Jump to content
Dogomania

Zgasić agresję w zarodku


jar_007

Recommended Posts

Cześć wszystkim!

Mam kundelka 15 miesięcznego, czyli dorastającego. Do tej pory nie było w nim za grosz agresji. Uwielbia się bawić z innymi psami, nigdy nie warczy nie szczeka, no czysty anioł. Na agresje innych psów zawsze reaguje ucieczką, nawet gdy atakującym jest york lub ratlerek.
...ale w parku spotyka się ze szczeniakiem husky'ego, chyba z 7 miesięcy. I tan psiak mu coś nie pasuje. A to na niego warknął, co mu się nigdy nie zdarza, a to się zjeżył. A dzisiaj się na niego agresywnie rzucił z zębami! Ja tego nie widziałem, ale mama mówi, że wyglądało to dość poważnie.
Tamten pies zachowuje się jak na szczeniaka przystało. W zabawie co chwilę przewraca się na plecy, więc nie sądzę by dawał mu powody do złości.
Chciałbym tą agresję zdusić w zarodku, bo zawsze mówię że "on nie gryzie" i ręczyłem za to ale teraz się martwię. Chciałbym, żeby był zawsze towarzyski i się bawił z innymi psami.

Może mój pies jest zbyt spokojny i postanowił się wyrzyć na szczeniaku? W domu pies jest trzymany krótko i bez szemrania stosuje się do wszelkich zakazów. Na dworze ma dużo swobody bo najczęściej biega luzem,z innymi pasami albo za piłką.

 

PS: Dodam, że mój pies jest mieszańcem owczarka niemieckiego wielkości border collie, a młody husky'ego jest tej samej wielkości, z tym, ze mój jest znacznie silniejszy. 

Link to comment
Share on other sites

A moze po prostu ten pies mu nie odpowiada, bo nie i zamiast pchac je do sibie to czas to uszanowac i isc w druga strone widzac tego szczeniaka? Pies ma prawo miec swoich wrogow i nie musi byc przyjacielem calego swiata, bawicym sie z kazdym napotkanym psem. Jesli tego nie zrozumiesz to tylko sprawe pogorszysz.

Link to comment
Share on other sites

To chyba unikanie problemu?

 

W tym parku schodzą się właściciele wielu psów i często bawi się cała sfora (wtedy były tylko dwa). Nie chciałbym żeby mój pies kończył jak niektóre, co zabawy mogą oglądać tylko z daleka. 

Do tej pory byłem pewny, że niezależnie od tego co inny pies zrobi, mój pozostanie nieagresywny więc często chodził bez smyczy. Jeśli nie będę miał tej pewności to niestety, ale luzem już nie pobiega.

 

Nie wiem dlaczego ten pies miałby mu nie odpowiadać, skoro to łagodny i uległy szczeniuch. Jakby chciał wykorzystać jego słabość. Teraz mój jest omegą w stadzie i pomyślałem, że może dorasta i sprawdza czy może sobie pozwolić na więcej?

Czy jest szansa że to był jednorazowy wybryk i skarcenie wystarczy?

 

Dodam, że wczoraj w podobny sposób zaatakował go malamut zazdrosny o suczkę, ale mój nie wyglądał żeby  zrobiło to na nim jakieś wrażenie, bo dalej do niech ciągnął.

 

I jeszcze jedno. Byłem z nim po południu w parku i z innym szczeniakiem (z tym że sznaucera olbrzyma, który już jest większy i silniejszy od mojego) bawił się normalnie. Do tego jakiś pudel na niego warczał, a mój nic. Ogonem merdał. Tak więc do innych psów dalej jest  towarzyski i spokojny.

Link to comment
Share on other sites

Nie rozumiem dlaczego DOROSŁE psy miałyby się ze sobą usilnie BAWIĆ - a Twój pies dorasta i niedługo będzie po prostu młodym samcem, a nie rozrywkowym młodzianem.

 

Dodatkowo, skoro mu akurat tamten pies nie bardzo pasuje, to nakłaniając go do kontaktu sam, usilnie, prowokujesz awanturę.

 

Unikanie problemu? A jakże. Akurat w tym przypadku znakomite rozwiązanie.

 

Pomysł z karceniem genialny, jeśli chcesz przekonać swoje zwierzę że nie można mieć do Ciebie zaufania.

Link to comment
Share on other sites

No to dalej pchaj go na sile do tego szczyla karcac za agresje to bedziesz mial psa agresywnego najpierw w stosunku do innych polnocniakow, a potem do calej reszty psow.
Psu moze sie on nie podobac, bo po prostu tak ma. I loniec, kropka. Jak rozumiem Ty wszystkich ludzi lubisz, bez wyjatku i nie ma i nie bylo nigdy zadnego czlowieka, do ktorego czules niechec tak poprostu?

Link to comment
Share on other sites

 

To chyba unikanie problemu?
 
W tym parku schodzą się właściciele wielu psów i często bawi się cała sfora (wtedy były tylko dwa). Nie chciałbym żeby mój pies kończył jak niektóre, co zabawy mogą oglądać tylko z daleka. 
(....)
Nie wiem dlaczego ten pies miałby mu nie odpowiadać, skoro to łagodny i uległy szczeniuch. Jakby chciał wykorzystać jego słabość. (.....)
Czy jest szansa że to był jednorazowy wybryk i skarcenie wystarczy?
(.....)
I jeszcze jedno. Byłem z nim po południu w parku i z innym szczeniakiem (z tym że sznaucera olbrzyma, który już jest większy i silniejszy od mojego) bawił się normalnie. Do tego jakiś pudel na niego warczał, a mój nic. Ogonem merdał. Tak więc do innych psów dalej jest  towarzyski i spokojny.

 
dlaczego uważasz że jeśli nie będą się spotykały to jest to unikanie problemu? Na siłę chcesz je ze sobą zaprzyjaźnić/zapoznać? Kazda osoba mająca wiedzę, i znająca się na psach powie ci to samo - że nie należy zmuszać psów do polubienia się, czy zabawy jeśli same tego nie chcą. A twój pies nie chce, i powinieneś to uszanować. Tak jak napisała "Berek" - nic dobrego z tego nie wyniknie, a wręcz przeciwnie. Karcenie go za to nic ci nie da, jedynie wzbudzisz u niego jeszcze większą niechęć i agresję do tamtego psiaka. Bo twój pies zacznie go kojarzyć - "idzie, jest klaps/nieprzyjemne doznanie (nie wiem jak go karcisz), czyli on powoduje że obrywam, więc trzeba go "unicestwić" (przepraszam inne słowo nie przychodzi mi do głowy)" - i koło się zamyka. U mnie na osiedlu też jest taki fajny szczyl. Z innymi psami - małymi, dużymi i w różnym wieku - nie ma żadnego problemu, natomiast pies mojej znajomej, też szczyl - miesiąc starszy od tamtego - jak go widzi to dostaje wręcz amoku. Tak się rwie do niego, i wcale nie z chęcią zabawy, wręcz przeciwnie. Nie ważne czy ów psiak jest blisko, czy daleko. Wystarczy sam jego widok. A czy ty nie miałes nigdy takiego przypadku, że będąc gdzieś, widząc idącą na przeciwko ciebie, obcą osobę nie odczuwałeś jakiejś niechęci do tej osoby, mimo iż widziałeś pierwszy raz?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...