Jump to content
Dogomania

Wychowanie - czy robię to dobrze?


rvbcia

Recommended Posts

Witam,

od czwartku mam szczeniaka rasy Cavalier King Charles Spaniel (urodzony 17.04.2015). Wiem dużo nt. szkolenia psów ale jednak nie w każdym przypadku sobie radzę.
 
Nie mamy dużo problemów z pieskiem. Sporo gryzie (ręce, nogi, skarpetki, buty, kapcie, szyja, ucho..) ale komendę "zostaw" opanował już w miarę dobrze i w większości przypadków się udaje (oprócz sytuacji gdzie jest bardzo roztargniony, w tak zwanym "szale"). Wchodzi też w miejsca, w które nie powinien a są niezabezpieczone ale tutaj zostaje mi tylko zabezpieczyć te miejsca(głównie szpary między meblami). Komendę "siad" również opanował ładnie i jeśli widzi kliker to usiądzie, bez klikera trochę rzadziej się udaje, bo tylko jeśli ja wypowiem komendę (mojej mamy chyba nie respektuje do końca). Zasypia głównie u mnie na kolanach, w swoim legowisku bardzo trudno go zostawić do odpoczynku. Musi być bardzo zmęczony. Noce spędza ze mną w łóżku ale to na moje własne życzenie, ponieważ chcę tego i tylko zasypia w legowisku a w nocy gdy się budzi "za potrzebą" to biorę go do siebie.
 
Staram się z nim nie wychodzić na dwór bo wczoraj miał dopiero drugie szczepienie a nie mam "pewnego" miejsca na dworze, gdzie bez obaw mogłabym go puścić, tym bardziej, że straszny z niego żarłok i każdy kamień/kwiatek/trawka ląduje w pyszczku (nie je, tylko przeżuwa i jak zainteresuję go jakąś zabawką to wypuszcza swoją zdobycz i oczywiście dostaje pochwałę). Załatwia się w domu na matę  lub na podłogę (stosunek 1:4 - mata podłoga, ale pracujemy nad tym). Za skorzystanie z maty pochwała (czasami, jeśli kliker pod ręką do z klikiem). Za zrobienie na podłogę, głośne FE!, później odsuwam piesia i sprzątam (bardzo chce mi pomagać w sprzątaniu dlatego muszę go odsunąć na bok i zainteresować zabawką..)
 
Dodam też, że nie mam kojca ani klatki a odkąd przyjechał nie zostawał sam.. Tego obawiam się najbardziej. Ale jestem w trakcie budowania kojca - myślałam, że obejdzie się bez i wydałam na wyprawkę cały "psi budżet" a zanim zarobię to zdążę zrobić coś sama np. z elementów ogrodowych.
 
 
Niby wszystko da się znaleźć w internetach, dużo tez już się naczytałam.. ale jednak czułabym się pewniej jeśli ktoś po prostu wytknąłby mi błędy, zrównałby z ziemią, bo robię coś nie tak, albo po prostu coś doradził, no nie wiem ;)
Bardzo też proszę o podpowiedź - co robić jak piesio wpada w szał gryzienia? Nie ma siły na niego nawet jak pokazuje ze mam jedzonko i za uspokojenie sie bedzie nagroda... zabawki tez wtedy nie istnieja.. :(
Link to comment
Share on other sites

Wiesz, wychowanie psiaka, to jest temat rzeka i trudno to streścić w 1 poście. Na pewno mogę Ci polecić książkę Pani Zofii Mrzewińskiej "Zwykły niezwykły przyjaciel". Znajdziesz w księgarni internetowej, koszt to coś ok 15 - 20 zł, więc prawie żaden, a wielu osobom ta książka pomogła. Na forum owczarek.pl jest też blog tej samej autorki o życiu ze szczeniakiem. Nie pamietam linka - może ktoś dopowie albo znajdziesz przez google :) Polecam, bo warto.

Link to comment
Share on other sites

"Szał" czyli inaczej nazywając "głupawka" - to bardzo częste zachowanie szczeniaków. Najlepiej nakierować to zachowanie na coś, na czym szczeniak może się wyżyć - na przykład na uciekającą na sznurku plastikową butelkę. Moje psy z reguły dostawały głupawki wieczorem - jak mi szczeniak zaczynał z błyskiem w oku i radosnym warczeniem fruwać nad meblami, wyciągałam taką butelkę. Bardzo chciałabym zobaczyć głupawkę w wykonaniu cavalierka - nie dałoby się nagrać? W miarę czasu, gdy lat przybywa zwierzakowi, takie chwile wspomina się z rozrzewnieniem.

Acha, ludzkie dzieci, gdy nie mogą poradzić sobie z radosnymi emocjami, też czasem dostają głupawki. Ale to jest zawsze bardzo radosna, szczęśliwa ekscytacja.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...