Jump to content
Dogomania

wyżeł węgierski


Kaatherina

Recommended Posts

Witam , jestem nowa na forum. Interesuje mnie rasa wyżeł węgierski. Dużo czytałam o tych pieskach i są cudowne z opisu , ale chciałabym żeby mi ktoś doradził jak się tym pieskiem zajmować. Być może niedługo go zakupię. Wcześniej myślałam o wyżle weimarskim którego trzeba mocno prowadzić żeby sobie nie pozwalał za dużo , o węgierskich czytałam że z nimi trzeba łagodnie postępować. Proszę coś od siebie napisać jakie są te cudne pieski. Wcześniej miałam kundelka który żył 15 lat. Uwielbiam spędzać czas aktywnie ( rower, bieganie , spacery ) 

Link to comment
Share on other sites

znam kilka wegrow (sama mam wyzla) i ciezko mi w sumie stwierdzic jakie sa.

 

przede wszystkim zanim kupisz sobie wyzla poczytaj o nich jak najwiecej i nie mowie tu o internetowych opisach grupy, ale o ksiazkach (np. Dembinioka); zwroc uwage na to do czego wyzel zostal wyhodowany.

 

szczesliwy wyzel to nie ten ktory sobie z wlascicielem pojdzie na jogging albo wycieczke rowerowa ale ten ktory ma mozliwosc pracy w polu

 

 

 

wyzly wegierskie sa ladne, nieskomplikowane jesli chodzi o pielegnacje, wiekszosc hodowli w Polsce jest prowadzona przez osoby znajace sie na rasie, pasjonatow- najlepiej sie do nich odezwij to odpowiedza na wszystkie twoje pytania i rozwieja watpliwosci

 

 

ja poznalam kilka naprawe fajnych wegrow, ale mialam tez okazje spotkac takie ktore mialy mordercze zamiary wobec innych psow, a nawet takiego ktory pogryzl dziecko z ktorym sie wychowywal i ktore nic mu nie zrobilo

Link to comment
Share on other sites

Raczej chodziło autorce postu o okładanie pola i wystawianie zwierzyny. 

Ja poznałam dwa węgry, jednego dość dobrze. Oby dwa to psiaki z rodowodami, zadbane i dobrze prowadzone. Jeden jest psem okazjonalnie polującym. Bardzo fajne psiaki, ale w porównaniu np do mojego gordona (który nie jest jakimś mega odważnym osobnikiem, po prostu zwykły piesek), są dość miękkie i wrażliwe. 

Link to comment
Share on other sites

Wiem że wszystko zależy od tego jak wychowamy psa. Pracy w polu tzn ? Chodzi o to żeby w polu się wybiegał, aportowanie itd ? Będę go też zabierała żeby popływał sobie mamy tu wodę 3 km laskiem trzeba iść 

 

 

nie, nie chodzi o to zeby sie wybiegal czy poaportowal patyki. poczytaj o tym do czego zostala wyhodowana rasa. te psy w wiekszosci znajduja sie w rekach pasjonatow ktorzy robia z nimi cos wiecej od joggingu czy wycieczek rowerowych ;)

 

 

 

i nie wszystko zalezy od tego jak wychowamy psa, to jedna z najbardziej rozpowszechnionych bzdur. gdyby od tego zalezalo to hodowla w ogole nie mialaby sensu i mozna by tez rozmnazac skrajnie agresywne i niezrownowazone psychicznie zwierzeta, bo w koncu szczeniaki bylyby lagodne "bo tak zostaly wychowne"

Link to comment
Share on other sites

Wyżły to całkiem inna bajka niż kundelki, ich ilość energii potrafi przytłoczyć niejednego człowieka, ich pasja do polowania także bywa problematyczna dla mnóstwa ludzi którzy nie mają pojęcia o tym jak zaspokoić ich instynkty, także 'opisem rasy' bym się nie kierował wybierając wyżła, jak masz czas i energię na 4godziny dziennie intensywnego ruchu i ćwiczeń z psem a nie tylko 15minutowy 'spacer po osiedlu aby piesek zrobił siku' to kup wyżła, jak nie masz 4godzin dziennie dla psa to bym wyżła nie kupował.

Link to comment
Share on other sites

Wyzeł najlepiej czuje się w polu - bez linki. Pisze bez linki, bo ostatnio spotykam na swoich polach, gdzie jest to naprawde ogromny teren i moje labradory posuwają w nim aż miło, wyżła na flexi ponieważ ucieka... uwierzcie, że jest to naprawde smutny widok jak ten pies patrzył jak moje psiaki zasuwały po krzakach...

Też mam w planach przyszłościowo węgra bądź jakiegoś innego wyżła, ale ja kocham chodzić po polach na odludziu i wiem, że z wyżłem będe jeździć normalnie na konkursy itd.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...