam o oleju z łososia,może zamówię jakąś małą butelkę na próbę..

Link to comment
Share on other sites

Znalazłam coś takiego, tekst autorstwa lek.wet. Doroty Sumińskiej:

 Zapotrzebowanie bytowe zdrowego dorosłego, 10-kilogramowego niepracującego psa na białko wynosi ok. 4-6 dkg; jest to odpowiednik mniej więcej 10-15 dkg mięsa, a więc ilości niewielkiej. Zapotrzebowanie bytowe to podstawowe zapotrzebowanie niezbędne do przemiany fizjologicznej w organizmie bez dodatkowych obciążeń. Zatem zapotrzebowanie pokarmowe psów pracujących jest mniej więcej dwukrotnie większe.
            Dobowa porcja przeciętnego, zdrowego, niepracującego 10- kilogramowego psa powinna zawierać po równo mięso, węglowodany i warzywa. A więc jeśli podajemy 10-15 dkg mięsa (ew. z dodatkiem innych produktów białkowych), to podajemy 10 dkg węglowodanów i 10 dkg warzyw.  Kierujemy się w tym przypadku zdrowym rozsądkiem. Trzeba uwzględnić także apetyt i temperament psa. Zwierzę, które spędza większość dnia w domu, ale jest bardzo żywe i ruchliwe, może mieć trochę większe potrzeby.
 
            Pomocny będzie schemat: 1-2 dkg mięsa na 1 kg masy ciała psa/dobę.
- 1 dkg/ kg masy ciała – psy duże
- 2 dkg/kg masy ciała – psy małe

 

Czyli na dzień dla naszych psiaków wychodziłoby po 100 g mięsa, 100 g wypełniacza i 100 g warzyw.. JA daję więcej mięsa i mniej reszty, bo mój psiak jest trochę mniejszy, ale ogólnie chyba porcja wychodzi w miarę proporcjonalna do tego co jest tutaj napisane ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...